07136476172 - 09172030360 [email protected]

آیا فعالیتی دارید که دوست دارید انجام دهید، بدون اینکه به نتیجه یا آینده خوب احتمالی اهمیت دهید؟ آیا تا به حال کاری انجام داده اید که در ابتدا از آن متنفر بودید، اما پس از چندین بار انجام آن، شروع به دوست داشتن آن می کنید؟

برای درک انگیزه ثابت، باید نوروپلاستی را معرفی کنم.

مغز ما با فعالیت‌های جدید، تکرار فعالیت‌های موجود یا توقف فعالیت‌های قدیمی، دائماً از نظر فیزیکی تغییر می‌کند.

هنگامی که یک فعالیت جدید را شروع می کنید، که قبلا هرگز انجام نداده اید، نورون های جدیدی در مغز شما ایجاد می شود، هنگامی که همان فعالیت را بارها و بارها تکرار می کنید، نورون ها رشد می کنند و تقویت می شوند. اما زمانی که فعالیت را متوقف کنید، نورون ها متوقف می شوند و فعالیتی ندارند.

هر چه نورون‌های مربوط به آن فعالیت قوی‌تر باشند، میل‌ شما برای انجام بارها و بارها آن فعالیت قوی‌تر خواهد بود. انجام آن راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر از قبل خواهید بود.

چرا؟

زیرا از طریق این نورون ها انتقال دهنده های عصبی ما حرکت می کنند. به همین دلیل است که این مجموعه از نورون ها به عنوان مسیرهای عصبی شناخته می شوند. هر چه مسیر قوی تر باشد، عادت شما به آن فعالیت قوی تر خواهد بود.

هنگامی که یک بازی ویدیویی جدید را شروع می کنید، در ابتدا دچار مشکل می شوید. اما با تکرار کافی، در آن بهتر می شوید. این در مورد تمام مهارت های دیگر مانند آشپزی، خواندن، نوشتن، آواز خواندن، صحبت کردن، راه رفتن، شنا کردن و غیره یکسان است.

علاوه بر این، مغز ما دوست دارد آن دسته از فعالیت هایی را که به بقا نزدیک هستند تکرار کند. برخی از فعالیت‌های مغزی مشخص با مقدار مواد شیمیایی عصبی که از مسیرهای عصبی عبور می‌کنند، ارتباط دارند. هرچه کیفیت بالاتر باشد، اهمیت بالاتری هم برای سیستم دارد.

عشق و رابطه جنسی مقدار بیشتری از مواد شیمیایی عصبی را در مغز ما آزاد می کنند زیرا به بقا نزدیک اند. از طرف دیگر، رفتن به باشگاه بسته به اینکه مسیرهای شما چقدر قوی هستند، کمتر آزاد می شود.

به طور خلاصه، هرچه مسیرهای شما قوی تر باشد، به دلیل مواد شیمیایی H&N از کار خود لذت بیشتری خواهید برد. باز هم، برای انگیزه دائمی، باید مسیرهای عصبی خود را تقویت کنید.

 

چگونه مسیرهای عصبی خود را تقویت کنیم؟

زمانی که در وهله اول انگیزه ثابتی وجود ندارد دوپامین به شما کمک می کند تا رویای خود را شروع کنید. برای رسیدن به اهداف خود، باید به مواد شیمیایی H&N خود وابسته باشید. هنگامی که همان فعالیت را بارها و بارها تکرار کنید، ماده شیمیایی H&N جریان بیشتری خواهد داشت.

برای تکرار مکرر یک فعالیت، به انگیزه نیاز دارید. اما چگونه می توانید جریان مواد شیمیایی H&N خود را افزایش دهید، در حالی که مسیرهای عصبی شما هنوز ضعیف هستند. دوباره مثل وضعیت مرغ و تخم مرغ است.

برای تکرار یک فعالیت، یک چیز دیگر به جز انگیزه وجود دارد که به عنوان نیروی اراده شناخته می شود. شما خواهید گفت، من آن اراده لازم را ندارم.

شما به اراده بالایی نیاز ندارید. فقط برای شروع به آن نیاز دارید. بگذار توضیح بدهم…

مفهومی به نام «عمل‌های کوچک» برای ایجاد عادت وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر ورزش کردن را دوست ندارید و انگیزه ندارید، باید دو دقیقه ورزش کنید. این فشار مواد شیمیایی H&N شما را فعال می کند و احساس خوبی در شما ایجاد می کند. این احساس خوب به شما انگیزه می دهد که بیشتر تلاش کنید.

شما حوصله رفتن به ورزش را ندارید، اما زمانی که در باشگاه هستید، خلق و خوی شما تغییر می کند. بیش از هزار بار وجود دارد، شما حوصله کار روی رمان خود را ندارید. اما زمانی که خود را متعهد به نوشتن تنها 50 کلمه کنید، انگیزه شما شروع می شود.

این اتفاق به این دلیل اتفاق می‌افتد که وقتی فعالیت خود را شروع می‌کنید، مواد شیمیایی H&N به مغز شما نفوذ می‌کنند. برای داشتن انگیزه دائمی، به انگیزه برای شروع تکیه نکنید، در عوض از کارهای کوچک شروع کنید. خیلی کوچک، و میبینید که انگیزه در شما ظاهر می شود. هرچه این کار را هر روز بیشتر انجام دهید، انگیزه شما برای ادامه کار بیشتر خواهد بود.

