07136476172 - 09172030360 [email protected]

چرا افسردگی میگیریم؟ علل و دلایل افسرده شدن چیست؟ با هم بشنویم:

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است. تقریباً در هر سنی می تواند هر فردی را تحت تأثیر قرار دهد، اما علت افسردگی در برخی افراد همیشه مشخص نیست. چرا افسردگی میگیریم؟ علل بالقوه افسردگی می تواند شامل ژنتیک، شیمی مغز، رویدادهای زندگی، شرایط پزشکی و عوامل سبک زندگی باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش داد که تقریباً از هر 5 بزرگسال، 1 نفر در طول زندگی خود تشخیص افسردگی را دریافت کرده است.

این مقاله به بررسی علل شایع افسردگی می پردازد. این مطلب عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی و محیطی را پوشش می دهد که می توانند در این وضعیت نقش داشته باشند.

علل شایع افسردگی

محققان گمان می کنند که در واقع دلایل مختلفی برای افسردگی وجود دارد و همیشه قابل پیشگیری نیست. عواملی که می توانند به افسردگی کمک کنند عبارتند از:

 • ژنتیک
 • شیمی مغز
 • برخی بیماری ها
 • مصرف مواد
 • فشار
 • تغذیه نامناسب

افسردگی علت واحدی ندارد. عوامل زیادی در افزایش خطر ابتلای فرد به این بیماری نقش دارند. زنان با نرخ های بالاتری نسبت به مردان (10.5 درصد از زنان در مقابل 6.2 درصد از مردان) افسردگی را تجربه می کنند.

تاریخچه خانوادگی و ژنتیک

سابقه خانوادگی افسردگی ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. اگر دیگران در خانواده شما نیز افسردگی یا نوع دیگری از اختلال خلقی داشته باشند، احتمالاً علائم افسردگی را تجربه خواهید کرد. برآوردها حاکی از آن است که افسردگی تقریباً 40% توسط ژنتیک تعیین می شود

مطالعات بر روی دوقلوها، فرزندخواندگی و خانواده ها افسردگی را با ژنتیک مرتبط می دانند. در حالی که مطالعات نشان می دهد که یک مؤلفه ژنتیکی قوی وجود دارد، محققان هنوز در مورد همه عوامل خطر ژنتیکی برای افسردگی مطمئن نیستند.
مطالعات نشان می دهد که داشتن والدین و پدربزرگ و مادربزرگ مبتلا به افسردگی، خطر ابتلا به این بیماری را دو برابر می کند.

هنوز دقیقاً مشخص نیست که کدام ژن در افسردگی نقش دارد، اما محققان می‌دانند که ژن‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند نقش داشته باشند. محققان ژنتیک امیدوارند با درک بهتر نحوه عملکرد آنها، بتوانند درمان های موثرتری ایجاد کنند.

مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ یک از دلایل افسردگی به تنهایی عمل نمی کند. ژنتیک ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهد و تأثیرات محیطی ممکن است تعیین کند که چقدر احتمال دارد به افسردگی مبتلا شوید.

علل افسردگی در مغز و بدن

برخی از علل افسردگی به مغز و بدن مربوط می شود. اینها می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند.

عدم تعادل در شیمی مغز

یکی از علل بیولوژیکی بالقوه افسردگی، عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی است که در تنظیم خلق نقش دارند. برخی از انتقال دهنده های عصبی، از جمله دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین، نقش مهمی در خلق و خو دارند.

انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که به نواحی مختلف مغز کمک می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هنگامی که برخی از انتقال دهنده های عصبی کمبود دارند، ممکن است منجر به علائمی شود که ما به عنوان افسردگی بالینی می شناسیم.

این تئوری افسردگی نشان می‌دهد که داشتن بیش از حد یا خیلی کم برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی باعث افسردگی می‌شود یا حداقل به آن کمک می‌کند.

در حالی که این توضیح اغلب به عنوان یکی از دلایل اصلی افسردگی ذکر می شود، هنوز ثابت نشده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که تصویر کاملی از عوامل پیچیده ای که در ایجاد این بیماری نقش دارند را ارائه نمی دهد.

