07136476172 - 09172030360 [email protected]

آیا شما یا یکی از نزدیکانتان از آپنه خواب یا اختلال در تنفس در خواب رنج می برید که باعث علائمی مانند خروپف بلند می شود؟

خروپف بیش از یک عامل آزاردهنده برای شریک رختخواب شما در شب است. این اغلب نشانه مشکلی بسیار جدی‌تری است. خروپف یکی از علائم اصلی آپنه خواب است.

آپنه خواب با بسیاری از بیماری های جدی از جمله دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی مرتبط است. ارتباط بین آپنه خواب و حوادث قلبی عروقی مانند حملات قلبی بسیار هشداردهنده و مهم است.

این ایده می‌تواند ترسناک به نظر برسد. اما به یاد داشته باشید که هر دو آپنه خواب و بیماری قلبی خوشبختانه قابل درمان هستند. شدت علائم شما را می‌توان با درمان مناسب کاهش داد.

اما آیا آپنه خواب می تواند باعث حمله قلبی شود؟

جواب ما به شما یک بله قاطع است. وقتی آپنه خواب درمان نشده دارید، در معرض خطر بسیار بیشتری برای حمله قلبی هستید. درک چرایی آن هم مهم است. ما در حال بررسی این موضوع هستیم که چگونه آپنه خواب بر سلامت کلی قلب شما تأثیر می گذارد. از جمله اینکه چگونه آپنه خواب می تواند باعث حمله قلبی شود و بهترین روش برای درمان آپنه خواب و بیماری قلبی چیست؟ یک راه همیشه مطمئن این است که سلامت خواب خود را بررسی کنید؛ همانطور که شماره عینک یا فشار خون و قندخونتان را چک می کنید.

اما چگونه و با اطمینان کامل می توانید سلامت خواب خود را بررسی کنید؟ لطفا به لینک زیر مراجعه کنید.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یک اختلال جدی خواب است که در آن تنفس شما در هنگام خواب متوقف می شود. این قطع تنفس به دلیل انسداد در راه‌های هوایی شما ایجاد می‌شود. مانند عضلات شل شده در گلو – که باعث خروپف می‌شوند. یا وزن اضافی بدن که فشار بیشتری بر راه‌های هوایی شما وارد می‌کند. این نوع آپنه خواب، آپنه انسدادی خواب (OSA) نامیده می شود و شایع ترین شکل این اختلال است.

هنگامی که راه هوایی شما مسدود می شود، این باعث می شود سطح اکسیژن در خون شما کاهش یابد. به نوبه خود، بدن شما با سخت‌تر کار کردن قلب برای پمپاژ خون اکسیژن‌دار در بدن، تحریک سیستم عصبی برای منقبض کردن رگ‌های خونی بدن و افزایش میزان اکسیژنی که به قلب و مغز شما می‌رود، پاسخ می‌دهد.

داشتن آپنه خواب درمان نشده می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت، درد مزمن، اختلال نعوظ، دیابت، سندرم متابولیک، فیبریلاسیون دهلیزی و بیماری های قلبی عروقی قرار دهد.

اگر قبلاً هر یک از این شرایط را دارید، آپنه خواب درمان نشده می تواند علائم شما را بدتر کند. اما آیا آپنه خواب می تواند باعث مشکلات قلبی شود؟

چگونه آپنه خواب بر قلب تأثیر می گذارد؟

آپنه خواب می تواند تأثیر عمیق و خطرناکی بر قلب شما داشته باشد. بر اساس مطالعه ای که توسط Minerva Pneumologica منتشر شده است، تخمین زده می شود که سالانه 38000 مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی در آمریکا به دلیل آپنه خواب رخ می دهد.

بیماری های قلبی علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده و همچنین در سراسر جهان است. ما چندین مقاله در مورد اینکه چگونه آپنه خواب به سلامت قلب کمک می کند، از فشار خون بالا گرفته تا افزایش خطر بیماری قلبی و افزایش خطر مرگ ناگهانی قلبی، نوشته ایم. آپنه خواب یکی از عوامل اصلی است زیرا باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود. همچنین قلب شما را مجبور می کند تا برای پمپاژ خون به بدن و مغز شما سخت تر کار کند. این امر خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد. اما احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی را نیز افزایش می دهد.

برآوردها نشان می دهد که:

آپنه خواب خطر نارسایی قلبی را 140 درصد و خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را 30 درصد افزایش می دهد. بیماران مبتلا به آپنه خواب 2 تا 4 برابر بیشتر احتمال دارد که ضربان قلب نامنظم یا آریتمی را تجربه کنند.

فشار خون بالا

یک بیماری شایع و خطرناک آپنه خواب است. در واقع آنها تأثیر چرخه ای روی یکدیگر دارند. هنگامی که هم از فشار خون بالا و هم از آپنه خواب رنج می برید، میزان اکسیژنی که در بدن جریان دارد حتی بیشتر از زمانی که فقط یک اختلال را تجربه می کنید کاهش می یابد.

