07136476172 - 09172030360 [email protected]

درست فکر کردن در مغز

مغز ما طوری تنظیم شده است که با فرآیندهای سریع فکر کند که گاهی اشتباه و گاهی درست است. این فرآیندهای سریع، سوگیری های اکتشافی و شناختی نامیده می شوند. سوگیری های شناختی اشتباهات مداومی هستند که مغز هنگام تفکر مرتکب می شود. درست فکر کردن!

توجه انتخابی به جزئیات جزئی، نمونه بارز این گونه سوگیری هاست. الگوهای فکری هستند که راه حل های سریع و نسبتاً صحیحی را ارائه می دهند. سوگیری ها ذاتاً منحرف کننده هستند که مانع تصمیم گیری می شوند. گاهی اوقات، الگوهای فکری به دست می آوریم که برای سلامت روان ما بسیار مضر هستند (که معمولاً در اضطراب و افسردگی دیده می شود). به اینها معمولا تحریفات شناختی می گویند. می‌توانید از این تکنیک‌ها برای مقابله با تحریف‌های شناختی بیش از توصیه‌های زیر استفاده کنید.

سوگیری های شناختی رایج و اکتشافی

 • سوگیری تایید: ما به طور انتخابی به اطلاعاتی که مطابق با پیش فرض های ما است توجه می کنیم و آن را به خاطر می آوریم.
 • بقا: ما بر اطلاعاتی تمرکز می کنیم که زنده می مانند. زیرا اطلاعاتی که زنده نمی مانند از آگاهی حذف می شوند.
 • منفی گرایی: تجربیات و اطلاعات منفی نسبت به تجربیات مثبت و خنثی به همان اندازه شدید، تأثیر قوی تری بر ما دارند.
 • برتری توهمی: افراد تمایل دارند خود را بهتر از حد متوسط ارزیابی کنند.
 • اثر هاله: برداشت مثبت از یک جنبه از یک شخص، ما را تحت تاثیر قرار می دهد تا تصوری مثبت از یک جنبه غیر مرتبط دیگر ایجاد کنیم.

تحریف های شناختی رایج

 • انتزاع انتخابی: تمرکز بر تنها یک عنصر از یک موقعیت.
 • بزرگنمایی: اغراق شدید در مورد رویدادهای کوچک.
 • فکر کردن: حدس زدن اینکه دیگران به چه چیزی فکر می کنند، حتی زمانی که احتمال زیادی وجود دارد که آنها به آنچه شما فکر می کنید فکر نمی کنند.
 • شخصی سازی: باور به اینکه همه چیز متوجه شماست حتی زمانی که اینطور نیست یا اعتقاد به اینکه رفتار دیگران نتیجه اعمال شماست.
 • فاجعه‌سازی: پیش‌بینی پیامدهای منفی و زمانی که آنها اتفاق می‌افتند، فکر کردن به اینکه آنها یک فاجعه بزرگ خواهند بود. این شامل اغراق در موقعیت های خفیف ناخوشایند است.
 • تفکر همه یا هیچ: تفکر سیاه و سفید، تفکر در دو حالت افراطی. به عنوان مثال، “اگر در کلاس اول نشوم، یک بازنده کامل هستم.”

چگونه سوگیری های شناختی، تحریف ها را باطل کنیم و بر اکتشافات اشتباه غلبه کنیم؟ درست فکر کردن!

تمرکز بر داده ها:

در هر موقعیتی که نیاز به تصمیم گیری دارد، روی شواهد یا اطلاعات تمرکز کنید. هنگامی که این به یک عادت تبدیل شود، تقریباً بدون دردسر است. اطلاعات زیادی از مکانیسم‌های بازخورد به دست می‌آید که به شما نکاتی در مورد کاری که انجام داده‌اید می‌دهد. داستان های موفقیت عالی هستند. اما داستان‌های شکست بهتر هستند، زیرا داده‌های فراوانی در مورد اینکه چه کاری را درست انجام داده‌اید و چه کاری را اشتباه انجام داده‌اید به شما می‌دهند.

به دنبال داده‌ها و نتیجه‌گیری‌های مخالف باشید:

رایج‌ترین سوگیری شناختی سوگیری تأیید نامیده می‌شود. افراد به دنبال اطلاعاتی هستند که عقاید از پیش ساخته شده‌شان را تأیید می‌کند. مردم همچنین اطلاعاتی را که از ایده های آنها پشتیبانی می کند به خاطر می آورند و اطلاعاتی را که با آنها در تضاد است فراموش می کنند. به طور مرتب افکار و نظرات خود را بدون جستجوی اطلاعاتی که با آن مغایرت دارد، تقویت می کنند.

آنها همچنین مغرضانه فکر می کنند که شواهد تایید نادرست است، و شواهد پشتیبان درست است. با این وجود، همه شواهد برای دانستن تصویر بزرگ حیاتی هستند. این امر همچنین منجر به دو قطبی شدن سیاسی می شود و بحث ها به ندرت خود به خود حل می شوند.

