07136476172 - 09172030360 [email protected]

اختلال بیش فعالی نقص توجه (ADHD) با ویژگی هایی مانند بیش فعالی، بی توجهی و تکانشگری مشخص می شود. در حالی که مردم اغلب صرفاً روی چالش هایی که می تواند ایجاد کند تمرکز می کنند، همچنین مهم است که توجه داشته باشیم که بسیاری از ویژگی های ADHD می توانند مفید باشند. مزایای بیش فعالی شامل سطوح بالای انرژی، خلاقیت، تمرکز بیش از حد، انعطاف پذیری و خودانگیختگی است. تقویت این نقاط قوت می تواند منبعی برای توانمندسازی و افتخار برای افراد مبتلا به ADHD باشد. این ویژگی‌ها همچنین می‌تواند به آن‌ها کمک کند در مدرسه، کار، روابط و فعالیت‌های خلاقانه سرآمد شوند.

مزایای بیش فعالی در یک نگاه

ADHD اغلب با مشکلات یا رفتارهای مخرب تعریف می شود، اما مشکلی نیست که نیاز به درمان یا رفع داشته باشد. یک نوع تفاوت است، به این معنی که مغزهای افراد ADHD متفاوت از افرادی که نوروتیپیک تلقی می شوند، کار می کند. این می‌تواند چالش‌هایی ایجاد کند، اما بیش‌فعالی یا ADHD فواید نیز دارد. خودانگیختگی، خلاق، پرانرژی و خودآگاه بودن از نقاط قوتی است که افراد مبتلا به ADHD می توانند از آن به نفع خود استفاده کنند.

مزایای بیش فعالی یا ADHD

علائم ADHD زمانی می توانند مشکل ساز شوند که با جنبه های مختلف زندگی فرد تداخل داشته باشند یا آنها را مختل کنند. با این حال، بسیاری از این ویژگی‌ها می‌توانند نقاط قوت نیز باشند، بنابراین نباید همیشه به عنوان نقاط ضعف در نظر گرفته شوند.

با این حال، یادآوری این نکته مهم است که همه مبتلایان به ADHD علائم یا تجربیات یکسانی ندارند.

سه نوع فرعی مختلف از این بیماری وجود دارد که با علائم مختلف همراه است. برخی از افراد عمدتاً علائم بی توجهی را تجربه می کنند، برخی دیگر عمدتاً علائم بیش فعالی و تکانشگری را تجربه می کنند و برخی افراد ترکیبی از بی توجهی و بیش فعالی/تکانشگری را تجربه می کنند.

در حالی که تمرکز اغلب بر چالش‌هایی است که این علائم ایجاد می‌کنند، برخی از ویژگی‌ها و مهارت‌های منحصربه‌فردی که می‌توانند سودمند باشند در زیر فهرست شده‌اند.

سطوح انرژی بالا

افرادی که بیش فعالی را به عنوان علامت ADHD دارند، سطح انرژی بالایی دارند. این گاهی اوقات با علائمی مانند بیقراری و صحبت بیش از حد خود را نشان می دهد. با این حال، این انرژی زمانی می تواند مفید باشد که در جهت پیگیری اهداف هدایت شود.
در یک مطالعه که به جنبه‌های مثبت ADHD نگاه می‌کرد، همه شرکت‌کنندگان سطوح بالای انرژی خود را به عنوان جنبه مثبت ADHD توصیف کردند.

در حالی که این انرژی گاهی اوقات می تواند تمرکز نداشته باشد، می تواند به یک نیروی محرکه قدرتمند برای کسانی تبدیل شود که قادر به یافتن راه هایی برای مهار و هدایت مولد آن هستند.

این سطوح انرژی بالا همچنین به مزایای دیگری نیز منجر می‌شود، از جمله اینکه این افراد می‌توانند در طیف وسیعی از فعالیت‌ها از جمله فعالیت‌های بدنی و ورزش با عملکرد بهتری شرکت کنند. چنین مزایایی می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت کلی داشته باشد.

