07136476172 - 09172030360 [email protected]

افسردگی نوجوانان تقریبا دو برابر شده است و از 8.1 درصد در سال 2009 به 15.8 درصد در سال 2020 رسیده است. دریافت کمک با شناخت علائم افسردگی نوجوانان و درک برخی از علل بالقوه این وضعیت سلامت روان آغاز می شود. گام بعدی این است که بدانید چه زمانی باید به دنبال کمک باشید و با چه کسی صحبت کنید. همه اینها را در این مطلب پوشش خواهیم داد.

علائم افسردگی در نوجوانان در یک نگاه

افسردگی نوجوانان دلایل مختلفی دارد و اغلب به شکل کناره گیری اجتماعی، مشکل در خواب و تغییر در اشتها ظاهر می شود. کمک گرفتن در صورت مشکوک بودن به افسردگی بسیار مهم است، زیرا اگر درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات دیگری شود. صحبت با یک روانپزشک یا متخصص سلامت روان نقطه خوبی برای شروع است. صحبت با نوجوان در مورد افسردگی و درمان آن نیز می تواند مفید باشد.

آیا این افسردگی نوجوانی است؟

نوجوانان مبتلا به افسردگی می توانند درد عاطفی قابل توجهی را تجربه کنند، حتی گاهی اوقات حتی از نظر جسمی درد را تجربه کنند.

فقط یک پزشک یا متخصص سلامت روان می‌تواند افسردگی نوجوانان را تشخیص دهد، علائم و شدت آنها را ارزیابی کند تا یک برنامه درمانی موثر ایجاد کند.

علائم افسردگی در نوجوانان

افسردگی می تواند در نوجوانان به طور متفاوتی نسبت به بزرگسالان ظاهر شود. همچنین می تواند سخت باشد که این اختلال سلامت روان را از نوسانات خلقی طبیعی که در دوران بلوغ یا اضطراب معمول نوجوانان تجربه می شود، متمایز کنیم.

علاوه بر غم و اندوه، علائم افسردگی نوجوانان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عصبانیت و تحریک پذیری
 • مشکل در تمرکز
 • خستگی
 • احساس بی ارزشی یا عذاب وجدان
 • از دست دادن علاقه به فعالیت ها
 • بی قراری
 • زیاد خوابیدن یا کم خوابی
 • صحبت از مرگ یا خودکشی

با این که افسردگی از شایع ترین اختلالات سلامت روان برای کودکان در این گروه سنی است، افسردگی نوجوانان اغلب ناشناخته می ماند. علائم آن گاهی نادیده گرفته می شود تا زمانی که اتفاقی جدی رخ دهد، مانند اقدام به خودکشی یا انجام رفتارهای پرخطر.

علت های افسردگی نوجوانان

سال‌های نوجوانی اغلب دوره‌ای از تحولات فیزیکی، عاطفی و اجتماعی است. این به تنهایی می تواند باعث نوسانات خلقی و خلق افسرده شود. اما چه چیزی باعث افسردگی بالینی در نوجوانان می شود؟

عوامل متعددی می تواند در بروز افسردگی در نوجوانان نقش داشته باشد، از جمله:

 • عدم تعادل بیوشیمیایی
 • سوء استفاده در دوران کودکی
 • ترومای دوران کودکی
 • استعداد ژنتیکی برای افسردگی
 • سطوح بالای استرس

چه زمانی برای افسردگی نوجوانان به دنبال کمک باشیم

در صورت مشکوک شدن به افسردگی نوجوانان، جستجوی کمک بسیار مهم است زیرا معمولاً به خودی خود از بین نمی رود. این اختلال سلامت روان در صورت درمان نشدن می‌تواند چندین ماه ادامه داشته باشد و به طور بالقوه باعث شود نوجوان برخی از نقاط عطف رشد خود را از دست بدهد.

افسردگی درمان نشده در نوجوانان همچنین می‌تواند منجر به مسائل جدی دیگری مانند مشکلات مربوط به مصرف مواد، مشکلات رفتاری و حتی بیماری شود.

