07136476172 - 09172030360 [email protected]

اگر شما مانند بسیاری از دانش آموزان هستید ، زمان شما محدود است ، بنابراین مهم است که بیشترین ارزش آموزشی را در زمان موجود داشته باشید. سرعت یادگیری تنها عامل مهم نیست. دانش آموزان باید بتوانند اطلاعاتی را که یاد می گیرند به دقت به خاطر بسپارند ، بعداً آنها را به خاطر آورند و در موقعیت های مختلف از آنها به طور موثر استفاده کنند.

 

تبدیل شدن به یک دانش آموز یا دانشجوی کارآمد چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد ، اما قرار دادن چند مورد از این نکات در تمرین روزانه می تواند به شما کمک کند از زمان مطالعه خود بیشتر استفاده کنید.

 

  1. از اصول بهبود حافظه استفاده کنید.

کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای تقویت حافظه انجام دهید. نکات اساسی مانند بهبود تمرکز ، اجتناب از جلسات شلوغ و ساختار زمان مطالعه مکان خوبی برای شروع است ، اما درسهای بیشتری از روانشناسی وجود دارد که می تواند کارایی یادگیری شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

برخی از این نکات بهبود حافظه را برای به خاطر سپردن بیشتر و حفظ اطلاعات جدید بررسی کنید.

 

  1. به یادگیری (و تمرین) چیزهای جدید ادامه دهید.

یک راه مطمئن برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثرتر این است که به سادگی یادگیری را ادامه دهید. در مقاله ای که در نیچر منتشر شد ، گزارش شد که افرادی که چشم بندی را یاد گرفته اند میزان ماده خاکستری را در لوب های پس سری خود افزایش داده اند ، ناحیه مغز با حافظه بینایی ارتباط دارد. هنگامی که این افراد تمرین مهارت جدید خود را متوقف کردند ، این ماده خاکستری ناپدید شد.

 

بنابراین ، اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید ، مهم است که تمرین زبان را ادامه دهید تا بتوانید دستاوردهایی را که به دست آورده اید حفظ کنید. این پدیده “استفاده از آن یا از دست دادن آن” شامل یک فرایند مغزی است که به “هرس” معروف است. مسیرهای خاصی در مغز حفظ می شود ، در حالی که برخی دیگر حذف می شوند. اگر می خواهید اطلاعات جدیدی که تازه یاد گرفته اید ثابت بمانند ، تمرین و تمرین آن را ادامه دهید.

 

  1. به روشهای مختلف یاد بگیرید.

یکی دیگر از بهترین روش های یادگیری تمرکز بر یادگیری در بیش از یک روش است. به جای گوش دادن به پادکست ، که شامل یادگیری شنیداری است ، راهی برای تمرین اطلاعات به صورت شفاهی و بصری پیدا کنید. این ممکن است شامل توصیف آنچه آموخته اید برای یک دوست ، یادداشت برداری یا ترسیم نقشه ذهنی باشد. با یادگیری بیش از یک روش ، دانش را در ذهن خود تقویت می کنید.

 

به گفته جودی ویلیس : “هرچه مناطق بیشتری از مغز اطلاعات مربوط به یک موضوع را ذخیره کنند ، ارتباط بیشتری بین آنها وجود دارد. این افزونگی به این معنی است که دانش آموزان و دانشجویان فرصت بیشتری خواهند داشت تا همه داده های مرتبط را از مناطق ذخیره سازی متعدد خود در پاسخ به یک نشانه واحد جمع آوری کنند. این ارجاع متقابل داده ها به این معنی است که ما یاد گرفته ایم ، نه اینکه فقط به خاطر بسپاریم. ”

 

  1. آموخته های خود را به شخص دیگری آموزش دهید.

مربیان مدتهاست اشاره کرده اند که یکی از بهترین راه ها برای یادگیری چیزی این است که آن را به دیگران آموزش دهیم. شما می توانید همین اصل را امروز با به اشتراک گذاشتن مهارت ها و دانش آموخته های خود با دیگران به کار بگیرید.

 

به ترجمه اطلاعات با کلمات خود شروع کنید. این فرایند به تنهایی به تثبیت دانش جدید در مغز شما کمک می کند. در مرحله بعد ، راهی برای به اشتراک گذاشتن آموخته های خود بیابید. برخی از ایده ها شامل نوشتن پست وبلاگ ، ایجاد پادکست یا شرکت در بحث گروهی است.

 

  1. از آموزش قبلی برای ترویج یادگیری جدید استفاده کنید.

یکی دیگر از راههای عالی برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثرتر، استفاده از یادگیری رابطه ای است که شامل ارتباط اطلاعات جدید با چیزهایی است که از قبل می شناسید. به عنوان مثال ، اگر در مورد رومئو و ژولیت یاد می گیرید ، ممکن است آنچه را که درباره نمایشنامه می آموزید با دانش قبلی خود در مورد شکسپیر ، دوره تاریخی که نویسنده در آن زندگی کرده است ، و سایر اطلاعات مرتبط، متصل کنید.

 

  1. تجربه عملی کسب کنید.

برای بسیاری از دانش آموزان ، یادگیری معمولاً شامل خواندن کتاب های درسی ، شرکت در سخنرانی ها ، یا انجام تحقیقات در کتابخانه یا آنلاین است. در حالی که مشاهده اطلاعات و سپس نوشتن آنها مهم است ، در عمل به کارگیری دانش و مهارت های جدید می تواند یکی از بهترین راه ها برای بهبود یادگیری باشد.

