07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

اگر فقط یک بار حمله میگرنی را تجربه کرده باشد، می دانید که میگرن فقط سردرد نیست. حالت تهوع، حساسیت به نور، صدا و بو؛ سرگیجه، خستگی و بسیاری از علائم عجیب و غریب دیگر اولین نشانه هایی هستند که نشان میدهد سردرد معمولی نیست. اما چگونه متوجه می شوید که زمان مراجعه به پزشک برای این حملات فرا رسیده است؟

میگرن یک بیماری عصبی پیچیده با مجموعه ای از علائم است که می تواند دردناک و ناتوان کننده باشد، میگرن در طیفی وجود دارد که در آن انواع و سطوح شدت مختلف، و فراوانی و علائم متفاوت است.

میگرن چه احساسی دارد؟

درد میگرن اغلب «تیز و ضربان‌دار» توصیف می‌شود، اما می‌تواند با “درد فشار مانند و مداوم” نیز  ظاهر می شود.

حملات میگرن با مجموعه ای از علائم دیگر از تهوع و استفراغ، حساسیت حسی و هاله گرفته تا خستگی، سرگیجه و تغییرات خلقی همراه است. آنها می توانند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند و علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر حتی از حمله ای به حمله دیگر در همان فرد متفاوت باشد.

حمله میگرن می تواند چهار مرحله داشته باشد (پردروم، هاله، سردرد و پستدروم) که می تواند از چهار تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

در چه مرحله ای باید به پزشک مراجعه کنم؟

اکنون که مشکوک هستید آنچه را که تجربه می کنید میگرن است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. مواردی که باید هنگام تصمیم‌گیری برای ارتقای سطح بعدی مراقبت از میگرن و ملاقات با پزشک در نظر گرفته شود، مدت حمله، شدت حمله و دفعات حمله است.

اگر حملات شدیدی را تجربه می کنید که با داروهای بدون نسخه به خوبی درمان نمی شوند، یا مدت زیادی طول می کشد تا تسکین پیدا کنید، ویزیت پزشک قدم بعدی است. افراد باید بتوانند ظرف دو ساعت پس از مصرف دارو به حالت طبیعی بازگردند. اگر داروهای روتین شما با این شرایط مطابقت ندارند، مراجعه به پزشک برای داروهای خاص میگرن و گزینه های درمانی موثرتر بسیار مهم است.

(بیشتر بخوانید: واقعا علت میگرن چیست؟!)

شدت علائم و تداخل با زندگی روزمره:

داشتن هاله های متعدد در هفته، سرگیجه و از دست دادن تعادل

فراوانی حملات:

فراوانی حملات یکی دیگر از مؤلفه های کلیدی است. زمانی که تکرار و مدت زمان افزایش یابد، فهرست محرک‌ها گسترش پیدا کند و مدت زمان بهبودی افزایش یاید.

خوردن ایبوپروفن یا ژلوفن مانند نقل و نبات اشتباه است.

میگرن چهار روز یا بیشتر در ماه تعیین می‌کند شما باید درمان بهتر و پیشگیرانه را در نظر بگیرید.

روزهای میگرنی یا حمله میگرن؟

یکی از مسائلی که اغلب باعث سردرگمی می شود، تعداد روزهای میگرنی در مقابل تعداد حملات است. این یک تمایز مهم است: روزهای میگرن می‌تواند شامل تمام علائم دیگری باشد که در هر یک از چهار مرحله میگرن ظاهر می‌شوند، که با روزهای حمله واقعی متفاوت است. بنابراین، فردی که فقط دو حمله میگرنی در ماه دارد، در واقع می‌تواند به مدت هشت روز در ماه دچار میگرن شود، که تفاوت بزرگی در دسترسی به گزینه‌های درمانی ایجاد می‌کند.

میگرن به جز سر دیگر در کجای بدن ظاهر می شود؟

در حالی که سردرد اغلب برای حملات میگرن معمولی است، علائم میگرن در سرتاسر بدن ظاهر می شود و هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، حتی می توانید حمله میگرنی را بدون سر درد تجربه کنید. اگرچه سر شایع ترین ناحیه برای ناراحتی است، گردن در رتبه دوم قرار دارد و به دنبال آن سایر نواحی صورت مانند فک، گونه، چشم ها و گوش ها قرار دارند.

(این مطلب را از دست ندهید: 9 افسانه شایع راجع به میگرن)

اما این ناراحتی به بالای بدن محدود نمی شود – کل بدن اغلب با خستگی و دردهای عضلانی حمله را احساس می کند. سیستم گوارشی می تواند در طول دوره میگرن با حالت تهوع و حتی استفراغ تحت تاثیر قرار گیرد. علائم دیگر شامل سوزن سوزن شدن و بی حسی اندام ها و پوست و مو می تواند به طور دردناکی حساس شود (آلودینیا). طولانی بودن این لیست از علائم و تظاهرات در سراسر بدن نشانه های واضحی است که نشان می دهد شما نه تنها از سردرد بد رنج می برید، بلکه احتمالاً میگرن را نیز تجربه می کنید.

