07136476172 - 09172030360 [email protected]

مغز نوزادان نشان می دهد که چگونه ذهن ساخته می شود! آیا مغز یک لوح خالی است یا از بدو تولد برای درک جهان سیمی شده است؟ یک مطالعه بلندپروازانه جدید. نوزادان را در دستگاه MRI قرار داد تا یک سازمان عصبی شبیه به بزرگسالان را نشان دهد

 

اولین پسر رابکا ساکس. آرتور. تنها یک ماهه بود که برای اولین بار وارد سوراخ دستگاه ام آر آی شد تا مغزش را اسکن کند. ساکس. دانشمند علوم شناختی در مؤسسه فناوری ماساچوست. با او همراه شد: در حالی که به طرز ناراحت کننده ای روی شکم دراز کشیده بود. صورتش نزدیک پوشک او بود. او را نوازش کرد و آرام کرد در حالی که آهنربای سه تسلا دور آنها می چرخید. آرتور. بی حوصله. بی درنگ به خواب رفت.

 

در ذهن نوزاد چه می گذرد؟

 

همه والدین تعجب می کنند که در ذهن نوزادشان چه می گذرد. تعداد کمی ابزاری برای کشف کردن دارند. وقتی ساکس باردار شد. سال‌ها با همکارانش کار می‌کرد تا مجموعه‌ای برای تصویربرداری از فعالیت مغز در نوزادان طراحی کند. اما تاریخ زایمان او در سپتامبر 2013 انگیزه ای برای آماده شدن همه چیز ایجاد کرد

 

در طول چند دهه گذشته. محققانی مانند Saxe از MRI ​​عملکردی برای مطالعه فعالیت مغز در بزرگسالان و کودکان استفاده کرده‌اند. اما fMRI. مانند یک داگرئوتیپ قرن نوزدهمی. از سوژه‌ها می‌خواهد که کاملاً ثابت دراز بکشند تا مبادا تصویر به‌طور ناامیدکننده‌ای تار شود. نوزادان وقتی نمی‌خوابند. دسته‌ای از حرکت‌های لرزان هستند و نمی‌توان آنها را به سکون واداشت یا به آنها رشوه داد. تعداد کمی از مطالعات fMRI که تا به امروز بر روی نوزادان انجام شده است بیشتر بر پخش صداها در هنگام خواب برای آنها متمرکز بوده است.

سوال پژوهشی

اما ساکس می خواست بفهمد نوزادان وقتی بیدار هستند چگونه دنیا را می بینند. او می‌خواست مغز آرتور را در حین تماشای کلیپ‌های ویدئویی تصویر کند. کاری که افراد تحقیقاتی بزرگسالان به راحتی انجام می‌دهند. این راهی برای نزدیک شدن به یک سوال بزرگتر بود: آیا مغز نوزادان مانند نسخه های مینیاتوری مغز بزرگسالان کار می کند یا کاملاً متفاوت هستند؟ او گفت: “من این سوال اساسی در مورد چگونگی رشد مغز داشتم. و من یک نوزاد با مغز در حال رشد داشتم.” دو مورد از چیزهایی که برای من در زندگی بسیار مهم بودند به طور موقت این همگرایی بسیار شدید را در داخل یک دستگاه MRI داشتند.

 

ساکس مرخصی زایمان خود را با آرتور در دستگاه گذراند. او می‌گوید: «بعضی از آن روزها. او حوصله‌اش را نداشت. یا به خواب می‌رفت. یا بداخلاق بود. دریافت اطلاعات خوب از مغز نوزاد یک اتفاق بسیار نادر است.” در بین جلسات. ساکس و همکارانش داده‌های خود را بررسی کردند. آزمایش‌های خود را اصلاح کردند و به دنبال الگویی در فعالیت مغز آرتور بودند. هنگامی که اولین نتیجه قابل استفاده خود را در 4 ماهگی دریافت کردند. او گفت: “من از پشت بام گذشته بودم.”

 

مقاله ای که امروز در Nature Communications منتشر شد. اوج بیش از دو سال کار برای تصویربرداری از فعالیت مغز در آرتور و هشت نوزاد دیگر است. در آن. تیم او شباهت‌های شگفت‌انگیزی در نحوه واکنش مغز نوزادان و بزرگسالان به اطلاعات بصری و همچنین برخی تفاوت‌های جالب پیدا می‌کند. این مطالعه اولین گام در چیزی است که ساکس امیدوار است به تلاشی گسترده‌تر برای درک اولین آغاز ذهن تبدیل شود.

