07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

افرادی که با زوال عقل زندگی می کنند گاهی اوقات بی قرار می شوند. یا با ایجاد این بیماری دچار رفتارهای بی قراری می شوند. در برخی موارد، اسباب‌بازی‌های فیجت می‌توانند راهی مفید برای آرام کردن فرد یا دادن کاری به او با دستانش باشند.

Snuggle Bear یک اسباب بازی بی قراری است. می تواند بیقراری افراد مبتلا به زوال عقل را کاهش دهد. فیونا کراچ، یک بافنده مادام‌العمر که مادرشوهرش مبتلا به زوال عقل بود، یک اسباب‌بازی حسی برای افراد پیر و جوان طراحی کرد. او خرس را به عنوان “همدم، کسی که می توان با او چت کرد و حواس او را از اضطراب، ترس یا درد پرت می کند” توصیف می کند.

داستان او را در زیر، در کنار الگوی بافتنی بخوانید تا بتوانید اسباب‌بازی فیجت «خرس بغلی» خود را بسازید.

داستان فیونا

من اولین بار در حدود شش سالگی شروع به بافتن کردم. عمه ام هنوز اولین تکه من را روی سوزن های بافندگی اصلی دارد! من در تمام عمرم به کار کردن ادامه داده ام. الهام‌بخش اسباب‌بازی فیجت خرس  شرکت در یک روز مطالعه که سوزان زیدیک سخنران اصلی آن بود است. او از استعاره ببرها و خرس های عروسکی برای نشان دادن تئوری های دلبستگی و اضطراب خود استفاده می کند. روز بعد ایده Snuggle Bear به من رسید!

این بهترین تکه‌های یک اسباب‌بازی از نوع فیجت اسپینر است. اطمینان و آرامش‌بخشی در این اسباب‌بازی نوازش‌گر مورد علاقه‌تان ترکیب شده است. همه چیز این است: کاری برای انجام یا حواس پرتی و چیزی برای دوست داشتن.

خرس روی انگشتان شما قرار می گیرد. در دست شما لانه می کند. بنابراین برای نگه داشتن او به مهارت های حرکتی ظریف نیازی نیست. Snuggle Bear از آنجایی که چهره ای دارد، شخصیتی دارد و می تواند به جذب صاحبش کمک کند.

زوال عقل زندگی خانواده و دوستانم را تحت تاثیر قرار داده است. مادرشوهرم، وندی، یک بافنده عالی بود. متأسفانه، او در سپتامبر 2017 بر اثر بیماری مرتبط با زوال عقل درگذشت. او در بیمارستان محلی برای کودکان اسباب بازی های بافتنی درست می کرد. من دوست دارم فکر کنم که او هم دوست داشت خرس را بغل کند.

چگونه می توان اسباب بازی فیجت دمانس فیونا، Snuggle Bear را درست کرد؟

Snuggle Bear را می توان در یک شب درست کرد و برای همیشه دوست داشت. 

تجهیزات

 • سوزن بافندگی 4 میلی متری
 • مقدار کمی نخ کاموای مشکی برای چشم و بینی
 • سوزن خیاطی
 • مقدار کمی از چاشنی اسباب بازی

دستورالعمل ها

 • (سر و بدن) 12 بخیه بزنید، 12 رج ببافید. سپس 2 دانه ببافید بعد 2 دانه را به هم ببافید. کاموا را جلو بیاورید. 5 دانه آخر را ببافید. 2 دانه را با هم ببافید، کاموا را جلو بیاورید و تا انتهای رج ببافید.
 • (دکمه های ساده درست کنید). 1 رج ببافید (برای تکمیل ساختارهای سوراخ دکمه) 12 رج ببافید. بعد پاها!

 

 • (پاها) (فقط روی 6 بخیه اول کار کنید، 6 بخیه باقی مانده را روی نگهدارنده بخیه بزنید). 6 رج ببافید به هر دوخت دیگر افزایش دهید (9 بخیه) 5 رج ببافید برای پایان دادن به پاها، نخ را ببرید و از طریق حلقه ها بدوزید تا پاها درست شود. با 6 بخیه باقیمانده این کار را تکرار کنید تا پای دیگر را بسازید.
 • (بازوها) 24 بخیه بزنید 6 رج ببافید و نخ را ببرید.

گاهی اوقات یک فرد مبتلا به زوال عقل مانند گذشته یا اصلاً از شرکت در فعالیت ها یا مکالمه خودداری می کند.

این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک فرد آگاه باشد که انجام برخی کارها برایش دشوارتر است. به عنوان مثال، ممکن است رشته مکالمات را از دست بدهند. یا در بیان خود مشکل داشته باشند. همچنین ممکن است تحریک بیش از حد باعث ناراحتی آنها شود. مانند قرار گرفتن در یک اتاق پر سر و صدا با افراد زیادی.

