07136476172 - 09172030360 [email protected]

مطالعات انجام شده نشان داده است که الکل به شیوه های عمیق و خطرناکی بر مغز نوجوانان تأثیر می گذارد. در طول سال‌های نوجوانی و اوایل بزرگسالی، مغز هنوز در حال رشد است و آن را نسبت به مغز بزرگسالان در برابر الکل آسیب‌پذیرتر می‌کند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه زودتر یک فرد شروع به نوشیدن الکل کند، احتمال اینکه او در اواخر زندگی دچار مشکلات جدی اعتیاد به الکل یا مواد مخدر شود، بیشتر می‌شود.

به دلیل اثرات جدی کوتاه مدت و بلندمدت سوء مصرف الکل، ضروری است که نوجوانان، والدین، معلمان و متخصصان بهداشت درک عمیق تری از نوشیدن الکل و رشد مغز نوجوانان به دست آورند و همه ما باید با هم همکاری کنیم تا باورهای غلط در مورد مصرف الکل در نوجوانان را از بین ببریم.

چرا نوشیدن الکل در نوجوانان خطرناک است؟

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، الکل رایج ترین ماده مخدر مورد استفاده و سوء استفاده در بین جوانان در ایالات متحده است. CDC گزارش می دهد که مصرف بیش از حد مشروبات الکلی زیر سن قانونی مسئول مرگ بیش از 4300 نفر در سال است.

CDC افراط در الکل را به عنوان یک الگوی نوشیدن الکل تعریف می کند که غلظت الکل خون فرد را به 0.08٪ یا بیشتر می رساند. نوشیدن افراطی به معنای مصرف پنج واحد یا بیشتر الکل در حدود دو ساعت برای مردان و چهار واحد یا بیشتر در زنان است.

خطرات مصرف الکل زیاد

خطرات مرتبط با مصرف زیاد الکل شامل افزایش خطر رانندگی در حالت مستی، رفتار خشونت آمیز، قربانی تجاوز جنسی شدن، بیماری های مقاربتی و اعتیاد طولانی مدت به الکل است.

مشکلات حافظه و یادگیری

علاوه بر این نگرانی‌ها، مطالعاتی هستند که شواهد علمی مبنی بر اینکه الکل به طور قابل توجهی یادگیری و حافظه را در نوجوانان مختل می‌کند ارائه می‌کنند.

چرا تاثیر الکل بر مغز نوجوانان خطرناکتر از بزرگسالان است؟

بزرگسالانی که الکل می نوشند نیز مشکلاتی را تجربه می کنند. با این حال، یادگیری و حافظه به طور قابل توجهی توسط الکل در نوجوانان نسبت به بزرگسالان به خطر می افتد. این مساله به این دلیل است که مغز در حال تغییرات مهمی در حین رشد است، از جمله بهبود در عملکردهای تصمیم گیری و اتصالات مرتبط با مرکز حافظه، که در طول سال های نوجوانی و تا اوایل 20 سالگی فرد ادامه می یابد. دقیقا دوره زمانی‌ای که مصرف الکل شروع میشود.

آیا مصرف الکل در نوجوانان تحت نظارت خانواده بهتر است؟

در حالی که مغز نوجوانان هنوز در حال رشد است، آنها در برابر رفتارهای مخاطره آمیز و تصمیم گیری ضعیف آسیب پذیر هستند، مانند نوشیدن بیش از حد الکل.
مطالعات این تصور عمومی را که اگر نوجوانان تحت نظارت بزرگسالان مشروبات الکلی بنوشند، ایمن نگه داشته میشوند و یاد میگیرند که چگونه مصرف الکل را کنترل کنند، رد کرده است.

به عنوان مثال، نوشیدن مشروبات الکلی زیر سن قانونی در اروپا، جایی که مصرف شراب و سایر مشروبات الکلی در سنین پایین تر از ایالات متحده مجاز است و تصور می شود بیشتر در فرهنگ ریشه دوانده است، به همان اندازه خطرناک است که در ایالات متحده وجود دارد.

عواقب درازمدت…

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه زمانی که فرد شروع به نوشیدن الکل می‌کند، جوان‌تر باشد، احتمال بروز مشکلات مربوط به الکل در آینده بیشتر است. برای مثال، یافته‌های تحقیق در مورد مصرف مواد مخدر و سلامت نشان می‌دهد که «بزرگ‌سالان 21 ساله یا بالاتر که برای اولین بار در سن 14 سالگی یا کمتر از الکل استفاده کرده‌اند، نسبت به بزرگسالانی که اولین نوشیدنی الکلی خود را در سن 21 سال یا بیشتر مصرف کرده اند، بیشتر در معرض وابستگی یا سوء مصرف الکل قرار می‌گیرند.»

شانس ابتلا به اختلال اعتیاد به الکل هرگز صفر نمی شود، مگر اینکه فردی مادام العمر از مصرف الکل خودداری کند. و اگر سابقه خانوادگی اختلال مصرف الکل وجود داشته باشد، خطرات حتی بیشتر می شود.

