07136476172 - 09172030360 [email protected]

نکات کلیدی راجع به بتابلاکرهای ضد اضطراب

  • بتا بلاکرها معمولاً برای درمان نارسایی قلبی تجویز می شوند.
  • اما اخیراً برای درمان علائم اضطراب، آنها را بدون برچسب تجویز می کنند.
  • مسدودکننده های بتا می توانند یک گزینه درمانی کوتاه مدت برای کاهش علائم فیزیکی اضطراب باشند.

تجربه اضطراب و به فکر مصرف دارو افتادن

هرکسی که موجی از اضطراب به او برخورد می‌کند و تپش قلب، کف دست‌های عرق‌ کرده، و قفسه سینه‌ سفت شده را تجربه کرده است، میداند که چه تجربه سختی است.

بنابراین، هنگامی که افراد مشهوری مانند Khloe Kardashian در مورد استفاده از مسدودکننده بتا – دارویی که معمولاً برای درمان نارسایی قلبی تجویز می‌شود – صحبت می‌کنند، وقتی احساس اضطراب می‌کنید، به فکر می‌روید که از این داروها استفاده کنید.

مکانیسم بتابلاکرها

مسدودکننده های بتا دسته ای از داروها هستند که از تأثیر آدرنالین بر قلب شما جلوگیری می کند و به طور موثر قلب و رگ های خونی شما را آرام می کند. این کار از ضربان قلب بالا جلوگیری می کند و می تواند فشار خون شما را کاهش دهد.

داروساز بالینی Curtis Alexander، که در یک کلینیک نورولوژی کار می کند، چند دلیل را برای افزایش محبوبیت اخیر مسدود کننده های بتا ذکر می کند، از جمله عوارض جانبی کمتر نسبت به سایر داروهای ضد اضطراب، خطر کمتر وابستگی، و قیمت پایین تر. در ادامه این مطلب هر چیزی که شما باید راجع به این دسته از داروها بر علیه اضطراب بدانید آورده شده است.

چهار نوع اختلال اضطرابی و نحوه شناسایی آنها

مسدود کننده های بتا و اضطراب

از آنجایی که مسدودکننده‌های بتا معمولاً برای مدیریت ریتم نامنظم قلب و درمان فشار خون بالا در زمانی که سایر داروها مؤثر نیستند، تجویز می‌شوند، درک اینکه چگونه می‌توانند به مدیریت علائم اضطراب کمک کنند، آسان است.

برای بسیاری از افراد، مسدودکننده‌های بتا عملکرد بسیار خوبی برای مسدود کردن علائم فیزیکی اضطراب انجام می‌دهند. و در بسیاری از مواقع، فقط کنترل علائم فیزیکی می‌تواند برای کنترل اضطراب کافی باشد.

دکتر سارا گوپتا، روانپزشک، می‌گوید: در بسیاری از افراد، مسدودکننده‌های بتا عملکرد بسیار خوبی برای مسدود کردن علائم فیزیکی اضطراب مانند افزایش ضربان قلب، تعریق یا لرزش انجام می‌دهند. و در بسیاری از مواقع، صرف کاهش علائم فیزیکی برای کنترل اضطراب کافی است.

گوپتا خاطرنشان می‌کند که اگرچه مسدودکننده‌های بتا برای اضطراب توسط FDA تأیید نشده‌اند، اما اغلب از آنها استفاده می‌شود، به‌ویژه در شرایطی که فرد می‌تواند احساس اضطراب مانند اضطراب عملکرد، ترس از صحنه یا مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی خاص را پیش‌‌بینی کند.

روانپزشک الکس دیمیتریو، MD، برای تعیین بهترین دارو مناسب برای بیماران خود، علائم اضطراب را به دو دسته دسته بندی می کند.

دیمیتریو می‌گوید: من همیشه از بیمارانم می‌پرسم که آیا در ذهنشان اضطراب بیشتری احساس می‌کنند( مثلا نشخوار فکری، افکار فاجعه‌آمیز، نگرانی) یا در بدنشان( مثلا ضربان قلب، قفسه سینه سفت، تنگی نفس، لرزش).

