07136476172 - 09172030360 [email protected]

شاید بسیاری از ما با مشکلاتی همچون کم خوابی، دیر به خواب رفتن، پریشانی، اضطراب، دلهره و حتی افسردگی روبرو شده باشیم؛ اما خداوند بزرگ آن قادر توانمد گیاهی معجزه بخش را به ما هدیه داده است که می توان با آن تو حدودی با این مشکلات فائق آمد، آن گیاه چیزی نیست جز اسطوخودوس. اثرات این گیاه در منابعی حتی با دیازپام برابر دانسته شده است با این تفاوت که به علت گیاهی بودن فاقد عوارض است و اثرات آن متعادل تر از درمان های شیمیایی است. گل، برگ و روغن اسطوخدوس استفاده درمانی دارد. حتی بو کردن روغن اسطوخدوس می تواند اثر بخش باشد و باعث بهبود خواب گردد. در ادامه این مطلب به بررسی سایر خواص اسطوخدوس خواهیم پرداخت.

 

 

 

خواص اسطوخودوس

علاوه بر خواصی که در بالا به آن اشاره شد اسطوخودوس دارای خواص زیر است:

– ادرار آور

– قاعده آور

– ضد سرفه

– ضد زکام و سرماخوردگی

– آرام کننده قلب و ضد تپش قلب

– تب بر

– ضد نفخ

– برطرف کننده سردردهای یک طرفه

– تقویت سیستم عمومی بدن

– ضد سرطان

– کاهنده قند خون

– ضد اسپاسم

– کاربرد در عطر سازی

– تقویت قدرت اعصاب و قوای مغزی

– ضد وسواس و جنون

– تسهیل عملکرد کبد

– کمک به درمان عفونت های تنفسی

– کاهش سرگیجه

– لطافت دهنده پوست در استفاده موضعی

– بهبود حافظه

 

نحوه مصرف اسطوخودوس

 

هر بار تا 5 گرم از آن را دم کرده و میل نمائید. می توانید تا سه نوبت در روز و به ویژه قبل از خواب از آن استفاده نمائید.

 

چه گیاهان دیگری برای درمان مشکلات خواب مفیداند.

از گیاهان دیگری که برای مشکلات خواب مفید هستند می توان به سنبل الطیب و بادرنجبویه اشاره نمود. علاوه بر آن مریم گلی نیز توصیه خوبی برای این مورد است.

آیا می توان هر مشکل خوابی را با گیاهان دارویی درمان کرد؟

پاسخ این است که خیر. برای درمان مشکلات خواب مهمترین چیز تشخیص علت آن است. بی خوابی می تواند به دلایل مختلفی بروز یابد که تشخیص آن با متخصصین این حوزه است. ابتدا علت را تشخیص دهید، اگر تشخیص موفقیت آمیز باشد درمان آن بسیار ساده تر خواهد بود. اسطوخودوس و گیاهان دارویی را بهتر است برای مشکلات خواب خفیف و متوسط به کار ببریم و برای درمان مشکلات خوابی که سخت بهبود می یابند حتماً می بایست به مراکز تشخیص و درمان مشکلات خواب مراجعه نمود.

موسسه سلامت مغز دانا

موسسه سلامت مغز دانا، اولین و مجهزترین مرکز کاملا علمی جهت تشخیص و درمان مشکلات خواب در کشور می باشد. این موسسه با دارا بودن بهترین متخصصین این حوزه و استفاده از مجهز ترین دستگاه های روز دنیا نسبت به تشخیص مشکلات خواب فعالیت می کند. شما می توانید با ایجاد تماس با این مرکز هماهنگی لازم را برای بررسی مشکلات خود انجام دهید.

 

موسسه سلامت مغز دانا روزها و شب های خوشی را برای شما آرزو می کند.

 

نگارنده: دکتر رضا دهقانی

به این مقاله امتیاز دهید