متخصص اطفال کودک همچنین می تواند سایر بیماری ها را که ممکن است در بروز علائم افسردگی نوجوان نقش داشته باشد، بررسی کند. کودکانی که مبتلا به افسردگی تشخیص داده می شوند، اغلب دارای شرایط مزمن سلامت جسمی و روانی و همچنین نیازهای برآورده نشده از خدمات روانی و پزشکی هستند.

ممکن است افسردگی نباشد، اما هرگونه تغییر درازمدت در عملکرد نوجوان نشان دهنده یک مشکل جدی است که باید شناسایی و برطرف شود. هنگامی که احتمال افسردگی نوجوان وجود دارد، همیشه بهتر است احتیاط کنید زیرا این وضعیت می تواند بدتر شود و احتمالاً منجر به اقدام به خودکشی شود.

اگر نوجوان تغییر محسوسی در خلق و خو، رفتار یا شخصیت خود داشته است، برای کشف دلایل این تغییرات از متخصص کمک بگیرید.

فرآیند ارزیابی علائم افسردگی نوجوانان

یک ارزیابی کامل توسط یک متخصص برای تعیین اینکه آیا نوجوان افسردگی دارد مورد نیاز است. این ارزیابی شامل ارزیابی شدت وضعیت، همراه با سنجش بهترین گزینه های درمانی است.

برای شروع فرآیند ارزیابی، والدین یا قیم نوجوان می توانند ارزیابی را با پزشک یا متخصص سلامت روان برنامه ریزی کنند. در حالت ایده آل، این متخصص باید در کار با نوجوانان تخصص داشته باشد.

ارزیابی افسردگی نوجوانان چگونه است؟

متخصص می‌تواند سلامت نوجوان را ارزیابی کند، تشخیص دهد، درمان‌هایی را توصیه کند و در صورت لزوم او را به متخصص دیگری ارجاع دهد. نحوه انجام این کار می تواند متفاوت باشد.

 • یک پزشک می تواند آزمایش خون را تجویز کند، سابقه خانوادگی را بررسی کند و داروهای فعلی، الگوهای خواب و رژیم غذایی را ارزیابی کند تا تشخیص دهد که آیا دلیل فیزیکی برای افسردگی وجود دارد یا خیر.
 • ارزیابی روانشناختی (آزمایش توسط روانشناس) می‌تواند اطلاعات گسترده‌ای در مورد شدت و ماهیت علائم، عوامل مؤثر و احتمال وجود افکار خودکشی ارائه دهد. این گزینه برای مواردی که تشخیص نامشخص است مناسب‌تر است.
 • یک درمانگر که در درمان نوجوانان متخصص است، علائم را بر اساس صحبت با نوجوان و اعضای خانواده ارزیابی می کند. سپس توصیه‌های خاصی را ارائه می‌کنند که به احتمال زیاد به نوجوان کمک می‌کند.

فرآیند ارزیابی ممکن است زمان ببرد. به نوجوان کمک کنید تا بفهمد که تعیین درمان‌ها و داروهای مؤثر می‌تواند یک فرآیند آزمون و خطا باشد، و ممکن است چندین تلاش لازم باشد تا بهترین برنامه درمانی برای آنها پیدا شود.

علائم افسردگی نوجوانان: چگونه به یک نوجوان مبتلا به افسردگی کمک کنیم

افرادی که افسردگی را تجربه می کنند اغلب نمی خواهند به دنبال کمک باشند. آنها ممکن است در صورت پیشنهاد کمک آن را رد کنند، ناراحت شوند یا خشونت کنند. حتی اگر مقاومت کنند، صحبت با یک متخصص سلامت روان یا پزشک بسیار مهم است. همچنین چند کار وجود دارد که می توانیم برای کمک به آنها انجام دهیم.

