07136476172 - 09172030360 [email protected]

پارکینسونیسم چیست؟ چه تفاوتی با پارکینسون دارد؟  پارکینسونیسم یک اصطلاح کلی است که به شرایط مغزی اشاره دارد که باعث کندی حرکات، سفتی عضله و لرزش می شود. این شرایط می تواند به دلایل زیادی از جمله جهش ژنتیکی، واکنش به داروها و عفونت ها رخ دهد.

تفاوت پارکینسونیسم و ​​بیماری پارکینسون چیست؟

پارکینسونیسم به چندین بیماری – از جمله بیماری پارکینسون – اشاره دارد که علائم و ویژگی‌های مشابهی دارند. با این حال، بیماری پارکینسون حدود 80٪ از تمام موارد پارکینسونیسم را تشکیل می دهد، که آن را تا حد زیادی شایع ترین شکل آن می کند. سایر شرایطی که تحت عنوان پارکینسونیسم قرار می گیرند عبارتند از آتروفی سیستم متعدد یا دژنراسیون کورتیکوبازال.

تفاوت کلیدی دیگر این است که پارکینسونیسم ممکن است به دلایلی رخ دهد که قابل درمان هستند. برخی از علل پارکینسونیسم نیز می توانند خود به خود از بین بروند و فقط برای برخی از علائم نیاز به درمان است.

پارکینسونیسم

پارکینسون چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

پارکینسون به طور کلی معمولا یک بیماری مرتبط با سن است. این بیماری در مردان نسبت زنان کمی شایع تر است. شایع ترین اشکال پارکینسونیسم بیشتر احتمال دارد بعد از 60 سالگی اتفاق بیفتد.

اما برخی از اشکال ممکن است در سنین خیلی زودتر رخ دهند. میانگین سنی شروع پارکینسونیسم نوجوانان 17 سال است. این نوع پارکینسونیسم همچنین در مردان  چهار برابر بیشتر از زنان شایع است.

پارکینسونیسم چقدر شایع است؟

شایع ترین شکل پارکینسونیسم، بیماری پارکینسون، در میان شایع ترین بیماری های دژنراتیو مغزی مرتبط با سن (پس از بیماری آلزایمر) رتبه دوم را دارد. همچنین شایع ترین بیماری مغزی حرکتی (مرتبط با حرکت) است. کارشناسان تخمین می زنند که حداقل 1 درصد از افراد بالای 60 سال در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

این وضعیت چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

اثرات پارکینسونیسم به علت وقوع آن بستگی دارد. اکثر بیماری های پارکینسونی بر بخش هایی از مغز که مسئول حرکت هستند تأثیر می گذارد. یعنی فرد آهسته تر حرکت می کند. همچنین ممکن است لرزش عضلانی داشته باشد که باعث لرزش بدن می شود.

زوال عقل در بیماری پارکینسون!

علائم پارکینسونیسم چیست؟

علائم اصلی پارکینسونیسم عبارتند از:

 • حرکات آهسته (برادی کینزی)*.
 • لرزش.
 • سفتی یاسختی حرکتی.

این علامت همیشه با پارکینسونیسم اتفاق می افتد.

سایر علائم احتمالی عبارتند از:

 • وضعیت ناپایدار یا راه رفتن.
 • حالت خمیده راه رفتن.
 • ناتوانی در حرکت در هنگام تلاش برای راه رفتن.

علائم پارکینسونی شرایط خاص

برخی از علائم با چند بیماری که شامل پارکینسونیسم است بیشتر محتمل است. این شرایط و علائم عبارتند از:

