07136476172 - 09172030360 [email protected]

زوال عقل

از دست دادن عملکرد شناختی – تفکر، به خاطر سپردن و استدلال – به حدی است که در زندگی و فعالیت های روزمره فرد اختلال ایجاد می کند. برخی از افراد مبتلا به زوال عقل نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند. ممکن است شخصیت آنها تغییر کند.

شدت دمانس از خفیف‌ترین مرحله، زمانی که تازه شروع به تأثیرگذاری بر عملکرد فرد می‌کند تا شدیدترین مرحله، زمانی که فرد باید برای فعالیت‌های اساسی زندگی روزمره، مانند تغذیه خود، کاملاً به دیگران وابسته باشد، متغیر است.

تشخیص زودهنگام زوال عقل

افراد مبتلا به زوال عقل می توانند سال ها پس از تشخیص زودهنگام زندگی معنادار و پرباری داشته باشند. زوال عقل که به موقع تشخیص داده می شود به فرد و اعضای خانواده کمک می کند تا در مورد بیماری یاد بگیرند. انتظارات واقع بینانه داشته باشند و برای آینده مشترک خود برنامه ریزی کنند.

اگر مشکوک به آلزایمر یا زوال عقل هستید چه باید کرد؟

اگر بزرگسالان مسن شما رفتار عجیبی دارند یا علائمی از اختلال شناختی، مانند مشکلات حافظه یا قضاوت از خود نشان می دهند، ممکن است تعجب کنید که آیا آنها آلزایمر یا زوال عقل دارند. این یک فکر ترسناک است. اما مهم است که با این ترس ها روبرو شوید و آنها را وادار به معاینه کامل پزشک و تشخیص درست کنید.

اگر مشخص شود که علائم شبه زوال عقل آنها ناشی از یک وضعیت پزشکی قابل درمان است، سالمندان می توانند درمان مناسب را دریافت کنند و زندگی خود را سریعتر به دست آورند.

اگر علائم آنها ناشی از آلزایمر یا زوال عقل باشد، تشخیص هر چه زودتر به همه فرصت می دهد تا گزینه های درمانی را ارزیابی کنند، برای آینده برنامه ریزی کنند، و حمایت و منابع را پیدا کنند.

ما 10 دلیل مهم را به اشتراک می گذاریم. می گوییم که چرا یک معاینه پزشکی کامل و تشخیص صحیح علائم آنها کیفیت زندگی سالمندان شما را بهبود می بخشد.

شما یک تشخیص دقیق دریافت می کنید و بنابراین می دانید که چه انتظاری دارید.

برخی از شرایط قابل درمان می توانند علائمی مشابه زوال عقل ایجاد کنند. به عنوان مثال، کمبود ویتامین، بیماری تیروئید، اختلالات خواب، سوء مصرف الکل یا افسردگی. همچنین، سایر علل احتمالی گیجی شامل ضعف بینایی یا شنوایی است. به همین دلیل، مهم است که در صورت مشاهده هرگونه تغییر در توانایی ها یا رفتار، یک ارزیابی کامل پزشکی ترتیب دهید.

علائم حافظه یا مشکلات شناختی همیشه به این معنی نیست که کسی آلزایمر یا زوال عقل دارد. بسیاری از بیماری‌های قابل درمان وجود دارند که باعث علائمی شبیه زوال عقل می‌شوند. مانند عفونت دستگاه ادراری (UTI)، هیدروسفالی با فشار طبیعی، دلیریوم ناشی از بیمارستان یا عوارض جانبی دارو. اگر بزرگسالان مسن شما برای معاینه فیزیکی کامل به پزشک خود مراجعه نکنند، نمی‌دانند چه چیزی باعث علائم آنها شده است و کمک مورد نیاز را دریافت نمی‌کنند.

شما می توانید فعالانه تر در تصمیم گیری های شخصی خود از جمله مراقبت های بهداشتی شرکت کنید

در اوایل روند بیماری، می‌توانید فعال‌تر در تصمیم‌گیری‌های مراقبت‌های بهداشتی و برنامه‌های آینده خود شرکت کنید. اینها بخشی از حقوق شما هستند که می توانید طبق منشور حقوق کانادا برای افراد مبتلا به زوال عقل از آنها دفاع کنید.