چگونه بفهمم که این یک سردرد تنشی، سردرد سینوسی یا میگرن است؟

یکی از راه های واضح تشخیص تفاوت سردرد میگرنی با یک سردرد تنشی معمولی قدیمی این است که در طول حمله، می خواهید در یک اتاق تاریک و ساکت بمانید. علاوه بر علائم ذکر شده در بالا، محرک هایی مانند نور، صدا و حرکت، درد و علائم را بدتر می کند و میگرن را از سردرد تنشی بیشتر متمایز می کند. یکی از تفاوت های کلیدی ناتوانی است: میگرن عملکرد عادی را دشوار می کند.

سینوزیت و میگرن اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند، زیرا محل درد می‌تواند مشابه باشد و علائم همپوشانی مانند اشک‌ریزی چشم، قرمزی چشم و گرفتگی بینی می‌تواند در طول دوره میگرن ظاهر شود. با این حال، اگر یک پزشک سؤالات درستی بپرسد، تمایز باید ساده باشد، زیرا بسیاری از علائم میگرن با تشخیص سینوزیت مطابقت ندارند.

آیا میگرن جدی است؟

زندگی با میگرن می تواند ناتوان کننده باشد و در حالت عادی فرد اختلال ایجاد کند. با این حال، این حملات تهدید کننده زندگی نیستند.(منبع)

اما اکنون که مشکوک به میگرن هستید، زمان تشخیص آن فرا رسیده است. پزشک رد می کند که سردرد شما اولیه است، به این معنی که ناشی از بیماری میگرنی است یا ثانویه، که در آن می تواند با یک بیماری زمینه ای جدی تری مرتبط باشد. اگرچه بیماری میگرن یک مورد اورژانسی نیست، اما دریافت درمان نباید به تعویق بیفتد. وقتی درمان حملات فردی بهینه نیست، یک عامل خطر برای ابتلا به میگرن مزمن است.

اگر مشکوک به میگرن باشم باید به چه دکتری مراجعه کنم؟

پزشکان مهارت ها و دانش لازم برای تشخیص میگرن و شروع گزینه های درمانی را دارند. سابقه خانوادگی یک عامل مهم است: بیماری میگرن ارثی است، که می تواند سرنخ هایی را به پزشک شما بدهد که به تشخیص کمک می کند. با این حال، کسی که احساس می‌کند پزشکش علائم او را درمان نکرده است، میتواند به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده شود. متخصصان مغز و اعصاب به عنوان بخشی از دوره رزیدنتی خود در زمینه مدیریت میگرن آموزش می بینند.

انستیتو سلامت مغز دانا با ارائه به‌روزترین و موثرترین تکنیک ها میتواند به شما در بهبود سردردهای میگرنی کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان تماس بگیرید.

برخی از درمان های اولیه برای میگرن چیست؟

برنامه های درمانی شما برای استفاده در هنگام حمله و همچنین ابزارهای پیشگیرانه که به طور منظم برای کاهش میزان حملات به کار می‌روند، به بهترین وجه برای شما تنظیم می‌شود. اگرچه یک رویکرد برای درمان میگرن وجود ندارد، دستور کار درمان می تواند شامل داروها، مکمل های غذایی، دستگاه های تعدیل کننده عصبی، درمان رفتاری و درمان های جایگزین و مکمل مانند فیزیوتراپی باشد.

همیشه امیدوار باشید…

شکی نیست که بیماری میگرن می‌تواند بسیار دردناک و ناتوان‌کننده باشد و اغلب در توانایی فرد برای داشتن زندگی کامل اختلال ایجاد می‌کند. اگر میگرن مانع زندگی شخصی یا اجتماعی، روابط و/یا کار شما شده است، وقت آن است که با یک متخصص قرار ملاقات بگذارید تا علائم خود را در میان بگذارید. یک چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که مجبور نیستید این مسیر را به تنهایی طی کنید: گزینه های درمانی زیادی وجود دارد – به خصوص در چند سال اخیر. کمک گرفتن از یک متخصص برای یافتن ترکیب درمانی مناسب برای شما می تواند تفاوت زیادی در تعداد روزهای میگرنی که تجربه می کنید و شدت حملات شما ایجاد کند.

9 افسانه شایع راجع به میگرن

واقعا علت میگرن چیست؟!

میگرن چشم: همه چیزهایی که باید بدانید

 

منابع

https://www.migraineagain.com/see-doctor-migraine/?&xid=nl_EHNLdailynews_2022-04-04_27256835&utm_source=Newsletters&nl_key=nl_daily_health_news&utm_content=2022-04-04&utm_campaign=Daily_Health_News

https://www.everydayhealth.com/pain-management/headache/headache-neurologist.aspx

https://www.everydayhealth.com/pain-management/headache/headache-neurologist.aspx