07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

افسردگی درد دارد. در حالی که ما اغلب این بیماری روانی را با دردهای عاطفی مانند غم و اندوه، گریه و احساس ناامیدی جفت می کنیم. تحقیقات نشان می دهد که افسردگی می تواند به صورت درد فیزیکی نیز ظاهر شود.

در حالی که اغلب ما افسردگی را به عنوان درد جسمانی نمی‌دانیم. برخی فرهنگ‌ها اینطور فکر می‌کنند. به‌ویژه فرهنگ‌هایی که صحبت آشکار درباره سلامت روان «تابو» است. فرهنگ های مختلف ممکن است افسردگی را متفاوت درک کنند. به عنوان مثال، مردم آسیایی آمریکایی ممکن است احتمال بیشتری برای توصیف و درک افسردگی به عنوان علائم فیزیکی داشته باشند.

این با درک غربی ها از افسردگی به عنوان یک تجربه خلقی درونی مقایسه می شود. اما حفظ این علائم فیزیکی به اندازه تأثیرات عاطفی مهم است. برای مثال، این یک راه عالی برای کنترل بدن و ذهن شماست. علائم جسمی می تواند نشان دهد که یک دوره افسردگی در شرف شروع است. یا به شما نشان دهد که آیا ممکن است افسردگی را تجربه کنید یا خیر.

از سوی دیگر، علائم فیزیکی نشان می دهد که افسردگی در واقع بسیار واقعی است و می تواند برای رفاه کلی ما مضر باشد.

در اینجا هفت مورد از رایج ترین علائم فیزیکی افسردگی آورده شده است:

1. خستگی یا سطوح انرژی پایین تر

خستگی یکی از علائم رایج افسردگی است. گاهی اوقات همه ما سطوح انرژی پایین تری را تجربه می کنیم. حتی صبح ها احساس تنبلی می کنیم. امیدواریم به جای رفتن به محل کار در رختخواب بمانیم و تلویزیون تماشا کنیم. در حالی که ما اغلب معتقدیم خستگی ناشی از استرس است.

افسردگی نیز می تواند باعث خستگی شود. با این حال، بر خلاف خستگی روزمره، خستگی ناشی از افسردگی نیز می تواند باعث مشکلات تمرکز، احساس تحریک پذیری و بی تفاوتی شود. دکتر Maurizio Fava Trusted Source، مدیر برنامه تحقیقات بالینی در بیمارستان عمومی ماساچوست بوستون، اشاره می کند که افراد افسرده اغلب خواب غیر ترمیمی را تجربه می کنند. به این معنی که حتی پس از یک شب استراحت کامل احساس تنبلی می کنند.

با این حال، بسیاری از بیماری‌های جسمی، مانند عفونت‌ها و ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث خستگی شوند. تشخیص اینکه آیا خستگی با افسردگی مرتبط است یا خیر، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

یکی از راه‌های تشخیص:

در حالی که خستگی روزمره نشانه این بیماری روانی است. علائم دیگری مانند غم و اندوه، احساس ناامیدی، و بی لذتی (عدم لذت از فعالیت‌های روزمره) نیز ممکن است در هنگام افسردگی وجود داشته باشد.

2. کاهش تحمل درد (معروف به هر چیزی بیشتر درد می کند)

آیا تا به حال احساس می کنید که اعصاب شما در حال سوختن است و در عین حال نمی توانید هیچ دلیل فیزیکی برای درد خود پیدا کنید؟ همانطور که مشخص است، افسردگی و درد اغلب با هم وجود دارند. یک مطالعه در سال 2015 ارتباط بین افراد افسرده و کاهش تحمل درد را نشان داد. در حالی که مطالعه دیگری در سال 2010 نشان داد که درد تأثیر بیشتری بر افراد افسرده دارد.

این دو علامت رابطه علت و معلولی مشخصی ندارند. اما ارزیابی آنها با هم مهم است. به خصوص اگر پزشک شما دارویی را توصیه کند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد افسردگی نه تنها ممکن است به تسکین افسردگی کمک کند، بلکه می تواند به عنوان یک مسکن و مبارزه با درد نیز عمل کند.

3. کمردرد یا درد عضلات در همه جا

ممکن است صبح ها احساس خوبی داشته باشید. اما وقتی سر کار هستید یا پشت میز مدرسه می نشینید، کمرتان شروع به درد می کند. ممکن است استرس باشد یا افسردگی. اگرچه کمردرد اغلب با وضعیت بدنی بد یا آسیب‌دیدگی همراه است. اما کمردرد می‌تواند نشانه‌ای از ناراحتی روانی باشد. یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2017 روی 1013 دانشجوی دانشگاهی کانادایی انجام شد. نشان داد که بین افسردگی و کمردرد ارتباط مستقیمی وجود دارد.

روان‌شناسان و روان‌پزشکان مدت‌ها بر این باور بودند که مسائل عاطفی می‌تواند باعث درد و درد مزمن شود. اما جزئیات آن مانند ارتباط بین افسردگی و واکنش التهابی بدن هنوز در حال تحقیق است. مطالعات جدیدتر نشان می دهد که التهاب در بدن ممکن است ارتباطی با مدارهای عصبی در مغز ما داشته باشد. تصور می‌شود که التهاب ممکن است سیگنال‌های مغز را مختل کند.  بنابراین ممکن است در افسردگی و نحوه درمان آن نقش داشته باشد.