 

اگر می خواهید مهارت یا توانایی جدیدی را به دست آورید ، بر کسب تجربه عملی تمرکز کنید.

 

اگر این یک مهارت ورزشی است ، فعالیت را به طور منظم انجام دهید. اگر در حال یادگیری زبان جدیدی هستید ، با شخص دیگری صحبت کنید و تجربیات غوطه ور شدن در زبان را احاطه کنید. فیلم های خارجی زبان تماشا کنید و با تمرین کنندگان بومی خود به گفتگو بپردازید.

 

  1. به دنبال پاسخ باشید تا تلاش برای به خاطر سپردن.

البته ، یادگیری یک فرایند کامل نیست. گاهی اوقات ، ما جزئیات چیزهایی را که قبلاً آموخته ایم فراموش می کنیم. اگر برای به خاطر آوردن برخی اطلاعات جزئی مشکل دارید ، تحقیقات نشان می دهد که بهتر است به دنبال پاسخ درست باشید.

 

یک مطالعه نشان داد که هرچه بیشتر برای تلاش برای به خاطر سپردن پاسخ صرف کنید ، احتمال اینکه دوباره پاسخ را در آینده فراموش کنید بیشتر است. چرا؟ زیرا این تلاش ها برای به یاد آوردن اطلاعات آموخته شده قبلی در واقع منجر به یادگیری “حالت خطا” به جای پاسخ صحیح می شود.

  1. درک کنید که چگونه بهتر یاد می گیرید.

یکی دیگر از استراتژی های عالی برای بهبود کارایی یادگیری ، شناخت عادات و سبک های یادگیری است. تعدادی نظریه مختلف در مورد شیوه های یادگیری وجود دارد که همه آنها می توانند به شما در درک بهتر نحوه یادگیری بهتر کمک کنند.

 

مفهوم سبک های یادگیری موضوع بحث و انتقاد قابل توجهی بوده است ، اما ممکن است بسیاری از دانش آموزان متوجه شوند که ترجیحات یادگیری آنها هنوز می تواند مفید باشد. نظریه هوش چندگانه گاردنر هشت نوع مختلف از هوش را توصیف می کند که می تواند به آشکارسازی نقاط قوت فردی شما کمک کند.

 

نگاه کردن به ابعاد سبک یادگیری کارل یونگ نیز می تواند به شما کمک کند بهتر دریابید که کدام استراتژی های یادگیری برای شما بهتر عمل می کند. مدلهای دیگر مانند سبکهای یادگیری VARK و سبکهای یادگیری Kolb می توانند اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ترجیح دادن شما برای یادگیری چیزهای جدید ارائه دهند.

 

  1. از تست برای تقویت یادگیری استفاده کنید.

 

در حالی که به نظر می رسد صرف زمان بیشتر برای مطالعه یکی از بهترین راه ها برای به حداکثر رساندن یادگیری است ، تحقیقات نشان داده است که شرکت در آزمون ها در واقع به شما کمک می کند تا آموخته های خود را بهتر به خاطر بسپارید ، حتی اگر در آزمون پوشش داده نشده باشد.

 

این مطالعه نشان داد دانش آموزانی که مطالعه کردند و سپس مورد آزمایش قرار گرفتند ، حتی در مورد اطلاعاتی که تحت آزمایش قرار نگرفته بودند ، مطالب بهتری را در دراز مدت فراخواندند. دانش آموزانی که زمان بیشتری برای مطالعه داشتند اما مورد آزمایش قرار نگرفتند ، میزان یادآوری مطالب به میزان قابل توجهی کمتر بود.

 

  1. چند وظیفه ای را متوقف کنید.

 

سالها تصور می شد افرادی که چند کار را انجام می دهند (بیش از یک فعالیت را به طور همزمان انجام می دهند) بر افرادی که این کار را انجام نمی دهند برتری دارند. با این حال ، تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که چند وظیفه ای در واقع می تواند موثر بودن یادگیری را کاهش دهد.

 

در این مطالعه ، شرکت کنندگان مقدار زیادی از زمان خود را هنگام جابجایی بین چندین وظیفه از دست دادند و حتی زمان پیچیده تر شدن کارها زمان بیشتری را از دست دادند. با تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر ، شما آهسته تر یاد می گیرید ، کارآمدتر نمی شوید و خطاهای بیشتری مرتکب می شوید

 

چگونه می توانید از خطرات چند وظیفه ای جلوگیری کنید؟ با تمرکز حواس خود بر روی کار موردنظر شروع کنید و برای مدت زمان معینی به کار خود ادامه دهید.

 

سخن پایانی

 

تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثر تر زمان می برد و برای ایجاد عادات جدید همیشه به تمرین و عزم و اراده نیاز است. فقط با تمرکز بر چند مورد از این نکات شروع کنید تا ببینید آیا می توانید از جلسه مطالعه بعدی خود سود بیشتری ببرید یا خیر.

 

آیا گوش دادن به موسیقی، تاثیری بر یادگیری زبان دارد؟

 

آیا یادگیری زبان جدید در هر سنی امکان پذیر است؟

 

کودکان دارای اختلالات یادگیری میتوانند و موفق می شوند، نکاتی در مورد اختلالات یادگیری

 

 

به این مقاله امتیاز دهید