07136476172 - 09172030360 [email protected]

چطور از مغزتان در بالاترین پتانسیلش استفاده کنید و رشد شخصی را تسریع کنید؟

وقتی می‌گویم «بالاترین پتانسیل»، واقعاً منظورم این است که چگونه می‌توانید از مغزتان برای به دست گرفتن فعالانه زندگی‌تان در هر حوزه‌ای استفاده کنید. چطور با بالا بردن متواضعانه مرزهایتان به بهترین چیزی که می‌توانید دست پیدا کنید.

این نکات به شما کمک می کند تا توانایی یادگیری، سلامت اجتماعی و روانی، روابط، تخصص، اقتدار، و محصولات جانبی مانند عزت نفس، اعتماد به نفس، خلاقیت و چابکی ذهنی خود را بهبود ببخشید.

ساختار و فعالیت مغز ما با یادگیری و رشد تغییر می کند. بنابراین پاسخ ساده به “چگونه از مغز استفاده کنیم؟” این است: عملکرد آن را حفظ کنید. آن را تغذیه کنید. چیزهای جدید یاد بگیرید و اجازه دهید نورون ها مدارهای جدیدی را تشکیل دهند که تغییرات سازنده را در هر جنبه ای از زندگی تسهیل می کند.

واقعیت جالب: در مغز ما هر روز حدود 700 نورون جدید رشد می کند. اگر از آنها استفاده نکنیم، آنها را از دست می دهیم. 80 میلیارد سلول گلیال برای حمایت از 80 میلیارد نورون باقی مانده وجود دارد. من معتقدم که این کافی است تا نشان دهیم که ما از پیش مقدر شده ایم (از نظر ژنتیکی) رشد کرده و مغزمان را تغذیه کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید یافت:

 • پیش نیازهایی برای استفاده از مغز و سوق دادن آن به بالاترین پتانسیل خود
 • چگونه از مغز برای بهبود رفاه فردی و اجتماعی، سلامت روان و تبدیل شدن به فردی شادتر و راضی تر استفاده کنیم.
 • چگونه از مغز برای یادگیری بهینه و توسعه مهارت استفاده کنیم
 • چگونه شفاف فکر کنیم
 • سوگیری های شناختی رایج و اکتشافی
 • تحریف های شناختی رایج
 • چگونه می توان سوگیری های شناختی، تحریف ها را باطل کرد و بر اکتشافات اشتباه غلبه کرد
 • چگونه در هر زمینه ای که دوست دارید مهارت کسب کنید

اساسی ترین فعالیت هایی که می توانید برای رشد خود شروع کنید عبارتند از:

 1. خواب کافی داشته باشید، خوب غذا بخورید، آب بنوشید و ورزش کنید. بدون خواب، غذا، آب و حرکت فیزیکی، تمام جنبه های ذهن/بدن خود را به خطر خواهید انداخت. مغز شما بدون آن ها نمی تواند کار کند. این ها شامل توانایی های شناختی، سلامت روان، سلامت جسمانی، انگیزه و انرژی پایه است.
 2. به کاری که انجام می دهید توجه کنید. توجه یکی از اساسی ترین توانایی های شناختی است که افراد را فعال می کند. بدون توجه، شخص فقط به معنای واقعی کلمه واکنش نشان می دهد. شما در رفلکس‌ها، عادات موجود و سطح کلی بی‌تفاوتی خود گیر خواهید کرد. توجه زیاد به معنای فکر کردن نیست. این در مورد تصدیق حضور تصویر بزرگ و جزئیات کوچک در هر کاری است که انجام می دهید.
 3. به چیزهای اطراف خود توجه کنید. همه چیز به طور خودکار توجه شما را جلب نمی کند. برای رشد در سطح ذهنی، باید عمدا توجه خود را به چیزهایی معطوف کنید که انتظار دارید و انتظار ندارید. این با نام‌های مرتبط زیادی می‌آید: هوشیاری، مشاهده، تمرکز، گشاده رویی، وسعت‌اندیشی و غیره.
 4. اساسی ترین نیازهای خود را برآورده کنید. نیازهای برآورده نشده منبع انواع پیامدهای منفی مانند استرس، ناامیدی، اضطراب و افسردگی هستند. معمولی ترین نیازهای اساسی انسان عبارتند از: نیاز به امنیت، نیاز به استقلال، نیاز به سرپناه، غذا و لباس، نیاز به رابطه جنسی و صمیمیت، نیاز به ارتباط با دیگران و تعلق داشتن، و نیاز به احساس موفقیت. نیازهای بسیار بیشتری وجود دارد، اما اینها برخی از آنها هستند که اغلب مانع رشد هستند. آنها فقط مانعی برای رشد نیستند. ارضای آنها را می توان به عنوان رشد تعریف کرد. برخی از نکات زیر به شما کمک می کند تا نیازهای خود را برآورده کنید.