درباره افسردگی بیاموزید

اگر نوجوانی که به او اهمیت می‌دهیم مبتلا به افسردگی باشد، مهم است که خود را در مورد این وضعیت آموزش دهیم. این ما را قادر می سازد تا درک بهتری از آنچه که آنها ممکن است داشته باشند. همچنین ما را در موقعیت بهتری قرار می دهد تا به آنها کمک کنیم بیماری روانی نوجوانان را کنترل کنند.

خود نوجوانان نیز می توانند منبع اطلاعاتی خوبی باشند. برای گوش دادن به آنها و درک آنچه که تجربه می کنند در دسترس باشید. نوجوان را تشویق کنید تا در مورد هر چیزی که او را آزار می دهد صحبت کند.

به نوجوان کمک کنید تا افسردگی را درک کند

توضیح آنچه در مورد افسردگی شناخته شده است می تواند به نوجوان کمک کند تا علائم خود را بهتر درک کند و اهمیت درمان را درک کند. به اشتراک گذاشتن میزان شایع بودن آن نیز می تواند به آنها کمک کند در صورت داشتن این شرایط احساس تنهایی یا غیرطبیعی بودن نکنند.

اگر نوجوان در درک افسردگی مشکل دارد، مقایسه آن با یک بیماری جسمی مانند دیابت یکی از راه‌هایی است که به او کمک می‌کند آن را به عنوان یک اختلال ببیند. این امر آن را به عنوان شرایطی که بر سلامت آنها تأثیر می گذارد، در چارچوب قرار می دهد و در نتیجه نیاز به درمان را توجیه می کند.

مثالی از آنچه باید گفت: “افسردگی یک بیماری سلامت روان است. این بیماری مانند آنفولانزا و سایر بیماری ها است که می تواند باعث احساس خستگی یا سردرد در شما شود. همچنین می تواند بر خلق و خوی و احساسات شما تأثیر بگذارد و به طور بالقوه شما را غمگین، تنها، ناامید، عصبانی یا ترسیده کند.

بگذارید بدانند چه انتظاری دارند

اگر نوجوانان بدانند چه انتظاری دارند و اگر انتظاراتشان مثبت باشد، احتمال بیشتری دارد که از درمان پیروی کنند. ناشناخته ها می توانند ترسناک باشند. بنابراین، بهتر است به آن‌ها ایده بدهید که برنامه درمانی‌شان چگونه به نظر می‌رسد، و همچنین اینکه چرا انجام وظیفه‌شان برایشان مهم است.

مثالی از آنچه باید گفت: “مصرف هر روزه داروهایتان و رفتن به روان درمانی یک بار در هفته برای کمک به احساس بهتر شما مهم است. می توانید به طور خصوصی در مورد احساس خود با درمانگر خود صحبت کنید. دارو ممکن است باعث احساس خستگی یا سرگیجه شود. اما باید به زودی از بین برود، به همین دلیل است که شما یک بار در ماه به پزشک مراجعه خواهید کرد.”

احساس کنترل به آنها بدهید

همچنین اگر نوجوانان در درمان خود نظری داشته باشند، ممکن است بیشتر از درمان پیروی کنند. دادن حس کنترل به آنها به رشدشان کمک می کند و همچنین به آنها یاد می دهد که چگونه تصمیمات سالم بگیرند.

البته، اجازه دادن به یک نوجوان برای برنامه ریزی درمان خود عملی نیست. اما اجازه دادن به آنها برای تصمیم گیری های کوچک می تواند به آنها کمک کند که احساس کنند کنترل بیشتری بر زندگی خود دارند.

مثالی از آنچه باید گفت: “درمانگر شما می خواهد هر هفته شما را ببیند. کدام روز از هفته برای شما بهتر است؟ ترجیح می دهید بلافاصله بعد از مدرسه بروید یا بعد از ناهار؟”

روابط حمایتی را تشویق کنید

روابط حمایتی برای افراد در هر سنی ضروری است. اما آنها به ویژه برای نوجوانان مبتلا به افسردگی مهم هستند. افسردگی می تواند باعث کناره گیری نوجوانان از دوستان و خانواده شود و باعث افزایش احساس غم، تنهایی و انزوا در آنها شود.

