07136476172 - 09172030360 [email protected]

غربالگری سرطان به آزمایش هایی اطلاق می شود که قبل از بروز هر گونه علائمی، به بررسی علائم سرطان می پردازند. مطالعات نشان می‌دهند که برخی از آزمایش‌های غربالگری به یافتن سرطان در مراحل اولیه کمک می‌کنند، زمانی که احتمالاً درمان آن آسان‌تر است. اگر پزشک به شما توصیه می‌کند که آزمایش غربالگری انجام دهید، مهم است که توصیه‌های او را بجدی بگیرید.

اکثر افراد تا سن 40 سالگی نیازی به آزمایشات غربالگری سرطان ندارند. افراد در معرض خطر سرطان ممکن است غربالگری سرطان را زودتر شروع کنند. اگر فکر می کنید در معرض خطر ابتلا به سرطان هستید، از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد آزمایش های غربالگری سرطان سوال کنید.

مزایا و معایب تست های غربالگری سرطان

مزایا

 • غربالگری سرطان ممکن است تغییراتی را در بدن شما پیدا کند که می تواند به سرطان تبدیل شود.
 • آزمایش های غربالگری، سرطان را زود و قبل از بروز علائم نشان می دهد.
 • آزمایشات غربالگری ممکن است به یافتن سرطان قبل از گسترش آن کمک کند.

معایب

تست های غربالگری سرطان همیشه دقیق نیستند. نتیجه آزمایش ممکن است نشان دهد که سرطان دارید در حالی که ندارید. این یک نتیجه مثبت کاذب است. از سوی دیگر، آزمایش شما ممکن است نشان دهد که سرطان ندارید. این یک نتیجه منفی کاذب است.

غربالگری سرطان

چه کسانی باید از نظر سرطان غربالگری شوند؟

دستورالعمل های غربالگری سرطان بر اساس نوع سرطان و وضعیت شما متفاوت است. افراد 20 ساله و بالاتر باید از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بپرسند که آیا باید معاینه مربوط به سرطان را انجام دهند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از این چکاپ ها برای تعیین اینکه آیا افراد دارای عوامل خطر سرطان هستند یا خیر استفاده می کنند. یک عامل خطر چیزی است که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. سابقه خانوادگی سرطان یک عامل خطر است.

گفته می‌شود، مردم معمولاً تا سن 40 سالگی به آزمایش‌های منظم غربالگری سرطان نیاز ندارند. استثنائاتی وجود دارد، از جمله:

 • برای شخص یک بیماری پیش سرطانی تشخیص داده شده است.
 • شخص سابقه خانوادگی سرطان دارد، به ویژه سرطانی که در اعضای جوانتر خانواده تشخیص داده شده است.

تست های رایج غربالگری سرطان چیست؟

آزمایش های غربالگری سرطان شامل معاینات فیزیکی، آزمایش های تصویربرداری و آزمایش های آزمایشگاهی است.

 • معاینه فیزیکی : پزشکان ممکن است بدن شخص را برای هر گونه تغییر، مانند توده های غیر معمول بررسی کنند. آنها در مورد عادات سلامتی شما و سابقه سلامت خانواده شما سؤالاتی می پرسند.
 • آزمایش‌های آزمایشگاهی : این آزمایش‌ها ممکن است شامل آزمایش خون برای سرطان، آزمایش‌هایی برای به دست آوردن آزمایش‌های بافتی و ادرار باشد. پاپ اسمیر نمونه ای از آزمایش های غربالگری است که پزشکان تست غربالگری را  برای تهیه بافت برای آسیب شناسان  ارسال می کنند تا علائم سرطان را بررسی کنند.
 • تست های تصویربرداری : این تست ها تصاویری از نواحی داخل بدن شخص به دست می آورند. آموگرام m نمونه ای از آزمایش تصویربرداری است که سرطان را غربال می کند.
 • آزمایشات ژنتیکی برای سرطان : اگر فردی در خانواده دارای یک نوع سرطان ارثی باشد، ممکن است پزشک آزمایشات ژنتیکی را توصیه کند تا ببیند آیا خطر ابتلا به آن سرطان در  فرد افزایش یافته است یا خیر.
در مورد آزمایش های تشخیص زودهنگام سرطان چندگانه چطور؟

تست Galleri یک آزمایش خون جدید است که می تواند بیش از 50 نوع سرطان را تشخیص دهد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این آزمایش را برای استفاده منظم تایید نکرده است. اگر علاقه مند به یادگیری در مورد این تست هستید، مطالب انیستیتو سلامت مغز دانا را دنبال کنید.