 

روی جنبه های اساسی یک مشکل تمرکز کنید، نه تک تک جنبه ها.

هر بیت اطلاعات دارای بخش هایی است که نسبتاً مهمتر است و سزاوار قرار گرفتن در اولویت بالاتر است. پس مهم ترین و مرتبط ترین را انتخاب کنید. برای انجام این کار، به آنچه می خوانید یا می شنوید دقت کنید و معنی آن را مشخص کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، اطلاعات مفیدی را مشاهده خواهید کرد و اکتشافی برای کاهش نویز در آینده ایجاد خواهید کرد.

بررسی و بررسی مجدد:

فرضیات خود را مورد آزمایش قرار دهید و متوجه شوید که آیا نتیجه گیری شما معتبر است یا خیر. موارد شکست خورده و درست را نیز به خاطر بسپارید. اگر کاری انجام می‌دهید که نتیجه خاصی دارد، آن را در زمینه‌های مختلف تکرار کنید تا بفهمید که چه زمانی اقدامات شما به‌طور قابل تأیید به آن نتیجه منجر می‌شود. بنابراین متوجه شرایط پس‌زمینه‌ای می‌شوید که رابطه بین اقدامات و نتیجه شما را قوی‌تر (یا ضعیف‌تر) می‌کند.

اطلاعات گمراه‌کننده را شناسایی کنید:

افراد سؤالات اصلی را می‌پرسند یا زمینه‌های «بارگذاری‌شده» را ارائه می‌کنند که حاوی اطلاعاتی است که باعث می‌شود دیگران به روشی خاص فکر کنند. به این اطلاعات لنگر می گویند. به عنوان مثال، “او آنقدرها هم پسر بدی نیست.” احتمال بیشتری وجود دارد که کسی پاسخ دهد، “آره، او آنقدرها هم بد نیست”، اما اگر سوال این بود که پاسخ به خوبی می تواند “او پسر فوق العاده ای است” باشد. «او مرد بسیار خوبی است.» هنگامی که سعی می‌کنید یک حدس واقعی بسازید، در مفروضات تجدیدنظر کنید. چیزهایی را پیدا کنید که پاسخ شما را مغرضانه می‌کنند، از داده‌ها استفاده کنید. و سعی کنید راه‌حلی بر اساس آنچه می‌توانید مشخص یا تقریبی کنید، پیدا کنید. این ها به درست فکر کردن در مغز ما کمک می کند.

حدس‌های دقیق بسازید:

از اطلاعاتی که دارید برای تقریب استفاده کنید و در عین حال به این ایده بپردازید که اطلاعات زیادی وجود دارد که از آنها بی‌خبر هستید. وقتی هیچ اطلاعاتی ندارید به دنبال اطلاعات اضافی باشید. حدس‌های دقیق به کار بردن دانش با کمی تعصب و اعتماد به نفس بالا به روشی منعطف و در عین حال دقیق است. یک رویکرد آسان این است که حقایق و محدودیت های فرآیند خود را شناسایی کنید.

از نسبت دادن نادرست خودداری کنید:

مردم اغلب احساسات ناشی از یک چیز را به چیز دیگری به اشتباه نسبت می دهند و سپس در مورد اینکه چه چیزی باعث این احساسات می شود سردرگم می شوند. این را در تبلیغات می بینیم. احساسات نسبت به یک بازیگر اغلب به کیفیت محصول نسبت داده می شود.

از آنجایی که بسیاری از احساسات و افکار قبل از آگاهی رخ می دهند، می توانند ارزیابی ما را از افکار و احساسات آینده ما دچار سوگیری کنند. مردم به اشتباه دلیل انجام کاری را به کار دیگری نسبت می دهند و سپس از آن قضاوت ها برای تصمیم گیری استفاده می کنند.

دیدگاه های متعددی داشته باشید:

می توانید به یک موقعیت از دیدگاه یک فرد متفاوت نگاه کنید (همدلی) یا حتی به معنای واقعی کلمه از زاویه دیگری به یک موضوع نگاه کنید. در هر دو صورت اطلاعات جدیدی به دست خواهید آورد. نظرات شما ممکن است تغییر کند. فکر کردن از دیدگاه دیگران آسانتر از فکر کردن از منظر خیالی است.

فرض کنید چیزهایی را که نمی دانید نمی دانید:

در بسیاری از موقعیت ها، درک ساعتی که منجر به یک پدیده می شود ممکن نیست. فرضیات را کنار بگذارید بپذیرید که عواملی در بازی وجود دارند که می توانند فراتر از درک شما باشند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ارتقاء عملکردهای مغزی با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

منبع:  https://cognitiontoday.com/how-to-use-the-brain/

ترس و نگرانی کودک!

درمان افسردگی با نوروفیدبک در شیراز

به این مقاله امتیاز دهید