داروهای درمان افسردگی اغلب بر تغییر سطح برخی مواد شیمیایی در مغز تمرکز دارند. برخی از این درمان‌ها شامل مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین-نوراپی‌نفرین (SNRIs)، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، و ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای (TCAs) هستند.

سلامت جسمانی و برخی بیماری ها

اگر بیماری مزمن، اختلال خواب یا مشکل تیروئید دارید، ممکن است علائم افسردگی را تجربه کنید. میزان افسردگی در میان افرادی که درد مزمن، دیابت، مولتیپل اسکلروزیس و سرطان دارند نیز بیشتر است.

ذهن و بدن به هم مرتبط هستند. اگر مشکل سلامت جسمانی را تجربه می کنید، ممکن است تغییراتی را در سلامت روان خود نیز کشف کنید.

بیماری از دو جهت با افسردگی مرتبط است. استرس ناشی از داشتن یک بیماری مزمن ممکن است باعث یک دوره افسردگی اساسی شود. علاوه بر این، برخی بیماری‌ها، مانند اختلالات تیروئید، بیماری آدیسون و بیماری کبد، می‌توانند علائم افسردگی را ایجاد کنند.

هورمون های جنسی زنانه

به طور گسترده مستند شده است که زنان تقریباً دو برابر مردان افسردگی شدید را تجربه می کنند. از آنجایی که بروز اختلالات افسردگی در طول سال های باروری زنان به اوج خود می رسد، اعتقاد بر این است که عوامل خطر هورمونی ممکن است نقش داشته باشند.

زنان به‌ویژه در زمان‌هایی که هورمون‌هایشان در جریان است، مانند دوران قاعدگی، بارداری، زایمان و پیش از یائسگی، مستعد ابتلا به اختلالات افسردگی هستند. خطر ابتلا به افسردگی پس از یائسگی کاهش می یابد.

نوسانات هورمونی ناشی از زایمان و مشکلات تیروئید نیز می تواند به افسردگی کمک کند. افسردگی پس از زایمان ممکن است پس از زایمان رخ دهد و اعتقاد بر این است که ناشی از تغییرات سریع هورمونی است که بلافاصله پس از زایمان رخ می دهد.

سبک زندگی علل افسردگی

همچنین تعدادی از عوامل سبک زندگی وجود دارد که می تواند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد. در حالی که بسیاری از عوامل خطر ایجاد افسردگی، مانند جنسیت یا سابقه خانوادگی، قابل تغییر نیستند، افراد کنترل بسیار بیشتری بر عوامل سبک زندگی دارند.

اختلالات ریتم شبانه روزی

اعتقاد بر این است که یکی از انواع افسردگی، به نام اختلال افسردگی فصلی (که به طور رسمی به عنوان اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی شناخته می شود) ناشی از اختلال در ریتم طبیعی شبانه روزی بدن است.

نور وارد شده به چشم بر این ریتم تأثیر می گذارد. در روزهای کوتاه‌تر زمستان، زمانی که افراد ممکن است زمان محدودی را در خارج از منزل سپری کنند، این ریتم ممکن است مختل شود.

افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند، جایی که روزهای کوتاه و تاریک وجود دارد، ممکن است در معرض بالاترین خطر باشند.

علاوه بر اختلال در ریتم شبانه روزی، کاهش نور خورشید همچنین می تواند منجر به کاهش سطح سروتونین در مغز شود که ممکن است بر خلق و خوی تأثیر بگذارد. تغییرات فصلی همچنین می تواند سطح ملاتونین را در بدن تغییر دهد که می تواند خواب را مختل کند و به تغییرات خلقی کمک کند.

در حالی که نمی توانید تغییرات فصلی را کنترل کنید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن تأثیر این تغییرات بر سلامت روان خود انجام دهید. نور درمانی، گذراندن زمان بیشتر در فضای باز، خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم ممکن است به مبارزه با افسردگی فصلی کمک کند.

