07136476172 - 09172030360 [email protected]

چشمانم از خواب باز شد که مادرم گفت: بچه جوجه ها از پوسته خارج شده اند. از روی تخت پریدم و به سمت محل لانه سازی دویدم که صدای قلقلک جوجه ها را می شنیدم. 17 سال پیش بود.

 

من هرگز برای مرغم اسمی انتخاب نکردم. فکر می‌کردم نامگذاری باعث افزایش وابستگی من به مرغ می‌شود و نمی‌خواستم مثل قبل وقتی که دیگران به خاطر سن مردند گریه کنم.

 

او در سبد استراحت می کرد. پدرم برای او لانه ساخت تا جوجه ها از تخم ها بیرون بیایند. لایه های ضخیم لباس، کیسه های نایلونی و بوی تعفن از سبد پس از سه هفته جوجه کشی شدید بود.

 

هرگز بوی آن برایم مهم نبود. عادت کرده بودم نزدیکتر به سبد رفتم و به آرامی چمباتمه زدم. می‌توانستم سرهای جوجه‌های بچه را ببینم که از زیر شکمش بیرون و داخل می‌شوند. او خسته و گرسنه به نظر می رسید. دویدم داخل خانه و یک بشقاب برنج و یک فنجان آب آوردم. بشقاب و فنجان را کنار سبد گذاشتم.

 

مادر از سبد بیرون آمد و جوجه ها بلندتر از همیشه شروع به جیرجیر کردن کردند.

اول کمی آب نوشید و بعد از آن شروع به ایجاد صدای آارمی کرد که تکراری بود که فقط به این معنی است: ببینید غذا اینجاست.

 

آنها را شمردم؛ از هر ده تخم، هفت جوجه وجود داشت. فکر می کنم سه تخم مرغ خراب شده بود. هر سال این اتفاق می افتاد.

 

وقتی جوجه ها نمی توانستند خودشان از سبد بیرون بیایند، به آنها کمک کردم تا پایین بیایند. آن‌ها دور بشقاب را می‌گیرند، در حالی که مادرشان یک یا دو دانه برنج را روی منقار خود گرفته و آن را جلوی جوجه‌های بچه می‌اندازد.

 

من دوست داشتم که چگونه به فرزندانش غذا خوردن را آموزش می دهد. پدر و مادرم پشت سرم ایستادند و همه چیز را تماشا کردند. در چند هفته بعد، دو نفر از هفت نفر به دلیل بیماری نامشخص جان خود را از دست دادند.

 

جوجه ها بازی می کردند، غذا می خوردند، هر جا که مادرشان می رفت دنبالش می رفتند

با گذشت زمان، به سرعت رشد می کردند. اعتراف می کنم که بعد از مدرسه با آنها بازی کردم. آنها مرا دوست داشتند و مرغ مادر آنقدر مهربان بود که هرگز به خاطر اینکه دور و بر فرزندانش هستم مرا گاز نمی گرفت.

 

حدس می زنم او می دانست که من به آنها هیچ آسیبی نمی رسانم. در چند هفته بعد، تعداد از پنج به سه کاهش یافت. یکی به دلیل بیماری درگذشت و دیگری از یک پیاده روی عصرگاهی برنگشت.

 

ما مشکوک شدیم که همسایه ها چهارمی را گرفتند و خوردند. از همسایه هایم برای این کار متنفر بودم. اما، اشکالی ندارد، زیرا این سه هنوز زنده هستند و سالم به نظر می رسند. حداقل بهتر از سال گذشته، جایی که هیچ کس جان سالم به در نبرد.

 

همه چیز خوب پیش می رفت که یک روز صبح همه چیز تغییر کرد.

 

در اتاقم مشغول انجام کاری بودم که صدای جیغ بلند مرغ ها را شنیدم. زمانی که در خطر بودند این کار را می کردند. فکر کردم ممکن است یک مار در بوته ها ظاهر شده باشد.

 

فقط برای فهمیدن به ایوان دویدم. مرغ مادر طوری بچه هایش را گاز می گرفت که انگار دشمنان فانی او هستند.

 

پرهای گردنش بلند شده بود، بال هایش به سمت زمین و دور از بدنش بود، یعنی: از او دوری کنید.