 • بیماری پارکینسون: علاوه بر علائم حرکتی (مرتبط با حرکت)، این وضعیت چندین علامت غیرحرکتی را نیز در بر گیرد. بسیاری از اینها بر فرآیندهای ناخودآگاه بدن تأثیر می گذارد. از جمله این موارد می توان به یبوست، از دست دادن حس بویایی و مشکلات خواب اشاره کرد.
 • پارکینسونیسم عروقی: این وضعیت باعث ایجاد مشکلات اولیه تعادل و راه رفتن می شود. همچنین می تواند باعث اختلال در صحبت کردن (دیس آرتری) و بلع ( دیسفاژی ) شود. افرادی که این بیماری را دارند، زمانی که کف پایشان به شکل خاصی لمس می‌شود، رفلکس غیرمعمولی دارند (که به عنوان علامت بابینسکی شناخته می‌شود، این باعث می‌شود که انگشتان پایشان به جای پیچش، کشیده و بیرون بیاید).
 • پارکینسونیسم ناشی از دارو : افراد مبتلا به این بیماری معمولاً علائم پارکینسونیسم را به طور مساوی در هر دو طرف بدن خود دارند. در بیماری پارکینسون، اثرات معمولاً در یک طرف بدتر است.
 • پارکینسونیسم ناشی از سموم: افراد مبتلا به این بیماری “سفتی” شدیدتری دارند که الگوی حرکتی آنهاست. ماهیچه های آنها نیز منقبض است و باعث کندی حرکات و مشکل در راه رفتن به عقب می شود.
 • پارکینسونیسم نوجوانان: متخصصان معمولاً پس از رد علل دیگر به این نوع پارکینسونیسم مشکوک می شوند، زیرا به ندرت این وضعیت برای افراد زیر 45 سال اتفاق می افتد.

پارکینسونیسم

چه چیزی باعث این وضعیت می شود؟

علل پارکینسونیسم به نوع خاص بیماری بستگی دارد.

بیماری پارکینسون

در شرایط عادی، مغز شما از مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی برای کنترل نحوه ارتباط سلول های مغزی (نورون ها) با یکدیگر استفاده می کند. هنگامی که فرد به بیماری پارکینسون مبتلا هست، دوپامین کافی که یکی از مهم ترین انتقال دهنده های عصبی است، ندارد.

هنگامی که مغز شما سیگنال های فعال سازی می فرستد، به عضلات شما می گوید حرکت کنند،و  حرکات شما را به خوبی تنظیم می کند. نورون هایی که حرکات شما را به خوبی تنظیم می کنند به دوپامین نیاز دارند. بدون آن، آنها نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند. به همین دلیل است که کمبود دوپامین باعث کندی حرکات و علائم لرزش بیماری پارکینسون می شود.

با کمبود دوپامین، عقده های پایه (یک ناحیه کلیدی از مغز شما) شروع به تخریب می کنند. هم زمان با آن، توانایی هایی را که زمانی کنترل می کردند، از دست می دهید. با بدتر شدن بیماری پارکینسون، علائم گسترش یافته و تشدید می شوند. مراحل بعدی بیماری اغلب بر عملکرد مغز شما تأثیر می گذارد و باعث علائمی مانند زوال عقل و افسردگی می شود.

آیا درمان پارکینسون کشف شد؟ تحقیقات برای روش درمانی جدید

بیماری پارکینسون ژنتیکی

تنها دلایل تایید شده بیماری پارکینسون جهش های ژنتیکی است که از والدین خود به ارث می برید. بیماری پارکینسون ژنتیکی حدود 10 درصد از کل موارد را تشکیل می دهد.

بیماری پارکینسون ایدیوپاتیک

هنگامی که بیماری پارکینسون ژنتیکی نیست، متخصصان آن را به عنوان “ایدیوپاتیک” طبقه بندی می کنند (این اصطلاح از یونانی گرفته شده و به معنای “بیماری مخصوص به خود” یا بیماری بدون دلیل است). یعنی دقیقا نمی دانند چرا این بیماری اتفاق می افتد.

متخصصان بر این باورند که بیماری پارکینسون به دلیل مشکلی در نحوه استفاده بدن از پروتئین خاصی، بنام  α-سینوکلئین (alpha sy-nu-clee-in) اتفاق می افتد. پروتئین ها مولکول های شیمیایی هستند که شکل بسیار خاصی دارند. وقتی برخی از پروتئین ها شکل درستی ندارند – مشکلی که به نام تا شدن اشتباه پروتئین شناخته می شود – بنابراین بدن شما نمی تواند از آنها استفاده کند و نمی تواند آنها را تجزیه کند.

پروتئین‌ها در مکان‌های مختلف یا در سلول‌های خاصی مانند سلول‌های مصرف‌کننده دوپامین که حرکت را کنترل می‌کنند، انباشته می‌شوند. با نگاه کردن به این سلول ها در زیر میکروسکوپ، گره های این پروتئین ها قابل مشاهده است.