تغذیه ضعیف

یک رژیم غذایی نامناسب می تواند از راه های مختلفی به افسردگی کمک کند. انواع کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باعث علائم افسردگی می شود. علاوه بر این، رژیم های غذایی سرشار از قند با افسردگی مرتبط است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی یا با اسیدهای چرب امگا 3 کم یا با نسبت نامتعادل چربی های امگا 6 به امگا 3 با افزایش میزان افسردگی مرتبط هستند.

تحت فشار بودن

رویدادهای استرس‌زای زندگی که توانایی فرد را برای مقابله با آن تحت تأثیر قرار می‌دهند نیز می‌توانند دلیل افسردگی باشند. محققان گمان می‌کنند که سطوح بالای هورمون کورتیزول که در دوره‌های استرس ترشح می‌شود، ممکن است بر انتقال‌دهنده عصبی سروتونین تأثیر بگذارد و به افسردگی کمک کند.

غم و اندوه و از دست دادن

پس از از دست دادن یکی از عزیزان، افرادی که سوگوار هستند بسیاری از علائم افسردگی را تجربه می کنند. مشکل در خواب، کم اشتهایی، و از دست دادن لذت یا علاقه به فعالیت ها یک پاسخ طبیعی به از دست دادن است.

انتظار می رود علائم غم و اندوه به مرور زمان فروکش کند. اما وقتی علائم بدتر می شوند، اندوه ممکن است به افسردگی تبدیل شود.

استفاده از مواد

استفاده از مواد مخدر و الکل می تواند به اختلالات افسردگی کمک کند. اما حتی برخی از داروهای تجویزی نیز با افسردگی مرتبط هستند.

برخی از داروهایی که با افسردگی مرتبط هستند شامل داروهای ضد تشنج، استاتین ها، محرک ها، بنزودیازپین ها، کورتیکواستروئیدها و بتابلاکرها هستند.

در پایان…

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه حمایت دیگران و درمان های جدید را در نظر بگیرید.

کلینیک سلامت مغز دانا از طیف گسترده‌ای از درمان‌ها، از روان‌درمانی گرفته تا تکنولوژی های پیشرفته مانند تحریک الکتریکی، نقشه برداری مغز و نوروفیدبک استفاده می‌کند. این بهترین برنامه درمانی ممکن برای نیازهای منحصر به فرد شما را تضمین می کند.

لازم نیست افسردگی شما را تعریف کند. کلینیک سلامت مغز دانا اینجاست تا به شما کمک کند.

برای بازپس گیری زندگی خود آماده اید؟

برداشتن اولین قدم اغلب سخت ترین است. مرکز سلامت مغز آن را ساده کرده است. برای رزرو نوبت و شروع سفر خود به سمت بهبودی، اینجا کلیک کنید.

همین حالا می توانید نوبت خود را از طریق لینک زیر رزرو کنید!

شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

 

افسردگی دارم اما نمیخوام دارو بخورم! درمان افسردگی بدون دارو

 

درمان افسردگی در شیراز: معرفی بهترین کلینیک و معروف ترین دکتر

 

مرکز درمان افسردگی در شیراز

منابع:

 1. Centers for Disease Control and Prevention. National, State-Level, and County-Level Prevalence Estimates of Adults Aged ≥18 Years Self-Reporting a Lifetime Diagnosis of Depression — United States, 2020.
 2. National Institute of Mental Health. Major depression.
 3. Lohoff FW. Overview of the genetics of major depressive disorderCurr Psychiatry Rep. 2010;12(6):539-546. doi:10.1007/s11920-010-0150-6
 4. National Institute of Mental Health. Chronic illness & mental health.
 5. Weissman MM, Berry OO, Warner V. A 30-year study of 3 generations at high risk and low risk for depressionJAMA Psychiatry. 2016;73(9):970-977. doi:10.1001/jamapsychiatry.2016.1586
 6. Ng E, Browne CJ, Samsom JN, Wong AHC. Depression and substance use comorbidity: What we have learned from animal studiesAm J Drug Alcohol Abuse. 2017;43(4):456-474. doi:10.1080/00952990.2016.1183020
به این مقاله امتیاز دهید