07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

در 18 ماهگی، بیشتر کودکان نوپا راه می‌روند و صحبت می‌کنند، نقاط عطف مهمی که نشان‌دهنده رشد عمیقی است که در کودکی و کودک نوپا رخ می‌دهد. خواب یک عامل کلیدی در این پیشرفت است. و در 18 ماهگی، اکثر والدین شاهد گذراندن مراحل مختلف کیفیت خواب فرزندشان بوده‌اند.

در مقایسه با نوزادان، کودکان نوپا معمولاً در طول شب با ثبات بیشتری می خوابند. با این حال، گرایش آنها به سمت بهبود خواب می تواند در حدود 18 ماهگی با مشکل مواجه شود. نقطه ای که بسیاری از کودکان نوپا از یک الگوی خواب طبیعی به نام پس‌رفت خواب رنج می برند.

پسرفت خواب می تواند به معنای مشکلات هنگام خواب یا بیدار شدن در طول شب باشد. در حالی که بالا و پایین رفتن در الگوهای خواب طبیعی است. اما مقابله با آن برای والدین می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، در بیشتر موارد، پس‌رفت خواب 18 ماهه کوتاه مدت است. به خصوص زمانی که والدین عادات خواب سالم را حفظ کنند.

چگونه خواب کودک در حدود 18 ماهگی تغییر می کند؟

در 18 ماهگی، کودک به خوبی وارد مرحله رشد کودک نوپا می شود. و تغییرات قابل توجهی در توانایی های جسمی، مهارت های ذهنی و تکامل عاطفی او ایجاد می کند. خواب به تقویت این رشد کمک می کند و طبق توصیه های متخصص ، کودکان نوپا در مجموع به 11-14 ساعت خواب در روز نیاز دارند .

این مقدار خواب معمولاً از یک دوره خواب شبانه و یک چرت در طول روز تشکیل می شود. همانطور که این نشان می دهد، اکثر کودکان 18 ماهه در طول شب می خوابند. اما الگوهای خواب فردی در کودکان بسیار کوچک می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد .

بخشی از دلیلی که می تواند از یک کودک نوپا به دیگری تفاوت داشته باشد این است که خواب با سایر فرآیندهای رشدی مرتبط است. برای کودکان 18 ماهه طبیعی است که تحرک داشته باشند و در عین حال ارتباط بیشتری پیدا کنند. از جمله توانایی شدیدتر و در عین حال وحشتناکی برای به کار بردن کلمه “نه”. واکنش‌های عاطفی عمیق‌تر می‌شوند و به طور بالقوه باعث ایجاد یا افزایش اضطراب جدایی می‌شوند. در عین حال، تفکر، استدلال و سایر مهارت های شناختی به طور قابل توجهی گسترش می یابد.

همه این جنبه‌های توسعه، زمینه‌ای پویا ایجاد می‌کنند که در آن می‌توان پس‌رفت خواب را درک کرد. همانطور که کودک از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی رشد می کند، می تواند بر میزان و میزان خواب او تأثیر بگذارد.

چه چیزی باعث پس‌رفت خواب در 18 ماهگی می شود؟

قابل درک است که والدین می خواهند بدانند که چرا، اغلب به طور ناگهانی، فرزندشان 18 ماه پسرفت خواب دارد. متأسفانه، در بیشتر موارد، جدا کردن یک دلیل خاص دشوار است، اما چندین عامل ممکن است دخیل باشند:

 • مقاومت در برابر زمان خواب، که ممکن است با افزایش احساس استقلال و/یا تحریک بیش از حد در عصر مرتبط باشد.
 • بی قراری مربوط به افزایش تحرک و توانایی های فیزیکی است
 • اضطراب جدایی
 • ناراحتی ناشی از دندان درآوردن
 • کابوس، اگرچه در بین 18 ماهه رایج نیست
 • سازگاری با تغییر برنامه خواب یا تمرین خواب

آیا همه کودکان پس‌رفت خواب 18 ماهه دارند؟

بسیاری از کودکان نوپا در 18 ماهگی دچار پسرفت خواب نمی شوند. الگوهای خواب برای هر کودک متفاوت است، بنابراین کودکان نوپا ممکن است قبل یا بعد از پایان 18 ماهگی با مشکلاتی مواجه شوند. حتی ممکن است برخی از کودکان 18 ماهه بهبود قابل توجهی در خواب نشان دهند.

به همین دلیل، بهتر است پس‌رفت خواب را به‌عنوان مراحلی درک کنیم که می‌توانند در طول رشد هر کودکی رخ دهند.، اما نه چیزی که برای هر کودک در یک مقطع زمانی خاص اتفاق می‌افتد.

