07136476172 - 09172030360 [email protected]

افزایش تمرکز/ وضوح ذهنی

یکی از مهم ترین مزایای ترک بازی های ویدیویی افزایش تمرکز در زندگی شماست. من در مورد توجه صحبت نمی کنم. تمرکز و توجه متفاوت است.

 

تمرکز توانایی توجه مداوم به یک فعالیت برای یک دوره زمانی است. از سوی دیگر، توجه با یک تصویر بزرگتر همراه است. در زندگی می خواهید چه کار کنید؟ چه چیزهایی مهم است؟ آیا انرژی خود را صرف فعالیت های اشتباه می کنید؟

 

تمرکز مانند وضوح ذهنی است که به شما می گوید باید به کجا توجه کنید. اگر می خواهید نویسنده یا آهنگساز موسیقی شوید، اما در مورد خودتان شک دارید، سعی کنید یک یا دو ماه بازی های ویدیویی را کنار بگذارید. ترک بازی های ویدیویی ذهن شما را از همه چیزهای ناخواسته دور می کند و اهداف شما را روشن می کند.

 

ترک بازی های ویدیویی چگونه این کار را انجام می دهد؟

 

شاید زمانی می خواستید یک هنرمند شوید. اما، تبدیل شدن به یک هنرمند به تمرین هزاران ساعت برای تقویت مهارت های خود نیاز دارد. اگرچه قبلا ساعت‌ها تمرین می‌کردید، اما اکنون تنها کاری که انجام می‌دهید این است که هر روز ساعت‌ها بازی‌های ویدیویی انجام دهید و زمان کمتری برای تمرین داشته باشید.

 

شما نمی خواهید بازی های ویدیویی انجام دهید و می خواهید مدل سازی سه بعدی خود را تمرین کنید تا یک هنرمند شوید. اما، هر زمان که این اصرار برای انجام بازی‌های ویدیویی به شما سر می‌زند، قضاوت‌ها و تفکر منطقی شما خاموش می‌شود. شما به عواقب آن لحظه اهمیت نمی دهید و روی نماد بازی مورد علاقه خود دوبار کلیک کنید.

 

در پایان روز از هدر دادن یک روز دیگر پشیمان می شوید. این تضاد منافع بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه، مغز شما را با شک و احساس گناه درهم می‌ریزد. هنگامی که بازی ویدیویی را به مدت 90 روز کنار بگذارید، تمرکز شما برمی گردد.

آن را امتحان کنید.

افزایش بهره وری

افزایش بهره وری ممکن است مزیت شماره یک باشد که وقتی به ترک بازی های ویدیویی فکر می کنیم به ذهنمان خطور می کند.

 

ما فرض می کنیم بهره وری ما افزایش می یابد زیرا اگر بازی های ویدیویی را کنار بگذاریم، زمان آزاد بیشتری خواهیم داشت. بله، درست است که زمان مولد زیادی به دلیل ترک بازی‌های ویدیویی افزایش می‌یابد، اما فقط اینطور نیست.

 

دلیل دیگر و برجسته‌تر افزایش بهره‌وری ما به دلیل ترک بازی‌های ویدیویی، افزایش میزان لذتی است که در کارمان پیدا می‌کنیم. یک بار به نواختن گیتار یا کتاب خواندن علاقه داشتید، اما پس از انجام بازی های ویدیویی بیش از حد، اشتیاق شما شروع به از بین رفتن می کند.

 

مردم می گویند اگر آن را دوست ندارید، پس شاید به هر حال این علاقه شما نبوده است. آنها اشتیاق را به عنوان چیزی که ما برای انجام آن به دنیا آمده ایم، چیزی که باید به طور خودکار به سراغ ما بیاید، تعریف می کنند و ما هرگز از انجام آن دست نمی کشیم.

 

علاوه بر این، اگر فردی به دنبال اشتیاق خود باشد، باید احساس زنده بودن کند، هرگز خسته نمی شود، و اگر در مورد علاقه خود فکر دیگری می کنید، شاید از ابتدا این علاقه شما نبوده است. همه این ادعاها درست است، اما این مرحله از شور و اشتیاق پس از یک دوره مشخص می آید.

 

بیشتر علایق با علاقه ملایم شروع می شوند.

علاقه به مرور زمان پس از تمرین مکرر به یک علاقه تبدیل می شود. مسیر تبدیل علاقه شما به یک اشتیاق می تواند با فعالیت های اعتیادآور مانند انجام بازی های ویدیویی بیش از حد مانع شود.

 

 

چرا؟

 

زیرا پاداشی که از بازی‌های ویدیویی، مواد مخدر یا پورنوگرافی دریافت می‌کنید بسیار بیشتر از علاقه‌ای است که به تازگی پیدا کرده‌اید. هنگامی که بازی های ویدیویی را ترک می کنید، متوجه می شوید که سایر فعالیت ها مانند قبل با ارزش هستند. هرچه سایر فعالیت‌ها را برایتان مفیدتر بدانید، بیشتر تمرین خواهید کرد.

