07136476172 - 09172030360 [email protected]

سردرد

این درد می تواند باعث درد در قسمت های مختلف سر، از جمله پشت چشم شود. اینکه سردرد باعث درد پشت چشم می‌شود یا نه، بستگی به نوع سردرد شما دارد. سردرد و درد پشت چشم می تواند به دلیل سردردهای ناشی از دلایل رایج مانند میگرن یا عفونت سینوسی باشد. گاهی اوقات، درد پشت چشم  می تواند ناشی از سردردهای شدیدتر یا نادرتر باشد. سردرد پشت چشم

دانستن اینکه چه چیزی باعث درد پشت چشم می شود می تواند به شما در درمان بهتر درد کمک کند و از بروز آن در آینده جلوگیری کند.

علت سردرد پشت چشم چیست؟

انواع مختلف سردرد می تواند باعث ایجاد درد در پشت چشم شود. مشخص نیست دقیقا چه چیزی باعث سردرد می شود. یکی از جنبه هایی که اعتقاد بر این است که درگیر است، ارسال پیام های درد از طریق عصب سه قلو است. این عصب است که سه شاخه در سرتاسر سر شما دارد. یکی از شاخه های آن چشمان شما را درگیر می کند.

در اینجا انواع سردردهایی که می توانند باعث درد پشت چشم شما شوند آورده شده است:

سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد هستند. زمانی که استرس فیزیکی یا عاطفی را تجربه می کنید، می توانند ایجاد شوند. به عنوان مثال، سردرد تنشی می تواند ناشی از اضطراب، افسردگی، کار فیزیکی شدید، یا کمبود خواب یا تغذیه نا مناسب باشد.

اغلب اوقات، سردرد تنشی از پیشانی یا اطراف چشم شروع می شود و سپس در سرتاسر سر پخش می شود.

سردردهای تنشی می توانند اپیزودیک یا مزمن باشند. سردردهای تنشی اپیزودیک 10 تا 15 روز در ماه اتفاق می‌افتند و می‌توانند بین 30 دقیقه تا دو روز طول بکشند. درد ناشی از سردرد تنشی اپیزودیک معمولاً با تکرار سردرد افزایش می یابد. سردردهای مزمن تنشی بیش از 15 روز در یک دوره سه ماهه اتفاق می افتد.

فشار چشم دیجیتال

سردرد تنشی ناشی از فشار چشم دیجیتال به ویژه در پشت چشم ها تأثیر می گذارد. چشمان شما ممکن است از تماشای طولانی مدت به صفحه نمایش هایی مانند رایانه، تلفن یا تبلت خسته شود. این یک مشکل رایج است، به طوری که تخمین زده می شود 50٪ از کاربران کامپیوتر دچار فشار دیجیتالی چشم شوند.

علاوه بر سردرد پشت چشم، فشار چشم دیجیتال می‌تواند علائمی مانند تاری دید هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش، خشکی چشم و مشکل در تمرکز چشم‌هایتان پس از نگاه کردن به صفحه نمایش ایجاد کند.

سردرد میگرنی

میگرن وضعیتی است که باعث سردردهای شدید و مکرر اغلب در یک طرف سر می شود. علاوه بر این، افراد مبتلا به میگرن ممکن است در پشت یکی از چشمان خود یا در پشت یک گوش یا یکی از شقیقه های خود احساس درد کنند.

ممکن است بیمار علاوه بر سردرد، حالت تهوع، ضعف و حساسیت به نور و صدا را نیز تجربه کند. میگرن می تواند بین 4 تا 72 ساعت طول بکشد.  حدود 12 درصد از آمریکایی ها به طور منظم میگرن را تجربه می کنند. علت بروز میگرن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است یک جزء ژنتیکی در ابتلا به میگرن وجود داشته باشد.