چه کسی تصمیم می گیرد که کدام آزمایش غربالگری سرطان موثر باشد؟

درست مانند درمان جدید سرطان، آزمایش‌های جدید غربالگری سرطان نیز دوره‌های آزمایشی را پشت سر می‌گذارند. محققان پزشکی شواهدی را جمع‌آوری می‌کنند که نشان می‌دهد این آزمایش‌ها دقیق و ایمن هستند.

غربالگری سرطان

چه کسی دستورالعمل های غربالگری سرطان را تعیین می کند؟

در ایالات متحده، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده دستورالعمل های غربالگری سرطان را تنظیم می کند. کارگروه یک پانل داوطلب از کارشناسان است. این پانل توصیه هایی در مورد غربالگری سرطان و سایر روش های پیشگیری از برخی شرایط پزشکی ارائه می دهد.

تست های غربالگری سرطان سینه

سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر در زنان و افرادی است که در هنگام تولد زنان تعیین شده اند (DFAB) که در ایالات متحده زندگی می کنند، معمولاً زنان و افراد DFAB 40 ساله و بالاتر را تحت تأثیر قرار می دهد. مطالعات نشان می دهد که ماموگرافی بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، زمانی که درمان آن آسان تر است.

ماموگرافی ممکن است تومورهای سرطان سینه را قبل از اینکه تومور علائم ایجاد کند یا در طول معاینه پستان پیدا شود، پیدا کند. یافتن زودهنگام سرطان سینه خطر مرگ ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است آزمایش های غربالگری سرطان سینه و زمان بندی زیر را توصیه کنند:

 • سن 40 تا 49 سال: افراد باید سالانه ماموگرافی و معاینه پستان انجام دهند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیز ممکن است هر دو سال یک بار ماموگرافی را توصیه کنند.
 • سن 50 تا 74 سال: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه کند هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهید.
 • ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است از آزمایش‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی پستان (MRI) برای غربالگری افرادی که ژن‌هایی را به ارث برده‌اند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، استفاده کنند.

تست های غربالگری سرطان پروستات

مردان با سن 45 سال و بالاتر تعیین شده اند، باید سالانه معاینه دیجیتالی رکتوم را انجام دهند. آزمایش خون برای سرطان پروستات وجود دارد. اگر 45 ساله هستید، از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بپرسید که آیا باید آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) انجام دهید .

غربالگری سرطان

تست های غربالگری سرطان دهانه رحم

به گفته موسسه ملی سرطان، استفاده از تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم باعث شده است که زنان و افراد کمتری DFAB در اثر این بیماری تشخیص داده شوند یا جان خود را از دست بدهند.

اینها دستورالعمل های غربالگری سرطان دهانه رحم هستند:

 • غربالگری باید از 21 سالگی شروع شود.
 • افراد 21 تا 29 ساله باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.
 • افراد 30 ساله و بالاتر باید هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) را انجام دهند. HPV عامل خطر سرطان دهانه رحم است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب آزمایش های HPV و تست پاپ اسمیر را همزمان انجام می دهند. افراد در این گروه سنی که آزمایش HPV انجام نمی دهند باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

تست های غربالگری سرطان ریه

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در آمریکا است. محققان پزشکی می دانند که برخی از عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد افزایش می دهد. این افراد ممکن است بخواهند غربالگری سرطان ریه را انجام دهند. تا به امروز، تنها یک شکل از غربالگری سرطان ریه – توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین (LDCT ) – به نظر می رسد خطر مرگ ناشی از سرطان ریه را کاهش می دهد.

آزمایشات سرطان کولورکتال

افراد 45 ساله و بالاتر باید به طور منظم آزمایش های غربالگری سرطان کولورکتال (کولون) را انجام دهند . آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • آزمایش مدفوع : این آزمایش‌ها به دنبال جهش‌های خونی و/یا ژنتیکی در مدفوع هستند.
 • سیگموئیدوسکوپی : این آزمایش به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا قسمت داخلی روده بزرگ (سیگموئید) و کولون  را بررسی کنند.
 • کولونوسکوپی : ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از یک دوربین انعطاف پذیر برای مشاهده داخل روده بزرگ و راست روده استفاده می کنند.
 • کولونوسکوپی مجازی : این آزمایش یک توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن است که به دنبال پولیپ در روده بزرگ و راست روده می‌گردد.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است غربالگری زودهنگام را برای افراد در معرض خطر سرطان روده بزرگ توصیه کنند. عوامل خطر عبارتند از:

غربالگری سرطان

 • داشتن اعضای بیولوژیکی خانواده با سابقه سرطان کولورکتال.
 • برداشتن پولیپ های پیشرفته در غربالگری قبلی سرطان .
 • ابتلا به بیماری التهابی روده .
 • داشتن شرایط ارثی مانند سندرم لینچ یا پولیپ آدنوماتوز خانوادگی.

