07136476172 - 09172030360 [email protected]

علل و درمان سردرد بعد از ورزش! با هم بشنویم :

مقدمه

شما در وسط یک تمرین شدید در باشگاه هستید، یا به تازگی یک تمرین را تمام کرده اید، ناگهان سردرد شدیدی پیدا می کنید. ممکن است که آن را نادیده بگیرید و به قدرت ادامه دهید. اما درد سرسخت است و تسلیم نمی شود. خب چه خبر است؟ با ما باشید تا در مورد علت و درمان سردرد بعد از ورزش صحبت کنیم.

علت دقیق اکثر سردردها ناشناخته است. دانشمندان معتقدند که علل عصبی ممکن است شامل مشکل در عصب صورت، انتقال دهنده عصبی “سروتونین” و سایر مواد شیمیایی مغز باشد. در برخی موارد، سردرد یک بیماری مستقل نیست و در عوض ممکن است نشانه یک بیماری دیگر مانند عفونت سینوسی یا ضربه به سر باشد.

علائم و شدت سردرد به نوع سردرد شما بستگی دارد. چهار نوع اصلی سردرد وجود دارد: میگرن، سردرد تنشی، خوشه ای و نوع ثانویه. خوشبختانه، بسیاری از درمان‌های بدون نسخه (OTC) برای سردرد وجود دارد. اگر سردردهای شدید یا ناتوان کننده را تجربه می کنید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند درمان اضافی را برای شما تجویز کند و به شما کمک کند راه هایی برای کاهش درد پیدا کنید.

سردرد ناشی از فعالیت چیست؟

به گفته بنیاد ملی سردرد، ورزش‌های شدید مانند دویدن می‌تواند باعث سردرد ناشی از فعالیت شود. اگرچه سردردهای ناشی از فعالیت به اندازه میگرن یا سردردهای استرسی رایج نیستند، اما می توانند دردناک باشند و از پنج دقیقه تا 48 ساعت طول بکشند.

اغلب به عنوان دردی دو طرفه (در هر دو طرف سر) توصیف می شود. به گفته بنیاد میگرن آمریکا (AMF)، این سردردها، اگر بیماری یا اختلال دیگری باعث ایجاد آنها نشود به عنوان «سردردهای ناشی از فعالیت اولیه» یا سردردهای ورزشی اولیه در نظر گرفته می‌شوند.

علل سردرد بعد از ورزش

بنیاد ملی سردرد می‌گوید که در بیشتر مواقع، هیچ دلیل زمینه‌ای جدی برای سردردهای ناشی از فعالیت وجود ندارد. اما به هرکسی که پس از ورزش سردرد می‌گیرد، توصیه می‌کند که توسط یک متخصص معاینه شود. سردرد بعد از ورزش می توانند با انواع مشکلات پزشکی از جمله تومورهای مغزی، آنوریسم مغزی، خونریزی زیر عنکبوتیه، بیماری قلبی و غیره مرتبط باشند.

آنوریسم

یک برآمدگی غیرطبیعی در دیواره شریان یا ورید است که پر از خون است. شریان ها رگ های خونی هستند که خون اکسیژن دار را از قلب به بقیه بدن می فرستند. آنوریسم ها می توانند در هر شریان یا ورید در سراسر بدن از جمله مغز، قلب، روده، شکم رخ دهند. زمانی ایجاد می شوند که بخشی از دیواره رگ نازک یا ضعیف شده باشد. شروع به نشت خون یا پارگی کند.

آنوریسم ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد اما در سنین 30 تا 60 سالگی شایع تر است. برخی از علائم رایج عبارتند از سردرد ناگهانی، درد در ناحیه شکم، گردن یا قفسه سینه، تاری دید، تغییر رنگ پوست و بسیاری دیگر.