 

اما یکی از سه نفر با وجود هشدارها به مادرش نزدیک شد. لحظه بعد مرغ مادر منقار خود را به پرهای بچه مرغ زد و قسمت زیادی از آن را در دهانش کرد. بچه جوجه پرید و جیغ کشید و هر چه سریعتر از او فرار کرد. از دور ایستاد و احمقانه به مادرش نگاه کرد.

 

مشکل او چی هستش؟ چرا او آنها را اذیت می کند؟ گیج و عصبانی بودم.

 

جوجه دوم به سمت مادرش آمد: نتیجه مشابه. سومی هرگز تلاش نکرد و فاصله اش را حفظ کرد. به نظر می رسید که مادر می خواهد آنها را بکشد. آیا او دیوانه شده است؟ از مادرم پرسیدم که کنارم ایستاده بود و تمام درام را تماشا می کرد.

 

مرغ را از پشت گرفتم و بلندش کردم. می خواستم او را دور بیندازم چون عصبانی بودم اما این کار را نکردم. مادرم به من دستور داد که او را رها کنم، اما من اعتراض کردم: «او اذیتشان می‌کند. او دیوانه شده است.»

 

«این رفتار برای آنها عادی است. وقتی بچه هایشان بزرگ می شوند این گونه رفتار می کنند. او فقط به آنها آموزش می دهد که مستقل باشند.» من او را رها کردم و آن روز چند سوال در ذهنم شکل گرفت.

 

چرا او باید بچه هایش را دور کند؟

آیا او نمی تواند با ماندن در کنار آنها به آنها بیاموزد که مستقل باشند؟ چرا حیوانات اینقدر گنگ هستند؟ این سوالات به مدت 17 سال همیشه در ذهن من وجود داشت تا اینکه وقتی کتاب شش ستون عزت نفس نوشته ناتانیل براندن را خواندم، پاسخ آن را پیدا کردم.

 

مسئولیت پذیری و عزت نفس:

مرغ مادر بچه هایش را گاز گرفت تا خودشان زندگی کردن را یاد بگیرند. آنها مسئول زندگی خود می شوند. انسان ها فرزندان خود را گاز نمی گیرند تا به آنها بیاموزند چگونه مستقل شوند. نه اینکه من دیده باشم، اما تعداد کمی از والدین اقدامات دیگری را انجام می دهند تا به فرزندان خود بیاموزند که مسئولیت زندگی را یاد بگیرند.

برخی از والدین نسبت به فرزندان خود بیش از حد زیاده‌روی می‌کنند، و وقتی این بچه‌ها بزرگ می‌شوند، در انجام مسئولیت زندگی خود به چالش کشیده می شوند.

من مسئول تحقق خواسته ام هستم. مسئول خوشبختی ام هستم و مسئول انتخاب ها و اعمال زندگی ام هستم. من خودم مسئول آگاهی خودم هستم.

من نمی گویم همه چیز تحت کنترل من است و من مسئول تمام اعمال و انتخاب هایی هستم که در زندگی ام انجام می دهم. تولد، مرگ و رویدادهای غیرمنتظره زندگی خارج از کنترل من هستند. من نمی توانم زلزله، سیل یا بیماری همه گیر مانند کرونا را کنترل کنم. نمی توانم مرگ نزدیکانمان را کنترل کنم یا در کنترل رکود ناگهانی بازار ناتوانم.

 

 

 اما چیزهای زیادی در کنترل من هستند

 مسئول تحقق خواسته ام هستم

من می خواهم رمان نویس شوم، بنویسم و داستان بگویم و این آرزوی من است. هیچ کس برای من داستان نخواهد نوشت و اگر من کتابی را ننویسم، هیچ کس کتاب مرا منتشر نخواهد کرد.

اگر تمام روز روی تخت بخوابم و در مورد نوشته هایم رویاپردازی کنم، حدس بزنید، در پایان روز حتی یک کلمه هم روی کاغذ سفید نوشته نمی شود. هیچ کس برای نجات من نمی آید.

هیچ کس نمی آید به من بگوید، “این 10000 دلار را بردار و یک زندگی بدون نگرانی داشته باش. پدر و مادرم هر کاری از دستشان بر می آمد برای بزرگ کردن من انجام دادند. حالا بقیه مسیر زندگی ام را خودم باید کشف کنم.

