07136476172 - 09172030360 [email protected]

مغز در هر کاری که انجام می دهیم نقش دارد. و مانند هر قسمت دیگری از بدن، نیاز به مراقبت دارد. ورزش مغز برای بهبود حافظه، تمرکز یا عملکرد روزانه اولویت اصلی بسیاری از افراد است، به خصوص با افزایش سن. با این حال، افراد در هر سنی می توانند از گنجاندن چند تمرین ساده مغز در زندگی روزمره خود بهره مند شوند. در این مقاله با جزئیات بیشتر  در خصوصوص تمرین هایی برای تیز ذهنی خواهیم پرداخت.

تمرینات مغز

تحقیقات نشان داده‌اند که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید هوش ذهنی خود را تقویت کنید. و به سلامت مغز خود کمک کنید، فارغ از اینکه در چه سنی هستید. انجام برخی تمرین‌های ذهنی برای کمک به تقویت حافظه و تمرکز می‌تواند انجام کارهای روزانه را سریع‌تر و آسان‌تر کند. و با افزایش سن مغز شما را تیز نگه دارد.

بیایید نگاهی عمیق‌تر به 13 تمرین مبتنی بر شواهد داشته باشیم که بهترین مزایای تقویت مغز را ارائه می‌دهند.

1. با یک پازل خوش بگذرانید

چه بخواهید یک تصویر 1000 قطعه ای از برج ایفل را کنار هم قرار دهید یا 100 قطعه را برای ساختن میکی موس به هم بپیوندید، کار بر روی یک پازل یک راه عالی برای تقویت مغز شما است.

پژوهش ها نشان داده است که انجام پازل توانایی های شناختی متعددی را به خدمت می گیرد. و یک عامل محافظتی برای پیری شناختی دیداری و فضایی است. به عبارت دیگر، هنگام کنار هم قرار دادن یک پازل، باید به قطعات مختلف نگاه کنید و بفهمید که در کجای تصویر بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. این می تواند راهی عالی برای به چالش کشیدن و تمرین مغز شما باشد.

2. یک زبان جدید یاد بگیرید

یک تحقیق در 2012 فواید شناختی متعدد توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان را به طور قاطع ثابت کرده است.

بر اساس مطالعات متعدد، دوزبانگی می تواند به حافظه بهتر، بهبود مهارت های بصری-فضایی و سطوح بالاتر خلاقیت کمک کند. مسلط بودن به بیش از یک زبان ممکن است به شما کمک کند راحت‌تر بین کارهای مختلف جابجا شوید. و شروع زوال ذهنی مرتبط با سن را به تاخیر بیندازد.

خبر خوب این است که هرگز برای درو کردن پاداش یادگیری یک زبان جدید دیر نیست. به گفته محققان، شما می توانید حافظه خود را تقویت کرده و سایر عملکردهای ذهنی خود را با دانش آموز یک زبان جدید در هر زمانی از زندگی خود بهبود بخشید.

3. دایره لغات خود را ارتقاء دهید

دایره لغات غنی راهی دارد که شما را باهوش می کند. اما آیا می دانستید که می توانید یک درس لغت سریع را به یک بازی ذهنی مهیج نیز تبدیل کنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مناطق مغز درگیر وظایف واژگانی هستند، به‌ویژه در مناطقی که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند. برای آزمایش این نظریه، این فعالیت تقویت‌کننده شناختی را امتحان کنید:

  • هنگام مطالعه یک دفترچه همراه خود داشته باشید.
  • یک کلمه ناآشنا را یادداشت کنید، سپس تعریف را جستجو کنید.
  • سعی کنید روز بعد پنج بار از آن کلمه استفاده کنید.

4. برقصید

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری خاطرنشان می کند که یادگیری حرکات رقص جدید می تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد. هنگامی که یک حرکت رقص را پشت سر بگذارید و مغز شما از شما تشکر خواهد کرد.

می خواهید آن را آزمایش کنید؟ یکی از این فعالیت های رقص را امتحان کنید:

  • در یک کلاس رقص سالسا، تپ، هیپ هاپ یا رقص معاصر شرکت کنید.
  • یک کلاس ورزش زومبا یا جاز را امتحان کنید.
  • یک ویدیوی آنلاین با حرکات رقص سرگرم کننده که همیشه می خواستید یاد بگیرید تماشا کنید.
  • باشریک زندگی خود رقص دونفره یاد بگیرید.

5. از تمام حواس خود استفاده کنید

گزارش تحقیقی در سال 2015  نشان می دهد که استفاده از تمام حواس ممکن است به تقویت مغز شما کمک کند.

برای تمرین حواس و مغزتان، سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر کنند. می‌توانید پختن دسته‌ای از کلوچه‌ها، بازدید از بازار محصولات کشاورزی یا امتحان کردن یک رستوران جدید را امتحان کنید. در حالی که روی بو کردن، لمس کردن، چشیدن، دیدن و شنیدن تمرکز می‌کنید.