فعالیت های مهم دیگر

 • کمی در مورد مغز و رفتار خود بیاموزید. درک اولیه رفتار و فرآیند فکری شما شروع خوبی است. دانش و تجربیات علمی هر دو برای درک خوب از آنچه اتفاق می افتد مورد نیاز است.
 • مغز خود را درگیر کنید و بگذارید آرام شود. بهترین راه برای حفظ عملکرد سالم مغز این است که آن را عمدتاً آرام نگه دارید یا درگیر کارهای فعال مانند فکر کردن یا یادگیری چیزهای جدید باشید. یادگیری زبان جدید، موسیقی، کدنویسی، مصرف انواع رسانه ها، کاوش در زمینه های جدید، مطالعه، آموزش، صحبت با افراد آگاه، چت کردن با افراد احمق، ورزش، بازی و غیره راه بسیار خوبی برای درگیر کردن مغز است.
 • کنجکاوی را نیز توسعه دهید. توجه داشته باشید که چگونه درگیر کردن مغز به معنای درگیر کردن بدن است. هر دو ارتباط نزدیکی با هم دارند. همچنین اجازه دهید مغزتان بیکار بماند و استراحت کنید. یک مغز بیکار برای تفکر خلاق عالی است، اما در عین حال مستعد تفکر بیش از حد است، بنابراین یک بیکار اما آرام یک حالت ذهنی عالی است. کارهایی را که برای آرامش نیاز دارید انجام دهید: با سم زدایی اجتماعی بروید، نتفلیکس، موسیقی گوش دهید، تکنیک های روانشناسی را بیاموزید، به طبیعت بروید، کار خود را کامل کنید، یوگا انجام دهید و غیره. مغز تحت استرس عواقب منفی بر روی بیولوژی و سیستم حافظه مغز دارد. همچنین، بنابراین بهتر است استرس خود را محدود کنید.

بیشتر یادگیری بستگی به نحوه برخورد شما با آن دارد. خوشبختانه برای ما، راه های خوبی برای رویکرد یادگیری وجود دارد. یادگیری خوب نتیجه طبیعی و احتمالاً سرگرمی، کنجکاوی، ارتباط شخصی و انگیزه است. علاوه بر این، می‌توانید از بینش‌های زیر از صدها مطالعه تحقیقاتی استفاده کنید که به ما می‌گویند چگونه می‌توانیم فرآیند یادگیری خود را بهینه کنیم.

چطور بهترین فرآیند یادگیری را در مغز داشته باشیم؟

 • خوب و کافی بخوابید (بهبود شناخت، صرفه جویی در زمان)
 • اجتناب از به تعویق انداختن (صرفه جویی در زمان، کاهش اضطراب/استرس)
 • از شمارش ساعت و حجم مطالعه خودداری کنید (صرفه جویی در زمان، کاهش استرس)
 • از زندگی لذت ببرید (با انگیزه بمانید)
 • از تمام سرفصل ها و زیرعنوان ها در مطالب مطالعه خود آگاه باشید و از آن شاخص به عنوان الگویی برای سازماندهی یادگیری (بهبود حافظه و اعتماد به نفس) استفاده کنید.
 • آب بنوشید، غذا بخورید، ورزش کنید (بهبود شناخت، زنده ماندن)
 • از تکنیک پومودورو استفاده کنید: در گروه های دقیقاً 20 دقیقه ای با استراحت کوتاه مطالعه کنید (در زمان صرفه جویی کنید، بخش های بزرگ را به راحتی مطالعه کنید).
 • از تکرار فاصله دار استفاده کنید. یادگیری خود را به طور مکرر با تاخیر بیشتری در زمان مرور کنید تا زمانی که به طور مستقیم از اطلاعات آگاه شوید (بهبود حافظه، صرفه جویی در زمان)
 • مفاهیم مرتبط/مشابه را به طور موازی مطالعه کنید، نه پس از تسلط بر هر یک به صورت جداگانه (یک موضوع گسترده را به طور کل نگر بیاموزید)

موارد دیگر

 • از فراشناخت استفاده کنید. در مورد آنچه مطالعه کرده اید فکر کنید، به نقطه ها بپیوندید، برنامه ها را بیابید، سؤال بپرسید، شکاف ها را بیابید (درک اساسی را بهبود بخشید)
 • تمرین برای به خاطر سپردن. به خاطر سپردن یک توانایی شناختی متفاوت از حافظه است به این معنا که شما می توانید چیزی را در حافظه داشته باشید اما آن را به خاطر نیاورید (به خاطر آوردن، صرفه جویی در زمان).
 • اطلاعات را تکه تکه کنید و گروه های کوچک قابل هضم بسازید (صرفه جویی در زمان، بهبود حافظه)
 • اگر توجه اضافی دارید و حواس‌تان پرت می‌شود، از موسیقی پس‌زمینه‌ی دستگاهی استفاده کنید. صداهای انسان بیشتر حواس‌تان را پرت می‌کنند، زیرا مغز ما آماده است تا به آنها توجه کند (در زمان صرفه‌جویی کنید، شناخت را بهبود ببخشید)
 • گسترش اطلاعات و زمینه ها (یادگیری با تصویر بزرگ) برای بهبود دانش مفهومی و انتزاعی (بهبود شناخت)
 • بر روی جزئیات و همچنین نمای چشم پرنده (فوکوس جهانی و باریک) تمرکز کنید تا یک مفهوم را به دیگری پیوند دهید. مانند یک شبکه ذهنی بزرگ با کد رنگی (بهبود درک)
 • یک بازنمایی ذهنی از آنچه یاد می گیرید ایجاد کنید (بهبود حافظه، درک).
 • بار شناختی اطلاعات را دستکاری کنید تا سطح دشواری متوسطی را حفظ کنید (بهبود حافظه)
 • یادگیری خود را سرگرم کننده، معنادار و مرتبط کنید. راهی برای اتصال آن به آینده یا زندگی فعلی خود بیابید. بنابراین کنجکاو هستید که بیشتر بیاموزید (افزایش انگیزه، رضایت و ارزش)

در مطلب بعدی درباره تفکر بهینه صحبت می کنیم. برای اطلاعات بیشتر با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

 منبع: https://cognitiontoday.com/how-to-use-the-brain/

راهکارهای علمی افزایش اعتماد به نفس از دیدگاه علوم اعصاب

آیا اوتیسم درمان دارد؟ همه چیز درباره اوتیسم!

به این مقاله امتیاز دهید