07136476172 - 09172030360 [email protected]

عواقب غربالگری سرطان

دانستن خطر ابتلا به سرطان می‌تواند حاوی بار سنگین یا اطلاعات ارزشمندی باشد که کمک کند فرد زندگی سالم و معناداری داشته باشد. در این میان، توجه به سلامت روان افراد نکته ای است که باید در نظر گرفته شود.

یک بررسی مروری اخیرا در مجله معتبر مدیسن منتشر شده است. چندین مطالعه را در مورد مزایا و چالش‌های روان‌شناختی که برای افرادی که از نظر انواع مختلف سرطان غربالگری می‌شوند، تحلیل کرده است. دریافت که شواهدی از پیامدهای سلامت روانی منفی و مثبت در طی غربالگری برای سرطان وجود دارد.

برای درک تجربه افراد هنگام انجام آزمایشات ژنتیکی برای سرطان، اخیراً برخی شرکت های فعال در زمینه ژنتیک و بیوتکنولوژی با کمک هوش مصنوعی کارهای جالبی انجام می دهند. درواقع هدف آن ها محافظت از زندگی انسان با شناسایی سرطان ها و سایر بیماری ها قبل از غیر قابل درمان شدن است. در اینجا دو چیز مهم در مورد ارتباط بین سلامت روان و آزمایش ژنتیک وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

1. غربالگری سلامت روان بخشی از فرآیند است

 متخصصان سلامت روان نقش مهمی در کمک به بیماران در درک پیامدهای غربالگری سرطان و بیماری، ژنتیک، سلامت روان و اضطراب دارند. به عنوان مثال، آنها می توانند با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کار کنند تا اطمینان حاصل کنند که بیماران تحت اقدامات غیرضروری اضطراب آور قرار نمی گیرند.

مطالعه‌ای در مجله بین‌المللی سرطان منتشر شده است. این مطالعه نشان می‌دهد که آگاهی فرد از اینکه در خطر ابتلا به سرطان است می‌تواند باعث ایجاد علائم اضطراب در فرد شود.

یک ارائه دهنده سلامت روان می تواند به فرد کمک کند تا اطلاعات را به شیوه ای ایمن و متعادل در حالی که روی نگرانی ها و نیازهای عاطفی خود کار می کند، منتقل کند. حمایت سلامت روان نیز ممکن است بلافاصله پس از فرآیند غربالگری مورد نیاز باشد. زیرا افرادی که متوجه می شوند در معرض خطر سرطان هستند احتمالاً علائم افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه را تجربه می کنند.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

برای حفظ سلامت روان افراد چه کاری می توان انجام داد؟

 افرادی که احتمالا دچار اضطراب و سایر شرایط سلامت روان می شوند قابل شناسایی اند. سپس اقدامات احتیاطی برای اطمینان از رفاه عاطفی آنها در طول فرآیند غربالگری انجام می شود. در حالی که ممکن است همه افراد، نتایج غربالگری را کاملاً مثبت نبینند، بسیاری از مردم هم به آن واکنش مثبت نشان می دهند.

مثلا “در مورد یک بیمار، بیش از 50 درصد احتمال داشت که این فرد در طول زندگی خود به سرطان روده بزرگ مبتلا شود.” “آنها از داشتن اطلاعات بیشتر در مورد سلامتی خود خوشحال بودند زیرا به آنها کمک کرد تا در مراحل اولیه خطر را برطرف کنند.”

واکنش افراد به چه چیزی بستگی دارد؟

اگر فردی رویکردی بلندمدت نسبت به سلامتی و تندرستی خود داشته باشد، احتمالا واکنش مثبت تری نشان خواهد داد. در همین خصوص مطالعه ای در Familial Cancer منتشر شد. مزایای روانشناختی طولانی مدت غربالگری سرطان لوزالمعده را در بیماران پرخطر گزارش کرده است. این مطالعه که از معیارهای روان‌شناختی معتبر استفاده کرد. نشان داد که شرکت‌کنندگان در کوتاه‌مدت هیچ تاثیر منفی غربالگری را تجربه نکردند. و اینکه بدون توجه به نتیجه، یک سال پس از غربالگری، مزایای مثبت آن ظاهر شد.

