07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

استرس، قسمتی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ماست. اما گاهی از حد خود بیشتر می شود و می تواند باعث رنجش ما شود، بنابرین انجام دادن تکنیک های برای مدیریت استرس و آرامش بیشتر، بسیار کمک دهنده خواهد بود.

 

مدیتیشن یک تسکین دهنده ی قوی استرس است. در اینجا درمورد یک فرم ساده و موثر از مدیتیشن که می تواند برای تازه کار ها مفید بوده و به راحتی یاد گرفته می شود، صحبت می کنیم. این نوع مدیتیشن، تنفس به سبک رزمی کاران می باشد.

 

خواه برای آماده شدن جهت یک  نبرد فیزیکی باشیم یا در محل کار ، این تمرین سریع، ابزاری اثبات شده برای کمک به ما جهت آرامش یافتن و آمادگی بیشتر برای هر چیز است.

 

قدم به قدم :

 

1. در وضعیت راحتی بنشینیم . در حالی که اکثر رزمی کاران به صورتی که پاها زیر باسن قرار دارند و زانوها مستقیماً در جلو هستند، می نشینند، بسیاری از افراد این وضعیت را ناراحت می دانند. در این صورت ، ما همچنین می توانیم به صورت چهارزانو یا هر موقعیت دیگری که برایمان راحت تر باشد، بنشینیم.

 

2.چشمان خود را ببندیم ، اما پشت خود را صاف نگه داریم ، شانه ها را شل کنیم ، سر را بالا نگه داریم و با چشم هایمان به جلو متمرکز شویم.

 

3.نفس عمیق بکشیم، شکم خود را به صورت کشیده و منبسط(شل و راحت) درآورده و شانه های خود را آرام نگه داشته و به مدت 6 ثانیه نفس خود را  نگه داریم.

 

4.بازدم را انجام دهیم ، و دو بار دیگر تکرار کنیم. سپس به طور طبیعی نفس بکشیم و توجه خود را بر روی تنفس خود متمرکز کنیم.

 

5. از طریق بینی، نفس را به داخل آورده و از طریق دهان نفس خود را بیرون دهیم ، هنوز شکم خود را منبسط نگه داریم.

 

6. اگر افکارمان به سمت استرس های روز قبل رفت، به آرامی روی تنفس خود تمرکز کنیم و در لحظه فعلی باقی بمانیم. حرکت ورود و خروج هوا را احساس کنیم. همین!

 

7. این کار را به هر اندازه که دوست داریم کم یا زیاد ادامه دهیم ، و با ادامه ی این روند بدن ما آرام تر و ذهن ما بیشتر متمرکز خواهد شد. پس از ادامه ی روز لذت ببریم!

 

نکات نهایی

 

  •       هنگام تنفس ، به جای حرکت دادن شانه ها به سمت بالا و پایین ، شکم خود را منبسط و منقبض کنیم. تنفس عمیق تر طبیعی تر است (شبیه نحوه تنفس نوزادان) و ظرفیت ریه ما را افزایش می دهد. این گونه اکسیژن رسانی به مغز نیز افزایش می یابد.

 

  •      خیلی سریع یا خیلی آرام نفس نکشیم – فقط با سرعت طبیعی نفس بکشیم ، اما عمیق تر.

 

  •     از اینکه گاهی تمرکز خود را از انجام این مدیتیشن از دست دهید ناراحت و نگران نشویم. به جای این کار ، دوباره ذهن خود را متمرکز کنیم.

 

و نهایتا اینکه حتی اگر این روش، برای ما جواب نداد، می توانیم انواع دیگر مدیتیشن را امتحان کنیم.

 

منبع : http://verywellmind.com