برخی از محرک های اصلی میگرن عبارتند از:

 • استرس یا اضطراب
 • چراغ های روشن یا چشمک زن
 • صداهای بلند یا بوهای قوی
 • تغییرات ناگهانی آب و هوا یا محیط
 • فعالیت بدنی بیش از حد
 • تنباکو یا الکل
 • آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی)
  سردردهای میگرنی معمولاً در صبح ها اتفاق می افتد. برخی از افراد میگرن را در الگوهایی مانند قبل از پریود یا بعد از یک فعالیت فیزیکی یا ذهنی خسته کننده تجربه می کنند.

 

سردرد سینوسی

سینوس‌های شما گذرگاه‌های خالی جمجمه هستند که به حفره بینی متصل هستند و امکان حرکت هوا و تخلیه مخاط را فراهم می‌کنند. در پشت چشم و همچنین در هر استخوان گونه، پشت پل بینی و در پیشانی سینوس ها قرار گرفته اند.

وقتی این سینوس‌ها ملتهب می‌شوند، بیمار به عفونت سینوسی یا سینوزیت مبتلا می‌شود. این التهاب می تواند ناشی از آلرژی یا عفونتی مانند سرماخوردگی باشد. برخی از افراد ممکن است سینوزیت مزمن را تجربه کنند.
التهاب باعث تورم و تجمع مایع می شود. این مورد می تواند نه تنها تنفس از طریق بینی را سخت کند بلکه باعث درد پشت چشم نیز می شود. همچنین ممکن است فرد در ناحیه پیشانی و فک دچار درد شود.

علائم دیگر سینوزیت علاوه بر سردرد سینوسی شامل گرفتگی بینی، سرفه و تب است.

سردردهای خوشه ای

سردرد خوشه ای یک نوع سردرد نادر و بسیار دردناک است. این نوع سردرد نام خود را به دلیل نحوه بروز آن گرفته است – در یک زمان از روز یا شب برای چندین هفته اتفاق می افتد.

سردردهای خوشه ای باعث درد در یک طرف سر، از جمله پشت چشم می شود. درد می تواند بین 15 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد و به طور کلی دو تا سه ساعت پس از به خواب رفتن شروع می شود.

علاوه بر درد شدید یا مداوم، فرد ممکن است آب ریزش چشم، تورم، افتادگی پلک و احتقان بینی را نیز تجربه کند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که سردردهای خوشه ای با ترشح ناگهانی هیستامین، یک ماده شیمیایی در بدن که مسئول پاسخ های آلرژیک است، در عصب سه قلو مرتبط است.

 حمله سردرد یک طرفه

این حملات یکی دیگر از انواع نادر سردرد است. علائم آن بسیار شبیه به علائم سردرد خوشه ای است. اگرچه همی کرانیای حمله ای به این اندازه طول نمی کشد. سردرد خوشه ای بین 15 دقیقه تا سه ساعت اتفاق می افتد، اما این حملات می تواند 2 تا 45 دقیقه طول بکشد.

حملات سردرد یک طرفه نیز بیشتر از سردردهای خوشه ای اتفاق می افتد و معمولاً 5 تا 40 بار در روز فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

درد ناشی از حملات یک طرفه سردرد را می توان به صورت ضربان دار یا سوراخ کننده توصیف کرد. فرد علاوه بر پشت چشم، ممکن است در اطراف چشم، یک طرف صورت یا پشت گردن نیز احساس درد کند.

سردرد کوبنده

اصطلاح پزشکی برای این نوع غیر معمول سردرد، افتالمودینیا دوره ای است. سردرد کوبنده را می‌توان سندروم ضربات و تکان‌ها نیز نامید. سردرد نام خود را به این دلیل گرفته است که باعث می‌شود معمولاً در اطراف چشم درد کوبنده داشته باشید. درد 1-10 ثانیه طول می کشد.

معمولاً افراد در سن 45 تا 50 سالگی دچار این نوع سردرد می شوند. اگر انواع دیگری از سردردها مانند میگرن یا سردردهای خوشه ای داشته باشید، ممکن است بیشتر آنها را تجربه کنید.

