07136476172 - 09172030360 [email protected]

شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که چرا من همیشه خسته ام؟ گاهی حتی با بیدارشدن از خواب احساس خستگی و کوفتگی می کنید، علت واقعی آن چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

سندرم خستگی مزمن (CFS)/چرا من همیشه خسته ام؟

این مشکل درواقع یک بیماری طولانی مدت است که بر چندین سیستم در بدن شما تأثیر می گذارد. CFS – که گاهی آنسفالومیلیت میالژیک یا ME نامیده می شود – باعث خستگی شدید و بی امان، مشکلات خواب، درد عضلانی و مشکلات شناختی می شود. متأسفانه درک کامل این وضعیت برای محققان پیچیده است و تشخیص و درمان آن را نیز دشوار می کند. چرا من همیشه خسته ام؟

به سختی می توان گفت دقیقا چند نفر CFS دارند زیرا بسیاری از افراد تشخیص رسمی دریافت نمی کنند. با این حال، تحقیقات تخمین می‌زند که سالانه 836000 تا 2.5 میلیون آمریکایی با CFS زندگی می‌کنند. هیچ علت واحدی برای خستگی مزمن وجود ندارد، اما بسیاری از افراد پس از تجربه بیماری یا عفونت دیگری یا زندگی تحت دوره‌های طولانی استرس، علائمی را بروز می‌دهند.

علائم

علائم خستگی مزمن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است علائمی داشته باشید که خفیف یا شدید هستند. همچنین ممکن است علائم بیایند و از بین بروند. اگر CFS دارید، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنید:

خستگی غیرقابل توضیح: شایع ترین علامت CFS، خستگی بیش از احساس خستگی دائمی است. ممکن است پس از انجام فعالیت‌های روزانه احساس خستگی کنید، حتی پس از خواب خوب احساس کمبود انرژی کنید. یا صبح‌ها برای بلند شدن از رختخواب مشکل داشته باشید.
مشکل در خوابیدن: ممکن است علیرغم اینکه بسیار خسته هستید، برای به خواب رفتن یا خواب ماندن در شب تلاش کنید.
درد: تجربه چندین نوع درد، در بیش از یک قسمت از بدن، معمول است. این مورد می تواند شامل دردهای عضلانی، درد مفاصل، سردرد و گلودرد باشد.

سرگیجه: CFS می تواند باعث شود که هنگام نشستن یا ایستادن احساس سرگیجه، سبکی سر، ضعف یا غش کنید.
اختلال شناختی: ممکن است برای افراد مبتلا به CFS دشوار باشد که به راحتی چیزها را به خاطر بسپارند.
کسالت پس از تمرین (PEM): افراد مبتلا به CFS ممکن است پس از مجبور کردن خود به انجام هر گونه فعالیت فیزیکی یا ذهنی متوجه بدتر شدن مشخص علائم یا یک “تصادف” شدید شوند.

علل

محققان مشخص نکرده اند که چرا برخی افراد به CFS مبتلا می شوند. آنها معتقدند که التهاب سیستم ایمنی و تغییرات شیمیایی در بدن ممکن است مقصر باشند. کارشناسان بر این باورند که یکی از عوامل زیر می‌تواند باعث شروع علائم CFS شود:

  • عفونت هایی مانند ویروس اپشتین بار
  • تغییرات در عملکرد سیستم ایمنی
  • سطوح بالای استرس
  • تغییرات هورمونی
    در حالی که هر فردی در هر سنی می‌تواند به CFS مبتلا شود، این بیماری در بزرگسالان بالای 40 سال شایع‌تر است. همچنین اگر سابقه خانوادگی CFS داشته باشید و در خانم باشید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به علائم باشید.
همیشه خسته ام

خانم میانسالی که دستش را روی پیشانی قرار داده و کلافه است

آمار و ارقام

تحقیقات انجام‌شده نرخ‌های متفاوتی برای شیوع سندرم خستگی مزمن گزارش کرده‌اند. این تفاوت ناشی از چند عامل است: نوع تعریف مورد استفاده، نوع جمعیتی که مورد بررسی قرار گرفته و همچنین طراحی خودِ مطالعه. شیوع این سندرم بین سنین ۴۰ تا ۷۰ سالگی به طور قابل توجهی بالاتر است، همچنین، زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آن قرار دارند. به نظر می‌رسد شیوع این سندرم در جمعیت سفیدپوست نسبت به جمعیت غیرسفیدپوست بالاتر باشد. مطالعات همچنین شیوع بسیار بالاتری را در گروه کم‌درآمد نسبت به گروه‌های پردرآمد و تحصیل‌کرده گزارش کرده‌اند که این موضوع نقش عوامل خطر اجتماعی مانند استرس را در ایجاد سندرم خستگی مزمن نشان می‌دهد.

تشخیص

اگر فکر می کنید علائم CFS دارید، بهتر است برای آزمایش به پزشک مراجعه کنید. تشخیص CFS می تواند دشوار باشد زیرا بسیاری از بیماری های دیگر می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. خستگی مزمن همچنین نمی‌تواند با آزمایش‌های معمول – مانند آزمایش خون و آزمایش‌های تصویربرداری – شناسایی شود. با این حال، این آزمایش‌ها می‌توانند سایر علل احتمالی علائم شما را رد کنند. بنابراین بسیاری از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی آنها را در طول فرآیند تشخیصی شما سفارش می‌دهند.

