07136476172 - 09172030360 [email protected]

موقعیت های مختلف خواب می تواند در کیفیت خواب شما تفاوت ایجاد کند.

می‌توانید برای چند هفته یک دفتر خاطرات داشته باشید تا به شما کمک کند چه حالتی بهترین کار را برای شما ایجاد کند که بیشترین استراحت را داشته باشید. بهترین حالت خوابیدن چیه؟

بیایید با آن روبرو شویم، خواب بخش بزرگی از زندگی ما است – حتی اگر 8 ساعت وقت نداشته باشیم. اما چیزهای بیشتری از آن چیزی که فکر می کنید وجود دارد.

وضعیت خواب شما نقش مهمی در کیفیت خواب شما دارد. به این معنی که ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را تغییر دهید. موقعیت های مختلف خواب فواید متفاوتی دارند. اگر درد یا سایر شرایط سلامتی را تجربه می کنید، ممکن است لازم باشد موقعیت خود را تغییر دهید تا به مدیریت آن کمک کنید.

اگرچه ممکن است این کاری نباشد که بتوانید در یک شب انجام دهید. اما تغییر وضعیت خواب پیش فرض شما قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد. صرف زمان برای آموزش تدریجی خوابیدن در وضعیت جدید می تواند راز بهبود کیفیت خواب شما باشد.

با این حال، اگر این چیزی است که با آن راحت نیستید، در مورد آن استرس نداشته باشید. همچنین می توانید موقعیت خواب مورد علاقه خود را تغییر دهید تا مطمئن شوید که بیشترین بهره را از آن می برید. واقعا بهترین حالت خوابیدن چی هست؟

موقعیت جنینی

وضعیت جنین شامل خوابیدن به پهلو با پاهای خمیده به سمت بدن است. این محبوب ترین حالت خوابیدن است – و دلیل خوبی هم دارد. نه تنها برای کمردرد یا بارداری عالی است، بلکه خوابیدن در وضعیت جنینی نیز می تواند به کاهش خروپف کمک کند.

با این حال، خوابیدن در وضعیت جنینی دارای چند جنبه منفی است. مطمئن شوید که وضعیت بدن شما نسبتا شل است، در غیر این صورت وضعیت راحت شما می تواند تنفس عمیق را در حین چرت زدن محدود کند. همچنین، اگر مشکلی با درد یا سفتی مفاصل دارید، خوابیدن در وضعیت سفت جنین ممکن است باعث درد شما در صبح شود.

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو شبیه خوابیدن در وضعیت جنینی است، اما پاهای شما به سمت بدن کشیده نمی شود. مانند وضعیت جنین، خوابیدن به پهلو برای شما بسیار مفید است. علاوه بر کاهش خروپف، برای هضم غذا عالی است. حتی ممکن است سوزش سر دل را کاهش دهد.

با وجود این فواید، خوابیدن به پهلو ممکن است همیشه بهترین نباشد. نه تنها می تواند باعث سفتی در شانه های شما شود، بلکه می تواند منجر به سفتی فک در آن سمت نیز شود. قرار دادن یک بالش بین ساق پاها به تراز بهتر باسن کمک می کند تا از کمردرد جلوگیری شود. پس بهترین حالت خوابیدن چی هست؟

آیا جهت بهتری برای خوابیدن وجود دارد؟

بسته به سلامتی شما، خوابیدن به پهلوی چپ و راست می تواند مزایایی داشته باشد. یک مطالعه کوچک و قدیمی‌تر، 10 نفر را در طول 2 روز مورد بررسی قرار داد. روز اول، شرکت کنندگان پس از خوردن یک وعده غذایی پرچرب به سمت راست استراحت کردند.