وقتی مسئول خواسته هایم می شوم، عزت نفسم را بالا می برم زیرا این نشان دهنده خودکارآمدی است. خودکارآمدی و اعتماد به نفس دو مؤلفه کلیدی عزت نفس هستند.

خودکارآمدی به معنای اعتماد به عملکرد ذهن، توانایی من در تفکر، درک، یادگیری، انتخاب و تصمیم گیری است. اعتماد به نفس؛ اعتماد به توانایی من برای درک حقایق و واقعیت ها که در حوزه علایق و نیازهای من قرار می گیرند.

خودکارآمدی باوری است که ما به توانایی های خود داریم.

به ویژه توانایی ما برای مقابله با چالش های پیش رو و انجام موفقیت آمیز یک کار. اگر مسئول اهداف خودم نباشم نمی توانم باورهایی را در خودم ایجاد کنم که توانایی رسیدن به خواسته هایم را داشته باشم.

بنابراین، من فقط با مسئولیت پذیر شدن در برابر خواسته های زندگی خود، عزت نفسم را بهبود می بخشم.

من مسئول خوشبختی خودم هستم

اگر فکر کنم شخص دیگری مسئول خوشبختی من است، این کودکانه و ناپخته است. من دیگر یک بچه هفت ساله نیستم و این وظیفه والدینم نیست که مرا خوشحال کنند. مسئول خوشبختی خودم هستم.

خوشبختی دو نوع است: شادی که به عوامل بیرونی بستگی دارد و شادی که به عوامل درونی بستگی دارد. خوشبختی من می تواند به عوامل بیرونی مانند تایید عشقم توسط شخصی که دوستش دارم و انجام کارهایی که می خواهم بستگی داشته باشد.

این نوع شادی نشانه اعتماد به نفس پایین است. با این وجود، من باید برای رسیدن به اهدافم تلاش کنم. باید حضور داشته باشم و زمانی را برای پذیرفته شدن توسط کسی که دوستش دارم اختصاص دهم.

شادی درونی ناشی از عزت نفس بالاست. شما می دانید که به خودتان احترام می گذارید زیرا تا حد زیادی باور دارید که شایسته زندگی هستید. می توانید به چیزهای بزرگ دست پیدا کنید زیرا قادر به دستیابی به چیزهای بزرگ هستید. شما این حق را دارید که شاد باشید.

شما به اندازه هر انسان دیگری ارزشمند و مهم هستید. هیچ عقده و حقارتی در شما وجود ندارد. وقتی با یک نفر صحبت می کنید نمی ترسید یا خجالتی نیستید. با چالش های زندگی روبرو می شوید. مشکل خود را حل می کنید و وقتی اوضاع سخت می شود، به جای اینکه آن را به گردن دیگران بیاندازید، روی راه حل تمرکز می کنید.

اینها نشانه های عزت نفس بالا هستند و این باعث شادی درونی می شود.

 من مسئول انتخاب ها و اقدامات زندگی ام هستم

من در مورد انتخاب های اخلاقی که در زندگی ام انجام داده ام صحبت نمی کنم. پدر و مادرم می خواهند که من پزشک شوم، اما من چیز دیگری را انتخاب کردم که دوستش دارم. موضوع این نکته سوم نیست. نکته سوم فقط به این معناست که من مسئول آگاهی بخشی به کارم هستم.

اگر پروژه‌ای را شروع کرده‌ام، این مسئولیت من است که چگونه آن را به پایان برسانم. من سرچشمه اعمالم هستم و مسئول انتخاب هایم هستم. من یک پروژه بزرگ دارم که باید تا عصر تمام کنم، اما حوصله کار کردن ندارم. چرا حوصله کار کردن ندارم؟

من حوصله کار کردن را ندارم چون دیشب خوب نخوابیدم یا شاید امروز افسرده هستم یا شاید یک انسداد ذهنیدارم.

بسیاری از ما به دلیل بلوک های ذهنی خیالی نمی توانیم یک هدف شخصی را تکمیل کنیم.

 یک مثال:

پروژه من این است که رمانم را ظرف چهار ماه تمام کنم. من هر روز کار می کنم و نیمی از نسخه خطی را در عرض دو ماه کامل می کنم. بعد از آن اتفاقی در درون من می افتد. شکی پیش می آید که اگر رمان من خوب نباشد چه می شود. اگر وقتم را تلف کنم چه می شود.