پارکینسونیسم

پارکینسونیسم ثانویه

پارکینسونیسم ثانویه به این معنی است که این وضعیت به دلیل یک بیماری پزشکی دیگر رخ می دهد. نمونه هایی از پارکینسونیسم ثانویه عبارتند از:

 • پارکینسونیسم عروقی : این شکل از پارکینسونیسم زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون کافی به مناطق خاصی از مغز نرسیده باشد. این امر باعث آسیب به قسمت های آسیب دیده مغز می شود و منجر به علائم پارکینسون می شود.
 • پارکینسونیسم پس از سانحه : این نوع پارکینسونیسم به دلیل آسیب مغزی ناشی از صدمات مکرر سر اتفاق می افتد. این امر به ویژه در ورزش های با تماس بالا مانند بوکس، فوتبال و هاکی رایج است.

پارکینسونیسم چیست

 • پارکینسونیسم ناشی از دارو : این نوع پارکینسونیسم زمانی رخ می دهد که یک دارو (چه با نسخه یا چه بدون نسخه) در نحوه ایجاد یا استفاده بدن از دوپامین اختلال ایجاد کند.
 • پارکینسونیسم ناشی از سموم : این اتفاق می افتد زیرا مواد سمی می توانند انواع خاصی از سلول های مغز را از بین ببرند. هنگامی که آن سلول های مغزی خاص نورون های حساس به دوپامین در گانگلیون های پایه باشند، می تواند منجر به علائم پارکینسونیسم شود.
 • هیدروسفالی با فشار طبیعی : هیدروسفالی با فشار طبیعی (NPH) زمانی است که مایع مغزی نخاعی (CSF) بیش از حد در داخل جمجمه شما وجود دارد که به قسمت‌هایی از مغز که مسئول راه رفتن و کنترل مثانه هستند فشار وارد می‌کند. این می تواند به دلیل صدمات، خونریزی در مغز، تومورها و بسیاری دلایل دیگر اتفاق بیفتد. این عارضه NPH نامیده می‌شود، زیرا هنگامی که این حالت را دارید، یک ضربه ستون فقرات (پنکسیون کمری) سطوح فشار طبیعی را نشان می‌دهد، حتی اگر آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است پاکت‌های بزرگی از مایع نخاعی را در مغز شما نشان دهد.
 • پارکینسونیسم پس از انسفالیت : انسفالیت التهاب مغز شما است که می تواند در صورت ابتلا به عفونت رخ دهد. این می تواند پس از ابتلا به عفونتی که باعث انسفالیت می شود اتفاق بیفتد. این نوع پارکینسونیسم در کشورهای توسعه یافته کمتر دیده می شود.

پارکینسونیسم

پارکینسونیسم غیر معمول

این مورد شرایط غیر معمول یا نادری هستند که باعث پارکینسونیسم می شوند. این  موارد شامل:

 • فلج فوق هسته ای پیشرونده .
 • دژنراسیون کورتیکوبازال.
 • آتروفی سیستم چندگانه

انواع دیگر زوال عقل یا شرایط ارثی

انواع دیگر بیماری های دژنراتیو مغز و شرایط ژنتیکی نیز می توانند باعث پارکینسونیسم شوند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

آیا پارکینسونیسم مسری است؟

پارکینسون مسری نیست برخی از عوامل ایجاد کننده آن ژنتیکی هستند، بنابراین می توانید آنها را از والدین خود به ارث ببرید یا به فرزندان خود منتقل کنید.

پارکینسونیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص پارکینسونیسم به شدت به پزشک شما بستگی دارد که علائم شما را بررسی کند، از شما سوالاتی بپرسد و سابقه پزشکی شما را بررسی کند.

اگر پزشک نتوانند علت خاصی برای پارکینسونیسم پیدا کنند، احتمالاً سعی می کنند به زودی درمان را شروع کنند. اگر به درمان پاسخ ندهید، پزشک به احتمال زیاد می خواهند آزمایش های آزمایشگاهی را انجام دهند. پاسخ ندادن به درمان های بیماری پارکینسون ممکن است نشان دهنده ابتلا به نوع دیگری از پارکینسون باشد.

