07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

چه طور جلوی کابوس های شبانه را بگیریم و خواب بهتری داشته باشیم؟ آیا تا به حال خواب بد را به گونه ای بسیار ترسناک به طوری که با تپش قلب از خواب بپرید تجربه کرده اید؟ شاید حتی این به روتین خواب شما تبدیل شده باشد و شما به این دلیل از رفتن به رخت خواب وحشت کنید؟

 

کابوس ها خواب شما را به هم میریزند  و شما را روز آینده خسته رها می کنند اما خوشبختانه راه هایی برای استراحت و خواب بهتر در شب وجود دارد.

کابوس ها در کودکان بیشتر شایع هستند اما هر کسی ممکن است آن ها را تجربه کند. کابوس ها معمولا آسیب زا نیستند اما اگر هر شب یا به مدت طولانی اتفاق بیفتند باعث خستگی و فرسودگی در گذر زمان می شوند.

دانش پشت رویا ها و کابوس ها را بشناسید، تا کمتر ترسناک باشند.

وقتی به خواب می رویم، مراحل مختلفی را در طول شب در خواب تجربه می کنیم.می توان به خواب به دید  یک پدیده با چرخه های ا موج های مداوم نگاه کرد که هر کدام بین 90 تا 110 دقیقه زمان می برند.

خواب به 5 مرحله ی 1و2و3و4 و REM تقسیم می شود.در مرحله  ی آخر خواب است که رویا ها و کابوس ها ظاهر می شوند.دانشمندان هنوز توضیح کاملی برای علت خواب دیدن یا نحوه ی دقیق کارکرد مغز برای ساخت رویا را نمی دانند.یک تئوری این است که در حالت REM، مغز تلاش می کند اطلاعاتی که از قبل دارد را مرتب کند و یک داستان یک پارچه از آن ها بسازد.تقریبا نیمی از بزرگسالان گاه گاه کابوس دیدن را تجربه می کنند.

اما چه چیزی باعث کابوس دیدن می شود؟

موارد زیر می تواند تحریک کننده باشد:

  1. استرس وآسیب(trauma)

در اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات روانی، تجربه ی کابوس شایع است.برای مثال افرادی که از اضطراب رنج می برند، ممکن است خواب هایی ببینند که در آن با یک خطر غیر قابل کنترل مواجه می شوند.

افرادی که  آسیب را تجربه کرده اند هم ممکن است کابوس هایی ببینند که در آن، حادثه ی بد، بازسازی می شود.

 

  1. دارو های در حال مصرف

بعضی دارو ها الگوی خواب را تغییر می دهند و باعث کابوس می شوند.برای مثال، ضد تشنج ها می توانند باعث رویاهای واضح شوند.

  1. وضعیت سلامتی

میگرن، سندروم پای بی قرار و آپنه ی خواب همه می توانند با تغییر چرخه ی خواب و بیداری،باعث رویا های بد شوند.

 

سوال: اگر از کابوس رنج می بریدآیا می توان آن را درمان کرد و از خواب شب آرام تری لذت برد؟

1.بهداشت خواب خوبی را شکل دهید.

به خود فرصت آرام سازی قبل خواب بدهید.یک ذهن آرام با احتمال کمتری کابوس تولید می کند.موبایل و دیگر وسایل الکترونیکی خود را یک ساعت قبل خواب خاموش کنید.دمای اتاق را مناسب و خنک و نور اتاق را تاریک کنید و ساعت مشخصی را برای به خواب رفتن و بیدار شدن انتخاب کنید.یک دوش آب گرم یا کتاب سبک خواندن قبل خواب می تواند کمک کننده باشد

2.مشکل اصلی و ریشه ای استرس را حل کنید.

با توجه به اینکه استرس  و ترما از عوامل اصلی کابوس دیدن هستند، شما باید این مشکلات اصلی را پیدا کنید.اگر احساس می کنید به طور مداوم افکار منفی و نگرانی هایی دارید بهتر است با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید.

3.شاید مشکلات سلامتی دیگری داشته باشید

همیشه درمانی که پزشک برای شما تجویز می کند را به دقت دنبال کنید و برای بهبود سلامت کلی خود بکوشید.برای مثال سندرم پای بی قرار معمولا باعث خواب کم کیفیت و کابوس می شود اما با ورزش و دارودرمانی می توان آن را بهبود داد.

4.با پزشک خود برای تغییر دارو های خود ضحبت کنید.

اگر با شروع دارو درمانی خاصی، به طور مکرر رویا و کابوس می بینید با پزشک خود مشورت کنید.ممکن است پزشک به شما اطمینان بدهد که با گذشت زمان این مشکل کمرنگ میشود که در این صورت به سادگی باید چندین روز صبر کنید تا به حالت جدید عادت کنید.با ممکن است پیشنهاد بدهد زمان مصرف دارو را تغییر دهید.مثلا به جای شب ها دارو را صبح مصرف کنید تا کیفیت خواب شما بهتر شود.یا شاید یک داروی کمکی برای شما قرار دهد تا خواب بهتری داشته باشید.

5.سبک زندگی سالم و کم استرس بهترین راه پیشگیری از کابوس است.

این غیر منطقی است که امیدوار باشید دیگر هیچ وقت کابوس دیدن را تجربه نمی کنید.اما به هر حال با رعایت سبک زندگی سالم و کم استرس می توانید می توانید از آن ها پیشگیری کنید.مطمئن شوید رژیم غذایی متعادلی دارید، به طور مرتب ورزش می کنید و یک روتین خواب مناسب دارید. می توانید با ساختن یک نمای کلی از  سبک زندگی خود، استرس را کاهش دهید. مثلا اگر بیشتر اوقات را با خانواده و دوستان مشکل ارتباطی دارید روی مهارت های ارتباطی خود سرمایه گذاری کنید یا اگر در شغل خود استرس را تجربه می کنید به فکر راه هایی برای نیاز های کاری خود باشید.

بهبود سبک زندگی مزایای زیادی دارد که فقط یکی از آن ها بهبود بهداشت خواب است.

 

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

https://www.lifehack.org/587640/how-stop-nightmares-and-get-more-restful-sleep

 

به این مقاله امتیاز دهید