 

سازماندهی شده از بدو تولد؟

 

MRI عملکردی شاید قوی‌ترین ابزاری است که دانشمندان برای مطالعه فعالیت مغز در زمان باز کردن جمجمه در اختیار دارند. این متکی به تغییرات در جریان خون در مناطقی از مغز است که فعال‌تر از سایرین هستند. که سیگنال قابل تشخیصی را در دستگاه MRI ایجاد می‌کند. این تکنیک انتقادهایی را به همراه داشته است. زیرا معیار غیرمستقیم فعالیت مغز است و تصاویر ساده و قابل توجهی که تولید می کند به دستکاری آماری پشت صحنه متکی است. با این وجود. fMRI با ارائه آنچه که ساکس آن را «نقشه متحرک مغز انسان» می‌نامد. راه‌های کاملاً جدیدی برای تحقیقات باز کرده است. با جزئیات باورنکردنی نشان داده است که چگونه بخش‌های مختلف مغز فعالیت‌های خود را بسته به آنچه که فرد انجام می‌دهد. ادراک یا فکر می‌کند. طراحی می‌کند.

 

برخی از نواحی قشر مغز نیز به نظر می رسد که هدف خاصی دارند. نانسی کانویشر. متخصص علوم اعصاب در MIT و مشاور سابق ساکس. به دلیل کشف ناحیه‌ای به نام ناحیه دوکی شکل که به تصاویر چهره‌ها بیش از هر ورودی بصری دیگری پاسخ می‌دهد. شهرت دارد. آزمایشگاه او همچنین منجر به کشف منطقه پاراهیپوکامپ شد که ترجیحاً به صحنه‌هایی که مکان‌ها را نشان می‌دهند پاسخ می‌دهد. هنگامی که او دانشجوی کارشناسی ارشد در آزمایشگاه کانویشر بود. ساکس ناحیه‌ای از مغز را کشف کرد که به «نظریه ذهن» اختصاص داشت – فکر کردن به آنچه دیگران در حال فکر کردن هستند. از آن زمان. تحقیقات انجام شده توسط چندین آزمایشگاه. مناطقی از مغز را شناسایی کرده است که در قضاوت‌های اجتماعی و تصمیم‌گیری نقش دارند.

 

درباره مغز

 

ساکس که به سرعت صحبت می‌کند و شدت روشنفکری از خود ساطع می‌کند. بیشتر با پرسش‌های فلسفی و عمیقاً اساسی درباره مغز متحرک می‌شود. برای او. سوال واضح بعدی این است: سازماندهی مغز چگونه به وجود آمد؟ دیدن این کارکردهای فوق‌العاده غنی و انتزاعی مغز در بزرگسالان – اخلاق. نظریه ذهن – فقط این سوال را ایجاد می‌کند که چگونه این کار به آنجا می‌رسد؟ او گفت.

 

آیا مغز ما به گونه‌ای تکامل یافته است که نواحی ویژه‌ای داشته باشد که به مهم‌ترین چیزها برای بقای ما اختصاص یافته است؟ یا او گفت: “آیا ما با یک ماشین یادگیری چندمنظوره شگفت انگیز متولد شدیم که می توانست هر سازمانی از جهان را که قرار بود کشف کند بیاموزد؟” آیا ما با طرحی ذاتی وارد دنیا می‌شویم که مثلاً بخش‌هایی از مغزمان را به چهره‌ها اختصاص دهیم. یا بعد از ماه‌ها یا سال‌ها دیدن افراد زیادی در اطرافمان. ناحیه‌ای تخصصی برای صورت ایجاد می‌کنیم؟ او گفت: “سازمان ساختاری اساسی مغز انسان می تواند از فردی به فرد دیگر شبیه باشد. زیرا جهان از فردی به فرد دیگر مشابه است.” یا خطوط کلی آن می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد.

 

https://www.quantamagazine.org/infant-brains-reveal-how-the-mind-gets-built-20170110/

چگونگی تغییرات خواب نوزادان در هشت ماهگی و چگونگی کنار آمدن والدین با مشکلات مرتبط

 

جشن تولد یک سالگی نوزادان و تغییرات فرآیندهای خواب در ابتدای سال دوم زندگی