پارکینسونیسم

چه آزمایشاتی برای تشخیص این عارضه انجام میشود؟

هنگامی که پزشکان به بیماری مشکوک می شوند که تحت پارکینسونیسم قرار می گیرد، آزمایش های مختلف تصویربرداری و تشخیصی امکان پذیر است. این شامل:

 • آزمایش‌های خون (این آزمایش‌ها می‌توانند به بررسی سایر اشکال پارکینسونیسم کمک کنند).
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن .
 • آزمایش ژنتیک .
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) .
 • اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) .

آزمایشات آزمایشگاهی جدید در راه است

همچنین آزمایش‌های آزمایشگاهی جدیدی وجود دارد که در حالی که هنوز آزمایشی هستند یا در انتظار تأیید هستند، ممکن است به تشخیص بیماری پارکینسون یا سایر شرایط مانند آن کمک کنند. این آزمایش‌ها به دنبال پروتئین‌های آلفا سینوکلئین نافرم در مایع مغزی نخاعی یا اعصاب شما هستند. اما قبل از اینکه این آزمایش ها به طور گسترده در دسترس باشند، تحقیقات و آزمایش های بیشتری لازم است.

نشانه های اولیه پارکینسون: توهمات جزئی نشانه اولیه زوال شناختی پارکینسون

پارکینسونیسم چگونه درمان می شود؟

درمان پارکینسونیسم به خود بیماری و علت آن بستگی دارد. بیشتر انواع پارکینسونیسم قابل درمان هستند و برخی از آنها می توانند به طور کامل متوقف شوند.

چند نمونه از شرایط قابل درمان عبارتند از:

پارکینسونیسم ناشی از دارو:

این معمولاً ساده ترین نوع پارکینسونیسم برای درمان است. زمانی اتفاق می‌افتد که سایر داروها در نحوه استفاده بدن از دوپامین اختلال ایجاد کنند. توقف دارویی که باعث پارکینسونیسم شما شده است – اغلب با تغییر به داروی دیگری – اغلب تمام چیزی است که برای متوقف کردن این بیماری لازم است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا علائم به طور کامل ناپدید شوند. در موارد نادر، ممکن است دائمی باشد.

فشار طبیعی – هیدروسفالی:

درمان NPH شامل کاهش فشار داخل جمجمه است. قرار دادن شانت می تواند کمک کننده باشد، زیرا شنت به عنوان یک دریچه کاهش فشار عمل می کند، بنابراین CSF اضافی می تواند از جمجمه شما خارج شود. این معمولا علائم پارکینسونیسم را کاهش می دهد یا به طور کامل متوقف می کند تا زمانی که شانت همانطور که باید کار کند.

بیماری پارکینسون :

این بیماری قابل درمان نیست، اما معمولاً به لطف داروی لوودوپا و داروهایی که اغلب با آن ترکیب می‌شوند، بسیار قابل درمان است. با این حال، نقطه ضعف لوودوپا این است که با گذشت زمان اثربخشی آن را از دست می دهد و افزایش دوز پس از یک نقطه خاص، احتمال عوارض جانبی را افزایش می دهد. با این حال، بسیاری از داروها در صورت استفاده به جای لوودوپا یا همراه با آن، این مشکل را به تاخیر می اندازند.

بیماری ویلسون:

این بیماری ارثی باعث می شود که مس بیش از حد در بدن شما جمع شود. درمان‌هایی که مس اضافی را از بدن شما حذف می‌کنند، می‌توانند به جلوگیری از آسیب دائمی این بیماری کمک کنند.

به طور کلی، پزشک شما بهترین فردی است که اطلاعات بیشتری در مورد اینکه آیا بیماری شما قابل درمان یا قابل درمان است ارائه می دهد. این به این دلیل است که بسیاری از شرایط مختلف تحت پارکینسونیسم قرار می گیرند که بسیاری از آنها از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. پزشک شما می‌تواند در مورد اینکه آیا بیماری شما قابل درمان است و گزینه‌های درمانی شما با توجه به مورد و شرایط خاص شما بیشتر به شما بگوید.