آپنه خواب همچنین فشار خون را افزایش می دهد. زیرا میزان اکسیژن وارد شده به بدن را کاهش می دهد. کاهش سطح اکسیژن باعث می‌شود که قلب شما سخت‌تر کار کند. درنتیجه خون اکسیژن‌دار را در بدن پمپاژ کند. فشار بیشتری بر دیواره‌های شریان وارد کند و خطر بیشتری برای مشکلات قلبی و سلامتی ایجاد کند.

آیا آپنه خواب می تواند باعث حمله قلبی شود؟

بیمار مبتلا به آپنه خواب شدید، در مقایسه با فردی که آپنه خواب ندارد، در معرض خطر حمله قلبی بسیار بیشتر است. طبق گفته انجمن قفسه سینه آمریکا، آپنه خواب یک عامل خطر مهم برای حمله قلبی است.

می تواند خطر حمله قلبی یا مرگ قلبی را تا 30 درصد افزایش دهد. یک مطالعه 1123 بیمار مبتلا به آپنه خواب را دنبال کرد و آنها را در طول 4 تا 5 سال آینده مشاهده کرد. محققان شرکت کنندگان را مشاهده کردند تا ببینند چند نفر از آنها پس از آزمایش و تشخیص اولیه آپنه خواب، حوادث قلبی عروقی منفی مانند حملات قلبی، آنژیوگرافی عروق کرونر یا مرگ قلبی را تجربه کردند. تحقیقات آنها نشان داد که هر چه وقفه تنفسی در خواب فرد در ابتدای مطالعه شدیدتر باشد، خطر ابتلا یا مرگ ناشی از بیماری قلبی در آینده بیشتر خواهد بود.

آیا آسیب قلبی ناشی از آپنه خواب قابل جبران است؟

اگر قبلاً یک یا چند رویداد قلبی عروقی را به دلیل آپنه خواب تجربه کرده اید، ضروری است که به دنبال درمان باشید. خوشبختانه، درمان آپنه خواب نیز می تواند بهبود قابل توجهی در سلامت کلی شما ایجاد کند. درمان مناسب نه تنها می تواند آپنه خواب شما را درمان کند، بلکه می تواند به کاهش شدت بیماری قلبی، دیابت و بسیاری از بیماری های دیگر کمک کند.

نحوه درمان آپنه خواب و بیماری قلبی

رایج‌ترین و مؤثرترین راه برای درمان آپنه خواب و همچنین هرگونه بیماری زمینه‌ای، CPAP یا درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی است.

درمان CPAP چه اثری دارد؟

آپنه خواب را با باز کردن آرام راه های هوایی مسدود شده با جریان مداوم هوای تحت فشار درمان می کند. این جریان هوای تحت فشار به شما این امکان را می دهد که آزادانه نفس بکشید و در طول شب راحت بخوابید.

هنگامی که درمان CPAP خود را طبق دستورالعمل دنبال می کنید، نه تنها بهتر می خوابید، بلکه قلب شما برای پمپاژ خون در بدن شما به سختی کار نمی کند. این کار فشار قابل توجهی را از روی قلب و بقیه سیستم قلبی عروقی شما برمیدارد.

اهمیت سبک زندگی سالم

همراه با درمان CPAP، سبک زندگی مناسب می تواند تاثیر قابل توجهی بر آپنه خواب و همچنین بیماری قلبی داشته باشد. این ها شامل:

  • یک رژیم غذایی سالم سرشار از چربی های سالم، میوه های تازه، سبزیجات و غلات کامل است.
  • ورزش متوسط و منظم
  • حداقل چند ساعت قبل از خواب از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید
  • زمان خواب و بیدار شدن مداوم در هر روز
  • عادات خواب مثبت، مانند اجتناب از نور آبی بیش از حد قبل از خواب
  • ایجاد یک محیط خواب مناسب برای استراحت شبانه خوب
  • مطمئن شوید که تخت یا تشک شما راحت است و به راحتی می توانید روی آن بخوابید
  • نور یا صدای ناخواسته شما را اذیت نکند
  •  توصیه می‌کنیم از ماسک‌های چشمی استفاده کنید تا نور ناخواسته را مسدود کنید و راحت بخوابید.

برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی همین الان با ما تماس بگیرید. 

خجسته رحیمی جابری

پژوهشگر دکتری تخصصی علوم اعصاب

منبع: Can Sleep Apnea Cause a Heart Attack? Sleep & Heart Health | Sleep Centers of Middle Tennessee (sleepcenterinfo.com)

متخصص ترک آلپرازولام در شیراز

 

از کجا بدونم که مشکل خواب دارم؟

 

به این مقاله امتیاز دهید