در دوم، آنها به سمت چپ سوئیچ کردند. محققان دریافتند سمت راست با افزایش سوزش سر دل و رفلاکس اسید همراه است، بنابراین خوابیدن به سمت چپ ممکن است مفیدتر باشد. خوابیدن به پهلوی چپ نیز ممکن است برای تشویق حرکات منظم روده مفید باشد. روده کوچک شما مواد زائد را از طریق چیزی به نام دریچه ایلئوسکال که در سمت راست پایین شکم وجود دارد به روده بزرگ منتقل می کند. خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند به طور بالقوه به نیروی جاذبه اجازه دهد تا به روند حرکت زباله از طریق دریچه ایلئوسکال کمک کند.

دراز کشیدن روی شکم

اگر بخواهیم وضعیت های خواب را رتبه بندی کنیم، ممکن است دراز کشیدن روی شکم در انتهای لیست باشد. در حالی که این یک موقعیت خوب برای خروپف یا آپنه خواب است، مزایای آن خیلی بیشتر گسترش نمی یابد.

متأسفانه خوابیدن بر روی شکم می تواند باعث درد گردن و کمر شود. همچنین می تواند فشار غیرضروری زیادی به ماهیچه ها و مفاصل شما اضافه کند، به همین دلیل است که ممکن است با درد و خستگی از خواب بیدار شوید. قرار دادن بالش زیر شکم ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند. بهترین حالت خوابیدن چی هست؟

صاف روی پشت خوابیدن

به پشت بیشترین فواید را برای سلامتی دارد. از ستون فقرات شما محافظت می کند و همچنین می تواند به تسکین درد لگن و زانو کمک کند. خوابیدن به پشت از نیروی جاذبه استفاده می کند تا بدن شما را در یک راستا روی ستون فقرات قرار دهد. این موقعیت می تواند به کاهش هر گونه فشار غیر ضروری بر روی کمر یا مفاصل شما کمک کند.

یک بالش پشت زانو ممکن است به حمایت از انحنای طبیعی کمر کمک کند. به علاوه، اگر نگران شاداب نگه داشتن پوست خود هستید، خوابیدن به پشت از پوست صورت در برابر چین و چروک محافظت می کند. از طرف دیگر، خوابیدن به پشت برای کسانی که خروپف یا آپنه خواب را تجربه می کنند، می تواند دشوار باشد. همچنین ممکن است برای هر کسی که کمردرد دارد دشوار باشد، به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید که به درستی از شما حمایت می شود.

بنابراین، چگونه می توانید بفهمید که کدام موقعیت خواب برای شما بهترین است؟

هیچ رویکردی برای همه وجود ندارد، بنابراین باید با چند موقعیت آزمایش کنید تا موقعیتی را پیدا کنید که هم راحت باشد و هم وقتی از خواب بیدار می‌شوید احساس استراحت (و بدون درد) داشته باشید.

وقتی شک دارید، به بدن خود گوش دهید. اگر نمی توانید به اندازه کافی راحت بخوابید در یک موقعیت خاص، آن را مجبور نکنید.

جمع بندی

موقعیت خواب شما بیش از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد. سعی کنید یک یا دو هفته یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید تا به شما کمک کند بهترین سناریوی خواب را برای نیازهای خود پیدا کنید.

می‌توانید الگوهای عادات خواب و کیفیت خواب خود را پیگیری کنید تا بتوانید نگاه بهتری به آنچه که کار می‌کند در مقایسه با آنچه که نیست، داشته باشید. به یاد داشته باشید، اگر مشکلی ندارید، نیازی به تغییر وضعیت خواب خود ندارید. کاری را انجام دهید که برای شما بهترین احساس را دارد. مهمترین چیز این است که مطمئن شوید که از خواب بیدار می شوید و احساس آرامش می کنید و آماده حرکت هستید.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان تخصصی با ما در انستیتو سلامت مغز دانا تماس بگیرید.

منبع: What’s the Best Sleeping Position? It Depends (healthline.com)

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

بازتوانی بعد از سکته مغزی!

به این مقاله امتیاز دهید