07136476172 - 09172030360 [email protected]
شما می توانید با یادگیری بیشتر در مورد چگونگی بروز این بیماری، به حمایت از عزیزان مبتلا به آلزایمر کمک کنید.

این مراحل همیشه در جعبه‌های منظمی قرار نمی‌گیرند، و علائم ممکن است متفاوت باشد. اما می‌توانند راهنمایی باشند و به شما کمک کنند برای مراقبت از دوست یا خویشاوند خود برنامه‌ریزی کنید. پزشکان این مراحل مختلف را پیشرفت بیماری آلزایمر می نامند.

هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. بنابراین می تواند به شما کمک کند که بدانید چه چیزی باید انتظار داشته باشید. تا بتوانید برای برآوردن نیازهای عزیزتان در هر مرحله برنامه ریزی کنید. هیچ خط سخت و سریع یا مرز واضحی بین مراحل خفیف و متوسط وجود ندارد. اما با گذشت زمان، می توانید انتظار تغییراتی مانند موارد زیر را داشته باشید.

مرحله 1 آلزایمر:

رفتار بیرونی عادی بیماری آلزایمر معمولاً بی‌صدا و با تغییرات مغزی شروع می‌شود. سال‌ها قبل از اینکه کسی متوجه مشکلی شود آغاز شده است. زمانی که فرد مورد علاقه شما در این مرحله اولیه باشد، هیچ علامتی را نخواهد داشت که بتوانید تشخیص دهید. فقط یک اسکن PET، یک آزمایش تصویربرداری که نشان می دهد مغز چگونه کار می کند، می تواند نشان دهد که آیا آنها آلزایمر دارند یا خیر.

همانطور که آنها به شش مرحله بعدی می روند، دوست یا خویشاوند شما مبتلا به آلزایمر تغییرات بیشتری را در تفکر و استدلال خود مشاهده خواهند کرد.

مرحله 2 آلزایمر:

تغییرات بسیار خفیف. شما هنوز هم ممکن است متوجه هیچ چیز اشتباهی در رفتار عزیزتان نشوید. اما آنها ممکن است به تفاوت‌های کوچک پی ببرید. چیزهایی که حتی یک پزشک هم متوجه نمی‌شود. این می تواند شامل فراموش کردن کلمات یا قرار دادن اشتباه اشیا باشد. 

در این مرحله، علائم ظریف آلزایمر با توانایی آنها برای کار یا زندگی مستقل تداخلی ندارد. به خاطر داشته باشید که این علائم ممکن است به هیچ وجه آلزایمر نباشد. بلکه تغییرات طبیعی ناشی از افزایش سن باشد.

مرحله 3 آلزایمر:

زوال خفیف. در این مرحله است که متوجه تغییراتی در تفکر و استدلال عزیزتان می‌شوید. مانند: چیزی را که تازه خوانده‌اند فراموش می‌کند. بارها و بارها همین سوال را می پرسد. در برنامه ریزی یا سازماندهی بیشتر و بیشتر مشکل دارد. هنگام ملاقات با افراد جدید نمی توان نام ها را به خاطر آورد. شما می‌توانید با این که «خاطره» عزیزتان برای او باشید، مطمئن شوید که صورت‌حساب‌ها را پرداخت می‌کنند، به موقع به قرار ملاقات می‌رسند، کمک کنید.

همچنین می توانید با بازنشستگی از کار و سامان دادن به امور حقوقی و مالی خود به آنها پیشنهاد دهید که استرس را کاهش دهند.

مرحله 4:

افول متوسط در این دوره. مشکلات تفکر و استدلالی که در مرحله 3 مشاهده کردید آشکارتر می شود. مسائل جدیدی ظاهر می شود. دوست یا عضو خانواده شما ممکن است:

  • جزئیات مربوط به خود را فراموش کند.
  • در قرار دادن تاریخ و مبلغ مناسب روی چک مشکل دارد.
  •  فراموش کند چه ماه یا فصلی است.
  • در پختن غذا یا حتی سفارش دادن از منو مشکل دارد.
  • تلاش برای استفاده از تلفن.
  • نمی فهمند به آنها چه می گویند.
  • تلاش برای انجام وظایف با چند مرحله مانند تمیز کردن خانه.

شما می توانید در کارهای روزمره و ایمنی آنها کمک کنید. مطمئن شوید که آنها دیگر رانندگی نمی کنند. و هیچ کس سعی نمی کند از آنها سوء استفاده مالی کند.

