07136476172 - 09172030360 [email protected]

مشکلات خواب

اختلالات خواب شرایطی هستند که بر کیفیت، مقدار و زمان خوابی که می‌توانید در شب بخوابید تأثیر می‌گذارند. مشکلات خواب رایج شامل بی خوابی، سندرم پای بیقرار، نارکولپسی و آپنه خواب است. اختلالات خواب می تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر بگذارد. درمان مشکلات خواب هم اکنون در شیراز در دسترس است، هدف این است تا به شما کمک کند استراحت مورد نیاز خود را دریافت کنید. زولپیدم با تقویت یک ماده شیمیایی در مغز به نام گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) به بهبود خواب شما کمک می کند. GABA برخی از انتقال دهنده های عصبی را که در مغز پیام ارسال می کنند، مسدود می کند. این یک اثر آرام بخش بر روی مغز است که به شما کمک می کند بخوابید. زولپیدم حدود 30 دقیقه طول می کشد تا عمل کند. آیا ترک زولپیدم در شیراز امکان پذیر است؟

اختلالات خواب شامل چه مواردی اند؟

اختلالات خواب شرایطی هستند که بر توانایی شما برای استراحت مورد نیاز بدن و حفظ بیداری تأثیر می گذارد. بیش از 80 اختلال خواب وجود دارد:

  • چقدر خوب می خوابید (کیفیت).
  • زمانی که به خواب می روید و اگر می توانید به خوبی بخوابید (زمان بندی).
  • چقدر از خواب بیدار می شوید (مقدار یا مدت).
    هرکسی ممکن است هر از چند گاهی با مشکلات خواب مواجه شود.

اما ممکن است واقعا اختلال خواب داشته باشید در صورتی که:

  • شما به طور منظم در خواب مشکل دارید.
  • در طول روز احساس خستگی می کنید حتی اگر شب قبل حداقل هفت ساعت خوابیده باشید.
  • انجام فعالیت های منظم روزانه دشوار می شود.

دسته بندی اصلی اختلالات خواب کدامند؟

دسته بندی اختلالات خواب در طول سال ها بارها تغییر کرده است. اخیراً، طبقه‌بندی بین‌المللی اختلالات خواب را بر اساس علائم، نحوه تأثیر آن‌ها بر فرد (پاتوفیزیولوژی) و سیستم بدنی که بر آن تأثیر می‌گذارد، دسته‌بندی کرده است. نسخه جدید نسخه سوم، ICSD-3R شامل دسته های زیر است:

بی خوابی: در به خواب رفتن و به خواب ماندن مشکل دارید.
اختلالات تنفسی مرتبط با خواب: تنفس شما در هنگام خواب تغییر می کند.
پرخوابی: در طول روز با احساس هوشیاری مشکل دارید.
مشکلات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری: در این حالت ساعت درونی خوابیدن و بیدار شدن شما مختل می شود.
پاراسومنیا: اعمال فیزیکی یا عبارات کلامی در طول خواب مانند راه رفتن، صحبت کردن یا غذا خوردن رخ می دهد.
اختلالات حرکتی مرتبط با خواب: حرکات فیزیکی یا میل به حرکت، به خواب رفتن و/یا به خواب ماندن را دشوار می کند.

آیا عوارض جانبی طولانی مدتی برای زولپیدم وجود دارد؟

زولپیدم فقط باید در کوتاه مدت (معمولا تا 4 هفته) برای مشکلات خواب استفاده شود. این مورد به این دلیل است که بدن شما می تواند به آن وابسته شود.

اگر احساس کردید که باید بیش از 4 هفته زولپیدم مصرف کنید به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند در مورد مشکلات خواب شما صحبت کنند و چیزهای دیگری را توصیه کنند که ممکن است به شما کمک کند.

آیا می توانم به زولپیدم معتاد شوم؟

اگر فقط تا 4 هفته زولپیدم مصرف کنید، بعید است که به زولپیدم معتاد شوید. با این حال، اگر بیش از 4 هفته آن را مصرف کنید، ممکن است به این دارو وابسته شوید.

