07136476172 - 09172030360 [email protected]

هوش، حافظه و یادگیری بر بسیاری از عوامل، از جمله فعالیت بدنی، خواب و غذا، تکیه می کنند.

چه غذاهایی ممکن است شما را هوشمندتر کند؟  مواد مغذی زیادی وجود دارند که ممکن است یادگیری، درک و حافظه را بهبود ببخشند.

 

7 مواد مغذی که امروزه عملکرد مغز شما را تقویت می کند، ذکر شده که این مواد مغذی، سلامت درازمدت مغز را  ترویج می دهند. اگرچه، این عناصر غذایی ممکن است عملکرد مغز شما را تقویت کنند، خواص آن ها در مطالعات به اثبات نرسیده است. با این وجود، تمام این عناصر اجزای تغذیه ای سالم را به رژیم غذایی شما اضافه می کنند.

بلوبری

 

بلوبری
 

فلاونوئیدها، رنگدانه هایی که سلامتی را ترویج می دهند وباعث رنگی دیده شدن بعضی از گیاهان می شوند، ممکن است به بهبود حافظه، یادگیری و توانایی تفکر کمک کنند. همچنین روند کاهش توانایی ذهنی و حافظه را که در اثر کهولت سن ایجاد می شوند، کند می کند. بلوبری سرشار از فلاونوئیدها می باشد. 

 
 

زیتون

 

زیتون های سیاه و سبز

 

خوردن زیتون به طور منظم ممکن است در طول زمان منجر به کاهش تخریب سلول های مغز شود. این به خاطر چربی های منحصر به فرد موجود در زیتون است. این چربی های سالم در تمام سلول ها گنجانده شده و ممکن است باعث حمل و نقل اکسیژن بیشتر در سلول های مغزی شوند.

زیتون را به عنوان یک غذای میان وعده  یا به صورت جانبی همراه با ناهار یا قبل از شام می توانید استفاده کنید.

 
 

مغزها

 

گردو

 

اگر به مغزها یا بادام زمینی حساسیتی ندارید، خوردن آن ها ممکن است به حفظ عملکرد مغز شما کمک کند. چرا؟ از آنجا که مغزها منبع چربی های غیر اشباع و ویتامین E هستند، می توانند از مغز در مقابل بیماری های دژنراتیو مانند آلزایمر محافظت کنند. چگونه این کار را انجام می دهند؟ آنها عناصر آسیب رساننده مغزی را که همان رادیکال های آزاد محسوب می شوند، از بین می برند.

شما می توانید مغزها را به صورت جدا و یک میان وعده مستقل، یا همراه با سالاد و یا سبزیجات پخته شده استفاده کنید. اگر به آجیل آلرژی دارید ، به جای آن از بذر استفاده کنید. بذرها ممکن است مزایای مشابه مغز را ارائه دهند.

ماهی

 

ماهی سالمون

 

 

یکی دیگر ازمواد غذایی رایج، ماهی است که ممکن است برای برخی از افراد در دسترس نباشد. اما برای افرادی که می توانند ماهی بخورند، ماهی ممکن است برای مغز مزایای باور نکردنی داشته باشد. به نظر می رسد که خوردن ماهی به طور منظم روی اندازه مغز (توده) اثر می گذارد.

مصرف منظم ماهی نیز ممکن است روند پیری مغز را کند کند. روغن (اسیدهای چرب امگا 3) موجود در ماهی های چرب، به افزایش توانایی حل مسئله، تمرکز و حافظه کمک می کند.

اگر به ماهی آلرژی نداشته باشید، عادت ماهی خوردن را شروع کنید و به سمت مقدار مطلوب مصرف ماهی که برابر با 2 وعده در هفته است،حرکت کنید. حتی خوردن 1 بار در هفته بهتر از اصلا مصرف نکردن ماهی است. اگر به ماهی حساسیت دارید، به جای آن، این مواد غذائی را انتخاب کنید : زیتون، روغن زیتون، آووکادو و مغزها.

 

شکلات تلخ

 

شکلات

 

چه کسی شکلات دوست ندارد؟ شاید این بهترین خبری باشد که می شنوید،  شکلات تلخ جریان خون را به مغز افزایش می دهد و تفکر و خلق را بهبود می بخشد. چرا؟ به دلیل وجود فلاوانول های کاکائو (مواد مغذی گیاهی که به طور طبیعی در دانه کاکائو یافت می شوند) و هم چنین کافئین.

 اگر شما علاقه زیادی به خوردن شیرینی دارید، شکلات تلخ را انتخاب کنید که به وضع سلامتی شما کمک می کند.

 

آووکادو

 

آووکادو

 

آووکادو به طور طبیعی غنی از چربی های سالم (اسیدهای چرب امگا 3) است که ممکن است موجب افزایش جریان خون به مغز شود. خون بیشتر به مغز می تواند به معنای افزایش توان مغز باشد.

 

تخم مرغ

 

تخم مرغ

 

کولین یک ماده مغذی مهم در توسعه مرکز حافظه است که فرایندی است که طی 6 سال اول زندگی رخ می دهد. یک زرده تخم مرغ حدود 200 میلی گرم کولین دارد که با نیازهای کودکان زیر 8 سال مطابقت دارد. به گفته موسسه پزشکی، مردان نیاز به 550 میلی گرم کولین در روز دارند، در حالی که زنان به 425 میلی گرم کولین در روز نیاز دارند.

تخم مرغ یکی از غنی ترین منابع کولین در رژیم غذایی، علاوه بر ترکیبی از سایر مواد مغذی است .

 
 
 
 
 
 
 
 
به این مقاله امتیاز دهید