4. سردرد

تقریباً همه افراد گهگاه سردرد را تجربه می کنند. آنها آنقدر رایج هستند که ما اغلب آنها را به عنوان چیز جدی می نویسیم. موقعیت های کاری استرس زا، مانند درگیری با همکار، حتی می تواند باعث ایجاد این سردردها شود. با این حال، سردرد شما ممکن است همیشه ناشی از استرس نباشد. به خصوص اگر در گذشته با همکار خود مدارا کرده باشید.

اگر متوجه تغییر سردردهای روزانه شدید، می تواند نشانه افسردگی باشد. برخلاف سردردهای شدید میگرنی، سردردهای مرتبط با افسردگی لزوماً عملکرد فرد را مختل نمی کنند. این نوع سردرد توسط بنیاد ملی سردرد به عنوان “سردرد تنشی” توصیف می شود. ممکن است مانند یک احساس ضربان خفیف به خصوص در اطراف ابروها باشد. در حالی که این سردردها با داروهای مسکن بدون نسخه کمک می کنند. معمولاً به طور منظم دوباره بروز می کنند. گاهی اوقات سردرد تنشی مزمن می تواند نشانه ای از اختلال افسردگی اساسی باشد.

با این حال، سردرد تنها نشانه ای نیست که درد شما ممکن است روانی باشد. افراد مبتلا به افسردگی اغلب علائم دیگری مانند غم و اندوه، احساس تحریک پذیری و کاهش انرژی را تجربه می کنند.

5. مشکلات چشمی یا کاهش بینایی

آیا می بینید که دنیا تار به نظر می رسد؟ در حالی که افسردگی ممکن است باعث شود که جهان خاکستری و تیره به نظر برسد، یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2010 در آلمان نشان می دهد که این نگرانی در مورد سلامت روان ممکن است در واقع بینایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. در آن مطالعه روی 80 نفر، افراد افسرده در دیدن تفاوت های سیاه و سفید با مشکل مواجه بودند. این امر که توسط محققان به عنوان “درک کنتراست” شناخته می شود. ممکن است توضیح دهد که چرا افسردگی می تواند جهان را مبهم جلوه دهد.

6. درد یا ناراحتی معده در شکم

احساس مکش و درد در معده شما یکی از قابل تشخیص ترین نشانه های افسردگی است. با این حال، هنگامی که شکم شما شروع به گرفتگی می کند، به راحتی می توان آن را به عنوان گاز یا درد قاعدگی نوشت. دردی که بدتر می شود، به خصوص زمانی که استرس ایجاد می شود، ممکن است نشانه افسردگی باشد.

در واقع، محققان دانشکده پزشکی هاروارد پیشنهاد می کنند که ناراحتی معده مانند گرفتگی عضلات، نفخ و حالت تهوع ممکن است نشانه ای از سلامت روان ضعیف باشد.  به گفته آن محققان دانشگاه هاروارد، افسردگی می تواند باعث (یا نتیجه) یک سیستم گوارشی ملتهب شود، با دردی که به راحتی با بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده یا سندرم روده تحریک پذیر اشتباه گرفته می شود.

پزشکان و دانشمندان گاهی اوقات از روده به عنوان “مغز دوم” یاد می کنند. زیرا آنها ارتباطی بین سلامت روده و سلامت روان پیدا کرده اند. معده ما پر از باکتری های خوب است و اگر عدم تعادل باکتری های خوب وجود داشته باشد، علائم اضطراب و افسردگی ممکن است ظاهر شود. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مصرف پروبیوتیک ها می تواند سلامت روده را بهبود بخشد. که ممکن است خلق و خو را نیز بهبود بخشد. اما تحقیقات بیشتری لازم است.

7. مشکلات گوارشی یا عملکرد نامنظم روده

مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال می تواند خجالت آور و ناراحت کننده باشد. اغلب به دلیل مسمومیت غذایی یا ویروس های گوارشی ایجاد می شود، به راحتی می توان تصور کرد که ناراحتی روده ناشی از یک بیماری فیزیکی است. اما احساساتی مانند غم و اندوه، اضطراب و غلبه می توانند مسیرهای گوارشی ما را مختل کنند. یک مطالعه در سال 2011 نشان می دهد که بین اضطراب، افسردگی و درد دستگاه گوارش ارتباط وجود دارد.

درد یکی دیگر از راه های ارتباط مغز شماست

اگر در شناسایی و صحبت در مورد احساسات ناراحت کننده مانند غم و اندوه، خشم و شرم احساس ناراحتی می کنید، این می تواند باعث شود که احساسات به طور متفاوتی در بدن ظاهر شوند. اگر هر یک از این علائم فیزیکی را برای مدت طولانی تجربه می کنید، با پزشک مراقبت های اولیه یا پرستار خود قرار ملاقات بگذارید.

افسردگی می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند ژنتیک، قرار گرفتن در معرض استرس یا ضربه در دوران کودکی و مواد شیمیایی مغز باشد. افراد مبتلا به افسردگی اغلب برای بهبودی کامل به کمک حرفه ای مانند روان درمانی و دارو نیاز دارند.

چنان چه از اختلالات رفتاری و خلقی رنج می برید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.

منبع: The 7 Physical Symptoms of Depression We Rarely Talk About (healthline.com)

سردرد ناشی از افسردگی: آنچه باید بدانیم

 

میکروبیوم روده چه ارتباطی با افسردگی دارد؟