اجازه دهید برای درک کامل این مقاله یک مثال کامل به شما بگویم:

تصمیم گرفتی اولین رمانت را بنویسی. شما به دلیل انگیزه به خاطر دوپامین، قوی شروع کرده اید. اما، همانطور که در بالا بحث کردیم، انگیزه ناشی از دوپامین به زودی ناپدید می شود. شما در ابتدا 2000-3000 کلمه در روز نوشته اید، اما به زودی، پس از 10 یا 20 روز، حتی حوصله نوشتن یک کلمه را هم ندارید.

به این دلیل است که دوپامین در حال حاضر بلاک شده است. اطلاعات جدیدی وجود ندارد. شما تصمیم گرفته اید روزی 50 کلمه بنویسید. نوشتن پنجاه  کلمه خیلی آسان است. حدود 3-5 دقیقه طول می کشد. برای این کار نیازی به انگیزه ندارید وقتی 50 کلمه بنویسید، حس خوبی در شما ایجاد می شود که می توانید چند کلمه دیگر بنویسید.درواقع  به دلیل مواد شیمیایی H&N است.

شما 100 کلمه بیشتر بنویسید اما هنوز کافی نیست. زیرا مسیرهای عصبی شما هنوز ضعیف هستند و مواد شیمیایی H&N کمتری حرکت می کنند. شما همین کار را تکرار می کنید تا هر روز 50 کلمه بنویسید زیرا دست کشیدن از این کار بسیار آسان است.

هنگامی که همان کار را تکرار می کنید و مواد شیمیایی از آن مسیرها عبور می کنند، مسیرهای عصبی شما شروع به قوی تر شدن می کنند. بعد از 90 روز، شما هنوز انگیزه ای برای نوشتن ندارید، اما وقتی شروع کردید، می توانید 400-500 کلمه اضافی بنویسید، زیرا مسیرهای عصبی شما کمی قوی تر شده است.

 پس از یک سال، مسیرهای عصبی شما حتی قوی تر و بزرگتر می شوند

می توانید هر روز 1000 کلمه اضافی بنویسید. اکنون، مسیرهای عصبی شما به سرعت تقویت می شود، زیرا زمان بیشتری را برای نوشتن خود صرف می کنید و مواد شیمیایی بیشتری در جریان هستند. بعد از دو سال می توانید بیش از 2000 کلمه در روز بنویسید، عاشق انجام آن هستید و بدون نوشتن نمی توانید زندگی کنید و فهمیدید که نوشتن اشتیاق شماست.

روند تقویت مسیرهای عصبی شما در چند ماه اول آهسته خواهد بود. اما به محض اینکه حرکت را پیدا کردید، به سرعت شروع به رشد خواهید کرد. اما، مسیرهای بزرگتری در مغز ما وجود دارد که به طور تصادفی توسط رویدادهای زندگی ما ایجاد شده است.

ما می دانیم که سیگار کشیدن بد است، به تعویق انداختن کار بد است. و می دانیم که تماشای فیلم های پورن بد است. اما با این حال، ما این کار را انجام می دهیم.

متوجهیم که پروژه هایی برای تکمیل داریم، اما با این وجود، وقت خود را در رسانه های اجتماعی و یوتیوب تلف می کنیم. هنگامی که انجام کاری را متوقف می کنید، مسیرهای عصبی شما کوچک می شود. همین توضیح می دهد که چرا وقتی انجام آن را متوقف می کنیم، در مهارت های خود کارآمدتر می شویم. این مقاله در مورد ترک عادت های بد نیست، بلکه برای داشتن انگیزه دائمی است.

یکی دیگر از راه های ایجاد انگیزه دائمی، کسالت است.

مغز ما دائماً به دنبال منابع لذت است و لذت نشان دهنده بقا است. هنگامی که ما به طور کامل از همه منابع مانند رسانه های اجتماعی، بازی های ویدیویی و تلویزیون دور می شویم، مغزمان میل به لذت دارد. هر چیزی را که باعث لذت می شود می پذیرد. این موقع زمان خوبی برای معرفی کارتان به مغزتان است.

به همین دلیل است که فداکاری کمک کننده است و می توانید بگویید که شادی خود را فدای کار خود می کنید، اما کاری که انجام می دهید این است که به جای رضایت کوتاه مدت، شادی خود را به کار خود منتقل می کنید.

به زودی، از کار خود بیشتر از تماشای ویدیوهای یوتیوب یا کار با رسانه های اجتماعی لذت خواهید برد.

نتیجه

در دام دوپامین نیفتید. دوپامین برای شروع ضروری است، بدون آن هیچ امیدی وجود نخواهد داشت و افسردگی جای آن را می گیرد. اما وقتی شروع به خاموش شدن کرد، باید انگیزه خود را از دوپامین به مواد شیمیایی H&Ns منتقل کنید.

خجسته رحیمی جابری

پژوهشگر دکتری تخصصی علوم اعصاب

منبع: Constant motivation: A unique guide to get your work done – BasicIdeaz

به این مقاله امتیاز دهید