تمرکز بیش از حد

افرادی که ADHD دارند اغلب تمرکز بیش از حد را تجربه می کنند که شامل تمرکز شدید روی یک کار یا موضوع خاص است. گاهی اوقات اگر با سایر زمینه های زندگی تداخل داشته باشد، می تواند باعث ایجاد مشکل شود، اما همچنین می تواند به افراد کمک کند تا تمرکز کنند، وظایف خود را به پایان برسانند و چیزهای زیادی در مورد یک موضوع یاد بگیرند.

این تمرکز بیش از حد شبیه چیزی است که روانشناس Mihály Csíkszentmihályi از آن به عنوان حالت جریان یاد می کند، که به عنوان دوره تمرکز، توجه و جذب شدید در فعالیتی تعریف می شود که احساسات قوی لذت را ایجاد می کند.

خلاقیت

در حالی که افراد مبتلا به این عارضه می توانند بی توجه باشند و به راحتی حواسشان پرت شود، آنها همچنین متفکرانی متفاوت هستند. به جای پیروی از الگوهای ثابت و روش های فکر کردن معمول در مورد مشکلات، آنها قادر به کشف راه حل های جدید و ارائه ایده های نوآورانه هستند.
تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به ADHD در کارهای خلاقانه در زمان کم بهتر از افرادی که این بیماری را ندارند، عمل می کنند.

مطالعات همچنین نشان داده اند که افراد مبتلا به ADHD خود را به طور طبیعی کنجکاو توصیف می کنند که احساس می کردند جنبه مثبت ADHD است. کنجکاوی جزء کلیدی خلاقیت است. افرادی که بسیار کنجکاو هستند تمایل به یادگیری دارند که می تواند به آنها کمک کند تا ایده های جدید را به روش های نوآورانه کشف کنند.

خودانگیختگی

تکانشگری یکی دیگر از علائم شایع ADHD است. در حالی که گاهی اوقات با رفتار بدون فکر کردن، بی حوصلگی و قطع صحبت دیگران مشخص می شود، اما می تواند جنبه های مثبتی نیز داشته باشد. افرادی که می توانند این علامت را مدیریت کنند و به طور موثر آن را هدایت کنند، می توانند سرزنده و پذیرای تجربیات جدید باشند.

افراد مبتلا به ADHD اغلب باید بین تحریک بیش از حد و بی حوصلگی تعادل برقرار کنند. اقدامات سرخود کمک می کند تا چیزها جالب بماند و منجر به تجربه های لذت بخشی عاری از نگرانی در مورد حواس پرتی های دیگر شود.
یک مطالعه نشان داد که این خودانگیختگی در رشد شجاعت نیز نقش دارد. شرکت کنندگان در این مطالعه اغلب خود را شبیه کاراکترهای قهرمان توصیف کردند و حس شجاعت و ماجراجویی خود را به عنوان نقاط قوت مهم در نظر گرفتند.

این خودانگیختگی ممکن است به افراد کمک کند تا علایق خود را دنبال کنند و روی انجام کارهایی تمرکز کنند که واقعاً آنها را خوشحال می کند.

تاب آوری

زندگی با ADHD با چالش ها و موانعی همراه است. چالش‌های روزانه شامل تمرکز بر روی کار یا کلاس درس، کنار آمدن با مدیریت زمان و اهمال کاری، مقابله با علائمی که می تواند بر روابط اجتماعی تأثیر بگذارد، و فراموش کردن مصرف داروها است.

رویارویی با این چالش‌ها همیشه آسان نیست، اما به قدرت و انعطاف‌پذیری نیاز دارد. تاب آوری به داشتن قدرت ذهنی برای مقابله با استرس و سختی ها بدون اتکا به مکانیسم های مقابله ای ناسالم اشاره دارد.

