07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

نیویورک، با آگاهی از مضرات مصرف ماری جوانا، باز هم آن را برای استفاده تفریحی، قانونی اعلان کرد. قانونی شدن این امر، در ایالت های دیگر آمریکا مانند ویرجینیا و نیومکزیکو نیز آغاز شده است.

با اعمال قوانین جدید، افراد زیادی به جای ترس از مضرات ماری جوانا، به اینکه بوته ماری جوانا چگونه کاشته می شود یا عکس گل ماری جوانا  می اندیشند. مطالعات نشان می دهد که حتی عکس بوته ماری جوانا نیز در بین نوجوانان جذاب است.

متخصصین اعتیاد در دانشگاه کالیفرنیا، می گویند: طبق اصلاحات ژنتیکی انجام شده در گیاهان، ماری جوانا امروزه نسبت به گذشته قوی تر است.

روان گردان اصلی در ماری جوانا

مقدار روانگردان اصلی در ماری جوانا (ماده شیمیایی به نام تتراهیدروکانابینول یا THC) به دلیل تغییرات ژنتیکی، سر به فلک کشیده است. بعضی از والدین ممکن است بگویند در گذشته همواره ماری جوانا استفاده می کرده اند. اما نوجوانان آگاه باشند که نسل جدید ماری جوانا متفاوت است.

 

 

آیا ماری جوانا واقع خطرناک است؟ مضرات ماری جوانا!

مردم اغلب، ماری جوانا را با مواد دیگر مانند الکل یا سایر مواد مخدر مقایسه می کنند. هدفشان این است که بگویند خطرناک نیست. اما باید آگاه باشیم که  ماده موثره ماری جوانا می تواند برای افراد و به خصوص نوجوانان بسیار خطرناک باشد.

برای افرادی که در خانواده سابقه اعتیاد دارند، مصرف محصولات ماری جوانا خطرات اعتیاد را افزایش می دهد. یا اگر کسی سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی داشته باشد، ماری جوانا می تواند در برخی موارد خطر ابتلا به روان پریشی را افزایش دهد. فراتر از این خطرات، ماری جوانا می تواند ارگان های مختلف مانند ریه ها و قلب را تحت تأثیر قرار دهد.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

اینکه ماری جوانا اعتیاد آور نیست، اشتباه است. منظور ما از اعتیاد از نظر پزشکی، استفاده مداوم از یک ماده با وجود پیامدهای منفی است. مردم علی رغم آگاهی از مضرات ماری جوانا، آن را مصرف می کنند.

فقط درصد کمی (حدودا 9 درصد) از افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند، معیارهای اعتیاد دارند. اما، در بین افرادی که از نوجوانی شروع به استفاده از ماری جوانا می کنند، این تعداد تا 17درصد افزایش می یابد. در این دوره زمانی، مغز نوجوانان هنوز در حال رشد بوده و کاملاً آسیب پذیر است. افرادی که روزانه از ماری جوانا استفاده می کنند، 25 تا 50 درصد دچار اعتیاد می شوند.

بنابراین افرادی که از نوجوانی شروع به مصرف ماری جوانا کنند، با احتمال بالا دچار اعتیاد می شوند.

مضرات مصرف بیش از حد ماری جوانا چیست؟

برای اکثر مردم، مصرف بیش از حد ماری جوانا بسیار خطرناک است. در اروپا و آمریکا مصرف بیش از حد ماری جوانا به دفعات مشاهده شده است. مضرات مصرف ماری جوانا به این صورت است که افراد دچار وضعیت روان پریشی وخیمی می گردند. آنها دچار توهم بینایی و شنوایی و یا افکار خطرناک و آسیب رسان می شوند. در بعضی مواقع به ناچار به این افراد داروهای ضد روان پریشی داده تا علائم را کاهش دهند.

یکی از مضرات دیگر ماری جانا این است که افراد دچار سندرم استفراغ چرخه ای می شوند. استفراغی شدید که با انقباض قوی عضلات شکمی همراه است. به طوریکه فرد بی اختیار ممکن است به جلو پرتاب شود. درمان این مسئله حتی با دارو بسیار سخت است. بیمار در نهایت با کاهش و قطع مصرف ماری جوانا بهبود می یابد.

اشکال مصنوعی تتراهیدروکانابینول (THC) نیز می تواند بسیار خطرناک باشد.

این مواد شیمیایی نیز به همان گیرنده های مغز متصل می شوند. اما تأثیرات فیزیولوژیکی بسیار قوی تری دارند. می توانند منجر به مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، تشنج، روان پریشی و خودکشی شوند.