2. به حداقل رساندن ابهام می تواند به رفاه سلامت روان فرد کمک کند

زندگی با خطر ناشناخته سرطان می تواند منجر به عوارض سلامتی در آینده شود. به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی، غربالگری ژنتیکی اکنون خطر ابتلا به موارد مثبت کاذب را کاهش می دهد. که به نظر می رسد نرخ پذیرش اصلی را افزایش می دهد. «صرف ارائه شفافیت بدون هیچ اقدامی کافی نیست. ما باید یک راه حل کامل ارائه دهیم که خطر را از بین ببرد و آرامش خاطر را فراهم کند.

داشتن برنامه و دانستن اینکه چگونه با چیزی که از آن می ترسد مبارزه کنید، سلاحی قدرتمند در برابر اضطراب است. کنار آمدن موفقیت آمیز با خطرات یک عامل کلیدی در ایجاد انگیزه در افراد برای اقدام است. این را می توان از طریق یک سیستم خدمات بیمار به دست آورد. این درواقع پزشکانی را که ممکن است در زمینه ژنومیک آموزش ندیده اند، راهنمایی کند. درنتیجه به مشکلات مختلف در سیستم پزشکی که به اضطراب کمک می کند، رسیدگی کند.

یک مطالعه در Advances in Behavior Research and Therapy منتشر شد. نشان داد که افراد مضطرب تمایل دارند خطر خود را بیش از حد ارزیابی کنند. این می تواند منجر به الگوهای نشخوار فکری شود که می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد.

اضطراب

هنگامی که صحبت از شرایط تهدید کننده زندگی مانند سرطان به میان می آید، افراد مضطرب بهتر است حقیقت را در مورد کد ژنتیکی خود کشف کنند (احتمال این است که آنها سالم هستند و احتمال ابتلا به سرطان وجود ندارد).

این امر می تواند احساس تسکین ایجاد کند و ناراحتی را که در غیر این صورت ممکن است تجربه کنند، کاهش دهد. و اگر غربالگری نشان دهد که یک خطر بالقوه وجود دارد، تیمی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی متخصص می توانند به نیازهای فیزیولوژیکی و روانی فرد توجه کنند.

غربالگری ژنتیکی

زمانی بیشترین ارزش را دارد که فرآیندی مستمر باشد و شما با برنامه وارد آن شوید. “کاری که می خواهید انجام دهید این است که تعداد دفعات غربالگری را وارد زندگی خود کنید.” با اجرای فرکانس مناسب غربالگری ها با استفاده از ابزارهای مناسب، می توانید به طور سیستماتیک ناحیه روی منحنی خطر را سرکوب کنید.

علاوه بر این، باید با یک برنامه به غربالگری ژنتیکی بروید. و در صورت نیاز به انجام آزمایش‌های اضافی یا علامت‌گذاری چیزی، پزشکانی را که می‌توانید برای قرار ملاقات بعدی با آنها تماس بگیرید، فهرست کنید. هرچه آمادگی بیشتری برای اقدام داشته باشید، اضطراب کمتری برای وارد شدن به آن خواهید داشت.»

همچنین مهم است که پیامدهای مالی، پزشکی و اجتماعی غربالگری ژنتیکی را درک کنید

و براساس شرایط خود مانند توان مالی تصمیمی مستقل بگیرید. غربالگری خطر سرطان می تواند یک سرمایه گذاری گران باشد. قبل از تصمیم گیری باید به طور مستقل مقرون به صرفه بودن یک ارائه دهنده تشخیص را ارزیابی کنید. دقت و قابلیت اطمینان.

احتمال مثبت کاذب و منفی کاذب دور اما موجود است. ضروری است که ما این را درک کنیم و نتایج خود را به عنوان نشانه و نه قطعی در نظر بگیریم. پیامدهای اجتماعی برخی از افراد بر اساس عوامل خطر ژنتیکی خود، مانند مشکل در دریافت پوشش بیمه، با تبعیض مواجه می شوند.

همچنین، اطلاع رسانی خطر بالقوه سرطان با خانواده و دوستان باید با احتیاط انجام شود.

نتیجه: اگر به غربالگری ژنتیکی فکر می کنید، صحبت با یک متخصص سلامت و یک متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند تا تصمیمی آگاهانه در مورد اینکه آیا غربالگری ژنتیکی برای شما مناسب است یا خیر.

منبع: What Are the Mental Health Implications of Cancer Screening? | Psychology Today

شادی درونی! چطور در مغزمان احساس خوبی داشته باشیم؟

افسردگی بعد از جدایی: بعد از کات چه کنیم؟

به این مقاله امتیاز دهید