07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

بین 60 تا 75 درصد از بزرگسالان آمریکایی رویاهای تکراری را تجربه می کنند. اگرچه رویاهای تکراری برای اکثر مردم بخش عادی خواب است، اما به دلیل محتوای آنها می تواند ناراحت کننده باشد.  در حالی که آنها می توانند خوشایند باشند، 77 %  از خواب های تکراری، منفی هستند و موضوعات رایج شامل از دست دادن دندان و تصادف با اتومبیل است.

یادگیری بیشتر در مورد رویاهای تکراری، از جمله میزان رایج بودن آنها و آخرین فرضیه ها در مورد معانی آنها، ممکن است درک رویاهای شما را آسان تر کند. با این حال، رویاهای تکراری نیز با سلامت روانی پایین و شرایطی مانند اختلال استرس پس از سانحه مرتبط هستند.  افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر غالباً خواب های بدی می بینند. اگرچه ممکن است از نظر محتوا رویاها متفاوت باشد.  اگر از خواب های تکراری خود ناراحت هستید یا نگران هستید، مهم است که در مورد نگرانی های خود با مراجعه به کلینیک اختلالات خواب با پزشک خود صحبت کنید.

خواب های تکراری

رایج ترین رویاهای تکراری چیست؟

رویاهای تکراری شخصی هستند و مانند سایر رویاها، اغلب افرادی را در خوابمان می بینیم که ما آنها را در  زندگی خود می شناسیم. رویاهای تکراری ممکن است هر بار دقیقاً یکسان باشند. یا فقط سناریوها یا ترس های مشابه را بازیابی کنند. با این حال، برخی از طرح ها یا موضوعات رایج در رویاهای تکراری وجود داردکه شامل موضوعات زیر هستند:

 • سقوط
 • پرواز کردن
 • تصادف با ماشین
 • به دنبال دستشویی گشتن
 • نگران و مشغول مرتب کردن خانه
 • آتش گرفتن خانه
 • عدم توانایی صحبت کردن
 • از دست دادن دندان ها
 • مورد حمله قرار گرفتن
 • برهنگی در انظار عمومی
 • بازگشت به مدرسه
 • عدم آمادگی برای مدرسه یا کار
 • تحت تعقیب یا گرفتار شدن
 • یافتن اتاق های جدید در خانه یا ساختمان آشنا

برخی از موضوعات بیشتر از بقیه رایج هستند. به عنوان مثال، بیش از 53 % از مردم رویاهای تکراری در مورد افتادن از ارتفاع را تجربه می کنند. در حالی که تنها5/15 % آنها رویایی در مورد از دست دادن دندان ها را تجربه می کنند.  همچنین تجربه رویاهای تکراریکه هیچ کدام از این موضوعات را ندارند. یا بر اساس تجربیات شخصی است، غیر معمول نیست.  رویاهای تکراری شما ممکن است  رویای زنده باشند یا به خاطر سپردن آنها دشوار باشد.

خواب های تکراری

بچه ها چه رویاهای تکراری می بینند؟

اگرچه هم بزرگسالان و هم بچه ها رویاهای را تجربه می کنند، کودکان ممکن است بیشتر از نوجوانان یا بزرگسالان آن را ببینند. در یک مطالعه، 35 درصد از بچه های 11 ساله گزارش کرده اند که در سال گذشته یک خواب تکراری دیده اند.  در حالی که 15 درصد از 15 ساله ها دیدن خواب تکراری را گزارش داده اند.

کودکان همچنین دارای خطوط داستان آشنای خود مانند رویارویی با شخصیت های داستانهای تخیلی هستند.  اگرچه موضوعاتی مانند سقوط، تعقیب و گریز و تصادفات رانندگی نیز رایج است.  کودکان به احتمال زیاد خوابهای تکراری مثبت نمی بینند، اگرچه آنها به طور قابل ملاحظه ای رویاهای تکراری می بینند که پاسخ احساسی خنثی را القا می کند.

خواب های تکراری

معنای رویای تکراری

این ایده که رویاها در محتوای خود معانی پنهانی دارند، جزء رایج نظریه رویایی فرویدی است.  اما، شواهد کمی برای حمایت از این ایده وجود دارد که رویاها با محتوا یا موضوعات یکسان برای همه معنای یکسانی دارند. با این حال، بررسی این که رویاها  برای شخص شما به چه معناست، به ویژه در زمینه درمانی هنوز می تواند معنی دار باشد.

تجربه رویاهای تکراری ممکن است بدون توجه به محتوای خواب به مسائل اساسی اشاره کند. بزرگسالانی که مرتباً رویاهای تکراری را تجربه می کنند، از نظر روانی بدتر از افرادی هستند که این خواب را نمی بینند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این رویاها راهی برای برطرف کردن نیازهای برآورده نشده یا پردازش آسیب روانی است. نظریه دیگر این است که کابوس های تکراری ممکن است به اجداد ما این شانس را داده باشد که در تشخیص و اجتناب از خطر تمرین کنند .