در مورد قطع مصرف زولپیدم از پزشک یا داروساز راهنمایی بخواهید. آنها می توانند به شما کمک کنند اگر دارو را برای مدت طولانی مصرف کرده اید، یا اگر نگران وابستگی به آن هستید، به تدریج دارو را ترک کنید.

زولپیدم چه احساسی به من می دهد؟

زولپیدم باعث ایجاد احساس خواب آلودگی (خواب آلودگی) می شود. این بیماری به طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارد و ممکن است برخی افراد نسبت به دیگران احساس خواب آلودگی کنند.

هنگامی که برای اولین بار مصرف داروی دیس را شروع می کنید، ممکن است در چند روز اول در طول روز احساس خواب آلودگی کنید. توجه داشته باشید که این می تواند بر توانایی شما در انجام کارهای روزمره تأثیر بگذارد.

آیا زولپیدم ممکن است باعث شود من در خواب راه بروم؟

برخی از افراد گزارش کرده اند که پس از مصرف زولپیدم، کارهایی مانند راه رفتن در خواب، مصرف غذا و تماس تلفنی در هنگام خواب انجام می دهند. آنها یادشان نمی آید کی از خواب بیدار شدند. اگر زولپیدم را همراه با الکل یا داروهایی برای مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی یا اضطراب مصرف کنید، این احتمال بیشتر است. اگر این اتفاق برای شما افتاد، مصرف زولپیدم را متوقف کنید و برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

وقتی مصرف زولپیدم را قطع کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر کمتر از 4 هفته زولپیدم مصرف کرده اید، بعید است که با قطع مصرف آن مشکلی داشته باشید.

اگر بیش از 4 هفته زولپیدم مصرف کرده اید، مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید. ممکن است علائم ترک را داشته باشید. بی خوابی شما ممکن است عود کند و ممکن است بدتر از قبل شود. همچنین ممکن است احساس اضطراب، بی قراری و تغییرات خلقی داشته باشید. ممکن است به نور، سر و صدا و لمس شدن بسیار حساس شوید.

ابتدا در مورد حذف زولپیدم با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است توصیه کنند که دوز را به آرامی، طی چند روز یا چند هفته کاهش دهید. اگر بیش از چهار هفته آن را مصرف کرده باشید، این به جلوگیری از علائم ترک کمک می کند.

زولپیدم چه مدت در بدن من باقی می ماند؟

زولپیدم بیش از 12 ساعت در بدن شما باقی نمی ماند. اما برخی افراد صبح روز بعد که از خواب بیدار می شوند احساس خواب آلودگی می کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، هیچ فعالیتی مانند رانندگی، دوچرخه سواری یا استفاده از ابزار یا ماشین آلات که نیاز به هوشیاری کامل داشته باشد را انجام ندهید.

آیا زولپیدم بر پیشگیری از بارداری من تأثیر می گذارد؟

زولپیدم بر نحوه عملکرد هر نوع پیشگیری از بارداری، از جمله قرص های ترکیبی و پیشگیری از بارداری اضطراری تأثیر نمی گذارد.

با این حال، اگر زولپیدم باعث استفراغ یا اسهال شدید برای بیش از 24 ساعت شود، ممکن است قرص های ضد بارداری شما را از بارداری محافظت نکنند. برای اطلاعات بیشتر بروشور قرص را بررسی کنید.

آیا می توانم همزمان با مصرف زولپیدم الکل بنوشم؟

خیر. در زمانی که زولپیدم مصرف می کنید الکل ننوشید.

الکل و زولپیدم با هم می توانند شما را بسیار عمیق بخوابانند، بنابراین به درستی تنفس نمی کنید و ممکن است در بیدار شدن با مشکل مواجه شوید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ترک زولپیدم در شیراز با ما در کلینیک سلامت مغز دانا تماس بگیرید.

منبع: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11429-sleep-disorders

https://www.nhs.uk/medicines/zolpidem/common-questions-about-zolpidem/#:~:text=Speak%20to%20your%20doctor%20first,for%20more%20than%204%20weeks.

سردرد پشت چشم نشانه چیست؟

 

پشیمانی از بچه دار شدن ممکن است؟ چرا برخی پشیمان می شوند؟

چطور با یک فرد دوقطبی رفتار کنیم؟

1.5/5 - (2 امتیاز)