تست های غربالگری سرطان تخمدان

هیچ آزمایش غربالگری برای سرطان تخمدان وجود ندارد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است آزمایش CA-125 (آزمایش خون) و آزمایش ژنتیکی را برای زنان و افراد DFAB با افزایش خطر سرطان تخمدان سفارش دهند .

سایر آزمایش های رایج غربالگری سرطان چیست؟

دندانپزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب غربالگری سرطان دهان را طی معاینات منظم انجام می دهند. متخصصین پوست سرطان پوست را بررسی می کنند.

نتیجه آزمایش غربالگری سرطان به چه معناست؟

آزمایش های غربالگری سرطان به دنبال تغییراتی در بدن فرد هستند که می تواند نشانه سرطان باشد. نتیجه آزمایش تشخیص سرطان یا نشانه ای از عاری بودن شما از سرطان نیست. گاهی اوقات، آزمایش های غربالگری سرطان نتایج غیرعادی تغییرات در بدن را نشان می دهد. در این صورت، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی  ممکن است آزمایش‌های اضافی را توصیه کند. درست مانند آزمایش های غربالگری اولیه، انجام آزمایش اضافی به معنای ابتلا به سرطان نیست.

چه زمانی ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی من را در مورد نتایج آزمایش من مطلع می کند؟

برخی از نتایج آزمایش در عرض چند روز در دسترس هستند. در مواقع دیگر، ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی نتایج آزمایش  را دریافت کند و بتواند آنها را با فرد به اشتراک بگذارد.

اگر آزمایش غربالگری من علائم سرطان را نشان دهد چه اتفاقی می افتد؟

مهم است که به یاد داشته باشید که آزمایش غربالگری تشخیصی نیست. اگر نتایج آزمایش غربالگری  علائم سرطان را نشان دهد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد تغییر در بدن  انجام دهد. به همین ترتیب، یک آزمایش غربالگری که نشانه‌های سرطان را پیدا نمی‌کند، وحی منزل برای قضاوت سلامت نیست. سرطان کم کم شروع می شود و ممکن است بسیار کند رشد کند. زمانی که به آزمایش غربالگری دیگری نیاز دارید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

غربالگری سرطان

سوالات متداول اضافی

همه افراد به طور منظم آزمایش های غربالگری سرطان را انجام نمی دهند. اگر یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی آزمایش‌هایی را توصیه می‌کند، احتمالاً می‌خواهید درباره این فرآیند بیشتر بدانید. در زیر چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید بپرسید:

 • چه آزمایش های غربالگری سرطان را برای افراد هم سن و سال من توصیه می کنید؟
 • چرا آن تست ها را توصیه می کنید؟
 • آیا فوراً به این آزمایشات نیاز دارم؟
 • آیا می توانید آن آزمایشات را انجام دهید یا باید به متخصص مراجعه کنم؟
 • آیا آزمایش های غربالگری وجود دارد که بتوانم در خانه انجام دهم؟
 • چه زمانی نتایج آزمایش غربالگری خود را دریافت خواهم کرد و چه کسی نتایج را به من می دهد؟
 • اگر نتایج من علائم احتمالی سرطان را نشان دهد چه اتفاقی می افتد؟
 • هر چند وقت یک بار باید آزمایشات غربالگری را انجام دهم؟

خلاصه

آزمایش های غربالگری سرطان می تواند هشدار اولیه سرطان باشد. یافتن و درمان زودهنگام سرطان، احتمال درمان آن توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را افزایش می دهد.

اما سرطان ترسناک است و غربالگری سرطان ممکن است شما را مضطرب کند. اگر به غربالگری سرطان فکر می کنید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید توضیح دهد که چه آزمایش های غربالگری سرطان ممکن است مفید باشد. آنها خوشحال خواهند شد که توضیح دهند هر آزمون به دنبال چه چیزی است، چگونه تست های خاصی را انجام می دهند و چگونه نتایج آزمایش شما را با شما به اشتراک می گذارند.

ژن های سرکوب کننده تومور سرطانی

آیا با آزمایش ژنتیک میتوان خطر ابتلا به سرطان را پیش بینی کرد؟

چگونگی ایجاد سرطان، علائم، تشخیص و درمان ها

به این مقاله امتیاز دهید