07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

نکاتی برای داشتن رابطه ی عاطفی موفق تر

اگر شما متوجه شدید که با یک فرد درونگرا در رابطه ی عاطفی هستید،خوب است برخی نکات را در مورد ارتباط با این افراد بدانید. فرقی نمی کند خودتان برونگرا باشید یا نه.

اگر شما نیاز ها و ترجیحات شریک عاطفی خود را بشناسید، ارتباط عاطفی با یک فرد درونگرا, دشوار و چالش برانگیز نخواهد بود.

در ادامه راهکار هایی برای شروع آمده است:

 

 

1.آن ها را همانگونه که هستند بپذیرید.

بسیاری از مواقع، افراد سعی می کنند شریک عاطفی خود را تغییر دهند به جای اینکه او را همانگونه که هست بپذیرند.

اگر شما با یک فرد درونگرا، رابطه ی عاطفی دارید، سعی نکنید آن ها را به شخصی تبدیل کنید که نیستند.در عوض ویژگی های او را غنیمت شمارید. افراد درونگرا این فرصت را برای شریک عاطفی خود فراهم می کنند که مشاهده گر تر باشند و عمیق تر به چیز ها نگاه کنند. در مقابل، افراد برونگرا، این فرصت را برای طرف مقابل  خود ایجاد می کنند که افراد و مکان های جدید را ملاقات کنند.

کلید این کار، فراموش کردن تمام کلیشه های اجتماعی در مورد درونگرایی است. درونگرایی یک ضعف نیست و همچنین به این معنا نیست که درونگراها افراد دیگر را دوست ندارند یا ضد اجتماعی هستند.

در واقع بسیاری از درونگراها، فعالیت های برونگرایانه ی زیادی انجام می دهند. تفاوت درونگرایی این است که افراد درونگرا، نیاز به زمان تنهایی، برای دوباره شارژ شدن دارند. در صورتی که افراد برونگرا کمتر به زمانی برای تنها بودن نیاز دارند.

 

 

2.فرد امنی باشید.

شریک عاطفی درونگرای شما،زمانی بهتر افکار درونی خود را با شما در میان می گذارد که احساس کند شنیده می شود و شما فرد امنی هستید.

اگر او احساس کند هر بار، در یک رقابت برای گفت و گو با شما است، یا شما همه ی حرف زدن ها را انجام می دهید، او به شنیدن ادامه می دهد و شروع به صحبت نخواهد کرد.

سعی کنید با تغییر تمرکز از روی خودتان به روی شریک عاطفی تان، به او نشان دهید که ارزشمند و مهم است.با گذشت زمان مشاهده خواهید کرد که شریک عاطفی درونگرای شما، شوخ طبع و پر از افکار جالب است.

 

 

3.ارتباطی واقعی و معتبر ایجاد کنید.

به جای تمرکز روی انجام کار های درست در رابطه، مثل به موقع زنگ زدن، مرتبا پیام دادن و گفتن حرف های درست و دست از پا خطا نکردن،روی برقراری یک ارتباط واقعی و معنا دار با شریک عاطفی خود تمرکز کنید.

در واقع بسیاری از افراد درونگرا، ترجیح می دهند ارتباطاات جالب و فکر شده ای در مورد علایق خود داشته باشند.

اگر شما از علایق شریک عاطفی خود آگاه نیستید، از او بپرسید.یا در مورد علایق و چیز های دوست داشتنی در مورد خودتان صحبت کنید.

افراد درونگرا به دنبال ارتباطی ذهنی با شما هستند که در آن، شما دنیای درونی خود را با آن ها به اشتراک می گذارید.شما همچنین می توانید با پرسیدن سوال، این ارتباط را برقرار کنید.

بسیاری از درونگراها، افکار و احساسات خود را در پاسخ به سوالات بیان می کنند به جای اینکه خودشان شروع به صحبت در مورد آن ها کنند.بنابراین صبور باشید و از شریک عاطفی خود سوال های مناسب بپرسید.

با نشان دادن علاقه ی خود به افکار درونی آن ها، و ایجاد فضای مناسب برای به اشتراک گذاشتن این افکار، شما می توانید ارتباط عمیق تر و معنادار تری با شریک عاطفی خود برقرار کنید.

 

 

4.مکان ها و فعالیت های مناسب را برای دیدار های خود انتخاب کنید.

دانستن اینکه شریک عاطفی شما، مکان های خلوت و آرام را ترجیح می دهد، به شما در ابتدای رابطه کمک می کند دیدار های خود را بهتر مدیریت کنید/

برای مثال، به جای بردن شریک عاطفی خود به یک جشنواره ی کاری، که در آن هیچ کس را نمی شناسد، او را به شام یا قهوه دعوت کنید.یا یک پیاده روی طولانی با هم را برنامه ریزی کنید.

 

بعد از مدتی با هم بودن؛ شریک عاطفی شما تمایل بیشتری به شرکت در مکان های شلوغ تر و اجتماعی تر مثل مهمانی ها با شما خواهد داشت.

شریک عاطفی درونگرا

 

 

5.به دنبال سازش و مصالحه باشید.

با دانستن این نکته که مهمانی ها یا مجامع شلوغ، شریک عاطفی درونگرای شما را خسته می کند، به دنبال راه هایی برای کنارآمدن در این شرایط باشید.

برای مثال می توانید در مورد مدت زمانی که در آن مکان شلوغ حضور خواهید داشت با هم به توافق برسید.یا برای مثال می توانید توافق کنید که شریک عاطفی درونگرای شما، زودتر مهمانی را ترک کند.

درست است که ترجیح می دهید تمام زمان ممکن را با شریک خود بگذرانید اما افراد درونگرا در این موفعیتها راحت نیستند.

راه های ارتباط و مکالمه با یکدیگر را باز بگذارید تا در مورد این به توافق برسید که رابطه ی عاطفی شما به چه شکل بهتر پیش خواهد رفت.

برای مثال برخی از زوج ها تصمیم میگیرند ماهی دوبار کاری را انجام دهند که مورد علاقه ی درونگرا هاست و ماهی دوبار نیز کاری را انجام دهند که مورد علاقه ی برونگراهاست.

یا برای مثال برخی زوج ها، بک سری کلمات را بین خود قرارداد می کنند که در موقعیت های دشوار استفاده کنند. با این روش فرد درونگرا می تواند به شریک خود اطلاع دهد که به مرز تحمل خود رسیده است و دوست دارد محل را ترک کند.

تا زمانی که شما و شریک عاطفی تان، به تفاوت های یکدیگر احترام می گذارید، حتی اگر دو سر متضاد طیف درونگرایی-برونگرایی باشید، رابطه ی سالمی خواهید داشت.

 

منبع:

verywellmind.com

 

رابطه ی عاطفی با افراد درونگرا – قسمت اول