اهمیت درک تاثیر الکل بر نوجوانان

به طور کلی، درک بهتر تأثیر نوشیدن الکل در نوجوانان بسیار مهم است، زیرا امروزه شاهد افزایش چشمگیر مصرف الکل در سنسن مختلف هستیم.

اگرچه مشکلات مربوط به مصرف الکل در نوجوانان به وضوح جدی است، والدین، معلمان و سایرینی که با نوجوانان تعامل دارند می دانند که فقط رویکرد «به الکل نه گفتن» برای جلوگیری از مصرف الکل کافی نیست.

(این مطلب را از دست ندهید: راهکارهایی برای ترک مصرف الکل)

بنابراین، آموزش نوجوانان و مراقبان آنها در مورد تأثیر استفاده از الکل بر مغز نوجوان و  تا زمانی که نوجوانان به بلوغ عصبی-زیستی برسند، مهم است.

نشان دادن شواهد علمی تاثیر الکل بر رشد مغز نوجوانان به تشویق نوجوانان کمک می کند تا تصمیمات بهتری در مورد نوشیدن الکل بگیرند و به بزرگسالان ابزارهای بهتری برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر ارائه میکند.

علم پشت اثرات الکل بر مغز نوجوانان

درک این نکته مهم است که نوجوانی یک دوره سنی قابل توجه است، زمانی که یک فرد در حال رشد و بلوغ با سرعتی سریع و چشمگیر نسبت به سایر سنین است. در دهه اول زندگی، تغییرات زیادی در سیستم های عصبی مغز، مناطقی که بینایی، شنوایی و عملکردهای حرکتی را کنترل می کنند، اتفاق می افتد.

با این حال، آخرین ناحیه ای از مغز که توسعه میابد، لوب فرونتال است که توانایی های درجه بالاتری مانند تفکر انتزاعی، کنترل تکانش و تصمیم گیری را کنترل می کند. این بخش از مغز در دوران نوجوانی تحت یک تنظیم دقیق چشمگیر قرار می گیرد. از آنجایی که ذهن و بدن آنها هنوز در حال رشد است، نوجوانان نسبت به بزرگسالان واکنش های متفاوتی به اثرات الکل دارند.

درک ماهیت تاثیر متفاوت الکل بر مغز نوجوانان

درک بهتری از ماهیت این پاسخ‌ها از طریق تحقیق در آزمایشگاه توسعه عصبی اعتیاد و سلامت روان (NLAMH) یمارستان مک‌لین آشکار شده است.

گابا

از طریق این تحقیق، که توسط موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم حمایت می شود، به این باور رسیده‌اند که یکی از کلیدهای درک اثرات الکل بر مغز نوجوانان γ-آمینو بوتیریک اسید یا “GABA” است. GABA در سراسر مغز، به ویژه در لوب فرونتال، ناحیه دیر بلوغ مغز که مسئول برنامه ریزی، سازماندهی، حافظه کوتاه مدت، کنترل شناختی و تصمیم گیری است، یافت می شود.

در دوران نوجوانی، مغز تحت بازسازی عمده ای از جمله بلوغ سیستم GABA قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهد که نوجوانان سالم 12-14 ساله نسبت به بزرگسالان جوان 18-22 ساله سطوح پایین تری GABA در لوب فرونتال خود دارند.

در اواخر نوجوانی، گیرنده‌های GABA لوب فرونتال بالغ می‌شوند تا به سطوح بزرگسالی برسند، که با بهبود کنترل شناختی، تصمیم‌گیری بهتر و تکانشگری کمتر مرتبط است – عواملی که در میزان مصرف الکل یک فرد جوان نقش دارند.

بررسی گابا در مغز نوجوانان

با استفاده از MRS (طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی، نوعی تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)،که یک تکنیک غیرتهاجمی تصویربرداری مغز است، محققان سطوح GABA مغز را به همراه رشد ساختار و عملکرد مغز اندازه‌گیری می‌کنند تا نقاط عطف مهم در رشد مغز در دوران نوجوانی را شناسایی کنند.

با این اندازه‌گیری‌ها، محققان امیدوارند که مدارهای آسیب‌پذیر مغز را شناسایی کنند که ممکن است عوامل خطری را نشان دهد که می‌تواند منجر به استفاده از الکل و همچنین سوء مصرف الکل و سایر مواد شود. آنها همچنین امیدوارند که عوامل خطرساز افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات روانی را که اغلب در دوران نوجوانی ایجاد می‌شوند، شناسایی کنند.

درک ما از مغز در حال رشد به ما می گوید که نوجوانان احتمالاً به دنبال تجربیات مخاطره آمیزی مانند نوشیدن زیاد الکل هستند، زیرا آنها برای «جویای چیزهای جدید بودن» طراحی شده اند.

راهکارهایی برای ترک مصرف الکل

4 تأثیر الکل بر مغز

خطرات افسردگی درمان نشده در نوجوانان را جدی بگیرید!

منابع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4669962/

https://www.mcleanhospital.org/news/essence-adolescence-examining-addiction-teenage-brain

https://www.mcleanhospital.org/essential/what-you-need-know-about-alcohol-and-developing-teenage-brain

https://www.samhsa.gov/data/data-we-collect/nsduh-national-survey-drug-use-and-health