مرحله 5:

کاهش نسبتاً شدید. ممکن است فرد مورد علاقه شما متوجه شود که کجاست و ساعت چند است. آنها ممکن است در به خاطر سپردن آدرس، شماره تلفن یا محل تحصیلشان مشکل داشته باشند. آنها ممکن است در مورد اینکه چه نوع لباسی برای روز یا فصل بپوشند گیج شوند. شما می توانید با چیدن لباس آنها در صبح کمک کنید.

این می تواند به آنها کمک کند تا خودشان لباس بپوشند و حس استقلال را حفظ کنند. اگر همان سوال را تکرار کردند، با صدایی یکنواخت و اطمینان بخش پاسخ دهید. آنها ممکن است برای دریافت پاسخ کمتر این سوال را بپرسند و بیشتر بدانند که شما آنجا هستید.

حتی اگر فرد مورد علاقه شما نمی تواند حقایق و جزئیات را به خاطر بسپارد، ممکن است باز هم بتواند داستانی را تعریف کند. از آنها دعوت کنید تا در آن مواقع از تخیل خود استفاده کنند.

مرحله 6:

افول شدید با پیشرفت آلزایمر. فرد مورد علاقه شما ممکن است چهره ها را تشخیص دهد اما نام ها را فراموش کند. آنها همچنین ممکن است شخصی را با شخص دیگری اشتباه بگیرند. به عنوان مثال، فکر کنند همسرشان مادرشان است.

ممکن است هذیان هایی ایجاد شود. مانند اینکه فکر می کنند باید سر کار بروند حتی اگر دیگر شغلی نداشته باشند. ممکن است لازم باشد به آنها کمک کنید تا به دستشویی بروند. ممکن است صحبت کردن سخت باشد. اما همچنان می توانید از طریق حواس با آنها ارتباط برقرار کنید. بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر عاشق شنیدن موسیقی، خواندن یا تماشای عکس های قدیمی هستند.

در این مرحله، فرد مورد علاقه شما ممکن است با مشکلات زیر روبرو شود:

  • در غذا خوردن و بلع مشکل دارند.
  • لباس پوشیدن برایشان سخت است.
  • آنها همچنین ممکن است کاهش وزن، عفونت های پوستی، پنومونی، مشکل در راه رفتن و تغییر در الگوی خواب را تجربه کنند.

مرحله 7:

افول بسیار شدید. بسیاری از توانایی های اولیه در فرد مبتلا به آلزایمر مانند غذا خوردن، راه رفتن و نشستن در این دوره کم رنگ می شوند. می‌توانید با غذا دادن به عزیزانتان با غذای نرم و قابل بلعیدن، کمک به استفاده از قاشق و اطمینان از نوشیدن آن‌ها درگیر این موضوع باشید. این مهم است. زیرا بسیاری از افراد در این مرحله دیگر نمی توانند تشخیص دهند که چه زمانی تشنه هستند.

در این مرحله افراد مبتلا به آلزایمر به کمک زیادی از مراقبین نیاز دارند. بسیاری از خانواده ها متوجه می شوند که هر چقدر که بخواهند دیگر نمی توانند از عزیزانشان در خانه مراقبت کنند. اگر این شما هستید، به امکاناتی مانند خانه های سالمندان که مراقبت های حرفه ای در روز و شب را ارائه می دهند، نگاه کنید.

وقتی فردی به پایان عمر خود نزدیک می شود، آسایشگاه ممکن است گزینه خوبی باشد. این لزوماً به معنای انتقال آنها به مکان دیگری نیست. مراقبت از آسایشگاه می تواند در هر جایی اتفاق بیفتد. این یک رویکرد تیمی است که بر راحتی، مدیریت درد و سایر نیازهای پزشکی، نگرانی‌های عاطفی و حمایت معنوی (در صورت تمایل) برای فرد و خانواده‌اش تمرکز دارد.

چنان چه، شما از مشکلات مربوط به حافظه رنج می برید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.

منبع: Alzheimer’s Disease: The 7 Stages of the Disease (webmd.com)

ارتباط بین آلزایمر و دیابت! دیابت نوع 3؟!

آزمایشات پزشکی برای تشخیص آلزایمر

خواب و حافظه در مغز افراد مسن! آلزایمر!