07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

به مناسبت ماه جهانی آلزایمر، ما با یادآوری نکاتی با شایعات مربوط به بیماری آلزایمر و به طور کلی زوال عقل مبارزه خواهیم کرد.

 

زوال عقل بخشی طبیعی از پیری نیست.

 

امروزه تخمین زده می شود که 5.8 میلیون نفر از افراد 65 سال به بالا، در ایالات متحده به زوال عقل مبتلا باشند.

با توجه به این واقعیت که متوسط ​​طول عمر افراد در ایالات متحده طی دهه های اخیر افزایش یافته است، برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند که تا سال 2050، تعداد افراد مسن با زوال عقل به 13.8 میلیون نفر برسد.

 

در این مقاله، هدف ما از بین بردن 11 شایعه است.

 

1. زوال عقل با افزایش سن اجتناب ناپذیر است

 

این گفته درست نیست و زوال عقل بخشی طبیعی از پیری نیست.

طبق گزارشی که انجمن آلزایمر منتشر کرد، بیماری آلزایمر، که شایع ترین نوع زوال عقل است، 3٪ از افراد 65-74 ساله در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

در نتیجه افزایش خطر با افزایش سن، 17 درصد در افراد 75 تا 84 سال و 32 درصد در افراد 85 سال به بالا می باشد.

 

2. زوال عقل و بیماری آلزایمر یکسان هستند

 

این کاملا درست نیست. آلزایمر نوعی زوال عقل است که 60-80٪ از کل موارد زوال عقل را تشکیل می دهد. انواع دیگر زوال عقل عبارتند از: زوال عقل زوال عقل فرونتو تمپورال  (FTD)، زوال عقل عروقی، زوال عقل مختلط و زوال عقل اجسام لوئی.

موسسه ملی پیری، زوال عقل را به عنوان “از دست دادن عملکرد شناختی – تفکر، یادآوری و استدلال – و مشکل در عملکرد های رفتاری طوری تعریف می کند که در زندگی و فعالیت های روزمره فرد تداخل ایجاد کند.”

 

اگرچه زوال عقل دارای ویژگی های خاصی است، اما هر نوع از آن آسیب شناسی ویژه خود را دارد.

 

بیماری آلزایمر با تجمع پلاک ها و گرفتگی های به اصطلاح مغز همراه است. این ساختارها با سلولهای مغزی تداخل دارند و در نهایت باعث از بین رفتن آنها می شوند. در مقابل، مرگ سلول های مغزی در زوال عقل عروقی به دلیل کمبود اکسیژن رخ می دهد، که می تواند به عنوان مثال در اثر سکته مغزی ایجاد شود.

زوال عقل فرونتو تمپورال FTD، به عنوان مثال، هنگامی اتفاق می افتد که ساختارهای غیرطبیعی پروتئینی در لوب های پیشانی و گیجگاهی مغز تشکیل می شود و باعث مرگ سلول های مغزی در این مناطق می شود.

 

 

3- یکی از اعضای خانواده به زوال عقل مبتلا است، بنابراین من به آن مبتلا خواهم شد.

 

یک شایعه رایج این است که زوال عقل کاملاً ژنتیکی است. به عبارت دیگر، اگر یکی از اعضای خانواده با زوال عقل تشخیص داده شود، حتما بعداً در زندگی دچار زوال عقل می شود. این درست نیست.

اگرچه برخی از اشکال زوال عقل یک مؤلفه ژنتیکی دارد، اما اکثر موارد پیوند ژنتیکی قوی ندارند.

همانطور که در بالا یاد گرفتیم، به جای عوامل ژنتیکی، مهمترین عامل خطر ابتلا به زوال عقل سن است. با این حال، اگر والدین یا مادربزرگ در سن کمتر از 65 سال به آلزایمر مبتلا شوند، احتمال انتقال آن از نظر ژنتیکی بیشتر است.

شروع آلزایمر در سنین کمتر تقریباً غیر معمول است.

از آنجا که اکثر موارد زوال عقل بیماری آلزایمر است، این بدان معنی است که بیشتر موارد زوال عقل ارثی نیستند. زوال عقل فرونتو تمپورال FTD، که بسیار کمتر شایع است، پیوند ژنتیکی قوی تری دارد، اما اگر پدر یا مادر یا مادربزرگ یا پدربزرگ به این بیماری مبتلا شوند، به این معنی نیست که کودکان یا نوه ها به آن مبتلا می شوند.

