07136476172 - 09172030360 [email protected]

سندرم دست بیگانه یک بیماری عصبی نادر است که باعث می شود یک دست به میل خود عمل کند. گاهی اوقات یکی از پاها تحت تأثیر قرار می گیرد، اگرچه این امر چندان رایج نیست.

با سندرم دست بیگانه، دست تحت کنترل ذهن نیست. و طوری حرکت می کند که انگار ذهن خودش را دارد. دست آسیب‌دیده در طول این قسمت‌ها نسبت به صاحبش احساس غریبگی می‌کند. و به نظر می‌رسد که عمداً برای انجام کارهایی که غیرعمدی هستند حرکت می‌کند.

در حالی که می تواند کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا دست بیگانه در بزرگسالان رخ می دهد. گاهی اوقات از آن به عنوان سندرم دکتر استرنج لاو، دست استرنجلووی یا دست آنارشی یاد می شود.

چه چیزی باعث سندرم دست بیگانه می شود؟

سندرم دست بیگانه می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از افراد پس از سکته مغزی ، تروما یا تومور دچار سندرم دست بیگانه می شوند.  گاهی اوقات با سرطان، بیماری های عصبی و آنوریسم مغزی همراه است.

سندرم دست بیگانه با آن مرتبط است جراحی های مغز که دو نیمکره مغز را از هم جدا می کند. این ممکن است شامل یک برش در امتداد جسم پینه ای باشد. جسم پینه ای نیمکره های مغز را تقسیم می کند. و امکان ارتباط بین دو طرف را فراهم می کند. جراحی برای درمان صرع گاهی اوقات مغز را به این شکل تحت تاثیر قرار می دهد. ضایعات همچنین در قشر سینگولیت قدامی، قشر جداری خلفی و قسمت‌های قشر حرکتی مکمل مغز در افراد مبتلا به این عارضه یافت شده است.

اسکن‌های مغزی نشان می‌دهند که افراد مبتلا به  این سندرم  فعالیت‌های جداگانه‌ای در ناحیه حرکتی اولیه طرف مقابل دارند. تصور می شود که این به دلیل ضایعات یا آسیب در قشر جداری باشد. این بر سیستم های برنامه ریزی عمدی تأثیر می گذارد و می تواند باعث حرکات خود به خودی شود.

علائم  سندرم دست بیگانه  چیست؟

بارزترین علامت سندرم دست بیگانه، ناتوانی در کنترل دست است که به طور مستقل عمل می کند. دست آسیب‌دیده ممکن است به‌طور غیرارادی حرکت کند. و وظایف و اقدامات هدف‌دار را انجام دهد. گفته می شود که دست بدون کنترل شناختی یا آگاهی حرکت می کند. انگار که توسط شخص دیگری کنترل می شود یا ذهن خودش را دارد.

دست ممکن است صورت شما را لمس کند، دکمه پیراهن را ببندد، یا یک شی را بگیرد، گاهی اوقات به طور مکرر یا اجباری. و دست بیگانه نیز ممکن است خودبه خود معلق شود. دست همچنین ممکن است درگیر اقدامات مخالف خود باشد. مانند بستن کشویی که دست دیگر آن را باز کرده است. یا باز کردن دکمه پیراهنی که شما فقط دکمه‌های آن را بسته‌اید. گاهی اوقات دست بیگانه همکاری نمی کند و ممکن است اقدامات نادرستی انجام دهد یا دستورات را دنبال نکند.

افراد مبتلا به سندرم دست بیگانه ممکن است احساس کنند که دست یا اندام خارجی است یا به آنها تعلق ندارد. با این حال، آنها مالکیت اندام را انکار نمی کنند، که می تواند در سایر اختلالات اتفاق بیفتد.

چگونه سندرم دست بیگانه تشخیص داده می شود؟

پزشک ممکن است سندرم دست بیگانه را از طریق مشاهده و ارزیابی تشخیص دهد. تشخیص سندرم دست بیگانه پیچیده است زیرا این یک اختلال عصبی است که فاقد یک جزء روانپزشکی است. این امر تشخیص را دشوارتر می‌کند. زیرا مشکلات رفتاری شایع‌تر از سندرم دست بیگانه است. گاهی اوقات علائم را می توان به یک اختلال روانپزشکی نسبت داد که ممکن است برای فرد مبتلا ناامید کننده باشد.

گزینه های درمان سندرم دست بیگانه

هیچ درمانی برای سندرم دست بیگانه وجود ندارد. درمان ها و گزینه های دارویی برای این سندرم  توسعه نیافته اند. اما دانشمندان در حال کار بر روی درمان هایی برای کاهش علائم هستند. افرادی که پس از بیماری مغزی یا سکته مغزی مبتلا به سندرم دست بیگانه هستند، ممکن است پس از مدتی بهبود یابند. با این حال، بهبودی برای افراد مبتلا به بیماری های نورودژنراتیو موفقیت کمتری دارد.