افراد مبتلا به زوال عقل نیز ممکن است در طول زمان بیشتر گوشه‌گیر شوند. زیرا کمتر اجتماعی می‌شوند یا ارتباط برقرار می‌کنند. این مهم است که آنها هنوز فرصت هایی برای شرکت در فعالیت های کمتر محرکی که از آنها لذت می برند داشته باشند. این گوشه گیری همچنین می تواند ناشی از افسردگی یا بی تفاوتی باشد.

وقتی از یک فرد مبتلا به زوال عقل مراقبت می کنید، مراقب خودتان هم باشید.

تغییرات در رفتار فرد می تواند چالش برانگیز، خسته کننده و اغلب بسیار ناراحت کننده باشد. با گذشت زمان، این می تواند منجر به احساس خستگی بیشتر شود. می تواند تأثیر زیادی بر سلامت جسمی و روانی و سلامت عمومی شما داشته باشد.

به همین دلیل مهم است که از خود مراقبت کنید. هم به خاطر خودتان و هم می توانید به مراقبت از فرد مبتلا به زوال عقل ادامه دهید. پشتیبانی در دسترس است. در صورت نیاز به دنبال کمک باشید اگر فردی که از او مراقبت می کنید تهاجمی عمل می کند، بسیار مهم است که از او حمایت کنید. ممکن است در این مورد احساس گناه کنید و فکر کنید که باید به تنهایی با آن کنار بیایید. اما هر مراقبی با پیشرفت زوال عقل فرد به کمک نیاز دارد.

مهم این است که خود و دیگران را ایمن نگه دارید. اگر فرد کمتر پرخاشگرانه رفتار کند منجر به رابطه بهتر بین شما و او و کیفیت زندگی بهتر برای هر دوی شما خواهد شد.

مقابله با رفتار چالش برانگیز

نکاتی برای مراقبین هر کس متفاوت است و پیدا کردن راه های خود برای مقابله برای شما منحصر به فرد خواهد بود.

پیشنهادات زیر ممکن است کمک کند. چه زمانی که این رفتار اتفاق می افتد و چه در یک دوره طولانی تر:

 • سعی کنید به یاد داشته باشید که فرد عمداً اینگونه رفتار نمی کند. مهم این است که آن را شخصی نگیرید. آنها ممکن است واقعیتی متفاوت با شما را تجربه کنند و به نیازهایشان پاسخ دهند.
 • به زبان بدن فرد نگاه کنید و سعی کنید درک کنید که ممکن است در آن زمان چه احساسی داشته باشد. سعی کنید خود را با شرایط وفق دهید. تلاش برای برگرداندن همه چیز به حالت قبل، یا توقع بیش از حد از شخص، می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند.
 • اگر شروع به احساس ناامیدی یا عصبانیت کردید، سعی کنید از موقعیت دور شوید. به خودتان زمان و فضا بدهید تا آرام شوید.
 • اگر کنترل اعصاب خود را از دست دادید، سعی کنید احساس گناه نکنید. این یک موقعیت بسیار استرس زا است که شما با آن دست و پنجه نرم می کنید. اگر این رفتار باعث اختلال در فعالیتی مانند شستشو یا لباس پوشیدن می شود، از خود بپرسید که آیا این کار واقعاً باید همین الان انجام شود یا می توانید بعداً به آن بازگردید.
نکات دیگر
 • گاهی اوقات بهتر است که فرد را رها کنید تا کارها را آنطور که می خواهد انجام دهد. تا زمانی که آسیبی به او وارد نشود. در نظر بگیرید که آیا این رفتار واقعاً یک مشکل است یا خیر. به عنوان مثال، در برخی شرایط، صحبت با افراد غریبه ممکن است مشکلی ایجاد نکند. ممکن است فرد نیاز به اجتماعی بودن را برآورده کند و غریبه ممکن است از صحبت با او خوشحال شود.
 • ممکن است توضیح دادن به افراد دیگر کمک کند که چرا فرد به شیوه ای خاص رفتار می کند. آنها ممکن است درک بیشتری داشته باشند. و حتی ممکن است پیشنهاداتی برای کمک به یافتن راه حل داشته باشند.
 •  اگر فرد پرخاشگرانه رفتار می کند، سعی کنید به خودتان اجازه ندهید که نسبت به آن فرد عصبانی شوید. حتی اگر به نظر می رسد این رفتار شما را هدف قرار داده است، به این معنی نیست که احساسات آنها نسبت به شما تغییر کرده است. برای کمک به بهبودی خود، بلافاصله پس از هر رفتار پرخاشگرانه و چه در مدت طولانی، زمانی را اختصاص دهید.

چنان چه از مشکلات مربوط به حافظه رنج میبرید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.

منبع:Social withdrawal and dementia | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

سندرم داون و بیماری آلزایمر

برای پیشگیری از بیماریهای التهابی مانند آلزایمر، مراقب کیفیت خواب خود باشید!