07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

خستگی دائم دلایل مختلفی دارد و افراد زیادی این احساس را تجربه کرده اند. در این مقاله بخش دوم دلایل خستگی همیشگی و راه حل های آن را بررسی می کنیم.

علل دیگر خستگی دائم

6. مصرف بیش از حد کافئین

اگرچه نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا انرژی موقتی به شما می‌دهند. اما اتکای بیش از حد به آنها ممکن است روز بعد شما را خسته‌تر کند. این هم به این دلیل است که کافئین بیش از حد می تواند به خواب آسیب برساند، که ممکن است باعث خستگی شود. تحقیقات نشان می دهد که احساس خستگی در صبح افراد را به مصرف مقادیر زیادی کافئین سوق می دهد. درنتیجه چرخه خواب شما را مختل می کند.

به نوبه خود، ممکن است از قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار برای انرژی استفاده بیش از حد کنید که نتیجه آن چرخه خواب ضعیف و کافئین زیاد خواهد بود. نوشیدن بیش از حد کافئین با افزایش نگرانی شبانه، بی خوابی، افزایش بیداری های شبانه، کاهش کل زمان خواب و خواب آلودگی در طول روز مرتبط است.

مطالعه ای روی 462 زن، مصرف قهوه و نوشیدنی انرژی زا با کالری بالا را با کیفیت پایین خواب و اختلال خواب مرتبط دانست. کسانی که این نوشیدنی ها را ننوشیدند کیفیت خواب بهتری را گزارش کردند. با این حال، تحمل کافئین متفاوت است. برخی افراد نسبت به سایرین نسبت به اثرات کافئین بر خواب حساس‌تر هستند. در حالی که قهوه و نوشیدنی های کافئین دار مانند چای سبز ممکن است در صورت مصرف متعادل برای سلامتی مفید باشند. نوشیدنی های انرژی زا سرشار از محرک ها و قند افزوده هستند. بنابراین، شما باید در صورت امکان از آنها اجتناب کنید. اگر در حال حاضر مشکلات خواب را تجربه می کنید و به طور مکرر نوشیدنی های کافئین دار می نوشید، سعی کنید آن را کاهش دهید. تا ببینید که آیا به بهبود خواب و سطح انرژی شما کمک می کند یا خیر.

خلاصه

تکیه بیش از حد به نوشیدنی های کافئین دار ممکن است به چرخه خواب شما آسیب برساند. درنتیجه منجر به خستگی شود. بنابراین، کاهش کافئین ممکن است به بازیابی سطح خواب و انرژی شما کمک کند.

7. هیدراتاسیون ناکافی

هیدراته ماندن برای حفظ سطح انرژی مهم است. بسیاری از واکنش های بیوشیمیایی که هر روز در بدن شما اتفاق می افتد منجر به از دست دادن آب می شود که باید جایگزین شود. کم آبی زمانی اتفاق می افتد که شما مایعات کافی برای جایگزینی آب از دست رفته در ادرار، مدفوع، عرق و نفس خود نمی نوشید. مطالعات متعدد نشان می دهد که کم آبی بدن منجر به کاهش سطح انرژی و کاهش توانایی تمرکز می شود. در واقع، کم آبی بر کل بدن شما، از جمله چرخه خواب شما تأثیر می گذارد.

مطالعه ای روی بیش از 26000 بزرگسال چینی و آمریکایی، هیدراتاسیون ناکافی را با زمان خواب کوتاه تر مرتبط کرد. کم آبی بدن همچنین ممکن است باعث شود در طول ورزش احساس خستگی بیشتری کنید. همچنین بر استقامت ورزش تأثیر منفی بگذارد. اگرچه ممکن است شنیده باشید که باید روزانه هشت لیوان آب بنوشید. نیاز به هیدراتاسیون به عوامل مختلفی از جمله وزن، سن، جنس و سطح فعالیت بستگی دارد. نکته کلیدی این است که نوشیدنی کافی برای حفظ هیدراتاسیون خوب داشته باشید. علائم شایع کم آبی بدن شامل تشنگی، خستگی، سرگیجه و سردرد است.

خلاصه

حتی کم آبی خفیف ممکن است سطح انرژی و هوشیاری را کاهش دهد. اطمینان حاصل کنید که برای جایگزینی مایعات از دست رفته در طول روز به اندازه کافی بنوشید.

