07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه: تعامل با همکار سمی

همه به یک محیط کاری حمایت کننده، صلح آمیز و آسان امیدوارند. متأسفانه، در مقطعی از زندگی، اکثر مردم حداقل یک بار با یک همکار سمی روبرو می شوند. ممکن است امیدوار باشید این کسی باشد که مجبور نباشید اغلب با او سر و کار داشته باشید.

با این حال، اگر مجبور باشید با یک همکار سمی درگیر شوید و به طور منظم با رفتارهای منفی یا قلدرانه آنها مقابله کنید، ممکن است بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. می تواند انگیزه رفتن به سر کار را دشوار کند. حتی ممکن است منجر به مشکلات جدی مانند اعتماد به نفس پایین، اضطراب یا افسردگی شود. اگر این وضعیتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنید، تنها نیستید. کارهایی وجود دارد که می توانید برای حل این مشکل و در عین حال حفظ سلامت روان خود انجام دهید.

علائم یک همکار سمی را بشناسید

در حالی که ممکن است به این همکار خاص به‌عنوان منفی، بی‌رحم یا خودخواه نگاه کنید، اما ممکن است متوجه نباشید که رفتار او در واقع می‌تواند برای محیط کار سمی و مضر تلقی شود.

مراقب علائم زیر باشید که می تواند نشان دهنده سمی بودن همکار باشد:

  • فقط ظاهراً علاقه مند به خدمت به خود هستند و نه به شرکت یا تیم
  • مکرراً درگیر شایعات می شود
  • به نظر می رسد از اشتباهات و بدبختی های دیگران لذت می برد
  • برخورد توهین آمیز با دیگران چه در کلام و چه در رفتار
  • افکار منفی در محل کار
  • ایجاد تفرقه یا تلاش برای جلب نظر مردم
  •  شکایت در مورد مسائل در محل کار
  • عدم ارائه هیچ راه حلی برای مشکل

از افتادن در وسوسه شایعات پرهیز کنید

اگر با یک فرد خاص مشکل زیادی دارید، به احتمال زیاد سایر افرادی که با آنها کار می کنید نیز با آنها مشکل داشته اند. یا در حال حاضر مشکل دارند. به امید ابراز وجود یا به دست آوردن مقداری همبستگی یا تأیید اعتبار از سایر همکارانتان، ممکن است وسوسه شوید که از آن فرد سمی به آنها شکایت کنید.

خواه با ابراز ناامیدی خود از طریق ایمیل، تلاش برای جلب نظر افراد در کنار شما، یا حتی مسخره کردن این شخص. شما فقط باعث ایجاد تفرقه بیشتر و تغذیه مسمومیت می شوید. علاوه بر این، نباید اجازه دهید این فرد سمی فضای بیشتری در ذهن یا زندگی شما اشغال کند. وقتی دائماً از آنها شکایت می کنید، به سادگی به آنها اجازه می دهید که شما را در حالت ذهنی منفی نگه دارند.

روی آنچه می توانید کنترل کنید تمرکز کنید

شما نمی توانید رفتارهای سمی یک همکار را کنترل کنید. اما می توانید واکنش خود را به آنها کنترل کنید. شما می توانید کنترل کنید که چقدر با آنها درگیر هستید و چگونه به رفتار آنها پاسخ می دهید.

برای در نظر گرفتن مشکل موجود و تفکر در مورد گزینه های خود وقت بگذارید. شاید راه حل آسانی وجود داشته باشد. آیا این گزینه را دارید که برنامه خود را تغییر دهید یا به مکان دیگری در دفتر خود بروید تا مجبور نباشید آنقدر تعامل داشته باشید؟

اگر این فداکاری نیست که شما مایل یا قادر به انجام آن هستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که یک گفتگوی صریح و رو در رو با همکار خود داشته باشید.

چگونه با همکار خود مقابله کنید؟

از آنجایی که اطلاعات به اشتراک گذاشته شده از طریق متن یا ایمیل ممکن است به اشتباه تعبیر یا حتی دستکاری شود، معمولا بهترین گزینه برای شماست که با همکارتان رو در رو در ارتباط باشید. هرچند ممکن است ناراحت کننده باشد.

در صورت امکان سعی کنید این مکالمه را در محیطی خصوصی انجام دهید. جایی که دیگر همکاران صدای شما را نشنوند. این امر می‌تواند مکالمه را بیشتر از آنچه لازم باشد، تفرقه‌انگیز و جنگ‌افزار کند. در عوض، در یک محیط آرام، یکنواخت و خصوصی، با فرد در مورد رفتار آنها و احساسی که در شما ایجاد می کند صحبت کنید.

نگرانی های خود را به آن ها بگویید. چه شخصی و چه حرفه ای. درباره اقداماتی که آنها می توانند برای بهبود رفتارشان انجام دهند و اقداماتی که ممکن است انجام ندهند صحبت کنید.

دستیابی به کمک در یک دنیای عالی

همکار شما آنچه را که گفته اید به دل می گیرد. تغییرات لازم را برای بهبود محیط کاری ایجاد می کند. با این حال، اگر اینطور نیست، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که با بخش منابع انسانی شرکت خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که وارد عمل شوند و وضعیت را مدیریت کنند.

آنها ممکن است بتوانند این همکار سمی را به بخش دیگری منتقل کنند. یا در برخی شرایط ممکن است دلیلی برای اخراج آنها پیدا کنند.

مراقب سلامت روان خود باشید

تلاش برای برخورد با یک همکار سمی می تواند بسیار سخت باشد. به یاد داشته باشید که در این مدت سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید. چه از طریق تماس با یک درمانگر یا یک دوست مورد اعتماد برای صحبت در مورد احساس خود یا صرف زمان از کار اگر برخورد با این همکار بر توانایی شما تأثیر گذاشته است. خوب مطمئن شوید که به طور منظم خودمراقبتی و همچنین تکنیک های مثبت مدیریت استرس را تمرین می کنید.

جمع بندی

همه به همکاران بزرگ و حامی امیدوارند که بتوانند به راحتی با آنها کنار بیایند. واقعیت این است که در مقطعی از زندگی، احتمالاً با فردی روبرو خواهید شد که کار کردن با او سخت است.

در برخی موارد، این همکار ممکن است یک همکار سمی در نظر گرفته شود. برخی از نشانه های همکار سمی عبارتند از:

  • درگیر شدن مداوم در شایعات
  • تنها علاقه به خدمت به خود و به نظر می رسد که از اشتباهات دیگران لذت می برند.

اگر همکار دارید که با این توصیف مطابقت دارد، گزینه های خود را در نظر بگیرید. تعیین کنید که آیا مقابله با این فرد ضروری است یا خیر. اگر چنین است، سعی کنید هنگام بیان احساسی که رفتار این شخص در شما ایجاد می کند آرام بمانید، اما محکم باشید. از تماس گرفتن با بخش منابع انسانی برای کمک نترسید. به خصوص اگر رفتار مسموم او بر سلامت روان شما تأثیر گذاشته باشد. در انستیتو سلامت مغز دانا، ما می خواهیم به شما کمک کنیم از امروز به سلامت روانی بهتری دست یابید.

منبع: How to Deal With a Toxic Coworker | Achieve Medical Center