07136476172 - 09172030360 [email protected]

الگوهای خواب کودک می تواند برای والدین جدید مانند یک رمز و راز باشد.  به خصوص زمانی که باعث کم خوابی والدین شود. در بزرگسالان سالم، الگوهای خواب نسبتاً قابل پیش بینی و سازگار است.  چرخه خواب یک نوزاد ممکن است تصادفی به نظر برسد. به طوری که کودک در هر زمانی از روز یا شب از خواب بیدار می شود و به خواب می رود.

با یادگیری بیشتر در مورد چرخه خواب نوزاد، والدین می توانند نوزاد خود را بهتر درک کنند. و به طور بالقوه ناامیدی و نگرانی را کاهش دهند. خواب نقش مهمی در رشد شناختی کودک دارد. بنابراین، درک و ترویج خواب خوب برای والدین مهم است.

برنامه خواب یک نوزاد چه تفاوتی با بزرگسالان دارد؟

نوزادان و بزرگسالان در میزان و زمان خواب متفاوت هستند. به طور کلی، بزرگسالان سالم حداقل هفت ساعت در هر شب می خوابند. در یک زمان واحد که عمدتاً بدون وقفه است. در مقایسه، نوزادان تازه متولد شده به 18 ساعت خواب نیاز دارند. که هر 24 ساعت به چند دوره کوتاه تقسیم می شود. تا شش ماهگی، نوزادان به طور متوسط ​​حدود 13 ساعت در روز می خوابند، در بلوک های زمانی بزرگتر .

بسیاری از والدین به طور قابل درک می خواهند که نوزادشان در طول شب بخوابد. هر چه کودک بیشتر آرام بخوابد، والدین بیشتر می توانند بخوابند. متأسفانه اکثر والدین نوزادان باید بپذیرند که نوزادشان چندین بار در طول شب بیدار شود. نوزادان تازه متولد شده در طول شب از خواب بیدار می شوند. زیرا به طور کامل یک ریتم شبانه روزی قوی ایجاد نکرده اند .که باعث می شود کودکان و بزرگسالان در شب به جای روز لازم باشد فرایندهای مراقبتی را انجام دهند.

اکثر نوزادان از سه ماهگی تا یک سالگی شروع  نزدیک شدن ب هبرنامه خواب «بزرگسالان» می کنند. در این دوران از زندگی، نوزادان برای مدت طولانی تری در طول شب و دوره های کوتاه تری در طول روز شروع به خواب می کنند.

با این حال، همه نوزادان با برنامه خواب “بزرگسالان” در همان سن مطابقت ندارند. اگر نوزادشان قبل از یک سالگی در طول شب نخوابید، والدین نباید نگران باشند. حتی پس از یک سالگی، برای بسیاری از نوزادان معمول است که حداقل یک بار در شب از خواب بیدار شوند.

چرخه خواب نوزاد چگونه است؟

به طور کلی، محققان دو مرحله خواب را در نوزادان تازه متولد شده و چهار مرحله خواب را در نوزادان بالای سه ماه شناسایی می کنند. مراحل خواب نوزاد، حرکت سریع چشم (REM) و حرکت غیر سریع چشم (NREM) است. نوزادان هنگام خواب تقریباً زمان مساوی را در REM و NREM می گذرانند .

مرحله خواب REM اغلب “خواب فعال” و NREM “خواب آرام” نامیده می شود. در طول “خواب فعال” یا REM، یک کودک در حال انجام حرکات کوچک دیده می شود. چشمان کودک به اطراف حرکت می کند (در حالی که بسته است). اندام ها و انگشتان او ممکن است تکان بخورند یا تکان نخورند.  ممکن است تنفس او تند شود و ممکن است دهان خود را حرکت دهند. در طول “خواب آرام” یا NREM، کودک ساکن است و این حرکات را انجام نمی دهد.

 مراحل خواب

هنگامی که نوزاد به سه ماهگی می رسد، همان مراحل خواب را تجربه می کند که بزرگسالان تجربه می کنند. بزرگسالان چهار مرحله خواب متمایز را تجربه می کنند. این مراحل خواب شامل سه مرحله خواب NREM و یک مرحله خواب REM می باشد. آنها با امواج مغزی زیر متمایز می شوند:

  •  1 (NREM 1):  امواج آلفا و فعالیت فرکانس مختلط با دامنه کم
  •  2 (NREM 2): دوک های خواب و کمپلکس های K
  •  3 (NREM 3): امواج دلتا
  •  4 (REM): امواج آلفا و بتا (شبیه به حالت بیداری)

سه مرحله اول خواب همگی مراحل NREM هستند. دو مرحله اول، مراحل سبک تری از خواب هستند که طی آن فرد می تواند به راحتی بیدار شود. مرحله سوم خواب عمیق ترین مرحله است. و بیدار کردن کسی در این مرحله بسیار سخت است. مرحله چهارم خواب REM است، مرحله ای که در آن افراد رویاها را تجربه می کنند. بزرگسالان این مراحل را به ترتیب شماره گذاری تجربه می کنند.