صحبت کردن با یک دوست یا بزرگسال حامی می تواند برای نوجوان مفید باشد. ما می توانیم با اعلام حمایت و در دسترس بودن خود، همراه با تشویق نوجوان به برقراری ارتباط یا ایجاد ارتباط مجدد با دوستانش او را حمایت کنیم.

مثالی برای گفتن: “من همیشه اینجا هستم تا در مورد هر چیزی با تو صحبت کنم. صحبت کردن با دوستانت نیز می تواند کمک کننده باشد. داشتن حامی و مشوق برای تکیه بر آنها مهم است. صحبت در مورد احساساتتان می تواند کمی سخت باشد. فکر می کنی با کدام یک از دوستانت راحتتری؟”

همچنین از برنامه های روزانه مثبت نوجوان مانند مصرف داروها و خوب غذا خوردن حمایت کنید. راهبردهای خودیاری سالم را تشویق کنید و مطمئن شوید که خانه مکانی امن و آرام است.

از بین بردن باورهای غلط علائم افسردگی نوجوانان

نوجوانان ممکن است با انگ اجتماعی بیماری های روان آشنا باشند یا شنیده باشند که دیگران چیزهای تحقیرآمیزی درباره افراد می گویند که سلامت روانشان دچار مشکل شده است. در نظر داشته باشید که با آنها به این موضوع بپردازید تا احساس نکنند که باید از تشخیص افسردگی خود پنهان شوند یا خجالت بکشند.

به نوجوان یادآوری کنید که ممکن است افراد متوجه نشوند یا به آنها اطلاعات غلط داده شود، اما این دلیلی برای احساس خجالت یا شرم نیست. نوجوانان مبتلا به افسردگی نیز باید بدانند که گفتن تشخیص بیماری به افراد بستگی دارد، اما این چیزی نیست که لازم باشد آن را پنهان کنند.

درمان افسردگی نوجوانان

افسردگی نوجوانان اغلب با دارو، روان درمانی یا ترکیبی از این دو قابل درمان است. اگر نگرانی خودکشی وجود داشته باشد، نوجوان ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد تا سطح مراقبت لازم برای رفع این نگرانی را دریافت کند.

دارو

داروهای ضد افسردگی می توانند در درمان افسردگی نوجوانان موثر باشند. آنها همچنین سطح خاصی از راحتی را فراهم می کنند و نوجوانان را قادر می سازند تا با مصرف یک قرص تسکین پیدا کنند.

فقط دو دارو توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده در نوجوانان مبتلا به افسردگی تایید شده است: پروزاک (فلوکستین) و لکساپرو (اسیتالوپرام).

دانستن این نکته مهم است که همه داروهای ضدافسردگی دارای هشدار خطر افزایش افکار خودکشی در کودکان و بزرگسالان زیر 25 سال هستند. به خصوص در چند هفته اول درمان.

روان درمانی

دو رویکرد درمانی وجود دارد که اغلب برای درمان افسردگی نوجوانان استفاده می شود:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT) بر رابطه بین افکار، احساسات و رفتارها تمرکز دارد. در طول این جلسات درمانی، نوجوانان یاد می گیرند که الگوهای افکار منفی را شناسایی کرده و الگوهای مثبت و مفیدتر را جایگزین آنها کنند.
 • درمان بین فردی (IPT) بر روابط اجتماعی و مسائل ارتباطی متمرکز است که می تواند به احساس افسردگی کمک کند. این می تواند به نوجوانان کمک کند تا یاد بگیرند که با دیگران به روش های جدید تعامل کنند و کیفیت روابط اجتماعی خود را بهبود بخشند.