امروزه ، زوال عقل فرونتو تمپورال FTD در هر 100000 نفر حدود 15-22 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. از این افراد، حدود 15٪ سابقه خانوادگی قوی در مورد این بیماری دارند.

 

4- زوال عقل فقط افراد مسن را درگیر می کند

 

سن یک عامل خطر ابتلا به زوال عقل است، اما زوال عقل می تواند در موارد نادر بزرگسالان جوان را تحت تأثیر قرار دهد. برخی دانشمندان تخمین می زنند که، در افراد 30 تا 64 ساله، 38260 نفر در 100000 نفر – معادل 0.038-0.26٪ – دچار زوال عقل زودرس می شوند.

 

در محدوده سنی 55-64، این افزایش در نزدیکی 420 نفر در 100،000، یا 0.4٪ است.

 

5- استفاده از ظروف آلومینیومی باعث ابتلا به آلزایمر می شود

 

در دهه 1960 دانشمندان مقدار زیادی آلومینیوم به خرگوش تزریق کردند. آنها دریافتند که این حیوانات ضایعات عصبی مشابه با آنچه در مغز افراد مبتلا به آلزایمر ایجاد می شود، ایجاد می کنند.

علاوه بر این، برخی مطالعات آلومینیوم را در پلاک های مرتبط با آلزایمر شناسایی کرده اند. با این حال، آلومینیوم در مغز سالم نیز ظاهر می شود و محققان ارتباط علی بین این عنصر و بیماری آلزایمر نیافته اند.

به دنبال این مطالعات، هنوز هم شایعه ها حکایت از آن دارد که نوشیدن در قوطی های آلومینیومی یا پخت و پز با قابلمه های آلومینیومی خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

با این حال، از همان آزمایشات اولیه، دانشمندان ارتباط مشخصی بین آلزایمر و استفاده از ظروف آلومینیومی پیدا نکردند.

اگرچه محققان، در نهایت، رابطه دقیق بین آلومینیوم و آلزایمر را پیدا خواهند کرد، اما بعید است مصرف آلومینیوم از طریق رژیم غذایی نقش مهمی داشته باشد.

همانطور که انجمن آلزایمر توضیح می دهد: “آلومینیوم موجود در غذا و نوشیدنی به شکلی است که به راحتی جذب بدن نمی شود.

 

6. زوال عقل به معنی پایان زندگی نیست

 

خوشبختانه اینگونه نیست. بسیاری از افراد مبتلا به تشخیص زوال عقل زندگی فعال و معناداری دارند. برخی از افراد می ترسند که اگر پزشک آنها را مبتلا به زوال عقل تشخیص دهد، دیگر نمی توانند به تنهایی به پیاده روی بروند و مجبور هستند بلافاصله رانندگی با وسیله نقلیه خود را متوقف کنند.

درست است که این تنظیمات ممکن است بهتر باشد به موقع انجام شود، اما در موارد خفیف زوال عقل، هیچ تغییری لازم نیست. با بدتر شدن زوال عقل، تغییراتی در شیوه زندگی فرد به احتمال زیاد وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که فرد نمی تواند زندگی رضایت بخشی داشته باشد.

جرمی هیوز توضیح می دهد: “بسیاری از افراد در مورد زوال عقل، در تاریکی به سر می برند – بسیاری احساس می کنند که تشخیص زوال عقل به این معنی است که کسی فوراً قادر به داشتن یک زندگی عادی نیست، در حالی که شایعات و سوء تفاهم ها همچنان به انزوایی که بسیاری از مردم احساس می کنند، منجر می شود.”

 

“[ما] می خواهیم به مردم اطمینان دهیم که با شروع زوال عقل زندگی پایان نمی یابد.”

 

 

7. از دست دادن حافظه همیشه بیانگر زوال عقل است

 

اگرچه از دست دادن حافظه می تواند یکی از علائم اولیه زوال عقل باشد، اما لزوماً به معنای شروع این بیماری نیست.

حافظه انسان می تواند غیر قابل پیش بینی باشد و همه ما گاهی اوقات چیزها را فراموش می کنیم. با این حال، اگر از دست دادن حافظه در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید.