پزشک شما همچنین یک تاریخچه پزشکی کامل می‌گیرد، یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و علائم شما از جمله شدت، فراوانی و شروع آنها را مورد بحث قرار می‌دهد. معمولاً ارائه دهندگان مراقبت های اولیه شما را در طول فرآیند تشخیص به متخصص ارجاع می دهند. بر اساس علائم خود، ممکن است با یک روماتولوژیست (پزشکی که در عضلات، مفاصل و استخوان ها تخصص دارد) یا یک متخصص خواب کار کنید. چرا من همیشه خسته ام؟!

 آیا سه علامت مشخصه CFS را دارید:چرا من همیشه خسته ام

خستگی، ضعف پس از تمرین و مشکل در خوابیدن. این علائم باید حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشد. اگر این سه علامت را دارید، پزشک شما همچنین باید تأیید کند که یکی از علائم زیر را دارید تا تشخیص رسمی CFS به شما بدهد:

  • اختلالات شناختی، مانند مشکل در تفکر، ناتوانی در تمرکز، یا مشکلات حافظه
  • عدم تحمل ارتواستاتیک، مانند سرگیجه یا ضعف در هنگام ایستادن یا نشستن
    اگر تشخیص CFS دریافت کردید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی با شما همکاری می‌کند تا یک برنامه درمانی پیدا کنید که به شما در مدیریت بهتر این بیماری کمک کند.

درمان

هیچ درمانی برای سندرم خستگی مزمن وجود ندارد. با این حال،بعضی درمان ها می تواند به شما کمک کند علائم خود را مدیریت کرده و توانایی خود را برای عملکرد در زندگی روزمره بازیابی کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند گزینه های درمانی زیر را توصیه کند:

داروها: هیچ دارویی وجود ندارد که در حال حاضر برای درمان CFS تایید شده باشد. با این حال، پزشک می تواند داروهایی را برای درمان علائم فردی برای شما تجویز کند. اینها ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی، مسکن ها و داروهای خواب باشد.
درمان: درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی از گفتار درمانی است که می تواند به شما کمک کند تا افکار منفی در مورد وضعیت خود را بازنگری کنید. سطح کلی خستگی را بهبود بخشید و تکنیک های مدیریت استرس را برای کاهش علائم تمرین کنید.
قدم زدن: تغییر سبک زندگی که ارائه دهنده شما ممکن است پیشنهاد دهد، تنظیم یا مدیریت فعالیت است. این بدان معنی است که محدودیت های شخصی خود را برای میزان فعالیت فیزیکی و ذهنی که می توانید به راحتی در یک روز انجام دهید و در آن محدوده ها بمانید، شناسایی کنید. با بهبود علائم، می توانید به آرامی دوباره شروع به ایجاد استقامت کنید. هنگام زندگی با CFS، قدم زدن می تواند مانع از اعمال بیش از حد خود شود.

چگونه از تصادفات ناشی از سندرم خستگی مزمن جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که محققان هنوز علت اصلی CFS را نمی دانند، درک چگونگی جلوگیری از وقوع CFS دشوار است. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش فراوانی و شدت شعله های CFS یا دوره هایی از زمانی که علائم فعال را تجربه می کنید، انجام دهید. این شراره ها معمولاً به عنوان “تصادف” شناخته می شوند.

داروهای خود را مدیریت کنید: با پزشک خود کار کنید تا ترکیب مناسبی از داروها را برای بهبود کیفیت زندگی خود بیابید. هنگامی که رژیمی را پیدا کردید که به شما کمک می کند، به رژیم بچسبید.
محدودیت های خود را بشناسید: در برابر وسوسه قدرت از طریق علائم خود مقاومت کنید. تحت فشار قرار دادن خود برای انجام بیشتر از آنچه که به راحتی قادر به انجام آن هستید می تواند روزها یا هفته ها شما را با علائم بدتر کند.
استرس را به حداقل برسانید: استرس جسمی و روحی می تواند باعث شود که شما بیش از حد معمول احساس پوسیدگی کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن مهارت های مدیریت استرس قوی و یک سیستم حمایتی سالم می تواند خستگی را در افراد مبتلا به CFS کاهش دهد.
وظایف را محول کنید: اگر مسئولیت‌هایی وجود داشته باشد که می‌توانید به طور منظم به خانواده و دوستانتان محول کنید، کارهای روزانه کمتری برای شما وجود خواهد داشت که می‌تواند زمان بیشتری را برای استراحت در اختیار شما بگذارد. از عزیزان مورد اعتماد بپرسید که آیا مایل به حمایت از شما در سفر درمانی هستند یا خیر.

برای درمان علل زمینه ای ربوط به خستگی مانند استرس، اضطراب و مشکلات خواب همین الان نوبت بگیرید.

منبع

خستگی زنان نشانه چیست؟ چرا همیشه خسته هستم

چرا همیشه خسته ام: درمان طبیعی خستگی مفرط

علت خستگی بعد از خواب چیست؟ + رفع خسته بودن صبحگاهی

به این مقاله امتیاز دهید