07136476172 - 09172030360 [email protected]

ضربه مغزی، نشانه ها و درمان! با هم بشنویم:

ضربه سر چیست؟

آسیب سر به هر نوع آسیبی به مغز، جمجمه یا پوست سر شما گفته می شود. این می تواند از یک ضربه خفیف یا کبودی تا یک ضربه مغزی متغیر باشد. آسیب های شایع سر شامل ضربه مغزی، شکستگی جمجمه و زخم های پوست سر است.

بسته به علت آسیب سر و شدت آن، عواقب و درمان بسیار متفاوت است. آسیب های سر ممکن است بسته یا باز باشد. آسیب سر بسته هر آسیبی است که جمجمه شما را نشکند. آسیب سر باز (نافذ) آسیبی است که در آن چیزی پوست سر و جمجمه شما را می شکند و وارد مغز شما می شود.

ارزیابی جدی بودن آسیب سر فقط با نگاه کردن می تواند دشوار باشد. برخی از آسیب های جزئی سر خونریزی زیادی دارند. در حالی که برخی از آسیب های عمده اصلا خونریزی ندارند. مهم است که تمام آسیب های سر را به طور جدی درمان کنید و آنها را توسط پزشک ارزیابی کنید.

چه چیزی باعث آسیب رسیدن به سر می شود؟

به طور کلی می توان آسیب های سر را بر اساس علت ایجاد آن به دو دسته تقسیم کرد. آنها می توانند آسیب به سر ناشی از ضربات وارده به سر و یا آسیب سر در اثر لرزش باشند.

صدمات سر ناشی از تکان دادن بیشتر در نوزادان و کودکان کوچک رخ می دهد. اما هر زمانی که لرزش شدید را تجربه کنید ممکن است رخ دهد. آسیب های سر ناشی از ضربه به سر معمولاً با موارد زیر همراه است:

 • تصادفات وسایل نقلیه موتوری
 • سقوط
 • حملات فیزیکی
 • حوادث مرتبط با ورزش

در بیشتر موارد، جمجمه شما از مغز شما در برابر آسیب های جدی محافظت می کند. با این حال، صدمات به اندازه کافی شدید که باعث آسیب سر شود، می تواند با آسیب به ستون فقرات نیز همراه باشد.

انواع عمده آسیب های سر چیست؟

هماتوم

جمع آوری یا لخته شدن خون در خارج از رگ های خونی است. اگر هماتوم در مغز رخ دهد می تواند بسیار جدی باشد. لخته شدن می تواند منجر به ایجاد فشار در داخل جمجمه شود. این می تواند باعث از دست دادن هوشیاری یا آسیب دائمی مغز شود.

خونریزی

در واقع از دست دادن خون به صورت کنترل نشده است. ممکن است در فضای اطراف مغز خونریزی وجود داشته باشد، که به آن خونریزی زیر عنکبوتیه می گویند. یا خونریزی در بافت مغز که به آن خونریزی داخل مغزی می گویند.

خونریزی زیر عنکبوتیه اغلب باعث سردرد و استفراغ می شود. شدت خونریزی های داخل مغزی به میزان خونریزی بستگی دارد. اما با گذشت زمان هر مقدار خون می تواند باعث افزایش فشار شود.

ضربه مغزی

ضربه مغزی زمانی اتفاق می افتد که ضربه به سر آنقدر شدید باشد که باعث آسیب مغزی شود. تصور می‌شود که نتیجه برخورد مغز با دیواره‌های سخت جمجمه یا نیروهای شتاب و کاهش ناگهانی باشد.

به طور کلی، از دست دادن عملکرد مرتبط با ضربه مغزی موقتی است. با این حال، ضربه های مغزی مکرر در نهایت می تواند منجر به آسیب دائمی شود.

ادم

هر گونه آسیب مغزی می تواند منجر به ادم یا تورم شود. بسیاری از آسیب‌ها باعث تورم بافت‌های اطراف می‌شوند. اما زمانی که در مغز شما اتفاق می‌افتد جدی‌تر است. جمجمه شما نمی تواند برای انطباق با تورم کشیده شود. این منجر به افزایش فشار در مغز شما می شود و باعث می شود مغز به جمجمه فشار بیاورد.

شکستگی جمجمه

برخلاف اکثر استخوان‌های بدن، جمجمه شما مغز استخوان ندارد. این باعث می شود جمجمه بسیار قوی باشد و شکستن آن دشوار باشد. جمجمه شکسته قادر به جذب ضربه ضربه نیست. این احتمال آسیب دیدن مغز شما را بیشتر می کند.

آسیب منتشر آکسون

مشکلی در مغز است که باعث خونریزی نمی شود اما به سلول های مغز آسیب می رساند. این ضربه وارده به سلول های مغز باعث می شود آنها نتوانند کار کنند. همچنین می تواند منجر به تورم شود و باعث مشکل بیشتر شود. اگرچه از نظر ظاهری به اندازه سایر اشکال آسیب مغزی قابل مشاهده نیست. اما آسیب منتشر آکسون یکی از خطرناک ترین انواع آسیب های سر است. می تواند منجر به آسیب دائمی مغز و حتی مرگ شود.

علائم ضربه به سر چیست؟

سر بیش از هر قسمت دیگری از بدن شما رگ های خونی دارد. بنابراین خونریزی در سطح مغز یا داخل مغز شما یک نگرانی جدی در آسیب های سر است. با این حال، همه آسیب های سر باعث خونریزی نمی شود.

