07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا می توان سطح IQ خود را افزایش داد؟ خب، همانطور که مشخص است، ممکن است با یک نوع آموزش فکری مناسب، هوش خود را افزایش دهید.

تحقیقات نشان می دهد که راه های مختلفی برای توسعه برخی از حیاتی ترین مهارت های مرتبط با هوش انسان وجود دارد.

در این مقاله، برخی از فعالیت‌هایی که می‌توانند ضریب هوشی شما را افزایش دهند. و همچنین برخی از راه‌های بهبود ضریب هوشی کودک در دوران بارداری را بررسی می‌کنیم.

سطح IQ چیست؟

IQ که مخفف ضریب هوش است، معیاری برای سنجش هوش و پتانسیل فکری یک فرد است. این اندازه گیری در دهه 1900 توسط یک روانشناس فرانسوی به نام آلفرد بینه رایج شد.

ضریب هوشی با استفاده از تست های استانداردی اندازه گیری می شود. تست‌های استاندارد استاندارد هوش شامل موارد زیر است:

 • مقیاس هوش وکسلر برای کودکان (WISC-V)
 • مقیاس هوش وکسلر برای بزرگسالان (WAIS)
 • و مقیاس هوش استانفورد-بینه

علیرغم اینکه تست‌ها و اپلیکیشن‌های IQ آنلاین چقدر محبوب هستند، نمی‌توانند ضریب هوشی شما را به همان روشی که یک تست IQ توسط روانشناس انجام می‌شود اندازه‌گیری کنند.

و در حالی که سطح IQ یکی از راه‌های اندازه‌گیری هوش است، اما تنها معیار نیستند. در عوض، تست IQ می تواند به عنوان اولین گام در تشخیص سایر بیماری های روانی و ناتوانی های یادگیری مورد استفاده قرار گیرد.

فعالیت هایی که می توانند ضریب هوشی شما را افزایش دهند

هوش انسان دو دسته است: هوش سیال و هوش متبلور. هوش سیال با استدلال انتزاعی مرتبط است. در حالی که هوش متبلور با رشد مهارت های فکری مرتبط است.

به گفته کتابخانه ملی پزشکی ، این نوع هوش می تواند تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی مختلفی قرار گیرد، از جمله:

 • ضریب هوشی والدین
 • ژن ها
 • سبک زندگی
 • سبک فرزندپروری
 • تغذیه
 • تحصیلات

در اینجا چند فعالیت وجود دارد که می‌توانید برای بهبود بخش‌های مختلف هوش خود، از استدلال و برنامه‌ریزی گرفته تا حل مسئله و غیره انجام دهید.

1. فعالیت های حافظه

فعالیت های حافظه نه تنها حافظه، بلکه مهارت های استدلال و زبان را نیز بهبود می بخشد. در واقع از بازی های حافظه استفاده شده است مطالعات پژوهشی برای کشف چگونگی ارتباط حافظه با زبان و دانش انجام شده است.

استدلال و زبان هر دو به عنوان معیارهای هوش مورد استفاده قرار می گیرند. به این معنی که فعالیت های حافظه می توانند به رشد هوش ادامه دهند.

فعالیت هایی که شامل آموزش حافظه می شوند عبارتند از:

 • پازل
 • جدول کلمات متقاطع
 • بازی کارت تمرکز یا تطبیق کارت
 • سودوکو

2. فعالیت های کنترلی اجرایی

کنترل اجرایی توانایی کنترل فعالیت های شناختی پیچیده است. بخشی از عملکرد اجرایی  که شامل مدیریت اجرایی و مقررات نیز می شود. تحقیقات نشان می دهد که عملکرد اجرایی به شدت با استدلال سیال، یکی از جنبه های هوش انسانی، مرتبط است.

3. فعالیت های استدلال دیداری فضایی

استدلال دیداری فضایی شامل فرآیندهای ذهنی مرتبط با بازنمایی های فیزیکی است.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که بهبود استدلال بصری فضایی منجر به افزایش نمرات آزمون IQ شد. در آن مطالعه، حافظه و فعالیت های کنترل اجرایی تا حدی برای کمک به بهبود استدلال بصری فضایی شرکت کنندگان استفاده شد.

بازی ها و تست های هوش آنلاین

بسیاری از بازی ها و فعالیت های ذکر شده در بالا را می توان به صورت آنلاین نیز انجام داد. همچنین بازی‌های IQ آنلاینی وجود دارند که شامل فعالیت‌هایی هستند که بسیاری از نواحی مغز را که در بالا ذکر شد، کار می‌کنند.

در حالی که این بازی‌ها و تست‌های IQ نمی‌توانند به طور دقیق ضریب هوشی افراد را اندازه‌گیری کنند، اما همچنان می‌توانند راهی عالی برای توسعه هوش شما باشند.

4. مهارت های ارتباطی

نظریه چارچوب رابطه ای به توسعه شناخت و زبان انسان از طریق تداعی های رابطه ای مربوط می شود. تحقیقات انجام شده در سال 2011 نشان داده است که استفاده از نظریه چارچوب رابطه ای به عنوان مداخله می تواند به طور قابل توجهی نمرات IQ را در کودکان بهبود بخشد.

5. آلات موسیقی

برای بهره مندی از یادگیری یک ساز موسیقی، لازم نیست نوازنده مشهور بعدی شوید. یک مطالعه نشان داد که نوازندگان حافظه کاری بهتری نسبت به افراد غیرموسیقی دارند.