یک مطالعه نشان داد که والدین و معلمان اکثر کودکان مبتلا به ADHD را انعطاف پذیر ارزیابی کردند.
در حالی که شکست‌ها اتفاق می‌افتد، تاب‌آوری به افراد مبتلا به ADHD کمک می‌کند تا در مواجهه با مشکلات برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.

تحمل ریسک بیشتر

افراد مبتلا به ADHD اغلب بهتر می توانند خطر یا عدم اطمینان را تحمل کنند. ADHD با رفتارهای پرخطر بیشتر همراه است. با این حال، تحقیقات همچنین نشان داده است که مردم اغلب این خطرات را بیشتر درک نمی کنند.

این گاهی اوقات می تواند منجر به رفتارهای تکانشی شود که باعث ایجاد مشکلات می شود، اما می تواند مزایایی نیز داشته باشد. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به ADHD ممکن است تمایل بیشتری برای امتحان یک راه حل خلاقانه برای یک مشکل داشته باشد. افراد مبتلا به ADHD اغلب احتمال بیشتری دارد که چیز جدیدی را امتحان کنند اگر معتقد باشند که مزایای بالقوه آن بیشتر از خطرات آن است.

خودآگاهی

از آنجایی که افراد مبتلا به ADHD باید مرتباً رفتار خود را زیر نظر داشته باشند، اغلب احساس خودآگاهی بیشتری در آنها ایجاد می شود. زیرا افرادی که این بیماری را دارند اغلب بر اعمال خود نظارت می کنند تا مطمئن شوند که مخل نیستند.
خودتنظیمی به توانایی مدیریت رفتارها و عواطف بر اساس خواسته های موقعیتی اشاره دارد.

در حالی که خودتنظیمی یک مهارت مهم است، نیاز به نظارت مداوم و خود تنظیمی می تواند به خستگی ذهنی و تحلیل نفس کمک کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به ADHD ممکن است مهارت های مقابله ای را توسعه دهند که به آنها در مدیریت رفتار و در عین حال جلوگیری از این خستگی کمک می کند.

خودآگاهی بیشتر به این معنی است که افراد مبتلا به ADHD اغلب در درک احساسات و نیازهای خود و یافتن راه‌هایی برای سازگاری به منظور مدیریت بهتر رفتارهای خود در هر موقعیت خاص مهارت دارند.

به این مزایای بیش فعالی به عنوان “ابر قدرت” خود فکر کنید

مزایای بیش فعالی می تواند چنان نیرویی باشد که بسیاری از افراد از این استعدادهای ویژه به عنوان “ابر قدرت” یاد می کنند. حتی بسیاری از چالش هایی که افراد ممکن است در روز تجربه کنند نیز می توانند اثرات مثبتی داشته باشند.

به عنوان مثال، بی قراری در زمانی که در موقعیتی قرار می گیرید که از شما انتظار می رود بی حرکت و ساکت بنشینید (مثل زمانی که سر کلاس یا سر کار هستید) می تواند دشوار باشد. اما زمانی که در موقعیتی قرار می گیرید که به تحرک و انرژی زیادی نیاز دارد (مانند ورزش یا مراقبت از کودکان خردسال و پرخاشگر) همین ویژگی ها می توانند نقاط قوت باشند.
همه افراد مبتلا به ADHD ویژگی های یکسانی ندارند، بنابراین ابرقدرت های شما ممکن است بسته به نوع خاص ADHD شما متفاوت باشد.

اگر شما عمدتاً ADHD از نوع بیش فعالی دارید، ابرقدرت های شما ممکن است شامل طبیعت گردی پر انرژی و گشودگی شما به تجربیات جدید باشد.

اگر شما یک نوع ارائه بی توجه از ADHD دارید، ابرقدرت های شما ممکن است شامل توانایی شما در ارائه ایده های خارج از چارچوب و تمایل شما به تمرکز شدید روی چیزهایی باشد که به آنها اهمیت می دهید.