 

اگرچه مسائل مربوط به حافظه نشانه اولیه بیماری آلزایمر است، اما در مورد سایر اشکال زوال عقل صدق نمی کند. به عنوان مثال، علائم و نشانه های اولیه زوال عقل فرونتو تمپورال FTD، می تواند شامل تغییر در روحیه و شخصیت، مشکلات زبانی و رفتار وسواسی باشد.

 

8- زوال عقل همیشه قابل پیشگیری است

 

متأسفانه این خلاف واقعیت است. نکته مهم، هرچند، عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا به انواع خاصی از زوال عقل را کاهش دهند یا شروع آنها را به تأخیر بیندازند.

به عنوان مثال، گزارش کمیسیون Lancet در سال 2020 در مورد پیشگیری، مداخله و مراقبت از زوال عقل 12 فاکتور را معرفی می کند که خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد:

 

تحصیلات کمتر
فشار خون
اختلال شنوایی
سیگار کشیدن
چاقی
افسردگی
بی تحرکی جسمی
دیابت
سطح پایین ارتباط اجتماعی
مصرف الکل
آسیب تروماتیک مغز
آلودگی هوا

 

اصلاح برخی از این عوامل دشوارتر از بقیه است، اما کار بر روی تغییر هر یک از آنها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل کمک کند.

“با هم، 12 عامل خطر قابل اصلاح حدود 40٪ از زوال عقل در سراسر جهان را تشکیل می دهند، بنابراین می توان از نظر تئوری پیشگیری کرد و یا به تأخیر انداخت.”

با این حال، همانطور که دکتر نانسی سیکوت، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان Cedars-Sinai در لس آنجلس، کالیفرنیا، توضیح می دهد، “کاهش خطر شما نیاز به شروع این تغییرات سبک زندگی را از ابتدا دارد، نه اینکه تا 70 سالگی منتظر بمانید.”

 

9. ویتامین ها و مکمل ها می توانند از زوال عقل جلوگیری کنند

 

این نیز نادرست است. تا به امروز، هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد هر مکمل ویتامین یا مواد معدنی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. در سال 2018، کتابخانه کوکران با هدف پاسخ به این سؤال، یک مطالعه مروری را انجام داد.

تجزیه و تحلیل آنها شامل داده های بیش از 83،000 شرکت کننده در 28 مطالعه بود. اگرچه نویسندگان “برخی از محدودیت های کلی شواهد” را گزارش می دهند، اما نتیجه گیری می کنند:

“ما شواهدی پیدا نکردیم که استراتژی مصرف مکمل ویتامین یا مواد معدنی برای بزرگسالانی که از نظر شناختی سالم هستند در اواسط یا اواخر زندگی تأثیر معنی داری بر کاهش شناختی یا زوال عقل داشته باشد، اگرچه شواهد نتیجه گیری قطعی را مجاز نمی دانند.”

 

10. همه افراد مبتلا به زوال عقل پرخاشگر می شوند

 

در بعضی موارد، درک مفهوم دنیای اطراف برای افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است دشوارتر باشد. این سردرگمی می تواند ناامید کننده باشد و برخی از افراد ممکن است با عصبانیت به احساسات پاسخ دهند. با این حال، این برای همه صدق نمی کند.

 

در مطالعه ای که روی 215 فرد مبتلا به زوال عقل انجام شد، 41٪ از شرکت کنندگان در طی مطالعه 2 ساله دچار پرخاشگری شدند. هنگامی که آنها عواملی را که خطر ابتلا به پرخاشگری را افزایش می دهد بررسی کردند، محققان دو عامل اصلی را شامل درد جسمی و رابطه کم کیفیت بین فرد و مراقبین او دانستند.

 

11. زوال عقل هرگز کشنده نیست

 

متأسفانه، زوال عقل می تواند کشنده باشد. طبق یک مطالعه اخیر، که در JAMA Neurology منتشر شده است، زوال عقل ممکن است یکی از علل شایع مرگ و میر باشد. نویسندگان “دریافتند که تقریباً 13.6٪ از مرگ و میر ناشی از زوال عقل در طی دوره 2000-2009 اتفاق افتاده است.”

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

Medical News Today

به این مقاله امتیاز دهید