ترس از شکست یا ترس از موفقیت وجود دارد. این مورد برای اکثر نویسندگان اتفاق می افتد. به دلیل این تردیدها و ترس ها، بهره وری من به مرور زمان کاهش می یابد. به جای اینکه در عرض چهار ماه تمامش کنم، ده ماه را تلف کردم و اولین پیش نویس من هنوز آماده نیست.

این چیزی نیست جز یک بلوک ذهنی که از تجربیات زندگی گذشته ناشی می شود. شاید هیچ وقت کار بزرگی مثل نوشتن انجام ندادم.

شاید من در کودکی چیزی نوشتم اما هرگز آن را کامل نکردم. به همین دلیل، من در مغز ناخودآگاه خود این مفهوم را ایجاد می کنم که برای نوشتن کتاب به اندازه کافی خوب نیستم.

این اعتقاد اصلی من است که از آن بی اطلاعم. وقتی از این بلوک های ذهنی آگاه شدم، می توانم با آن مبارزه کنم و با اعمالم پیشروی کنم.

 من مسئول آگاهی خود هستم

وقتی هوشیاری را به زندگی خود وارد می کنم، عزت نفسم به جایگاه بالاتری می رسد. من می توانم آگاهی را به همه جنبه های زندگی خود بیاورم. رابطه، ارتباطات با دیگران، اهداف زندگی، یادگیری و غیره.

در اینجا من در مورد آگاهی معنوی که ما از طریق مدیتیشن تجربه می کنیم صحبت نمی کنم. من در مورد آگاهی در مورد تصمیماتم، رفتارم نسبت به فعالیت هایم صحبت می کنم.

مثال:

من شروع به نوشتن کتابم می کنم و بعد از بیست دقیقه نوشتن تصمیم می گیرم استراحت کنم یا تصمیم می گیرم که برای امروز کافی باشد. اگر من مسئول هوشیاری خود باشم، تصمیم ناخودآگاه خود برای توقف نوشتن را بعد از بیست دقیقه تجزیه و تحلیل خواهم کرد.

تجزیه و تحلیل می کنم که چرا نوشتن را بعد از بیست دقیقه متوقف می کنم. آنچه که من احساس می کنم، انگیزه های من چیست، و آنچه اکنون تجربه می کنم.

این امر در مورد روابط با نزدیکان ما نیز صدق می کند. اگر با همسرمان دعوا کنیم می توانیم رفتار خود را تحلیل کنیم. چرا با او قهر می کنم، چرا عصبانی هستم، چرا غمگینم، چرا خوشحالم و غیره.

اما زمانی که هوشیاری را در زندگی خود بیاورید، دلایل پشت رفتار خود را خواهید فهمید. هنگامی که دلایل رفتار خود را درک کردید، می توانید اعمال و انتخاب های خود را مطابق با باورها و ارزش های خود تغییر دهید که در نهایت باعث بهبود عزت نفس می شود.

در مورد اراده خدا چطور؟

ممکن است برخی از شما بگویید اگر سرنوشتی برای من وجود دارد، چرا باید آگاهانه به زندگی خود فشار بیاورم؟ اگر به سرنوشت اعتقاد دارید، هیچ ایرادی ندارد و اراده خدا ربطی به عزت نفس شما ندارد. اگر همه چیز را به خدا بسپاری و در خانه ات بنشینی، به امید اتفاقات خوب، آن وقت ممکن است اتفاق بیفتد، چندین فرصت در خانه ات را بزند. اما چون هیچ اقدامی نکردی اگر اراده خدا وجود داشته باشد؛ با این حال، شما باید برای تحقق بخشیدن به سرنوشت خود اقدام کنید. برای اقدام، باید مسئولیت خود را بپذیرید و این باعث افزایش عزت نفس می شود.

امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

خجسته رحیمی جابری

پژوهشگر دکتری تخصصی علوم اعصاب

منبع: https://basicideaz.com/improve-self-esteem/

نکاتی ارزشمند برای غلبه بر”اضطراب اجتماعی”

آیا من درونگرا هستم یا اختلال اضطراب اجتماعی دارم؟ : تفاوت این دو را بدانید.

 

5/5 - (1 امتیاز)