07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

یک مطالعه جدید به سرپرستی محققان مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو وکسنر نشان داد که ورزش مغز قبل از جراحی می تواند به جلوگیری از هذیان پس از جراحی کمک کند.

 

بر اساس یافته های منتشر شده به صورت آنلاین در ژورنال JAMA Surgery، اساساً مغز شما می تواند برای جراحی آماده شود، همانطور که بدن می تواند.

محققان برای مطالعه تأثیرات نوروبیک برای جلوگیری از هذیان، به 268 بیمار بالای 60 سال یک تبلت با یک برنامه بازی مغزی دادند. از بیماران خواسته شد در روزهای منتهی به یک عمل جراحی بزرگ که به بیهوشی عمومی احتیاج دارد، هر روز یک ساعت بازی انجام دهند.

دکتر میشل هومیدان، اولین نویسنده مطالعه اظهار داشت: “همه بیماران به اندازه درخواست ما این بازیها را انجام ندادند، اما کسانی که بازی می کردند فایده آن را تجربه کردند. بیمارانی که نوروبیک را انجام دادند،  40٪ کمتر از کسانی که آن را انجام نمی دهند، هذیان بعد از عمل را تجربه می کنند و با افزایش ساعت بازی، نتایج بهتر  هم می شوند.”

تمرین شناختی، عملکردهای حافظه، سرعت، توجه، انعطاف پذیری و حل مسئله را هدف قرار داده است. کسانی که پنج تا 10 ساعت بازی می کردند بیش از نصف خطر خود را کاهش می دادند و کسانی که 10 ساعت یا بیشتر انجام می داند، 61 درصد کاهش در میزان هذیان نسبت به گروه کنترل داشتند.

 

بازی

 

یک مطالعه جدید توسط محققان در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو نشان می دهد که مغز نیز مانند بدن، با فعال نگه داشتن و به چالش کشیدن ذهن می تواند برای جراحی آماده شود.

در سال های اخیر، پزشکان در “بیماران قبل از جراحی”، متوجه شده اند که ممکن است ورزش، رژیم غذایی سالم و کنترل هرگونه بیماری مزمن مفید باشد.

با این حال، هیچ یک از این مداخلات هذیان پس از عمل را برطرف نمی کنند، عارضه ای که به ویژه در بیماران مسن بیشتر است و باعث سردرگمی ذهنی منجر به طولانی تر ماندن در بیمارستان، بهبودی کندتر و حتی افزایش خطر مرگ می شود.

دکتر سرجیو برگز، گفت: “مداخله ما خطر ابتلا به هذیان را در بیمارانی که از سازگاری حداقل برخوردار بودند، کاهش داد. فعالیت های ایده آل، زمان و دوز موثر برای مداخلات مبتنی بر ورزش شناختی جهت کاهش خطر هذیان بعد از عمل و بار آن، نیاز به مطالعه بیشتری دارد.

تحقیقات آینده دقیقاً نحوه تأثیر بازی های مغزی بر مکانیسم های مغز و میزان نیاز بیماران به نوروبیک را برای استفاده از مزایای کامل آنها بررسی خواهد کرد.

“اما مواردی مانند خواندن روزنامه، انجام جدول کلمات متقاطع یا هر چیز دیگری که از آن لذت می برید تا ذهن شما را به مدت یک ساعت به چالش بکشد، می تواند آمادگی ذهنی شما را بهبود بخشد و از بروز هذیان نیز جلوگیری کند.”

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

Medical Express

 

به این مقاله امتیاز دهید