افرادی که تحت استرس روانی بیشتری هستند امکان دیدن بیشتر خواب های تکراری منفی دارند. اگرچه کاهش استرس با دیدن رویاهای تکراری و دلپذیر ارتباط ندارد.

اختلالات بهداشت روانی و رویاهای تکراری

اغلب افراد گاه به گاه رویاهای تکراری را تجربه می کنند، اما می توانند علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال اضطراب عمومی (GAD) نیز باشند. افرادی که این اختلالات را تجربه می کنند علائم قابل توجه دیگری نیز دارند.

افراد مبتلا به PTSD همچنین ممکن است خوابهای متناوب متفاوتی نسبت به افراد بدون این اختلال داشته باشند. شایع ترین کابوس های تکراری آنها شامل ترومای ناشی از PTSD است.

خواب های تکراری

 صرع لوب گیجگاهی و رویاهای تکراری

صرع لوب گیجگاهی (TLE) شایع ترین علت صرع بزرگسالان است که به سختی درمان می شود . کابوس های تکرارییکی از ویژگی های مشترک TLE است و ممکن است ناشی از تشنج های شبانه یا تأثیر خواب REM بر روی لوب گیجگاهی باشد. افرادی که TLE دارند تمایل دارند خواب های تکراریببینند که به شدت ترسناک، بسیار زنده و ممکن است احساسات ترسناکی را ایجاد کنند. این رویاها اغلب بلافاصله پس از اولین تشنج فرد شروع می شوند و در افرادی که تحت درمان موفقیت آمیزی قرار می گیرند کمتر دیده می شود.

رویارویی یا توقف رویاهای تکراری

اگرچه ممکن است برای بسیاری از افراد یک بخش عادی خواب باشد، اما رویاهای تکراری که احساسات منفی را برمی انگیزند می تواند عمیقا ناراحت کننده باشد و زندگی با آنها دشوار است. اگر نگران خوابهای تکراری خود هستید، یا اگر خوابیدن یا کنار آمدن با زندگی روزمره را برای شما دشوار می کند، پزشک می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی کمک کند.

همچنین تغییراتی در شیوه زندگی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند با رویاهای تکراری خود کنار بیایید یا آنها را کاهش دهید.

اقدامات موثر در کاهش رویاهای تکراری

 • درمان یا مشاوره: رویاهای تکراری با طیف گسترده ای از شرایط بهداشت روانی همراه است. (از استرس و ناامیدی گرفته تا PTSD). درمان و مشاوره می تواند در این شرایط مفید باشد. به ویژه نوعی به نام درمان رفتاری شناختی (CBT) که در درمان استرس ، PTSD  و کابوس ها مفید بوده است .
 • ورزش :  افرادی که به طور منظم ورزش می کنند تاب آوری احساسی بهتری دارند. کنار آمدن با شرایط استرس زا برایشان راحت تر است.  همچنین به نظر می رسد ورزش منظم باعث بهبود کیفیت و مدت زمان خواب می شود .
 • تمرینات آرام سازی :  تمرینات تنفسی، مدیتیشن و تجسم هدایت شده تعدادی از تمرینات آرامش بخشی هستند که نشان داده شده است به کاهش استرس کمک می کند. این تمرینات همچنین می توانند بخشی از روال خواب شبانه شما باشند.
 • بحث در مورد رویاهایتان : شواهدی وجود دارد که جلسات درمانی تعبیر خواب ممکن است رویاهای تکراری را کاهش دهد.
 • حفظ بهداشت خوب خواب:  عادات خوب خواب و یک برنامه آرامش بخش شبانه می تواند خواب راحت را برای شما آسان کند. حتی اگر نگران خواب های تکراری هستید. خواب ضعیف می تواند اضطراب و استرس را بدتر کند. بنابراین تمرکز بر بهبود خواب می تواند خلق و خوی شما را نیز بهبود بخشد.

خواب های تکراری

اهمیت رسیدگی

از آنجایی که دیدن مکرر رویا ها ی تکراری می تواند کیفیت و کمیت خواب را تحت تاثیر قرار دهد. و نیز این کاهش کمیت و کیفیت خواب با عملکرد روزانه ارتباط مستقیم دارد. رسیدگی به این مشکل از اهمیت بالا برخوردار است. اگر با مشکلات مشابهی در رویای های مکرر مواجه هستید میتواند یبه همکاران ما در انیستتو سلامت مغز دانا مراجعه کنید. در این مرکز خدمات تخصصی مرتبط با اختلالات خواب توسط کادر مجرب و دستگاههای پیشرفته انجام خواهد شد.

تعبیر رویای پریشان و کابوس های شبانه چیست؟

آیا در هنگام خواب، کسی شما را تعقیب می کند؟

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

وقتی ساعت درونی تنظیم کننده خواب و بیداری دچار مشکل میشود!