مهم است که از علائم دیگری که باید مراقب آنها باشید آگاه باشید. بسیاری از علائم آسیب جدی مغزی بلافاصله ظاهر نمی شوند. درنتیجه، همیشه باید تا چند روز پس از صدمه زدن به سر علائم خود را تحت نظر داشته باشید.

علائم شایع آسیب جزئی سر عبارتند از:

 • سردرد
 • سبکی سر
 • یک احساس چرخش
 • سردرگمی خفیف
 • حالت تهوع
 • صدای زنگ موقت در گوش

علائم آسیب شدید سر

شامل بسیاری از علائم آسیب های جزئی سر است. آنها همچنین می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • از دست دادن هوشیاری
 • تشنج
 • استفراغ
 • مشکلات تعادل یا هماهنگی
 • سرگردانی جدی
 • ناتوانی در تمرکز
 • حرکات غیر طبیعی چشم
 • از دست دادن کنترل عضلانی
 • سردرد مداوم یا بدتر
 • از دست دادن حافظه
 • تغییرات در خلق و خوی
 • نشت مایع شفاف از گوش یا بینی

چه زمانی آسیب به سر نیاز به مراقبت پزشکی دارد؟

آسیب های سر را نباید ساده تلقی کرد. اگر فکر می کنید علائم ضربه جدی به سر را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. به ویژه، اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید. همیشه باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید:

 • از دست دادن هوشیاری
 • گیجی
 • سرگردانی

به اورژانس بروید. حتی اگر بلافاصله پس از وقوع آسیب به اورژانس مراجعه نکنید، اگر بعد از یک یا دو روز همچنان علائم را داشتید، باید به دنبال کمک باشید. در صورت آسیب بالقوه جدی به سر، همیشه باید با خدمات اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

حرکت گاهی اوقات می تواند آسیب سر را بدتر کند. پرسنل فوریت های پزشکی آموزش دیده اند تا افراد مجروح را با دقت و بدون ایجاد خسارت بیشتر جابجا کنند.

آسیب سر چگونه تشخیص داده می شود؟

یکی از اولین روش هایی که پزشک آسیب سر شما را ارزیابی می کند، مقیاس کما گلاسکو (GCS) است. GCS یک تست 15 امتیازی است که وضعیت ذهنی شما را ارزیابی می کند. نمره GCS بالا نشان دهنده آسیب کمتر شدید است.

پزشک شما باید شرایط آسیب شما را بداند. اغلب، اگر آسیب به سر داشته باشید، جزئیات تصادف را به خاطر نمی آورید. در صورت امکان، باید فردی را که شاهد حادثه بوده است همراه خود بیاورید.

تعیین اینکه آیا هوشیاری خود را از دست داده اید یا خیر و اگر این کار را انجام داده اید، برای پزشک مهم است. همچنین پزشک شما را معاینه می‌کند تا نشانه‌های ضربه از جمله کبودی و تورم را بررسی کند.

همچنین احتمالاً معاینه عصبی انجام می دهید. در طول این معاینه، پزشک شما، عملکرد عصبی را با ارزیابی کنترل و قدرت عضلانی، حرکت چشم، و احساس و موارد دیگر ارزیابی می کند.

تست های تصویربرداری معمولا برای تشخیص آسیب های سر استفاده می شود. سی تی اسکن به پزشک کمک می کند تا شکستگی، شواهد خونریزی و لخته شدن، تورم مغز و هر گونه آسیب ساختاری دیگر را بررسی کند. سی تی اسکن سریع و دقیق است. بنابراین آنها معمولا اولین نوع تصویربرداری هستند که دریافت می کنید. همچنین ممکن است اسکن MRI دریافت کنید. این می تواند نمای دقیق تری از مغز ارائه دهد. اسکن MRI معمولاً فقط زمانی سفارش می‌شود که در شرایط پایدار باشید.

آسیب سر چگونه درمان می شود؟

درمان آسیب سر به نوع و شدت آسیب بستگی دارد. در جراحات جزئی سر، اغلب هیچ علامتی به جز درد در محل آسیب دیده نمی شود. در این موارد ممکن است به شما گفته شود که برای درد استامینوفن (تیلنول) مصرف کنید.

شما نباید داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل) یا آسپرین (بایر) مصرف کنید. اینها می توانند هر خونریزی را بدتر کنند. اگر بریدگی باز دارید، پزشک ممکن است از بخیه یا منگنه برای بستن آن استفاده کند. سپس آن را با بانداژ می پوشانند.

حتی اگر آسیب شما جزئی به نظر می رسد، همچنان باید مراقب وضعیت خود باشید تا مطمئن شوید که بدتر نمی شود. این درست نیست که بعد از زخمی شدن سر خود نباید بخوابید. اما باید هر دو ساعت یا بیشتر از خواب بیدار شوید تا علائم جدید را بررسی کنید.

در صورت بروز علائم جدید یا بدتر شدن، باید دوباره به پزشک مراجعه کنید. با آسیب جدی به سر، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید. درمانی که در بیمارستان دریافت می کنید به تشخیص شما بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

 

منبع: Head Injury: Types, Causes, and Symptoms (healthline.com)

علت سرگیجه ناگهانی چیست؟

عرق کردن سر و گردن نشانه چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید