07136476172 - 09172030360 [email protected]

افسردگی بدون دلیل با هم بشنویم:

افسردگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که همه آنها پیچیده هستند و درک آنها دشوار است. در برخی موارد، احساس افسردگی می‌تواند به وضوح با تجربه‌ای در زندگی شخصی، مانند یک فقدان غم‌انگیز یا یک رویداد خشونت‌آمیز مرتبط باشد. سایر افراد ممکن است آگاه باشند که سابقه خانوادگی بیماری روانی دارند و در نتیجه ممکن است با تشخیص افسردگی غافلگیر نشوند. با این حال، برخی از افراد افسرده می شوند و دلیل آن را نمی دانند. آنها ممکن است احساس کنند افسردگی بدون دلیل دارند. به خصوص اگر زندگی خود را در مقایسه با دیگران “خوب” یا “راحت” بدانند.

فشار برای توضیح یا توجیه احساس می تواند افسردگی را بدتر کند و ممکن است افراد را از درمان لازم باز دارد.

تجربه زندگی با افسردگی بدون دلیل

فردی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار است، شاغل است، خانه ای امن برای زندگی دارد، پول کافی برای مراقبت از خود و خانواده اش، دوستان حامی و سرگرمی هایش دارد، ممکن است برای درک اینکه چرا دائماً احساس افسردگی، عصبانیت یا تحریک پذیری می کند دچار مشکل شود.

در غیاب یک «محرک» واضح مانند مرگ یکی از عزیزان، طلاق، یا از دست دادن شغل، ممکن است احساس کنند که احساس افسردگی منطقی نیست.

تصورات پیرامون افسردگی بدون دلیل

نبود کمبود در زندگی آنها ممکن است باعث شود فرد احساس کند که “حق” ناراضی بودن را ندارد. اگر خانواده فردی سابقه افسردگی نداشته باشد، ممکن است تصور کنند که به این معنی است که نمی توانند از نظر ژنتیکی  مستعد باشند.

به همین ترتیب،  فرد ممکن است به دوران کودکی خود نگاه کند و اگر رویداد خاصی را پیدا نکند که افسردگی‌ای را که در بزرگسالی تجربه می‌کند «توجیه» کند، گیج و نگران شود.

وقتی افراد متوجه می شوند که اطرافیانشان افسردگی را تجربه نکرده اند، ممکن است احساس تنهایی کنند. آنها ممکن است شروع به نگرانی کنند که اگر غمگین یا ناراحت به نظر برسند دیگران فکر می کنند قدر آنچه را دارند نمی دانند. ممکن است نگران باشند که سربار دیگران باشند – یا به عنوان یک بار اضافه بر دوش دیگران در نظر گرفته شوند.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است نگران صحبت کردن با ترس از تغییر در مدرسه یا محل کار و همچنین در روابط خود باشند.

نگرانی افرادی که افسردگی بدون دلیل دارند در مورد انگ زدن دیگران به آنها

افراد  ممکن است نگران این باشند که رئیسشان اگر بداند افسردگی دارند، آنها را قادر به انجام کارشان نداند. هنگامی که جوانان در مدرسه افسرده هستند، ممکن است به اشتباه به آنها برچسب “تنبل” زده شود یا به آنها گفته شود که “به اندازه کافی تلاش نمی کنند”.

وقتی یک فرد مبتلا به افسردگی این پیام‌ها را  دریافت می کند، ممکن است به این باور برسد که باهوش یا توانا نیست.

در روابط، افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در مورد تجربیات خود صحبت نکنند زیرا می ترسند دیگران درکشان نکنند. آنها ممکن است نگران باشند که همسر، خانواده و دوستانشان از دوست داشتن آنها دست بردارند. آنها ممکن است بترسند افرادی که به آنها اهمیت می دهند آنها را به خاطر احساساتی که دارند سرزنش کنند.

همچنین ممکن است نگران باشند که اگر عزیزانشان نتوانند کمکشان کنند، سرزنششان کنند، که می تواند باعث شود فردی که افسرده است احساس گناه کند یا مثل یک سربار باشد.

دلایل دیگری که مردم آنچه را که احساس می کنند پنهان می کنند

والدینی که افسردگی را تجربه می کنند ممکن است نگران این باشند که چگونه فرزندان یا خانواده‌شان می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند. حتی ممکن است از این بیم داشته باشند که در صورت اعتراف به داشتن احساس افسردگی، به عنوان والدین «ناشایست» دیده شوند.

فشار برای «توجیه» افسردگی می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، اما این ضرب المثل قدیمی را به خاطر بسپارید که «نمی‌توانید یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت کنید». آن گونه که زندگی دیگران به نظر می رسد ممکن است تمام حقیقت را نشان ندهد.

افرادی که افسرده هستند ممکن است سخت تلاش کنند تا احساسات واقعی خود را پنهان کنند. در ظاهر، ممکن است افسرده به نظر نرسند و حتی طوری رفتار کنند که انگار احساس خوبی دارند و همه چیز خوب است.

چه خودتان افسردگی را تجربه کنید و چه یکی از عزیزانتان افسردگی داشته باشد، بازنگری در مورد نحوه تفکر در مورد این بیماری می تواند مفید باشد. به جای تمرکز بر دلایلی که ذهنی و نسبی هستند با تمرکز بر دلایل افسردگی که توسط حقایق پشتیبانی می شود شروع کنید.

اهمیت تمرکز بر علت های افسردگی

محققان هنوز در حال تحقیق بر روی مکانیسم‌های مختلفی هستند که باعث افسردگی می‌شوند. دلایل زیادی وجود دارد و در بیشتر موارد، ترکیبی از عواملی است که در نهایت باعث افسردگی فرد می‌شود.

برخی از علل شایع افسردگی بدون دلیل

برخی از عوامل موثر در افسردگی عبارتند از:

شیمی مغز:

مکانیسم های شیمیایی افسردگی به خوبی درک نشده است، اما محققان می دانند که عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز به نام انتقال دهنده های عصبی می تواند در هر کسی اتفاق بیفتد، حتی در غیاب یک محرک آشکار.

عوامل خطرساز غیر قابل تغییر:

برخی از تأثیرات، مانند ساختار مغز، استعداد ژنتیکی، و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی، چیزی نیست که شخص بتواند آن را کنترل کند.

عوامل خطر قابل اصلاح برای افسردگی بدون دلیل:

عوامل خطری که در دسته انتخاب های سبک زندگی قرار می گیرند، قابل اصلاح در نظر گرفته می شوند، اما میزانی که یک فرد می تواند این کار را انجام دهد به توانایی خود و میزان حمایت او بستگی دارد.
افسردگی می تواند رسیدگی به عواملی که ممکن است در افسردگی نقش دارند، مانند مصرف مواد یا رژیم غذایی، بسیار چالش برانگیزتر کند. همانقدر که افسردگی یک اختلال روانی است، می تواند مشکل جسمی هم باشد. علائمی مانند درد مزمن و خستگی می تواند تغییر شیوه زندگی مانند ورزش را برای افراد دشوار کند، حتی اگر بخواهند و معتقد باشند می تواند کمک کننده باشد.

برای ایجاد این تغییرات (و رعایت آنها) افراد باید ابزار مناسب و پشتیبانی خوبی داشته باشند. برای دریافت درمان، فرد مبتلا به افسردگی باید در مورد احساس خود احساس امنیت کند.

فردی که معتقد است افسردگی بدون دلیل دارد، ممکن است احساس کند لایق درخواست یا دریافت کمک نیست.

ادراکات فرد می تواند بر نتایج درمان تأثیر بگذارد

نگاه کردن به علل افسردگی افراد (اعم از مبتلایان به افسردگی و کسانی که می‌خواهند حمایت کنند) کمک می‌کند تا بفهمید افسرده بودن یک اختلال سلامت روان است، نه یک انتخاب.

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. چیزی که برای یک فرد جواب می دهد ممکن است برای دیگری جواب ندهد، و برخی افراد باید گزینه های مختلفی را قبل از یافتن مورد موثر امتحان کنند.

همچنین غیرعادی نیست که افراد در طول زندگی خود برای مدیریت افسردگی نیاز به درمان های مختلف داشته باشند، زیرا این وضعیت می تواند در پاسخ به تغییرات در زندگی فرد (هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی) تغییر کند و پیشرفت کند.

اگر افسرده هستید اما دلیل آن را نمی‌دانید، ممکن است تشخیص دهید که به کمک نیاز دارید و ممکن است کمک هم بخواهید، اما همچنین ممکن است با این احساس دست و پنجه نرم کنید که حق درخواست کمک را ندارید.

این را بدانید: هر فرد مبتلا به افسردگی نیاز دارد درمان شود.

آیا درمان افسردگی کمک خواهد کرد؟

پیش‌بینی اینکه کدام درمان‌ها برای افراد مبتلا به افسردگی کارآمدتر است، دشوار است. اینکه یک درمان خاص چقدر خوب کار می کند به نوع افسردگی که فرد تجربه می کند نیز بستگی دارد. این مهم است که با پزشک و/یا یک متخصص مراقبت از سلامت روان (مانند روانپزشک، به خصوص اگر دارو مصرف می کنید) ارتباط بگیرید زیرا در حال بررسی گزینه های مختلف درمانی هستید.

روان درمانی برای افسردگی بدون دلیل

روان درمانی یکی از گزینه هایی است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. در حالی که انواع زیادی وجود دارد، درمان شناختی-رفتاری (CBT) یک گزینه پرکاربرد و موثر است و افکار منفی که به افسردگی کمک می کنند را برطرف می کند. ممکن است به شما کمک کند متوجه شوید که افکار شما ممکن است در علائمتان نقش داشته باشند.