بیشتر آنوریسم های رایج معمولاً به اندازه یک توت کوچک هستند. اگر آنوریسم بترکد، علائم می تواند به طور ناگهانی رخ دهد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

جلوگیری از سردرد بعد از ورزش

اگر سردردهای ناشی از ورزش را تجربه می‌کنید و مشکل سلامتی زمینه‌ای ندارید، متخصصان پزشکی می‌گویند که در صورت ابتلا موارد زیر را انجام دهید:

فعالیت را متوقف کرده و خود را خنک کنید

«ورزش در شرایط گرم، مرطوب یا در ارتفاعات بالا زمانی که بدن شما هنوز سازگار نیست، می‌تواند باعث سردردهای ناشی از فعالیت شود. دکتر استارک گفت، بنابراین سردرد ناشی از فعالیت این است که شما در شرایطی هستید که بدن به شما می گوید فشار بیش از حد به بدنتان وارد شده است و زمان استراحت فرا رسیده است.

اگر سردردتان از بین رفت، می توانید سعی کنید به تمرین خود بازگردید. اما ابتدا بدن خود را گرم کنید. گرم کردن قبل از هر نوع ورزش، چه شدید چه غیر شدید، به تدریج ضربان قلب شما را افزایش می دهد. جریان خون مناسب را برای بدن آماده می کند تا بدن شما را برای فعالیت آماده کند. این درواقع می تواند از سردردهای ناشی از فعالیت نیز جلوگیری کند.

از محرک ها اجتناب کنید

به خوبی هیدراته بمانید، به طور منظم غذا بخورید و به اندازه کافی بخوابید تا ببینید آیا این تغییرات از سردرد پس از ورزش جلوگیری می کند یا نه.

استرس خود را کاهش دهید

گاهی اوقات به نظر می رسد استرس یک امر طبیعی جدید است. استرس بیشتر در زندگی شما می تواند منجر به تغییراتی در سلامت شما شود.

سردردها، به ویژه، اغلب با افزایش سطح استرس ایجاد می‌شوند. اما در حالی که «سردردهای استرسی» ممکن است توصیف خوبی از آنچه در بدن شما می‌گذرد باشد، تشخیص کاملاً دقیقی نیست.

دارو

“گاهی اوقات داروهای بدون نسخه مانند ناپروکسن می توانند برای افراد مفید باشند.” متخصصین پیشنهاد می کنند 30 تا 60 دقیقه قبل از رفتن به باشگاه، ناپروکسن یا ایندومتاسین (با نسخه موجود است) مصرف کنید.

حتماً پزشک خود را در مورد داروهای OTC که مصرف می کنید در جریان قرار دهید. برخی از افراد دقیقاً قبل از ورزش شدید یا به صورت روزانه اگر داروهای OTC برای آنها کارساز نباشد، به داروهای تجویزی نیاز دارند تا از بروز سردرد جلوگیری کنند.

چه زمانی باید به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید

هر زمان که سردرد شدیدی دارید که به نظر می رسد بدترین سردرد زندگی شما است، یا چیزی که خیلی ناگهانی ایجاد می شود، یا علائم دیگری فراتر از سردردی که به آن عادت ندارید، مانند علائم بینایی ایجاد می کند، به پزشک نیاز دارید. فوراً توجه کنید زیرا ممکن است یک چیز جدی باشد. حتی اگر سر درد چندان بد نیست، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. بیماران مبتلا به سردردهای ورزشی جدید یا هرگز ارزیابی نشده باید ارزیابی شوند.

«من می‌گویم اگر این اتفاق بیش از چند بار رخ داده باشد، احتمالاً زمان خوبی برای مراجعه به یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی است». دکتر منینگ گفت: «می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه خود شروع کنید یا ببینید آیا می‌توانید یک متخصص مغز و اعصاب، متخصص سردرد یا فردی که در عصب‌شناسی ورزشی تخصص دارد پیدا کنید».

برای اطلاعات بیشتر با ما در کلینیک سلامت مغز دانا تماس بگیرید. همکاران ما مشاوره رایگان و چند تخصصی به شما ارائه می دهند.

 

منبع: https://www.health.com/headache-overview-7094882

https://www.health.com/condition/headaches-and-migraines/stress-headache

https://www.health.com/condition/headaches-and-migraines/exertion-headache

8 علت بی حسی پا

چرا از خواب میپرم دیگه خوابم نمیبره؟

به این مقاله امتیاز دهید