دریافت یک تشخیص خاص به بزرگسالان مسن شما کنترل آینده خود را می دهد. قبل از اینکه عملکرد شناختی آنها بیش از حد مختل شود. می توانند تصمیمات کلیدی در مورد مراقبت و امور مالی آینده خود بگیرند، مانند انتخاب شخصی به عنوان وکالت و امضای اسناد قانونی ضروری. آنها همچنین می توانند آرزوهای پایان زندگی خود را به اشتراک بگذارند. به این ترتیب، شما و بقیه اعضای خانواده مجبور نخواهید بود در مورد آنچه که فکر می‌کنید در آن زمان می‌خواهند حدس بزنید، ناراحت یا بحث کنید.

می توانید از درمان ها به طور موثرتری استفاده کنید

درمان بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل ها معمولاً زمانی مؤثرتر است که در مراحل اولیه بیماری شروع شود. این درمان ها شامل داروها و همچنین برخی از درمان های جایگزین می شود.

شما می توانید روی آنچه مهم است تمرکز کنید

تشخیص زودهنگام به شما این امکان را می دهد که اولویت ها را بر اساس آنچه برای شما مهم است، مانند سفر، دنبال کردن اهداف جدید، یا تصمیم گیری در مورد زمان توقف کار تعیین کنید.

شما می توانید انتخاب های قدرتمندی داشته باشید

تشخیص زودهنگام به شما این امکان را می دهد که تصمیمات آگاهانه ای در مورد مسائل حقوقی، مالی و مراقبتی بگیرید. همچنین خواسته های خود را به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید.

می توانید از منابع استفاده کنید هم شما و هم خانواده تان می توانید از اطلاعات محلی، حمایت و برنامه های آموزشی انجمن آلزایمر بهره مند شوید که به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه با زوال عقل خوب زندگی کنید.

خانواده شما بهتر می توانند از شما حمایت کنند

اگر خانواده‌تان بتوانند بیماری‌ای را که با آن روبرو هستید و چالش‌هایی که با پیشرفت آن پیش می‌آیند درک کنند، بهتر می‌توانند از شما حمایت کنند و کمک لازم را دریافت کنند.

شما در موقعیت بهتری برای صحبت کردن هستید. شما می‌توانید به سایر افراد مبتلا به زوال عقل بپیوندید که صدای خود را به گوش می‌رسانند. آگاهی در مورد این بیماری، نیاز به مراقبت با کیفیت و نیاز به افزایش بودجه برای تحقیقات را افزایش می‌دهند.

می توانید به پیشرفت تحقیق کمک کنید

شما می توانید در کارآزمایی های بالینی و سایر تحقیقات برای کمک به بهبود تشخیص و افزایش مراقبت شرکت کنید.

 به کاهش انگ بیماری کمک کنید

قادر خواهید بود که زندگی را تا حد امکان ادامه دهید. به اشتراک گذاشتن تجربه خود از زندگی با زوال عقل می تواند در کاهش انگ بیماری و در تشویق دیگران برای دستیابی به حمایت بسیار مفید باشد.

با تشخیص زودهنگام آلزایمر یا زوال عقل، افراد مسن هنوز هم زمان خواهند داشت تا روی آیتم های «لیست» خود کار کنند و تا زمانی که تلاش کنند می توانند رویاهای مادام العمر را برآورده کنند. وقتی نمی دانید چه چیزی باعث رفتارها و علائم ناراحت کننده می شود، پیدا کردن پشتیبانی و منابع برای مقابله با آنچه اتفاق می افتد دشوار است. با یک تشخیص خاص، می‌توانید اطلاعاتی را که برای درک و مدیریت چالش‌های روزمره نیاز دارید، بیابید.

منبع: The 10 benefits of early diagnosis | Alzheimer Society of Canada

5 Benefits of an Early Diagnosis of Alzheimer’s or Dementia – DailyCarin

برای اطلاعات بیشتر در خصوص درمان های جدید بیماری آلزایمر و دریافت مشاوره رایگان تخصصی، با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

زوال عقل در بیماری پارکینسون!

ایا واکسن آلزایمر وجود دارد؟ واکسن زوال عقل چیست و کی در دسترس قرار می‌گیرد؟

به این مقاله امتیاز دهید