07136476172 - 09172030360 [email protected]
دما و رطوبت اتاق خواب در کیفیت خواب ما بسیار تاثیرگذار است. دمای مناسب اتاق خواب به توصیه متخصصین خواب 18 تا 20 درجه و رطوبت بهینه نیز بین 30 تا 50 درصد است.

منظور از رطوبت، غلظت بخار آب در هوا است. سطح رطوبت در خانه شما می تواند بر بسیاری از جنبه های سلامت شخصی شما تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند که رطوبت بیش از حد زیاد و رطوبت بیش از حد کم می تواند مشکل ساز باشد، البته به دلایل مختلف.

رطوبت نیز می تواند بر خواب تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که رطوبت بالا می‌تواند در چرخه خواب و فرآیندهای مهمی که در مراحل حیاتی خواب رخ می‌دهند تداخل ایجاد کند. علاوه بر این، آب و هوای مرطوب با غلظت بالاتری از آلرژن‌ها همراه است. که باعث ایجاد واکنش‌های نامطلوب و اختلال در خواب برخی افراد می‌شود. حفظ سطح رطوبت سالم در خانه می تواند خواب در اتاق خواب شما را بسیار راحت تر کند.

دمای اتاق خواب شما می تواند تفاوت قابل توجهی در کیفیت خواب شما ایجاد کند. یک  نظرسنجی بنیاد ملی خواب نشان داد که دمای اتاق خنک یکی از مهم ترین عوامل در داشتن یک خواب خوب در شب است. به طوری که از هر پنج پاسخ دهنده، چهار نفر گفتند که این برای آنها مهم است.

بهترین دمای اتاق خواب

برای خواب تقریباً 65 درجه فارنهایت (18.3 درجه سانتیگراد) است. این ممکن است از فردی به فرد دیگر چند درجه متفاوت باشد. اما اکثر پزشکان توصیه می کنند برای راحت ترین خواب، ترموستات را بین 60 تا 67 درجه فارنهایت (15.6 تا 19.4 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.

بدن ما طوری برنامه‌ریزی شده است که در هنگام عصر یک افت جزئی در دمای مرکزی بدن را تجربه کند. کم کردن ترموستات در شب ممکن است به تنظیم دما کمک کند. و به بدن شما نشان دهد که زمان خواب فرا رسیده است.