07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

شربت تریاک یا دارویی که به نام «اپیوم تینکچر» معروف است، به صورت محدود در دنیا برای ترک اعتیاد نوزاد مادران معتاد استفاده می‌شود، اما کاربرد آن برای درمان اعتیاد افراد بالغ هم وجود دارد. 

 

شما باید مطمئن شوید که مصرف شربت تریاک با وجود تمام داروها و مشکلات سلامتی، برای شما بی خطر است. بدون مشورت با پزشک، دوز دارو را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

 

هنگام مصرف شربت تریاک، چه مواردی باید بدانم یا انجام دهم؟

 

به همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که شربت تریاک مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان است.
تا زمانی که میزان تأثیر شربت تریاک را در خود مشاهده نکرده اید، از رانندگی و انجام سایر کارها یا اقداماتی که نیاز به هوشیاری شما دارند، خودداری کنید.

برای کاهش احتمال سرگیجه یا خستگی، اگر نشسته یا دراز کشیده اید، به آرامی بلند شوید. هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها مراقب باشید.
این دارو با استفاده طولانی مدت ممکن است عادت ساز باشد.
بیش از آنچه پزشکتان گفته استفاده نکنید. انجام هر یک از این موارد ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی بسیار بدی را افزایش دهد.
قبل از استفاده از سایر داروها و محصولات طبیعی که عملکرد شما را کند می کند، با پزشک خود صحبت کنید.
هنگام مصرف شربت تریاک از نوشیدن الکل خودداری کنید.
این دارو ممکن است احتمال تشنج را در برخی از افراد، از جمله افرادی که در گذشته تشنج داشته اند، افزایش دهد. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا هنگام مصرف شربت تریاک بیشتر احتمال تشنج دارید یا خیر.
اگر 65 سال یا بیشتر دارید، با احتیاط از شربت تریاک استفاده کنید. ممکن است عوارض جانبی بیشتری داشته باشید.
اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد مزایا و خطرات استفاده از شربت تریاک در دوران بارداری صحبت کنید.
در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد هر گونه خطری برای کودک خود صحبت کنید.

 

چگونه این دارو (شربت تریاک) به بهترین شکل مصرف می شود؟

 

طبق دستور پزشک از شربت تریاک استفاده کنید. تمام اطلاعاتی را که به شما داده شده بخوانید. تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید.

همراه یا بدون غذا مصرف کنید.
دوزهای مایع را با دقت اندازه گیری کنید. از دستگاه اندازه گیری همراه با شربت تریاک استفاده کنید.

 

برخی از عوارض جانبی که باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید

 

هشدار / احتیاط: حتی اگر نادر باشد، بعضی از افراد هنگام مصرف دارو ممکن است عوارض جانبی بسیار بد و گاه کشنده ای داشته باشند. در صورت داشتن هر یک از علائم یا نشانه های زیر که ممکن است مربوط به عارضه جانبی بسیار بد باشد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا از کمک پزشکی استفاده کنید:

علائم واکنش آلرژیک، مانند بثورات پوستی؛ خارش؛ پوست قرمز، متورم، تاول زده با یا بدون تب؛ خس خس سینه، تنگی در قفسه سینه یا گلو؛ مشکل تنفس، بلع یا صحبت کردن. گرفتگی صدا غیرمعمول یا تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو.
سرگیجه بسیار
مشکل در تنفس، تنفس کند یا تنفس کم عمق.
احساس گیجی.
احساس خواب آلودگی شدید
یک ضربان قلب سریع
ضربان قلب که طبیعی به نظر نمی رسد.
تشنج
تغییرات خلق و خوی.
یبوست بسیار بد.
مشکل دفع ادرار.
تغییر بینایی.

 

سایر عوارض جانبی شربت تریاک چیست؟

 

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، بسیاری از افراد هیچ گونه عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. اگر هر یک از این عوارض جانبی یا هرگونه عارضه جانبی دیگر شما را آزار داد و از بین نرفت، با پزشک خود تماس بگیرید یا از کمک پزشکی استفاده کنید:

سرگیجه
احساس خواب آلودگی
یبوست
معده ناراحت

اینها همه عوارض جانبی احتمالی نیستند.

 

در صورت مشکوک بودن به مصرف بیش از حد:

 

اگر فکر می کنید بیش از حد مصرف شده است، فوراً از خدمات پزشکی استفاده کنید.

 

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

drugs.com

به این مقاله امتیاز دهید