 

افزایش عزت نفس

مزیت بعدی ترک بازی های ویدیویی افزایش عزت نفس شماست. اما عزت نفس چیست؟ بیایید آن را ساده نگه داریم.

 

عزت نفس اعتمادی است که به توانایی خود در انجام مسئولیت های خود دارید و این باور که شایسته خوشبختی هستید.

 

عزت نفس شامل دو چیز است.

 

خودکارآمدی و اعتماد به نفس.

 

خودکارآمدی باور به توانایی فرد برای موفقیت در یک موقعیت خاص یا کار خاص است. فردی که خود کارآمدی دارد به مغز و بدن خود اعتماد دارد. از سوی دیگر، فردی که به خود احترام می‌گذارد، خود را شایسته خوشبختی می‌داند و خوشبختی حق اوست. هم خود کارآمدی و هم اعتماد به نفس برای داشتن یک زندگی شاد و موفق ضروری هستند.

 

وقتی فردی عزت نفس پایینی دارد، دچار ناراحتی، شکست های متعدد، افسردگی، شکست روابط و غیره می شود.

 

وقتی بیش از حد بازی های ویدیویی انجام می دهیم، شروع به دوری از مسئولیت های خود می کنیم. ما خواسته واقعی خود را برآورده نمی کنیم. اجتناب از مسئولیت راهی مطمئن برای کاهش عزت نفس شما در طول زمان است.

علاوه براین:

 

روی چیزهایی تمرکز می کنیم که فوراً ما را خوشحال می کنند و از چیزهایی که به تأخیر می افتند اجتناب می کنیم. زندگی ناخودآگاه منجر به عزت نفس پایین می شود زیرا نمی توانید به طور ناخودآگاه خود کارآمدی و احترام به خود را توسعه دهید.

 

بله، عزت نفس ثابت نیست و شما می توانید به مرور زمان عزت نفس خود را بهبود ببخشید. شروع به برآورده کردن خواسته های واقعیتان کنید، عزت نفس شما افزایش می یابد.

 

اگر خواسته واقعی این است که بازی های ویدیویی را کنار بگذارید و بر انجام مسئولیت های خود تمرکز کنید، باید این کار را انجام دهید. به این ترتیب می توانید عزت نفس خود را افزایش دهید.

 

ناپدید شدن اضطراب اجتماعی

این مزیت ترک بازی های ویدیویی برای همه شناخته شده است. اما، اضطراب اجتماعی می تواند ژنتیکی باشد.

 

اگرچه ژنتیکی است یا نه، بازی های ویدیویی به اضطراب اجتماعی ما می افزایند. افرادی که با اضطراب اجتماعی به دنیا نمی آیند نیز می توانند به مرور زمان به این اختلال مبتلا شوند.

 

چرا اینطور است؟

 

مدارهای مغزی برای تعامل اجتماعی زمانی که بیشتر وقت خود را آنلاین می گذرانیم هرگز توسعه نمی یابند. مطمئناً، برخی ادعا می کنند که بازی های چند نفره آنلاین شما را اجتماعی تر می کند و عزت نفس شما را بهبود می بخشد. اما، این تعاملات با افراد در دنیای بازی یا دستاوردها فقط در دنیای دیجیتال است.

 

در زندگی واقعی، ما با مردم رو در رو صحبت نمی کنیم. ما به چیزی نمی رسیم که به آن افتخار کنیم و ذهن خود را در تلاش بعدی یا سطح بعدی برای صعود در رتبه بندی دفن می کنیم.

 

علاوه بر این، به گفته یک معتاد به بازی های ویدیویی، تعاملات اجتماعی به اندازه بازی های ویدیویی مفید نیست. وقتی چیز جالبی احساس نمی کنیم، از آن اجتناب می کنیم. ذهن ما اینگونه کار می کند.

 

اگر صحبت کردن با افراد دیگر در وهله اول مفید نیست، چرا سعی می کنیم با هر کسی تعامل داشته باشیم. این منجر به فاصله اجتماعی می شود.

 

باز هم فاصله اجتماعی در خودمان ایجاد اضطراب می کند.

 

انسان ها به خاطر اجداد ما حیواناتی اجتماعی هستند. ما برای بقا در یک گروه زندگی می‌کردیم، و زمانی که فردی از گروه بیرون رانده می‌شد، احتمالاً به دلیل شرایط سخت آن زمان به شدت آسیب دیده بود.

 

اکنون، زمانی که فرد شروع به اجتناب از تعامل با دیگران کند، مدار قدیمی در مغز ما هرگز ایجاد نمی شود. این منجر به اضطراب اجتماعی می شود.

 

خبر خوب این است که وقتی بازی‌های ویدیویی را ترک می‌کنیم، صحبت کردن با افراد دیگر را دوباره برای خود مفید می‌دانیم. هرچه بیشتر صحبت کنیم، در تعامل اجتماعی بهتر می شویم.

توسعه شخصیت

ما نمی توانیم بیش از حد شخصیت خود به موفقیت برسیم. شخصیتی که ضعیف است، بر اساس انگیزه ها زندگی می کند و نمی تواند خواسته های واقعی را برآورده کند، باعث شکست در زندگی می شود.