با توجه به نقش مهمی که حافظه در هوش ایفا می کند، ممکن است بهره هوشی شما در نهایت آن ساز موسیقی را که همیشه می خواستید یاد بگیرید، انتخاب کنید.

6. زبان های جدید

آیا از دانستن این موضوع شگفت زده خواهید شد بیش از نیمی  از جمعیت جهان دو زبانه است؟ جای تعجب نیست که یادگیری چندین زبان برای مغز انسان مفید است – و هر چه زودتر، بهتر است.

مطالعه اخیر  رابطه بین یادگیری زبان اولیه و IQ را بررسی کرد. نتایج نشان داد که یادگیری زبان از طریق گفتگو و تعامل از 18 تا 24 ماهگی برای پیامدهای شناختی بعدی در زندگی مفید است.

7. مکرر خواندن

نمی توان انکار کرد که چقدر کتاب ها در رشد شناختی انسان مفید هستند. در واقع، زمانی که کتاب‌ها بخشی از فعالیت‌های پیوند والدین می‌شوند، مزایای رشد بیشتر می‌شود.

در یک مطالعه اخیر  محققان دریافتند که وقتی والدین با صدای بلند برای فرزندان خود می خوانند، کودک مهارت های زبانی و رشد شناختی بیشتری دارد.

8. ادامه تحصیل

آموزش به هر شکلی که باشد برای رشد هوش انسان بسیار مهم است.

در یک بررسی مطالعات  بر روی ضریب هوشی و تحصیلات، بیش از 600000 شرکت‌کننده برای تعیین تأثیر آموزش بر سطوح هوشی مورد مطالعه قرار گرفتند. محققان دریافتند که به ازای هر سال اضافی آموزش رسمی، شرکت کنندگان یک تا پنج امتیاز ضریب هوشی را تجربه کردند.

فعالیت هایی که ضریب هوشی شما را افزایش نمی دهند

روزانه تعداد زیادی فعالیت وجود دارد که می توانید از آنها لذت ببرید و ممکن است به افزایش نمره IQ شما کمک کند. افسانه های زیر در این پیشنهادات گنجانده نشده اند:

 • مصرف مولتی ویتامین
 • گوش دادن به موسیقی
 • آموزش تست هوش

به طور کلی، این نوع فعالیت ها کمک بسیار کمی به توسعه مهارت های لازم برای بهبود هوش شما می کنند. برای بهبود واقعی نمره IQ خود، باید بر روی فعالیت هایی تمرکز کنید که مهارت های مغز شما مرتبط با هوش سیال و متبلور را آموزش می دهند.

آیا می توانید ضریب هوشی کودک خود را در دوران بارداری افزایش دهید؟

وزن هنگام تولد ممکن است در هوش فرد نقش داشته باشد.

در یک مطالعه کوهورت بزرگ ، محققان هوش بیش از 4500 شرکت‌کننده را در سنین 19، 28 و 50 سال ارزیابی کردند. آنها دریافتند که هوش با وزن هنگام تولد افزایش می‌یابد. اما در واقع زمانی که وزن هنگام تولد در بالاترین رده قرار می‌گیرد، کاهش می‌یابد.

ممکن است فقط وزن هنگام تولد نوزاد بر سطوح هوشی تأثیر بگذارد. در یک گروه دیگر مطالعه از سال 2014  محققان دریافتند که سطوح شاخص توده بدنی (BMI) مادر با ضریب هوشی کودک ارتباط معکوس دارد. این نشان دهنده ارتباط قوی دیگری بین سطح IQ و ژنتیک است.

در یک مطالعه دیگر بیشتر به این موضوع می‌پردازد که چگونه ژنتیک و محیط می‌توانند بر ضریب هوشی کودک تأثیر بگذارند.

در این مطالعه، محققان دریافتند که ضریب هوشی مادر با ضریب هوشی کودک در تمام انواع بارداری ها مرتبط است. این ارتباط ممکن است به دلیل ژنتیک و تربیت والدین باشد.

تشنج شبانه

بنابراین، این مطالعات در مورد بهبود ضریب هوشی کودک شما چه چیزی را پیشنهاد می کند؟ BMI یک معیار منسوخ برای وضعیت سلامتی است. یک رژیم غذایی مغذی و ورزش مکرر می تواند به بهبود سلامت کلی مادر و نوزاد کمک کند.

علاوه بر این، برخی از مواد مغذی مانند DHA و فولات برای رشد مغز در رحم مهم هستند. این نیازهای غذایی را می توان از طریق یک رژیم غذایی سالم و مکمل تامین کرد.

در نهایت، همانطور که فرزند شما رشد می کند، شرکت در انواع فعالیت های تعاملی با هم می تواند به رشد مغز و هوش او کمک کند.

خوراکی های کلیدی

اگرچه علم در مورد اینکه آیا می‌توانید ضریب هوشی خود را افزایش دهید یا خیر، محدود است. به نظر می‌رسد تحقیقات نشان می‌دهد که می‌توان هوش خود را از طریق برخی فعالیت‌های آموزشی مغز افزایش داد.

آموزش حافظه، کنترل اجرایی و استدلال بصری فضایی می تواند به افزایش سطح هوش شما کمک کند. بهترین راه برای آموزش این نواحی از مغز، شرکت در فعالیت ها و بازی های متفکرانه، یادگیری مهارت های جدید و فعال نگه داشتن مغز است.

واحد ارزیابی و تشخیص

10 راه برای باهوش تر شدن با ارائه شواهد

حافظه و خواب