این بیماری ممکن است با استفاده از درمان های کنترل عضلانی مانند سم بوتولینوم (بوتاکس) و عوامل مسدود کننده عصبی عضلانی درمان یا مدیریت شود. بنزودیازپین ها در برخی موارد موفق بوده اند، اما به نظر می رسد تکنیک های رفتاری سودمندتر هستند.

جعبه آینه‌درمانی، تکنیک‌های شناخت درمانی، و درمان‌های رفتاری تکلیف یادگیری می‌توانند به مدیریت علائم کمک کنند. تکنیک های کوچینگ دیداری-فضایی نیز ممکن است کمک کند. گاهی اوقات فرد سعی می کند دست بیگانه خود را با نگه داشتن آن در زیر پاهای خود یا نشستن روی آن مهار کند. برخی افراد ممکن است دریابند که نگه داشتن یک شی در دست بیگانه برای جلوگیری از انجام وظایف آن مفید است.

ممکن است به فرد مبتلا به سندروم دست بیگانه یا شخص دیگری کمک کند که دستورات شفاهی برای توقف اقدامات بدهد. با این حال، این روش ممکن است نتایج طولانی مدت ارائه نکند. پزشک ممکن است درمان های فیزیکی و شغلی را توصیه کند.

 چند تکنیک کنترلی

چند تکنیک‌های متفاوتی برای متوقف کردن این اختلال وجود دارد:

۱- مشغول کردن دست بیگانه به انجام کار برای مثال نگه داشتن یک جسم.

۲- قرار دادن دست بین دو پا.

۳- از دست دادن تمرکز و کمبود اعتماد به نفس مواردی هستند که به پیشرفت این اختلال کمک می‌کنند در نتیجه تمرینهایی که به تمرکز بالا احتیاج دارند نتیجه می‌دهد لازم است ذکر شود که در این تمرینات دست بیگانه باید مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال قرار دادن جسمی روی دست بیگانه و از بیمار بخواهید تا چه مدت بدون انداختن جسم می‌تواند دست را نگه دارد.

چند واقعیت

در اینجا چند واقعیت در مورد سندرم دست بیگانه آورده شده است:

  • اولین بار در سال 1909 ثبت شد.
  • سندرم دست بیگانه معمولاً دست چپ یا دست غیر غالب را درگیر می کند.
  • یکی از شخصیت های فیلم استنلی کوبریک در سال 1964 دکتر استرنج لاو سندرم دست بیگانه دارد.  به همین دلیل، برخی افراد از سندروم دست بیگانه به عنوان سندرم دکتر استرنج لاو یاد می کنند.
  • چند مورد گزارش کرده اند که دست بیگانه سعی خواهد کرد به فرد آسیب برساند.
  • برخی افراد نامی برای دست بیگانه خود می گذارند.

سندرم دست بیقرار و دست بیگانه چه تفاوتی دارند؟

بیماری سندرم دست‌های بیقرار معادل سندرم پا‌های بیقرار بوده که بسیار شایع است و اختلالی یا منشا ناشناخته است. گاهی علت بروز بیماری سندرم دست بیقرار شناخته شده است. و فرد معمولا در زمان استراحت دچار بیقراری حرکات دست مانند گزگز و مور مور یا علائمی مانند احساس تیر کشیدگی، تکانه‌های دست و حالت شوک الکتریکی می‌شود که گاهی علل متفاوتی را می‌توانند داشته باشند.

اما سندرم دست بیگانه  در واقع ارگانیگ بوده و ناشی از آسیب بخشی از مغز یا جراحی و ضربه‌های مغزی است. این سندرم خیلی متفاوت‌تر از سندرم پا‌های بیقرار یا دست‌های بیقرار است. و معمولا پزشکان به درمان بیماری دست یا پای بیقرار خیلی امیدوار‌تر هستند.

چشم انداز سندرم دست بیگانه چیست؟

در حالی که هیچ درمانی برای سندرم  وجود ندارد، ممکن است بتوانید علائم خود را تا حدی مدیریت کنید. اگر علائم مربوط به دست بیگانه را تجربه کردید، مرتباً با پزشک خود مشورت کنید. تشخیص صحیح ممکن است به کاهش هر گونه ناراحتی که ممکن است تجربه می کنید کمک کند. پزشک به شما کمک می کند تا علائم خود را مدیریت کنید. و یک برنامه درمانی مناسب بر اساس نیازهای فردی خود تنظیم کنید.

واحد ارزیابی و تشخیص

تماس با ما

بیماری کرابه: بیماری ژنتیکی آسیب به غلاف میلین سلول های عصبی