07136476172 - 09172030360 [email protected]

احساس کمی اضطراب در محل کار طبیعی است.

به عنوان مثال، اگر در حال ارائه چیزی به مشتری مهم یا در مهلت مقرر در یک پروژه مهم هستید، طبیعی است که عصبی خواهید شد. درواقع مقدار مشخصی از عصبانیت را تجربه خواهید کرد. اگر اضطراب شما مداوم، بیش از حد، غیرمنطقی است و در توانایی شما برای عملکرد روزانه اختلال ایجاد می کند، ممکن است نشانه ای از یک اختلال اضطرابی باشد. و شما در این مورد تنها نیستید. چطور اضطرابم را کنترل کنم؟ برای رسیدن به پاسخ تا انتها با ما باشید.

اضطراب در محل کار چقدر رایج است؟

یک نظرسنجی انجام شده توسط انجمن اختلالات اضطرابی آمریکا (2006) نشان داد که در حالی که تنها 9٪ از آمریکایی ها با یک اختلال اضطرابی تشخیص داده شده زندگی می کنند، 40٪ استرس یا اضطراب مداوم را در زندگی روزمره خود تجربه می کنند.

شما نباید از احساس اضطراب احساس بدی داشته باشید. به هر حال، اضطراب اغلب نشانه هوش است. هر چه باهوش تر باشید، هر چه بیشتر بتوانید تهدیدهای اطراف خود را شناسایی یا پیش بینی کنید، که منجر به نگرانی های بیشتر می شود.

با این حال، اضطراب در محل کار می تواند بر عملکرد کاری، کیفیت کار و سلامت روان کلی شما تأثیر بگذارد. طبق یک مطالعه در سال 2019، سلامت روان دلیل ترک شغل 50 درصد از نسل هزاره و 75 درصد از نسل Z بود. چنین نرخ فرسایشی بالایی برای کارمندان و همچنین کارفرمایان مضر است.

خب من چطور اضطرابم را کنترل کنم؟

نکاتی برای مقابله با اضطراب در محل کار، من چطور اضطرابم را کنترل کنم؟

همیشه نمی توانید اتفاقاتی را که در محل کار اتفاق می افتد کنترل کنید. اما می توانید نحوه واکنش خود و برخورد با چیزهایی را که می توانند موقعیت های بالقوه استرس زا هستند را کنترل کنید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در مقابله با استرس و اضطراب ناشی از کار کمک کند:

در مورد کارهایی که باید انجام شود برنامه مشخص داشته باشید:

حجم کاری خود را با «من خیلی کارها برای انجام دادن دارم» تعمیم ندهید. اختصاصی و با ذکر جزییات برنامه اتان را بررسی کنید. به عنوان مثال، “من باید ایجاد یک ارائه پاورپوینت متشکل از 40 اسلاید را به پایان برسانم”. این بسیار واضح تر است. به شما یک ایده ملموس می دهد که دقیقاً باید چه کاری انجام شود.

مدیریت زمان را تمرین کنید:

هنگامی که فهمیدید چه کاری باید انجام شود، فهرستی از کارها تهیه کنید و کار خود را با توجه به ساعات کاری اولویت بندی کنید.

وظایف را به دسته‌ های کوچکتر تقسیم کنید:

اگر احساس می‌کنید کار در دستتان بسیار زیاد است، آن را به صورت دسته‌ای تکمیل کنید.

کارتان را در دفعه اول درست انجام دهید:

صرف زمان اضافی برای اطمینان از اینکه کار انجام شده در بار اول به درستی انجام می شود، به شما کمک می کند در زمان انجام مجدد یا بهبود کار خود در آخرین لحظه، در زمان صرفه جویی کنید.