6. یک مهارت جدید بیاموزید

یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم کننده و جالب است، بلکه ممکن است به تقویت ارتباطات در مغز شما نیز کمک کند.

تحقیق در سال 2014  همچنین نشان می دهد که یادگیری یک مهارت جدید می تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.

آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید یاد بگیرید چگونه انجام دهید؟ شاید بخواهید بدانید که چگونه ماشین خود را تعمیر کنید. از یک برنامه نرم افزاری خاص استفاده کنید یا اسب سواری کنید؟ اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری آن مهارت جدید دارید.

7. یک مهارت جدید را به شخص دیگری آموزش دهید

یکی از بهترین راه ها برای گسترش یادگیری، آموزش یک مهارت به فرد دیگر است.

پس از یادگیری یک مهارت جدید، باید آن را تمرین کنید. آموزش آن به شخص دیگری مستلزم توضیح مفهوم و تصحیح هر اشتباهی است که مرتکب می شوید. به عنوان مثال، تاب دادن چوب گلف را یاد بگیرید، سپس مراحل را به یک دوست آموزش دهید.

8. گوش دادن یا پخش موسیقی

آیا راهی آسان برای افزایش قدرت خلاقیت مغز خود می خواهید؟ پاسخ ممکن است در روشن کردن برخی از موسیقی ها باشد.

با توجه به مطالعه ای در 2017 ، گوش دادن به آهنگ های شاد به ایجاد راه حل های خلاقانه تر در مقایسه با سکوت کمک می کند. این بدان معناست که پخش موسیقی با احساس خوب می تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند.

و اگر می خواهید نحوه نواختن موسیقی را بیاموزید، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است. زیرا مغز شما قادر به یادگیری مهارت های جدید در هر مرحله از زندگی شما است. به همین دلیل است که شما هرگز برای شروع به نواختن سازهایی مانند پیانو، گیتار یا حتی درام آنقدر پیر نیستید.

9. مسیر جدیدی را انتخاب کنید

وقتی نوبت به کارهای روزانه می رسد، در گیر و دار  قواعد نشوید. در عوض، مایل باشید راه های جدیدی را برای انجام کارهای مشابه امتحان کنید.

هر هفته مسیر متفاوتی را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید. یا روش رفت و آمد متفاوتی را امتحان کنید. مانند دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای رانندگی. مغز شما می تواند از این تغییر ساده سود ببرد. و ممکن است از اینکه چقدر آسان است که فکر خود را تغییر دهید شگفت زده شوید.

10. مراقبه کنید

مدیتیشن روزانه می تواند بدن شما را آرام کند، تنفس شما را کند کند. و استرس و اضطراب را کاهش دهد.

اما آیا می دانستید که ممکن است توانایی مغز برای پردازش اطلاعات به تنظیم دقیق حافظه و افزایش حافظه شما نیز کمک کند ؟

یک مکان آرام پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

11. تای چی را انتخاب کنید

بر کسی پوشیده نیست که تای چی می تواند از بسیاری جهات برای سلامتی شما از جمله سلامت روان شما مفید باشد. به علاوه، زمانی که به نظر می‌رسد زندگی از تعادل خارج شده است، می‌تواند به شما کمک کند.

انجام یک تمرین منظم تای چی می تواند به کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و بهبود حافظه کمک کند. در مطالعه  ای در2013  دریافتند که تمرین طولانی مدت تای چی می تواند تغییرات ساختاری در مغز ایجاد کند. و در نتیجه حجم مغز را افزایش دهد.

افراد مبتدی بهترین کار را با شرکت در کلاس برای یادگیری حرکات مختلف انجام می دهند. اما هنگامی که اصول اولیه را بدانید، می توانید تای چی را در هر مکان و هر زمان تمرین کنید.

12. روی شخص دیگری تمرکز کنید

دفعه بعد که با کسی ارتباط برقرار می کنید، به چهار نکته در مورد او توجه کنید. شاید به رنگ پیراهن یا شلوار آنها توجه کنید. عینک زده اند؟ آیا کلاه بر سر دارند و اگر دارند چه کلاهی دارند؟ موهاشون چه رنگیه؟

هنگامی که تصمیم گرفتید چهار چیز را به خاطر بسپارید، یک یادداشت ذهنی داشته باشید. و بعداً در روز به آن بازگردید. آنچه را که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر می آورید بنویسید.

نتیجه گیری

تمرکز بر سلامت مغز یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بهبود تمرکز، تمرکز، حافظه و چابکی ذهنی خود انجام دهید. صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید.

با گنجاندن تمرینات مغز در زندگی روزمره خود، می توانید ذهن خود را به چالش بکشید. مهارت های شناختی خود را تقویت کنید. و احتمالاً در این راه چیز جدید و غنی کننده ای نیز یاد خواهید گرفت.

واحد ارزیابی و تشخیص

12 نکته برای بهبود تمرکز (قسمت اول)

چگونه کمبود خواب بر عملکرد شناختی و تمرکز تأثیر می گذارد؟ (قسمت دوم)