چه چیزی می تواند باعث سردرد در پشت چشم شود؟

محرک های سردرد پشت چشم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به نوع سردردی که باعث درد پشت چشم می شود بستگی دارد. به طور کلی، محرک های رایج سردرد عبارتند از:

 • وعده های غذایی از دست رفته
 • افسردگی، اضطراب یا استرس
 • مصرف الکل و سیگار
 • خواب ناکافی
 • نور روشن یا صداهای بلند
 • فعالیت بدنی
 • هوای گرم یا حمام گرم
 • غذاهای سرشار از نیتریت، مانند بیکن و گوشت های کنسرو شده
 • ارتفاعات بالا (مخصوص میگرن)

سردرد پشت چشم چگونه درمان می شود؟

سردرد پشت چشم به روش های مختلفی قابل درمان است. برای کمک به کاهش علائم خود می توانید از داروهای خانگی استفاده کنید، از جمله موارد زیر:

 • با چشمان بسته در اتاقی آرام استراحت کنید
 • یک حوله یا پارچه خنک روی پیشانی خود قرار دهید
 • مایعات زیادی بنوشید
  برخی از انواع سردردها ممکن است از درمان های خاص بهره مند شوند. به عنوان مثال، درمان های طبیعی مانند ویتامین B2 یا منیزیم ممکن است به میگرن کمک کند. کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش ممکن است به کاهش سردرد تنشی کمک کند.

داروهای بدون نسخه (OTC) یا داروهای تجویزی ممکن است به سردرد پشت چشم شما کمک کند. به عنوان مثال، مسکن های OTC مانند تایلنول (استامینوفن) یا ادویل (ایبوپروفن) می توانند درد را تسکین دهند. اگر سردرد مزمن نباشد، داروهای مسکن تجویز شده نیز ممکن است کمک کند.

چه زمانی باید یک متخصص تماس بگیرید؟

بیشتر سردردهایی که باعث درد پشت چشم می شوند نیازی به مراقبت پزشکی ندارند و می توان آنها را با داروهای خانگی، داروهای OTC یا تغییر شیوه زندگی درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات سردرد پشت چشم می تواند نشان دهنده مسئله جدی تری باشد که نیاز به مداخله دارد.

اگر سردرد همراه با درد پشت چشم همراه با هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • گرفتگی گردن
 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سردرد و به دنبال آن گیجی، دوبینی، و از دست دادن هوشیاری – به خصوص اگر این اولین یا بدترین سردردی باشد که تا به حال تجربه کرده اید.
 • سردردی که با گذشت روزها بدتر می شود
 • ضعف شدید در هر قسمت از بدن
 • تشنج

چگونه از سردرد پشت چشم جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از سردرد پشت چشم می تواند به شما کمک کند از علائمی جلوگیری کنید که می توانند بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارند.

پیگیری عواملی که باعث ایجاد این نوع سردردها می شود می تواند به شما در شناسایی فعالیت های خاص یا غذاهایی که باید اجتناب کنید کمک کند. انجام این ها همچنین می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا سردرد را در یک زمان خاص از روز تجربه می کنید، که می تواند برای شما در اتخاذ اقداماتی برای جلوگیری از آنها مفید باشد.

استراتژی های مدیریت استرس مانند ورزش، مدیتیشن و برنامه خواب منظم می تواند اقدامات پیشگیرانه خوبی برای جلوگیری از برخی سردردها مانند میگرن باشد.

علاوه بر این، برخی داروها و درمان‌ها وجود دارند که می‌توانند به کاهش شدت و دفعات برخی از انواع سردرد کمک کنند. این ها شامل تزریق تزریق بوتاکس (onabotulinumtoxinA) هم است که می تواند به پیشگیری از میگرن مزمن کمک کند.

منبع: https://www.health.com/headache-behind-eyes-8348451

ارتباط بین خواب و افسردگی!

چرت زدن خوبه یا بد؟

به این مقاله امتیاز دهید