در مورد کارهایی که می توانید انجام دهید واقع بین باشید:

قبل از اینکه به یک ضرب الاجل یا حجم کاری متعهد شوید، محاسبه کنید که چقدر کار دارید. اینکه چقدر امکان پذیر است که به کارتان، یک پروژه دیگری اضافه کنید. بیش از حد متعهد نشوید. ارسال نکردن به موقع چیزی بیشتر از زمانی که از همان ابتدا انتظارات کمتری داشته باشید به شما استرس وارد می کند. چطور اضطرابم را کنترل کنم؟

ذهنیت مثبتی داشته باشید:

اگر ذهنیت ثابتی دارید، معتقدید که توانایی‌های شما منجمد شده‌اند و هیچ تلاش سختی نمی‌تواند به شما کمک کند تا کار را به پایان برسانید. اگر ذهنیت رشدی دارید، می توانید پروژه های دشوار را با سخت کوشی و تمایل به درس گرفتن از اشتباهات انجام دهید.

سایر نکات کاربردی شامل موارد زیر است: چطور اضطرابم را کنترل کنم؟

نفس بکشید: تکنیک‌های تنفس عمیق یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای آرام کردن اعصاب شما در هنگام شروع احساس استرس است. بهترین بخش این است که می توانید آن را در هر جایی انجام دهید.
برای استراحت وقت بگذارید: در زمان استراحت ناهار قدم بزنید. بلند شوید و در طول روز ورزش کنید. برای خودتان پاداش تعیین کنید تا بعد از کار از آن لذت ببرید، چه سرگرمی و چه با دوستان همسرتان.
به خود یادآوری کنید که چرا این شغل را انتخاب کردید: دلیلی وجود داشت که چرا شغل فعلی خود را انتخاب کردید. در مورد چیزهایی که در مورد شغل خود دوست دارید و مزایایی که برای زندگی شما به ارمغان می آورد فکر کنید.
اجتناب از عادات ناسالم: تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رفتارهای ناسالم، مانند پرخوری، نوشیدن بیش از حد کافئین، یا سوء استفاده از مواد یا داروهای تجویزی انجام دهید.

چگونه کارفرمایان می توانند استرس کارکنان را کاهش دهند؟

کارفرمایان همچنین می توانند برای کاهش اضطراب کارمندان خود تلاش کنند:

با همه کارمندان محترمانه رفتار کنید.
ارتباطات شفاف و باز را تشویق کنید.
برای هر یک از کارمندان به طور منظم زمانی را در نظر بگیرید تا در مورد مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوند صحبت کنید.
سعی کنید چیزها را از منظر آنها ببینید و با ذهنی باز به نظرات آنها گوش دهید.
همچنین می توانید با بخش منابع انسانی خود چک کنید. برخی از دپارتمان‌های منابع انسانی برنامه‌های کمک به کارمندان را ارائه می‌دهند که به کارمندان درمان رایگان یا با نرخ‌های تخفیفی ارائه می‌دهند.

 تغییر شغل ممکن است راه حل باشد

گاهی اوقات، علی‌رغم تمام تلاش‌های شما برای حفظ سلامت روان، مقابله با کارتان غیرممکن است. چه به دلیل فرهنگ کاری سمی، خواسته‌های بیش از حد یا فشار زیاد. اگر همه چیز را امتحان کرده اید و هنوز در کار اضطراب دارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که در حرفه خود تجدید نظر کنید. از خودت بپرس:

آیا می خواهم نقش و وظایف شغلی را تغییر دهم؟
آیا می خواهید در یک محل کار سالم تر و شادتر به دنبال شغل بگردید؟
به یاد داشته باشید که هیچ شغلی ارزش سلامت جسمی یا روانی شما را ندارد.

استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است. نحوه کنار آمدن با آن هم بر وضعیت جسمی و هم بر وضعیت عاطفی شما تأثیر می گذارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان تخصصی با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

منبع: https://www.medicinenet.com/10_ways_to_stop_stress_pictures_slideshow/article.htm

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

درمان افسردگی بدون دارو (روش های منحصر بفرد!)