07136476172 - 09172030360 [email protected]

هورمون اکسی توسین و خوشحالی در مادران شیرده

هورمون های شیردهی حس خوشحالی را در مادران افزایش می دهند.

خلاصه: مادران شیرده با سطح بالاتر اکسی توسین، تشخیص چهره ی مثبت در میان چهره های بزرگسالان را بهتر انجام می دهند.یافته های این پژوهش این موضوع را مطرح کرده است که چه طور اکسی توسین روی پرورش و شناخت اجتماعی بزرگسالان تاثیر می گذارد.

 

اکسی توسین یکی از مهم ترین هورمون ها بین مادر و فرزند است. پژوهشگران در دانشگاه کیاتو و آزابو در ژاپن، آزمایشی را گزارش داده اند که در آن سطح اکسی توسین در حساسیت یک مادر نسبت به چهره های خوشحال یا عصبانی نقش داشته است.

نتایج که در مجله ی biology letters چاپ شده است، دید جدیدی به تاثیرات رفتاری فرزند پروری می دهد که در آن مسئله ای بیش از پاسخ مادر به فرزند مطرح است.

هورمون اکسی توسین،   بیشتر برای نقش مهمش در به دنیا آمدن بچه شناخته شده است. این هورمون، انقباضات هنگام زایمان را باعث می شود و هم چنین باعث ترشح شیر در مادر می شود.

اما تاثیرات این هورمون تنها فیزیکی نیستند. سطح های بالاتر اکسی توسین باعث ارتباط عاطفی بهتر مادر و کودک می شود. این وهرمون حتی در این موضوع که ما چه طور با دیگران تعامل می کنیم نقش دارد.  به این صورت که حائلی برای احساسات منفی مانند اضطراب و استرس میشود.این هورمون همچنین باعث می شود تشخیص چهره های مثبت آسان تر شود و تشخیص چهره های منفی را محدود می کند.

اما بیشتر نتایجی که ما در مورد تاثیر اکسی توسین داریم، حاصل پژوهش روی جمعیت هایی است که اکسی توسین به آن ها اعمال شده است بنابراین نتایج کمی در مورد تاثیر سطح اکسی توسینی که به طور طبیعی تولید می شود در اختیار داریم.

تحقیقات بر پایه ی اکسی توسین اعمال شده از طریق بینی، نتایج اندک متناقضی دارند. یک علت این است که تفاوت های فردی در تجمع درونی اکسی توسین نادیده گرفته می شوند.

به جای بررسی اثر اکسی توسین مصنوعی دریافتی، این تیم پژوهشی علاقه مند بودند اثر اکسی توسین را در مادران ببینند.

برای این پژوهش، آن ها تفاوت واکنش مادران به تصاویر چهره را قبل و بعد از شیردهی( که سطح اکسی توسین در آن دو فرق می کند) بررسی کردند.

این پژوهش، کشف کرد که در سطح اکسی توسین بدن مادران، تفاوت هایی وجود دارد و این تفاوت ها در پاسخ آنان به تصاویر چهره ها موثر است.

به طور کلی مادران با سطح اکسی توسین بالاتر، بیشتر مستعد تشخیص چهره های شاد و مثبت بودند.

شیردهی در سراسر دنیا به مادران توصیه می شود.این کار اثرات مثبتی برای نوزاد دارد که شامل سیستم ایمنی قوی تر در مقابل بیماری ها و حتی پیشگیری از چاقی است.

در کنار این موضوع، شیردهی تاثیرات مثبتی هم برای مادر دارد که شامل بهبود سریعتر از فرایند زایمان می شود.

اما به هر حال بعد از زایمان ممکن است تعدادی مشکل روانشناختی برای مادر پیش بیاید که از جمله ی آن ها می توان به افسردگی پس از بارداری اشاره کرد. شناخت تغییرات هورمونی بعد از زایمان می تواند در نهایت برای کمک به تشخیص مادران مستعد این مشکلات کمک کند.

منبع:

Breastfeeding Hormones Make Mothers Happier-neuroscience news

 

 

به این مقاله امتیاز دهید