علائم پس‌رفت 18 ماهه خواب چیست؟

والدین ممکن است تعدادی از علائم مختلف پس‌رفت خواب 18 ماهه را متوجه شوند. برخی از بارزترین علائم عبارتند از:

 • مقاومت بیشتر در برابر رفتن به رختخواب یا بی قراری هنگام خواب
 • ناتوانی در استراحت و به خواب رفتن یک بار در رختخواب
 • افزایش گریه هنگام دور شدن والدین از تخت
 • تعداد بیداری های شبانه بیشتر
 • تشدید بی قراری و مشکل بیشتر در بازیابی آرامش پس از بیدار شدن در شب
 • چرت های طولانی تر و/یا مکرر در روز

علائم پس‌رفت 18 ماهه خواب چقدر طول می کشد؟

علائم پس‌رفت خواب 18 ماهگی به ندرت بیش از چند هفته طول می کشد. همانطور که علت آنها ممکن است مشخص نباشد، پسرفت خواب ممکن است بدون توضیح واضح پایان یابد.

طول دقیق می تواند به کودک نوپا، رشد او و مسائل اساسی که باعث پسرفت خواب آنها می شود بستگی داشته باشد.

هنگامی که کودک دوباره شروع به خواب عادی کرد، هیچ تضمینی در برابر پسرفت خواب در آینده وجود ندارد. بالا و پایین رفتن طبیعی است، بنابراین والدین باید برای دوره های بعدی مشکل خواب آماده باشند. با این حال، رعایت روال‌ها برای ایجاد عادات خواب سالم می‌تواند احتمال بروز مشکلات خواب در آینده را در کودک کاهش دهد .

چگونه والدین می توانند با مشکلات خواب یک کودک 18 ماهه کنار بیایند؟

هیچ جادویی برای حل سریع پس‌رفت خواب 18 ماهه وجود ندارد. درعوض، اکثر کارشناسان خواستار یک تصویر بزرگتر هستند که تضمین کند والدین عادات خواب مثبت را برای کودکان نوپا ترویج می کنند.

یک پس‌رفت خواب 18 ماهه فرصتی برای تأمل در مورد بهداشت خواب کودک نوپا فراهم می کند. هنگامی که کودک شما از پسرفت خواب خود عبور می کند، اطمینان از اینکه عادت های خوبی را در خود پرورش داده اید، می تواند پایه ای قوی برای خواب با کیفیت ایجاد کند.

مقابله با اضطراب جدایی

اضطراب جدایی یکی از عوامل اصلی مشکلات خواب در کودکان نوپا است. این می تواند آنها را در برابر رفتن به رختخواب مقاوم کند، هنگامی که در رختخواب هستند گریه کنند. یا اگر در شب از خواب بیدار شوند نتوانند دوباره بخوابند.

برخی از اضطراب جدایی طبیعی است، اما بهتر است والدین از تقویت آن اجتناب کنند. تعداد انگشت شماری از راهنمایی می تواند مقابله با اضطراب جدایی کودک نو پا خود کمک کند:

 • زمانی که کودک نوپا فریاد می زند از پاسخ فوری خودداری کنید. قبل از رفتن پیش آنها به آنها فرصت دهید تا خود را آرام کنند.
 • کودک نوپا را به رختخواب خود نبرید تا با شما بخوابد. بهتر است روی این موضوع تمرکز کنید که چگونه آنها را در رختخواب خود راحت کنید.
 • اگر نیاز دارید که فرزندتان را آرام کنید، این کار را با حفظ حس زمان خواب انجام دهید. این بدان معناست که نورها را کم نگه دارید، از تحریک اجتناب کنید و آنها را از رختخواب خارج نکنید.
 • اگر فرزندتان چندین بار فریاد می زند، سعی کنید هر بار کمی دورتر او را آرام کنید.
 • یک آیتم کوچک تهیه کنید که به آنها یادآوری کند که کهواره محل خواب آنهاست.
 • به آنها اجازه دهید یک اسباب بازی مورد علاقه یا حیوان عروسکی را در رختخواب داشته باشند. اگرچه بسیار مهم است که مطمئن شوید خطر خفگی وجود ندارد.
 • برنامه های آزمایشی جدایی را در طول روز انجام دهید تا فرزندتان به بودن در کنار بزرگسالان دیگر و حفظ آرامش زمانی که شما در کنار آنها نیستید عادت کند.

یک دوره سازگاری برای کودکان طبیعی است که بر اضطراب جدایی غلبه کنند. تمرکز روی یک فرآیند خوب برای رسیدگی به نگرانی‌هایشان می‌تواند به آن‌ها قدرت دهد تا خودشان را آرام کنند و خودشان خوب بخوابند.

چه زمانی والدین باید در مورد مشکلات خواب یک کودک 18 ماهه با پزشک صحبت کنند؟

در حالی که پس‌رفت خواب می تواند خسته کننده باشد، معمولاً بیش از چند هفته دوام نمی آورد. با این حال، اگر مشکلات خواب برای یک ماه یا بیشتر ادامه داشت، باید آنها را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. همچنین خوب است در صورت مشاهده سایر مشکلات از جمله:

 • خروپف شدید یا تنفس غیر طبیعی در طول خواب
 • کاهش رشد
 • افزایش وزن محدود
 • کاهش انرژی یا سایر اختلالات در طول روز
 • چرت های طولانی تر در طول روز

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

جشن تولد یک سالگی نوزادان و تغییرات فرآیندهای خواب در ابتدای سال دوم زندگی

چرخه خواب نوزاد شما با چرخه خواب شما متفاوت است