07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

بسته به میزان نوشیدن شما، الکل می تواند راهی آسان برای افزایش خوشحالی با دوستانتان یا ماده وحشتناکی باشد که شما را به تصمیم گیری های نادرست هدایت می کند. وقتی در مورد این 4 تأثیری که الکل بر مغز شما می گذارد آگاهی بیشتری کسب کنید، دلایل تجربیات شما آشکارتر می شود.

 

الکل گلوتامات را سرکوب می کند

 

گلوتامات یک انتقال دهنده عصبی است که فعالیت و انرژی مغز را افزایش می دهد. وقتی سطح مناسبی از گلوتامات را در مغز خود داشته باشید، می توانید سریع تر فکر می کنید.

 

الکل تولید گلوتامات را سرکوب می کند. بدون مقدار مناسب این انتقال دهنده عصبی تحریکی، مغز شما نمی تواند اطلاعات را با سرعت معمول پردازش انجام دهد.

این به معنای تفکر کند است که می تواند منجر به تصمیم گیری نادرست شود. این نیز دلیل خوب نبودن الکل برای نوشیدن و رانندگی است. زمان واکنش شما کندتر می شود و احتمال تصادف وجود دارد. هرکسی که نوشیدنی زیادی خورده، مطمئناً می داند چه حسی دارد.

 

الکل باعث افزایش  GABA می شود

 

GABA، مخفف gama-aminobutyric acid، برعکس گلوتامات است. GABA سعی می کند مغز را آرام نگه دارد. این عمل متعادل سازی، برای زندگی روزمره ضروری است. زیرا گلوتامات به شما کمک می کند تا در محل کار تمرکز کنید و GABA به شما کمک می کند تا در پایان روز آرام باشید.

هنگام نوشیدن الکل، مغز شما شروع به ایجاد مقادیر بیش از حد GABA می کند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم پس از اینکه بیش از حد الکل نوشیده اند، از دست می روند.

افزایش GABA بیشتر باعث معلولیت مغز شما می شود، که قبلاً هم گلوتامات در آن سرکوب شده است. با کاهش سرعت عملکرد مغز، اختلالات احتمالی می توانند باعث گیجی، گمراهی و از کنترل خارج شوند.

 

الکل دوپامین را افزایش می دهد

 

اگر الکل فقط با افزایش GABA و سرکوب انتقال دهنده های عصبی گلوتامات، سرعت مغز را کاهش می داد، افراد بسیار کمتری از آن مصرف می کردند. به جای احساس خوشحالی و اشتیاق، احتمالاً احساس خستگی و گیجی می کردند.

از آنجا که الکل باعث افزایش دوپامین نیز می شود، مغز شما هنگام مصرف یک نوشیدنی، احساس پاداش می کند. در حالت ایده آل، دوپامین بیشتر در صورت پاداش ترشح می شود که کارهایی مانند ورزش یا یک دوست جدید، آن را تحریک می کنند. این انتقال دهنده عصبی که در تحریک  آن فعالیتهای سالم نیز نقش اساسی دارد، الکل با ایجاد پاداش برای رفتارهای نادرست، سیستم را گمراه می کند.

افزایش دوپامین بخشی است که باعث می شود افراد تمایل به نوشیدن الکل داشته باشند. همچنین به این ترتیب است که مواد مخدر مانند کوکائین و مت بلور باعث می شود افراد احساس خوبی داشته باشند. دوپامین دلیل اعتیاد افراد به الکل است. این احساس خوب را به آنها می دهد و به آنها کمک می کند مشکلات خود را فراموش کنند.

متأسفانه، هرچه بیشتر بنوشید، مغز شما دوپامین بیشتری آزاد می کند. مقادیر بالای دوپامین به مغز شما می گوید که همه چیز عالی است.

 

 

الکل باعث کاهش عملکرد مغز می شود

 

نوشیدن الکل به صورت مناسب ممکن است ضرر زیادی برای مغز نداشته باشد. با این حال، نوشیدن مکرر با ادامه انتظار همان احساسات مثبت از الکل، شما را با مشکل روبرو می کند.

اگر چند سال به صورت مکرر و زیاد بنوشید، تولید دوپامین مغز شما کند می شود. بنابراین، برای ایجاد “احساس خوب” بیشتر الکل بیشتری هم لازم است. پس از این اتفاق، بسیاری از افراد الکلی می شوند که بدون مراکز سم زدایی از الکل نمی توانند زندگی خود را دوباره بدست آورند. این یک روش ترسناک برای زندگی است.

اگر شما یا کسی که می شناسید نمی توانید نوشیدن را کنار بگذارید، آن شخص احتمالاً تا حدی پیش رفته است که مغز او دوپامین کافی تولید نمی کند. برای کمک به خود یا شخصی که می شناسید، به دنبال مشاوره یا توانبخشی باشید.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

lifehack.org

 

به این مقاله امتیاز دهید