 

گزینه های درمانی آنلاین نیز در دسترس هستند و می توانند راهی راحت و  مقرون به صرفه برای دسترسی به درمان افسردگی ارائه دهند. چنین برنامه هایی همچنین می توانند مکمل مفیدی برای داروها و سایر ابزارهای درمانی باشند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید و  به دنبال بهترین تیم درمانی متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، نوروساینتیست های و سایر متخصصین مرتبط هستید با ما در تماس باشید. شما لایق بهترین ها هستید. 

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

داروها

داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک (فلوکستین) و زولافت (سرترالین) معمولاً برای افسردگی تجویز می شوند. داروها اغلب همراه با روان درمانی استفاده می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که برای بسیاری از افراد، استفاده از روان درمان و داروهای ضد افسردگی با هم می تواند به طور موثر افسردگی را درمان کند. با این حال، این مداخلات به تنهایی ممکن است به اندازه کافی علائم را برای هر فرد مبتلا به افسردگی برطرف نکند.

سایر گزینه های درمانی

نوروفیدبک

علوم اعصاب ثابت کرده است که تمرینات مکرر شبکه های مغزی، مانند تمرینهای مرتبط با نوروفیدبک، توانایی تغییر شکل مغز را دارد. این موضوع به بهینه سازی الگوهای امواج مغزی کمک می کند و در عین حال ارتباطات بین نورون ها و شبکه ها را تقویت می کند.

 

درمان نوروفیدبک همچنین سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بهبود می بخشد و در عین حال فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد. پس از 20 تا 60 جلسه نوروفیدبک، بسیاری از بیماران کاهش علائم اضطراب و افسردگی خود را تجربه می کنند.

اگر میخواهید از نوروفیدبک و چگونگی انجام آن بیشتر بدانید این مطلب را از دست ندهید:

تحریک مغناطیسی مغز

اگر از افسردگی شدید رنج می برید که به دارو مقاوم بوده است، درمان TMS میتواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. درمان با تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک درمان غیرتهاجمی است. پالس های انرژی مغناطیسی مکرر را به مناطقی از مغز که در خلق و خوی درگیر هستند هدایت می کند. این پالس های مغناطیسی بدون درد از جمجمه عبور می کنند و سلول های مغزی را تحریک می کنند.این موضوع می تواند ارتباط بین قسمت های مختلف مغز را بهبود ببخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد.

تحریک ترانس کرانیال (tDCS)

تحریک فرا جمجمه ای ابزار جدیدی است که به کسانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند کمک می کند. روش تحریک فراجمجمه ای مغز میتواند به عنوان یک ابزار مفید در یک رویکرد جامع برای بهبودی طولانی مدت و پایدار بیماران مبتلا به افسردگی استفاده شود.

 

در طول یک جلسه، بیماران میتوانند بهبود خلق و خو و آرامش را احساس کنند. حتی پس از پایان جلسه، مغز میتواند به لطف نورپلاستیسیتی یا توانایی طبیعی خود برای تغییر، به سیم کشی مجدد و بهبود خود ادامه دهد. بیماران میتوانند با جلسات مکرر دستاوردها را تثبیت کنند. و پزشکان می توانند تغییرات طولانی مدت در مغز را با تکنیک های تصویربرداری (مانند fMRI یا qEEG) بررسی کنند.

درباره درمان افسردگی بدون دارو با تحریک الکتریکی مغز tDCS بیشتر بدانید:

حرف آخر

در حالی که غیرممکن نیست که یک دوره خاص از افسردگی به خودی خود از بین برود، کمک گرفتن می تواند باعث شود که سریعتر احساس بهتری داشته باشید. همچنین می تواند به طور بالقوه از بدتر شدن افسردگی یا تأثیر بر سلامت جسمانی شما جلوگیری کند. از آنجایی که افسردگی قابل درمان است، پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود پیدا کنید.

بعلاوه، رفع برخی از اشکال افسردگی دشوارتر است. در مواردی از این قبیل، شما نمی توانید منتظر بمانید که از بین برود. درمان ممکن است برای کمک به کاهش نوع یا شدت افسردگی و اضطراب شما ضروری باشد.

علاوه بر این، شما شایسته درمان مناسب وشخصی سازی شده برای افسردگی هستید.

هیچ ضرری ندارد یا شرم آور نیست اگر از کسی بخواهید کمک کند تا دوباره احساس بهتری داشته باشید.

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه حمایت دیگران و درمان های جدید را در نظر بگیرید.

اگر بدنبال بهترین کلینیک برای انجام خدمات نوروتکنولوژی مانند tDCS,TMS, VNS و نوروفیدبک زیر نظر متخصصین روانپزشکی، رونشناسی و علوم اعصاب هستید، همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172 – 09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

نوروفیدبک و افسردگی (+فناوری های جدیدتر از نوروفیدبک)

تراپیست خوب در شیراز

بهترین مشاور بالینی شیراز

به این مقاله امتیاز دهید