بسیاری از تحقیقات در مورد ADHD از لحاظ تاریخی بر اثرات مضر این اختلال متمرکز شده است. اخیراً تمرکز بیشتری بر جنبه های مثبت داشتن مغز بیش فعالی (ADHD) شده است. به جای تمرکز بر جنبه های منفی ADHD، ممکن است فکر کردن به راه هایی که به بهتر شدن زندگی شما کمک می کند مفید باشد.

چگونه از مزایای بیش فعالی نهایت استفاده را ببریم

درک توانایی هایتان می تواند به شما کمک کند در شرایط و موقعیت های مختلف از آنها نهایت استفاده را ببرید. مثلا:

  • وقتی احساس می کنید انرژی زیادی دارید، آن را به سمت انجام کاری مولد هدایت کنید. به عنوان مثال، ورزش می تواند به شما کمک کند انرژی اضافی را بسوزانید و در عین حال به شما کمک می کند تا از نظر بدنی فعال بمانید. همچنین می توانید از این انرژی برای رسیدن به اهداف دیگری که ممکن است در محل کار یا مدرسه داشته باشید استفاده کنید.
  • اگر دوره‌هایی را تجربه می‌کنید که می‌توانید بیش از حد تمرکز کنید، استفاده از آن زمان برای کار روی پروژه‌ای که به آن علاقه دارید می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های جدیدی را بیاموزید و به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنید.
  • وقتی با مشکلی روبرو می شوید، به خودتان آزادی عمل بدهید تا راه حل های نوآورانه را دنبال کنید. درگیر انواع اقداماتی باشید که به تقویت خلاقیت شما کمک می کند – هنر، گوش دادن به موسیقی یا چت کردن با یک دوست.
  • اگر احساس تکانشگری یا بی قراری می کنید، فعالیت یا تجربه جدیدی را امتحان کنید که به شما کمک می کند چیز جدیدی یاد بگیرید یا مهارت جدیدی کسب کنید. این می تواند راهی عالی برای کشف مکان های جدید، یافتن سرگرمی های جدید و ملاقات با افراد جدید باشد.

متعادل کردن مزایا و چالش های ADHD

مهم است که به یاد داشته باشید که این “ابرقدرت های” ADHD در صورت عدم مدیریت و کنترل، گاهی اوقات می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. وقتی انرژی بیش از حد به سمت یک فعالیت هدایت بشود یا هدایت نشود، می تواند مخرب باشد. خودانگیختگی اگر منجر به رفتارهای تکانشی یا مخاطره آمیز شود می تواند منجر به مشکلات شود.

برخی از راه‌هایی که می‌توانید از مهارت‌های خود حداکثر استفاده را ببرید، در زیر به تفصیل آمده است.

سازماندهی کنید

فراموش کردن کاری که باید انجام دهید می تواند مشکل ساز باشد، اما سازماندهی کردن و ایجاد لیست برای کارها می تواند کمک کند. لیست ها را هر چند وقت یکبار که نیاز دارید تهیه کنید. برای مثال، ممکن است فهرستی روزانه از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید یا ممکن است فهرستی از چیزهایی که باید در فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید، آماده کنید.

نوشتن این موارد در جایی که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا در انجام کار بمانید و انرژی خود را برای انجام کاری سازنده متمرکز کنید.

پروژه های بزرگ را به کارهای کوچک بشکنید

پروژه های بزرگ می توانند دلهره آور به نظر برسند و افراد مبتلا به ADHD ممکن است در یافتن تمرکز و انگیزه برای شروع با مشکل مواجه شوند. می‌توانید با تقسیم پروژه‌های بزرگ‌تر به کارهای کوچک‌تر که می‌توانید در هر لحظه به آن‌ها رسیدگی کنید، از استعدادهای خود نهایت استفاده را ببرید.

این می‌تواند بهره‌گیری از طبیعت خودانگیخته‌تان را آسان‌تر کند، زیرا می‌توانید دنده‌ را عوض کنید و روی چیزهایی که در حال حاضر علاقه دارید کار کنید.

