07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

کسانی که با اختلالات سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی یا حتی استرس دست و پنجه نرم می کنند، می دانند که کارهای زیادی می تواند برای مراقبت منظم از وضعیت روانی خود انجام دهند. این افراد ممکن است دچار فرسودگی شغلی شوند.

خواه کار با یک درمانگر، شرکت در جلسات گروه حمایت از همتایان، یا تمرین خوب مراقبت از خود. به هرحال تلاش برای حفظ سلامت روانی خود می تواند خسته کننده باشد. افرادی که مشکلات سلامت روانی دارند، روزهای خوب و بد را تجربه می کنند، حتی اگر برنامه درمانی خود را دقیقاً طبق دستور انجام دهند. وقتی هر کاری را که قرار است انجام دهید انجام می دهید و هنوز نتایجی را که به دنبال آن هستید را تجربه نمی کنید، ممکن است بسیار خسته کننده شود. ممکن است احساس کنید که تمام تلاش شما بیهوده است. ممکن است وسوسه شوید که تلاش های خود را به طور کامل کنار بگذارید. پس به نظر شما می رسد، ممکن است دچار فرسودگی شغلی شده باشید.

درک فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی زمانی اتفاق می‌افتد که فردی به دلیل صرف انرژی، زمان یا منابع بیش از حد برای تلاش برای رسیدن به نوعی نتیجه، از نظر ذهنی خسته می‌شود. این می تواند ناشی از تلاش برای مدرسه، کار، ورزش، والدین، موقعیت های مراقبتی و حتی روابط شخصی باشد.

اغلب با احساس سرخوردگی، دلسردی، ناامیدی و بی تفاوتی همراه است. وقتی ذهن شما دائماً در حالت پریشانی است و هیچ آرامشی دریافت نمی کنید، بهبودی دشوار می شود و فرسودگی شغلی ممکن است رخ دهد.

برخی از علائم رایج فرسودگی شغلی عبارتند از:

  • احساس به دام افتادن
  • احساس جدا شدن
  • عدم کنترل شرایط خود
  • می خواهید خود را از دیگران جدا کنید
  • به تعویق انداختن یا ناتوانی در انجام مسئولیت های شخصی یا حرفه ای
  • تغییر در اشتها و الگوی خواب

اگر در مورد حفظ سلامت روان خود دچار فرسودگی می‌شوید، اولین کسی نیستید که این مشکل را تجربه می‌کنید و مطمئناً آخرین نفر هم نخواهید بود. خوشبختانه، کمک در دسترس است. متخصصین در انستیتو سلامت مغز دانا در کنار شما هستند.

برای مبارزه با فرسودگی مرتبط با سلامت روان و درمان سلامت روان، نکات زیر را در نظر بگیرید.

با یک متخصص صحبت کنید

اول از همه، اگر با توجه به یک بیماری روانی دچار فرسودگی می‌شوید، در اسرع وقت با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید. جنبه هایی از برنامه درمانی شما که زمانی برای شما خوب عمل می کرد، ممکن است دیگر به اندازه کافی موثر نباشند. همچنین ممکن است نیاز به به روز رسانی برنامه شما برای مطابقت بهتر با نیازهای شما داشته باشد.

پزشک شما می‌تواند به تعیین مواردی مانند اینکه آیا به داروی جدید یا متفاوتی نیاز دارید، اینکه آیا باید با یک درمانگر جدید که مناسب‌تر با وضعیت فعلی شما باشد ارتباط داشته باشید یا اینکه باید مداخلات جدیدی را امتحان کنید، کمک کند.

چرای خود را به خاطر بسپارید

به خود یادآوری کنید که چرا در وهله اول تصمیم گرفتید برای سلامت روان خود به دنبال درمان باشید. ممکن است به این دلیل باشد که بتوانید برای رسیدن به اهداف و رویاهای خود مجهزتر شوید. ممکن است اینطور باشد که بتوانید بهترین نسخه ممکن از خود برای فرزندان یا شریک زندگی خود باشید. تمرکز مجدد ماموریت سلامت روان خود بر این دلیل اصلی می تواند به شما کمک کند یک بار دیگر انگیزه پیدا کنید.