 

بدون شخصیت قوی، تعداد کمی از افراد خوش شانس از نردبان موفقیت بالا می روند، اما پیروزی های آنها کوتاه مدت است. آنها در نهایت به خود بزرگتر خود باز می گردند. یک شخصیت ضعیف ممکن است مهارت ها و استعدادهایی داشته باشد، یا شاید سخت کوش باشد، اما این قدرت شخصیت را مشخص نمی کند.

 

موارد متعددی وجود دارد که افراد یک شبه به موفقیت می رسند. اما  افراد معمولا به مرور زمان بی خانمان شده، طلاق می گیرند یا به مواد مخدر و غیره معتاد می شوند.

 

بنابراین، چه ویژگی هایی وجود دارد که یک شخصیت قوی را تعریف می کند؟

 

ویژگی ها عبارتند از پذیرش مسئولیت، صداقت، شجاعت، قاطعیت و غیره. شخصی که کار درست را در زمان مناسب انجام می دهد، صرف نظر از احساساتش، به عنوان یک شخصیت قوی تعریف می شود.

 

هنگامی که تصمیم به ترک بازی های ویدیویی گرفتید و این کار را انجام دادید، گامی در جهت ایجاد یک شخصیت قوی برداشته اید. شما با ضمیر خودآگاه خود کاری انجام می دهید و با وجود احساساتتان موفق می شوید. کار درست را در زمان مناسب انجام می دهید.

 

ترک بازی های ویدیویی نشان می دهد که شما در حال برداشتن گام هایی برای آینده ای بهتر هستید. درواقع در مسیر خودسازی هستید.

 

خلاقیت

این چیزی است که من شخصاً پس از ترک بازی های ویدیویی تجربه کردم. یک ذهن سالم و متمرکز همیشه خلاق است.

 

یک ذهن شاد همیشه خلاق است. وقتی بازی های ویدیویی بازی می کردم، نمی توانستم داستان هایم را بنویسم. فکر می‌کردم مشکلی دارم.

 

وقتی بازی های ویدیویی را ترک کردم، اشتیاق به نوشتن دوباره شروع می شود. هر چه زمان بیشتری را صرف فکر کردن و نوشتن می کنم، ایده های بیشتری به جریان می افتند. مغز ما اینگونه کار می کند. هر چه زمان بیشتری را صرف چیزی کنید، بیشتر به آن فکر می کنید.

 

من نمی توانم علم پشت خلاقیت یا ایده های خلاقانه را بگویم، اما می توانم به شما اطمینان دهم که وقتی شادی طبیعی شما برگردد، خلاق تر از همیشه می شوید.

 

آخرین باری که پس از شروع بازی های ویدیویی، کاری خلاقانه انجام دادید که به آن افتخار می کنید، چه زمانی است؟

 

علاوه بر این، بازی های ویدیویی زمان زیادی را در زندگی روزمره ما مصرف می کنند. چند ساعت بازی میکنید؟

 

سطح بهره وری شما چگونه است؟ آیا اخیراً متوجه تغییراتی در کار خلاقانه خود شده اید؟ ترک بازی‌های ویدیویی مزایای زیادی دارد، اما خلاقیت می‌تواند مهم‌ترین مزیت از همه باشد. زیرا بدون خلاقیت و تخیل، ما چه هستیم؟

 

نتیجه

مزایای ترک بازی های ویدیویی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. من نمی گویم بازی های ویدیویی بد است. من می گویم اعتیاد به بازی های ویدیویی مانند هر اعتیاد دیگری بد است.

 

بسیاری از ما نمی پذیریم که اعتیاد به بازی های ویدیویی داریم. این را از خود بپرسید:

  • آیا با وجود اینکه می دانید به شما یا کارتان آسیب می رساند، هر روز به طور مکرر بازی می کنید؟
  • برای مقابله با استرس یا اضطراب خود بازی های ویدیویی انجام می دهید؟
  • هر نوع احساسات، ناامیدی یا درماندگی به بازی ویدیویی شما متصل است؟
  • هر شب به خود قول می‌دهی که ترک کنی، اما روز بعد فقط به بازی‌هایت برمی‌گردی؟

 

اگر پاسخ بیشتر این سوالات مثبت است، باید برای بازی خود اقداماتی را انجام دهید.

 

زیرا قدرت شما بیشتر از انگیزه هایتان است، بیشتر از اعتیاد است و می توانید در هر ثانیه از زندگی خود به عقب برگردید. شما می توانید به هر چیزی که آرزو دارید تبدیل شوید، زیرا پتانسیل نامحدودی در خود دارید.

 

فقط بازی های ویدیویی فعلاً وضوح ذهنی شما را پوشانده اند. زمانی که به توانایی های خود پی ببرید، غیرقابل توقف خواهید بود. و ترک بازی های ویدیویی این کار را انجام می دهد.

منبع: 10 Confirmed Benefits of Quitting Video Games after 90 Days – BasicIdeaz

بازی های ویدیویی برای کشف منشأ احساسات

 

بازی های ویدویی و کاهش افسردگی! یک پژوهش جدید

 

به این مقاله امتیاز دهید