اگرچه نوزادان در حدود سه ماهگی شروع به تجربه چهار مرحله خواب می کنند. اما تا زمانی که به 5 سالگی نزدیک می شود، «معماری خواب» کودکان، یا زمان صرف شده در هر مرحله خواب، شروع به شبیه شدن به بزرگسالان می کند. به عنوان مثال نوزادان، یک مرحله REM کوتاه را تقریباً بلافاصله پس از به خواب رفتن به جای آخرین مرحله در چرخه تجربه می کنند. در مقابل، بزرگسالان تا زمانی که حدود 90 دقیقه نخوابند REM را تجربه نمی کنند.

چرخه های خواب با رشد نوزاد چگونه پیشرفت می کنند؟

چرخه خواب نوزاد تازه متولد شده به دو دسته REM/فعال و NREM/آرام تقسیم می شود. در چند ماه اول زندگی، خواب نوزادان تقریباً به طور مساوی بین مراحل خواب REM و NREM تقسیم می شود. همانطور که کودک رشد می کند، چرخه خواب او پیشرفت می کند. و شروع به سپری کردن زمان کمتری در خواب REM می کند. آنها همچنین به جای یک مرحله، شروع به تجربه سه مرحله NREM می کنند. با رشد کودک، چرخه خواب او بیشتر و بیشتر شبیه چرخه خواب بزرگسالان می شود.

درک چرخه خواب کودک برای والدین علاقه مند به آموزش خواب مهم است. از آنجایی که نوزادان با ریتم شبانه روزی قوی متولد نمی شوند، آموزش خواب برای اکثر نوزادان امکان پذیر نیست. والدینی که می خواهند آموزش خوابیدن داشته باشند، باید با جدول زمانی منحصر به فرد رشد کودک خود کار کنند.  و ممکن است تا شش ماهگی نتوانند آموزش خواب را انجام دهند.

نوزادان چقدر در REM  می خوابند؟

نوزادان تازه متولد شده تقریباً 50 درصد از زمان خود را در REM در خواب می گذرانند. از آنجایی که نوزادان در هر دوره 24 ساعته تا 18 ساعت می خوابند، این بدان معناست که آنها روزانه تا 9 ساعت REM را تجربه می کنند.

همانطور که برنامه خواب نوزاد تغییر می کند، چرخه خواب آنها نیز تغییر می کند. خواب REM کودک بخشی از چرخه خواب است که در طول زمان تغییر می کند. با این حال، نمودار ساده ای وجود ندارد که طول چرخه خواب یا REM را بر اساس سن مشخص کند.

همانطور که نوزادان رشد می کنند و ساعات کمتری می خوابند زمان کمتری از خواب خود را در مرحله REM می گذرانند. در بزرگسالی، افراد تقریباً 20٪ از خواب شبانه خود را REM تجربه می کنند. که بسیار کمتر از 50٪ از خواب نوزادان در REM است.

میزان خواب نوزادان

نوزادان به ‌طور معمول در هفتهٔ اول زندگی، ۱۴ تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز و وقتی یک ماهه می‌شوند، ۱۲ تا ۱۶ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. از آنجا که هر نوزادی متفاوت است، برخی از آنها خیلی کمتر یا خیلی بیشتر از میانگین‌ می‌خوابند. و صرف نظر از ساعات خواب نوزاد، در ماه اول لازم است مادر نوزاد خود را هر دو ساعت یک بار برای شیر خوردن بیدار کند.

در مقابل، برخی از والدین از زیاد خوابیدن نوزاد خود متعجب می‌شوند و حتی احساس خطر می‌کنند، اما نگران نباشید، زیرا برای برخی نوزادان طبیعی است که تا ۲۰ ساعت در شبانه‌روز را نیز خواب باشند. اگر نوزاد شما از این دسته است، شما هم تا می‌توانید بخوابید، زیرا این مرحله احتمالاً زیاد طولانی نخواهد بود. وقتی نوزاد شما خواب است، لازم نیست آهسته صحبت کنید یا با نوک پا و بی‌صدا در اطراف خانه راه بروید. بیشتر نوزادان می‌توانند در شلوغ‌ترین و روشن‌ترین مکان‌ها هم بخوابند. برعکس بزرگسالان، آنها برای خوابیدن به محیط خاصی نیاز ندارند.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

نوزادان و خواب

نوزادان و کودکان چقدر به خواب نیاز دارند؟