تغییرات سبک زندگی

علاوه بر درمان حرفه ای، برخی اصلاحات سبک زندگی نیز می تواند به نوجوانان مبتلا به افسردگی کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند. مواردی که باید به آنها کمک کرد تا اجرا کنند عبارتند از:

 • ایجاد یک برنامه خواب سالم
 • خوردن یک رژیم غذایی مغذی
 • ورزش منظم

افسردگی نوجوانان و خطر خودکشی

بزرگسالان گاهی به اشتباه بر این باورند که صحبت در مورد خودکشی می تواند این ایده را در ذهن نوجوان ایجاد کند. با این حال، صحبت در مورد خودکشی به نوجوان ایده نمی دهد. در عوض، پرداختن به موضوع می تواند به آنها کمک کند تشخیص دهند که چه زمانی مشکلی وجود دارد، همچنین به آنها کمک می کند تا بدانند اگر افکار یا رفتارهای خودکشی دارند چه کنند.

اگر نوجوان افکار یا رفتارهای خودکشی دارد، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر مشخص نیست که آیا این افکار یا رفتارها وجود دارند، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید. مراقب نشانه‌های تفکر خودکشی باشید و در صورت تمایل نوجوان به خودکشی، از تماس با خط پیشگیری از خودکشی یا خدمات اورژانس محلی دریغ نکنید.

راهبردهای کمک کننده برای نوجوانان افسرده

اگر در مورد افسردگی نوجوان خود نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بتواند وضعیت را با نوجوانتان در میان بگذارد، دلیل پزشکی این رفتار را رد کند، روان‌درمانگر را توصیه کند یا دارو تجویز کند.

در انستیتو سلامت مغز دانا مفتخریم با ارائه تکنیک‌های علمی به بهبود افسردگی نوجوان شما کمک کنیم.مغز ما تا حد زیادی تعیین می کند که چه کسی هستیم، چه کاری انجام می دهیم و چگونه رفتار می‌کنیم. برنامه های جامع ما می تواند به نوجوان شما کمک کند تا سلامت روان خود را ارتقا بخشد. برای اطلاعات بیشتر واحد افسردگی را در سایت ما ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

روش های نوین در درمان افسردگی

حرف آخر

هرگز علائم یا نشانه های افسردگی را نادیده نگیرید. افسردگی قابل درمان است و هم برای شما و هم برای نوجوانتان کمک وجود دارد. در صورت عدم درمان، افسردگی می تواند منجر به افکار خودکشی یا حتی خود آن عمل شود.

همین الان می توانید وقت ارزیابی خود را تعیین کنید! روی لینک زیر کلیک کنید:

 

اگر نوجوان شما در مورد خودکشی صحبت کرد یا اقدام به خودکشی کرد، فورا کمک بگیرید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) از خودکشی به عنوان سومین عامل مرگ و میر در افراد بین 10 تا 24 سال یاد می کند.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد:

5 نکته ساده برای بهبود عادات خواب نوجوانان

در طول همه گیری، نوجوانان به میزان بیشتری علائم افسردگی را تجربه کردند

منابع

 1. Wilson S, Dumornay NM. Rising rate of adolescent depression in the United States: Challenges and opportunities in the 2020sJ Adolesc Health. 2022;70(3):354-355. doi:10.1016/j.jadohealth.2021.12.003
 2. Noel M, Groenewald CB, Beals-erickson SE, Gebert JT, Palermo TM. Chronic pain in adolescence and internalizing mental health disorders: a nationally representative studyPain. 2016;157(6):1333-8. doi:10.1097/j.pain.0000000000000522
 3. Mullen S. Major depressive disorder in children and adolescentsMent Health Clin. 2018;8(6):275-283. doi:10.9740/mhc.2018.11.275
 4. American Academy of Child & Adolescent Psychiatry. Depression in children and teens.
 5. National Library of Medicine. Teenage depression.
 6. Stein K, Fazel M. Depression in young people often goes undetectedPractitioner. 2015;259(1782):17-22, 2-3.
به این مقاله امتیاز دهید