ماری جوانا خطر علائم روان پریشی مانند هذیان و توهم را افزایش می دهد. این افراد اغلب در بیمارستان بستری می شوند و وابستگی زیادی به مصرف ماری جوانا پیدا می کنند.

مصرف ماری جوانا برای افرادی که سابقه خانوادگی روان پریشی دارند، به طور متوسط حدود هفت سال شروع علائم را تسریع می کند. بنابراین ماری جوانا با بدتر شدن علائم روان پریشی به خصوص در افراد آسیب پذیر همراه است.

آیا ماری جوانا ارزش دارویی یا درمانی دارد؟

در حال حاضر طبق تاییده FDA در سه مورد، از حشیش یا محصولات محتوی تتراهیدروکانابینول استفاده می شود:

  • 1: تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی
  • 2: بی اشتهایی مربوط به پیشرفت بیماری ایدز
  • 3: انواع نادر صرع در کودکان.

مطالعات پیشرفته انجام شده توسط انجمن روانپزشکی و علوم اعصاب آمریکا، از سال 2013 تا کنون اکیدا بیان می کند که هیچ مدرکی مبنی بر مفید بودن ماری جوانا برای هرگونه بیماری روانی وجود ندارد. با این حال، هنوز هم مطالعات بیشتری در حال انجام است. با انتشار نتایج آن ها، در این جا اطلاع رسانی انجام می شود.

محققان در حال بررسی یکی دیگر از اجزای ماری جوانا به نام کانابیدیول یا CBD هستند. این ترکیب شیمایی (CBD) در درمان انواع نادری از صرع در کودکان تأیید شده است. مطالعات در حال بررسی اثرات این ترکیب در اختلالات ناشی از اضطراب نیز می باشند.

مغز نوجوانان درمقابل ماری جوانا و سایر مواد مخدر آسیب پذیرتر است.

مطالعه جدیدی اخیرا در ژورنال Pediatrics به چاپ رسیده است.

این مطالعه با هدایت مرکز داروهای مورد سوء مصرف و با همکاری مشترک اروپا و آمریکا به انجام رسیده است. پژوهشگران، اثرات مسکن ها، محرک ها، ماری جوانا، الکل، سیگار، کوکائین، هروئین، مت آمفتامین و داروهای آرامبخش را بررسی کردند. این مطالعه گسترده بر دو محدوده سنی 12 تا 17 سال (نوجوان) و 18 تا 25 سال (جوان) متمرکز بود.

بیشترین ماده مورد استفاده در دو گروه سنی الکل بود. نیمی از جوانان تجربه مصرف حشیش داشتند و 13 درصدشان نیز دخانیات مصرف می کردند.

محققان دریافتند که طی یکسال پس از اولین آزمایش ماری جوانا، 11 درصد از نوجوانان به آن اعتیاد پیدا کرده اند. نکته بسیار جالب توجه این بود که سه سال بعد از اولین آزمایش این عدد به 20 درصد رسید درحالیکه در جوانان حدودا نصف این عدد بود.

نکته دیگر این بود که 7 درصد از بزرگسالان و 11 درصد از نوجوانان بعد از استفاده از مسکن های قوی مورفینی دچار اعتیاد شدند.

نویسنده ارشد این مقاله بیان می کند:

یکی از مضرات مصرف ماده موثره ماری جوانا این است که مغز در حال رشد نوجوانان را بسیار بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات نشان می دهد که استفاده منظم از ماری جوانا می تواند بر فرایندهای شناختی در نوجوانان تأثیر بگذارد. منجر به اختلال در قسمت هایی از مغز شود که در یادگیری، استدلال و توجه نقش دارند.

در حال حاضر یکی از نگرانی های بزرگ متخصصین اعتیاد، مصرف آزاد و قانونی ماری جوانا در برخی کشورهاست.

چرا مصرف ماری جوانا در برخی کشورها آزاد است؟

مهم ترین دلایل بیان شده در این زمینه دلایل سیاسی و اقتصادی است. برای مثال در آمریکا که حدود 8 درصد جمعیت آن  ماری جوانا مصرف می کنند، بدلیل وسوسه اقتصادی مسئولین و فشارهای سیاسی نظام سرمایه داری این کشور، سرانجام مصرف ماری جوانا در بین افراد آزاد شد. باراک اوباما و جورج سروس به عنوان مهم ترین و شناخته شده ترین حامیان این طرح هستند.

 

منبع: https://www.brainfacts.org/thinking-sensing-and-behaving/diet-and-lifestyle/2021/marijuana-myths-042021

ناامیدی و اعتیاد

ذهن آگاهی به همراه درمان شناختی رفتاری، می تواند اعتیاد را درمان کند!

خطرات افسردگی درمان نشده در نوجوانان را جدی بگیرید!