پارکینسونیسم

چگونه از خودم مراقبت کنم یا علائم را مدیریت کنم؟

پارکینسونیسم به طیف گسترده ای از شرایط و بیماری ها با اثرات و علائم مشابه اشاره دارد. اکثر این بیماری ها و شرایط شدید هستند و در صورت تاخیر در تشخیص و درمان، خطر عوارض بالایی دارند.

از آنجایی که بسیاری از این شرایط بسیار شدید هستند و نیاز به تشخیص و درمان زودتر از موعد دارند، شما نباید سعی کنید پارکینسونیسم را خود تشخیص دهید یا درمان کنید. اگر فکر می کنید به نوعی پارکینسونیسم مبتلا هستید، مهم است که در اسرع وقت با یک پزشک صحبت کنید. آنها می توانند با تعیین اینکه آیا شما یکی از این شرایط را دارید یا خیر، یا می توانند شما را برای تشخیص و درمان به متخصص ارجاع دهند.

چقدر بعد از درمان، علائم بهبودی را تجربه میکنم؟

مدت زمانی که طول می کشد تا احساس بهتری داشته باشید و پس از درمان بهبود پیدا کنید به عوامل متعددی از جمله وضعیت شما و درمان هایی که دریافت می کنید بستگی دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بهترین فردی است که به شما می‌گوید در مورد زمان بهبودی خود چه انتظاری داشته باشید و چه زمانی باید احساس بهتری داشته باشید.

چگونه می توانم از پارکینسونیسم پیشگیری کنم یا خطر ابتلا به آن را کاهش دهم؟

پارکینسونیسم در بیشتر موارد به طور غیرقابل پیش بینی اتفاق می افتد، بنابراین معمولاً پیشگیری از آن یا کاهش خطر ابتلا به آن غیرممکن است. با این حال، انواع خاصی از پارکینسونیسم ثانویه وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به آنها را کاهش دهید. آنها عبارتند از:

 • پارکینسونیسم ناشی از سموم. کاهش خطر ابتلا به این نوع پارکینسونیسم با اجتناب از سموم یا موادی که می توانند باعث آن شوند یا با استفاده از تجهیزات ایمنی برای کاهش قرار گرفتن در معرض این مواد در زمانی که نمی توانید از آنها اجتناب کنید، ممکن است.
 • پارکینسونیسم پس از سانحه . شما می توانید خطر ابتلا به این بیماری را با استفاده از تجهیزات ایمنی برای محافظت از خود در برابر آسیب های سر کاهش دهید.
 • پارکینسونیسم عروقی. کاهش خطر ابتلا به این بیماری مستلزم مراقبت از سلامت گردش خون، به ویژه گردش خون در مغز است. مدیریت این امر مستلزم حفظ وزن سالم برای شما، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و فعال ماندن از نظر بدنی است.

اثر تحریک الکتریکی مغز، در کاهش کندی حرکت بیماران مبتلا به پارکینسون

 

اگر این شرایط را داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

تمام موارد پارکینسونیسم – صرف نظر از شرایط خاص – شامل کند شدن حرکات و سایر علائم مرتبط بود. آنچه می توانید انتظار داشته باشید بستگی به شرایط خاصی دارد که دارید و چه درمان هایی – در صورت وجود – که دریافت می کنید. پزشک شما بهترین فردی است که می تواند در مورد آنچه که در صورت ابتلا به پارکینسونیسم انتظار دارید، به شما بگوید.

پارکینسونیسم چقدر طول می کشد؟

مدت زمان پارکینسونیسم بستگی به شرایط خاص دارد. تقریباً تمام شرایطی که تحت پارکینسونیسم قرار می گیرند شرایطی مادام العمر هستند. یکی از شرایطی که همیشه یک مشکل مادام العمر نیست، پارکینسونیسم ناشی از دارو است.

از آنجایی که پارکینسونیسم شامل بسیاری از شرایط مختلف است، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مدت زمان ادامه بیماری خود صحبت کنید. آنها به بهترین وجه می توانند آنچه را که می توانید انتظار داشته باشید، از جمله جدول زمانی احتمالی برای تأثیر این وضعیت بر شما توضیح دهند.