8. اضافه وزن یا چاقی

حفظ وزن بدن سالم برای سلامت کلی ضروری است. چاقی نه تنها به طور قابل توجهی با خطر بیشتر بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، بیماری قلبی و برخی سرطان ها مرتبط است. بلکه ممکن است خطر خستگی مزمن را نیز افزایش دهد. چاقی خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب را که یکی از دلایل رایج خستگی در طول روز است، به شدت افزایش می دهد. همچنین بدون توجه به آپنه خواب با افزایش خواب آلودگی در طول روز مرتبط است. که نشان می دهد چاقی مستقیماً بر چرخه خواب تأثیر می گذارد. علاوه بر این، افراد چاق در معرض خطر بالاتری از شرایط مرتبط با خستگی، از جمله افسردگی و دیابت نوع 2 هستند.

به علاوه، کیفیت پایین خواب و محدودیت خواب ممکن است باعث افزایش وزن یا چاقی شود. حفظ وزن سالم ممکن است از خواب خوب و سطوح انرژی پشتیبانی کند. در حالی که خواب با کیفیت بالا ممکن است به جلوگیری از افزایش وزن و کاهش خستگی کمک کند.

خلاصه

چاقی با کیفیت پایین خواب و شرایط مرتبط با خستگی مانند آپنه انسدادی خواب مرتبط است.

9-12. سایر علل خستگی

بسیاری از شرایط دیگر ممکن است منجر به خستگی شود. درک این نکته مهم است که عوامل متعددی ممکن است در فرسودگی شما نقش داشته باشند.

  • وابستگی به مواد مخدر و الکل. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که به مواد مخدر یا الکل وابسته هستند، بیشتر دچار خستگی می شوند.
  • نوبت کاری. باعث اختلال در خواب می شود و ممکن است منجر به خستگی شود. کارشناسان خواب تخمین می زنند که 2 تا 5 درصد از تمام کارگران شیفت دارای اختلال خواب هستند. مشخصه آن خواب آلودگی بیش از حد یا اختلال در خواب در یک دوره 1 ماهه یا بیشتر است.
  • سبک زندگی بی تحرک. داشتن یک سبک زندگی کم تحرک ممکن است منجر به خستگی در طول روز شود. مطالعات نشان می دهد که ورزش بیشتر ممکن است علائم خستگی را در برخی افراد بهبود بخشد. از جمله افرادی که دارای شرایط پزشکی مانند ام اس (MS) هستند.
  • داروهای خاص. برخی از داروها، از جمله استروئیدها، داروهای فشار خون و داروهای ضد افسردگی با عوارض جانبی مانند بی خوابی و افزایش خستگی مرتبط هستند.

ممکن است تشخیص عوامل خستگی به تنهایی دشوار یا غیرممکن باشد. به همین دلیل مهم است که با پزشکی که به آن اعتماد دارید کار کنید. آنها می توانند به شما در یافتن علت و پیشنهاد درمان های احتمالی کمک کنند.

خلاصه

داروها، وابستگی به مواد مخدر یا الکل، سبک زندگی کم تحرک و نوبت کاری ممکن است به خستگی کمک کنند.

جمع بندی

اگر افراد همه روزها احساس خستگی می کنند، این احساس خستگی مداوم و خستگی عادی نیست. بسیاری از عوامل احتمالی باعث خستگی مزمن می شوند. مانند بیماری های زمینه ای، کمبود مواد مغذی، اختلالات خواب، مصرف کافئین و استرس مزمن. اگر خستگی غیر قابل توضیحی را تجربه می کنید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا علت آن را بیابید. در بسیاری از موارد، زمانی که علت(های) زمینه‌ای را شناسایی کردید و سبک زندگی و رژیم غذایی را اصلاح کردید – یا درمان مناسب را برای شرایط پزشکی دریافت کنید، در بسیاری از موارد، خستگی شما باید بهبود یابد.

منبع: 12 Reasons You’re Always Tired (and What to Do About It) (healthline.com)

12 دلیلی که مدام احساس خستگی می کنیم! همراه با راه حل! (قسمت اول)

سندرم خستگی مزمن

چرا با وجود خستگی خواب نمی روید؟ خستگی و بی خوابی، علت چیست؟