بتابلاکرها تاثیری بر علائم شناختی اضطراب ندارند، اما فواید خود را دارند

در حالی که مسدود کننده های بتا علائم روانشناختی اضطراب را درمان نمی کنند، برای اضطراب کوتاه مدت و موقعیتی می توانند یک گزینه مناسب باشند. در این سناریوها، این دارو می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند یک داروی ضروری برای درمان علائم خود دریافت کنند، مفید باشد. این در حالی است که دیگر داروها مثلا بنزودیازپین‌ها معمولاً داروهایی برای اضطراب در نظر گرفته می‌شوند که با خطرات بیشتر و عوارض جانبی بالقوه همراه هستند.

داشتن یک گزینه برای افرادی که نمی خواهند داروهای اضطرابی را امتحان کنند که ممکن است به وابستگی منجر شود، خوب است.
– کورتیس الکساندر، داروساز

 

بررسی اثر پروپرانولول در مقایسه با بنزودیازپین‌ها

این می تواند دلیل دیگری برای انتخاب در مسدودکننده های بتا باشد. و بررسی تحقیقات منتشر شده در سال 2016 حتی نشان داد که استفاده از پروپرانولول، نوعی مسدودکننده بتا، در کوتاه مدت اثرات مشابهی با بنزودیازپین ها در درمان اضطراب دارد.

الکساندر می گوید: داشتن گزینه ای برای افرادی که نمی خواهند داروهای اضطراب که ممکن است منجر به وابستگی شوند را امتحان کنند، خوب است.

چرا برخی بی‌دلیل اضطراب دارند؟

درک خطرات احتمالی

مهم است که به خاطر داشته باشید که مسدود کننده های بتا بدون هیچ گونه عوارضی نیستند. مصرف بتا بلاکر می تواند منجر به فشار خون پایین و ضربان قلب کند شود، بنابراین برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی توصیه نمی شود. دیمیتریو خاطرنشان می کند که این دسته از داروها همچنین به تشدید علائم آسم یا حتی شروع حملات شناخته شده اند و می توانند ورزش را بسیار دشوارتر کنند.

برخی دیگر از عوارض جانبی رایج عبارتند از:

خستگی، سردی دست ها یا پاها و افزایش وزن.

عوارض جانبی کمتر شایع عبارتند از:

تنگی نفس، افسردگی و مشکل در خواب.

به افراد مبتلا به دیابت که مسدودکننده های بتا مصرف می کنند نیز توصیه می شود که به طور منظم قند خون خود را چک کنند، زیرا این دارو می تواند علائم قند خون پایین مانند ضربان قلب سریع را مهار کند.

این چه معنایی برای شما دارد

اگر علائم فیزیکی و کوتاه مدت اضطراب را تجربه می کنید، مسدود کننده های بتا ممکن است برای شما کمک کننده باشد. مثل همیشه، باید در نظر داشته باشید که حتما با خود در مورد امکان مصرف دارو صحبت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما مناسب هستند یا خیر.

حرف آخر

اگر علائم اضطراب زندگی شما را مختل کرده است و کنترل آن برای شما دشوار است میتوانید از خدمات انستیتو سلامت مغز دانا کمک بگیرید. برای اطلاع بیشتر از جدیدترین و موثرترین روش‌های درمان اضطراب به واحد مربوطه در سایت ما مراجعه کنید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

منابع:

  1. Mayo Clinic. Beta blockers.
  2. Hayhoe B, Lee-Davey J. Tackling benzodiazepine misuseBMJ. 2018;362:k3208. doi:10.1136/bmj.k3208
  3. Steenen SA, van Wijk AJ, van der Heijden GJ, van Westrhenen R, de Lange J, de Jongh A. Propranolol for the treatment of anxiety disorders: Systematic review and meta-analysisJ Psychopharmacol. 2016;30(2):128-139. doi:10.1177/0269881115612236
  4. https://www.verywellmind.com/beta-blockers-are-the-buzzy-new-anti-anxiety-medicine-heres-what-you-need-to-know-5271756?hid=4d0dbe29d3640c109e5eac09e2786bed5d762208&did=792545-20220609&utm_campaign=verywell-mind_newsletter&utm_source=verywellmind&utm_medium=email&utm_content=060922&cid=792545&mid=89338045084