یک برنامه زمانی ایجاد کنید و محدودیت های زمانی را تعیین کنید

تمرکز بیش از حد می تواند زمانی که روی کار تمرکز می کنید مفید باشد، اما اگر متوجه شوید که درگیر چیزی مانند فیلم، بازی ویدیویی یا سایر موارد حواس پرتی هستید، می تواند به یک مانع تبدیل شود.

یکی از راه‌های مبارزه با این موضوع، ایجاد یک برنامه روزانه و تعیین محدودیت‌های زمانی برای وقتی است که به خود اجازه می‌دهید روی کارهای خاص تمرکز کنید. یادآورها یا آلارم‌ها را روی تلفن خود تنظیم کنید تا به شما کمک کنند تا طبق برنامه بمانید و پس از رسیدن به محدودیت زمانی خود، از کارها دور شوید.

فعال بودن

اگر تمایل به داشتن انرژی زیادی دارید، ممکن است انجام ورزش منظم برایتان مفید باشد. نه تنها برای مغز و بدن شما مفید است، بلکه می تواند به شما کمک کند تا تمام این انرژی را به یک فعالیت مولد هدایت کنید. این ممکن است به شما کمک کند در موقعیت هایی که نیاز به یک جا نشستن برای مدت طولانی تری دارید، احساس آرامش بیشتری داشته باشید و بهتر بتوانید استراحت کنید.

مراقب سلامت روان خود باشید

داشتن ADHD با خطر بیشتری برای برخی از اختلالات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی همراه است. اقدامات لازم برای مراقبت از سلامت روان شما نیز بخش مهمی از ایجاد تعادل بین مزایا و چالش های ناشی از داشتن بیش فعالی است.

استراتژی هایی که می توانند کمک کنند عبارتند از:

  • دریافت حمایت اجتماعی فراوان از دوستان و عزیزان
  • داشتن خواب کافی
  • خوردن یک رژیم غذایی متعادل
  • استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب برای مدیریت استرس
  • اگر علائم اختلال سلامت روان را تجربه کردید، به دنبال درمان باشید

حرف آخر

افراد مبتلا به بیش فعالی دارای طیف گسترده ای از توانایی ها، مهارت ها، استعدادها و تجربیات هستند. در حالی که برخی از جنبه‌های این شرایط می‌توانند در تنظیمات خاصی چالش‌هایی ایجاد کنند، بسیاری از همین ویژگی‌ها نیز می‌توانند سودمند باشند.
ADHD می تواند زندگی شما را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. برخی از این موارد می‌توانند منفی باشند، اما موارد مثبت زیادی نیز وجود دارد که می‌تواند ناشی از ADHD باشد، مانند انعطاف‌پذیری، خلاقیت، انرژی و خودآگاهی بیشتر.

کلید استفاده از این فواید ADHD، ایجاد تعادل بین خوب و بد است. به دنبال راه هایی بگردید تا نقاط قوت خود را به سمت فعالیت هایی هدایت کنید که رفاه و شادی کلی شما را بهبود می بخشد. چالش‌ها حتماً پیش می‌آیند، اما اغلب می‌توانید راه‌هایی برای مقابله پیدا کنید، از جمله جستجوی درمان.

درک نقاط قوت خود و یافتن راه هایی برای مدیریت جنبه های چالش برانگیز ADHD می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که از استعدادهای خود برای شکوفایی استفاده کنید.

ا‌مروزه با پیشرفت علم تکنیک های مختلفی برای درمان اختلالات روانی ایجاد شده است که بسته به شرایط شما میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. میتوانید از کارشناسان انستیتو سلامت مغز دانا کمک بگیرید تا بهترین و موثرترین درمان برای خود را بیابید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برداشتن اولین قدم اغلب سخت ترین است. مرکز سلامت مغز آن را ساده کرده است. برای رزرو نوبت و شروع سفر خود به سمت بهبودی، اینجا کلیک کنید.

همین حالا می توانید نوبت خود را از طریق لینک زیر رزرو کنید!

شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

 

به این مقاله امتیاز دهید