روش های جدید مراقبت از خود را بیابید

روش های مراقبت از خود را تغییر دهید. مراقبت از خود کاری است که شما به طور منظم برای مراقبت از سلامت روانی، جسمی یا عاطفی خود انجام می دهید. برای برخی افراد، ممکن است خواندن فصلی از یک کتاب پس از یک روز طولانی باشد. برای برخی هم شریک شدن در یک فنجان قهوه با یک دوست یا تمرین نوعی مدیتیشن است.

اگر مکرراً همان کارها را برای رژیم مراقبت از خود انجام می دهید، ممکن است دیگر آن آرامش و لذت قبلی را برای شما به ارمغان نیاورند. با کمک روش‌های جدید مراقبت از خود در روال روزانه‌تان ممکن است حس جوان‌سازی بیشتری پیدا کنید.

سلامت جسمانی سلامت روان است

مطمئن شوید که از سلامت جسمانی خود مراقبت می کنید. اگر از بدن خود مراقبت نکنید، سلامت روان شما نیز شروع به آسیب می کند. اطمینان حاصل کنید که وعده‌های غذایی متعادل و مغذی می‌خورید. به اندازه کافی خوب می‌خوابید. از مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری‌شده یا شیرین پرهیز می‌کنید. درواقع به نوعی ورزش روزانه انجام می‌دهید. وقتی شروع به ترکیب عادات خوب سلامت جسمانی می کنید، ممکن است از اینکه چقدر از نظر ذهنی احساس بهتری دارید شگفت زده شوید.

پیشرفت خود را پیگیری کنید

ممکن است بیش از آنچه فکر می کنید پیشرفت مثبتی در رابطه با سلامت روان خود داشته باشید. این می تواند به نگه داشتن یک مجله کمک کند. چه یک کتاب فیزیکی باشد یا یک گزارش دیجیتال. هر روز قبل از خواب، می‌توانید رتبه‌بندی را برای جایی که سلامت روانی شما بین یک تا ده است، انتخاب کنید. که یک پایین‌ترین و ده بهترین است. سپس می توانید به گذشته نگاه کنید. ببینید که در طول زمان چه پیشرفتی داشته اید. اینها می تواند انگیزه شما را برای ادامه سفر برای دستیابی به بهترین سلامت روان ممکن افزایش دهد.

مراقبت از سلامت روان شما می تواند مستلزم کار باشد.

به خصوص اگر با اختلالی مانند اضطراب یا افسردگی سر و کار دارید. ممکن است احساس کنید که همه کارها را درست انجام می دهید و برنامه درمانی خود را به طور کامل دنبال می کنید و هنوز تسکین پیدا نمی کنید. اگر احساس می کنید در حالت سکون هستید و به نتایجی که می خواهید نمی رسید، ممکن است دچار فرسودگی شغلی شده باشید. علائم فرسودگی شغلی اغلب شامل دلسردی و ناامیدی است.

حتی ممکن است احساس کنید که بخواهید کاملاً تسلیم شوید. اگر این وضعیت شماست، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند به تنظیم برنامه درمانی شما کمک کند. روش‌های خودمراقبتی و پیگیری پیشرفت سلامت روان خود را در نظر بگیرید.

همچنین باید مطمئن باشید که از سلامت جسمانی خود مراقبت می کنید. تیم ما در انستیتو سلامت مغز دانا می خواهد به شما کمک کند تا به بهترین پتانسیل سلامت روان خود برسید.

منبع: Dealing With Burnout in Terms of Mental Health | Achieve Medical Center

چگونه از مقایسه خود با دیگران دست برداریم؟

وقتی نمی توانید از رختخواب بیرون بیایید چه کاری انجام دهید؟ افسردگی!