پارکینسونیسم

چشم انداز این وضعیت چیست؟

چشم انداز پارکینسونیسم به وضعیت شما، شدت آن و قابل درمان بودن یا نبودن آن بستگی دارد. بسیاری از اشکال پارکینسونیسم به خودی خود کشنده نیستند اما می توانند به عوارض کشنده کمک کنند. یک مثال از این مشکل در بلع، یکی از علائم رایج بیماری پارکینسون و سایر اشکال پارکینسونیسم است، و این که چگونه خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهد.

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

اگر پارکینسونیسم دارید، مهم است که از راهنمایی های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مراقبت از خود و مدیریت این وضعیت پیروی کنید. آنها بهترین منبع اطلاعات در مورد اینکه چگونه شرایط خاص شما بر شما تأثیر می گذارد و چه کاری می توانید برای کمک به خود انجام دهید، هستند.

به طور کلی باید موارد زیر را انجام دهید:

 • داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. مصرف داروهای شما – در صورتی که پزشک شما داروهایی را تجویز کرده باشد – می تواند تفاوت زیادی در علائم پارکینسونیسم ایجاد کند. همچنین اگر متوجه عوارض جانبی شدید یا احساس کردید داروهای شما به اندازه کافی موثر نیستند، باید با ارائه دهنده خود صحبت کنید.
 • همانطور که توصیه می شود به ارائه دهنده خود مراجعه کنید. پزشک شما برنامه‌ای برای دیدن آنها تنظیم می‌کند. این بازدیدها به ویژه برای کمک به مدیریت شرایط شما، یافتن داروها و دوزهای مناسب و به حداقل رساندن عوارض جانبی مهم هستند.
 • علائم را نادیده نگیرید یا از آن اجتناب نکنید. پارکینسونیسم می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که بسیاری از آنها با درمان این بیماری یا خود علائم قابل درمان هستند. همچنین مهم است که به ارائه دهنده خود در مورد علائم، حتی موارد جزئی، بگویید. بسیاری از بیماری‌های پارکینسونیسم به راحتی با دیگران اشتباه می‌شوند، بنابراین اطلاع دادن به پزشک در مورد تمام علائم خود گاهی می‌تواند به جلوگیری از تشخیص نادرست کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنم؟

شما باید طبق توصیه‌های خود به پزشک خود مراجعه کنید یا اگر متوجه تغییراتی در علائم خود شدید، به خصوص اگر علائم شروع به تداخل با زندگی و روال شما کرد. همچنین در صورت مشاهده هرگونه تغییر در اثربخشی دارو، باید به ارائه دهنده خود مراجعه کنید.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما راهنمایی و اطلاعاتی درباره علائم یا نشانه‌هایی بدهد که به این معنی است که شما باید به بیمارستان بروید یا مراقبت‌های پزشکی را دریافت کنید. به طور کلی، در صورت زمین خوردن، به خصوص زمانی که هوشیاری خود را از دست می دهید یا ممکن است آسیبی به سر، گردن، قفسه سینه، کمر یا شکم خود داشته باشید، باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید.

نکته پایانی

پارکینسونیسم اصطلاحی است که طیف وسیعی از شرایط را در بر می گیرد که بر توانایی شما برای حرکت و زندگی مستقل تأثیر می گذارد. در حالی که همه این شرایط شباهت های خاصی دارند، اما می توانند تفاوت های عمده ای نیز با یکدیگر داشته باشند. اگر پارکینسونیسم در شما تشخیص داده شد، مهم است که با پزشک خود در مورد شرایطی که دارید (یا آنها به آن مشکوک هستند) و معنای آن  صحبت کنید. همه شرایط پارکینسونیسم یکسان نیستند، بنابراین درک مورد خاص شما می تواند تفاوت بزرگی در مدیریت آن و تأثیر آن بر زندگی شما ایجاد کند.

خدمات انستیتو سلامت مغز دانا:

 همکاران زبده  و متخصص ما در زمینه های روانپزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب آماده ارائه خدمات مرتبط با شناسایی و درمان تمام اختلالات خلقی با استفاده از دارو درمانی و روش های نوین درمانی از قبیل تحریک الکتریکی فرا جمجمه ای می باشند.

اگر بدنبال بهترین مرکز با حرفه ای ترین تیم درمانی متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، کاردمان ها، نوروساینتیست ها و استفاده از روش های نوین درمانی هستید همین امروز زمان ویزیت خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

به این مقاله امتیاز دهید